dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar asiazett
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.061
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    103

    Domyślnie Co ile dawać haki rynnowe

    Mam pytanko- co ile rozstawia sie haki rynnowe, żeby było zgodnie ze sztuką?

    Dach w rzucie przypomina literę T, powierzchnia dachu 300m2, rynny stalowe galeco, rozstaw krokwi - większość co 80 cm, niektóre węziej. będzie nadbitka i wykonawca chce zrezygnowac z deski doczołowej i dawać haki nakrokwiowe. czy tak będzie dobrze, nie będzie się nic gięło?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Nie więcej niż co 60 cm. Ale to bardzo ogólnie bo np. duże znaczenie ma to jaki masz rodzaj pokrycia ,czy stosujesz rozbijacze,płotki,pochylenie dachu długość połaci,wysokość rynny względem wierzchniego pokrycia połaci dachowej.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andreas49

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Bielska - Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam
    Minimalny rozstaw uchwytów rynnowych z cala pewnością jest zapisany w instrukcji montażu producenta.
    Aby utrzymać gwarancje na ten system , musi on ( jak każdy inny) być zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. Jesli w instrukcji jest tylko wzmianka,
    iz montaż ma byc wykonany zgodnie z Polskimi Normami i sztuka budowlana, odległość co 60 cm dla rynny stalowej jest wystarczająca.
    Sadze ze nawet większa odległość pomiędzy uchwytami nie spowoduje niespodzianek podczas użytkowania( przy rynnie stalowej.)
    Jak wspomniał mój przedmowca, tak naprawdę rozstaw zależny jest od wielu czynników praktycznych.
    Wspomnę tylko ze np dla rynien miedzianych zalecana odległość wynosi nawet co 30 cm., dla PCV 50-60 cm
    Im rynna jest bardziej "miękka", tym rozstaw bardziej gesty.
    Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Haki nakrokwiowe nie muszą być mocowane do krokwi. dobrym rozwiązaniem jest belka klinowa. Zawsze lepiej dać więcej haków niż za mało gdyż ich koszt jest niewielki. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 06-12-2011 o 21:40
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    "Sadze ze nawet większa odległość pomiędzy uchwytami nie spowoduje niespodzianek podczas użytkowania( przy rynnie stalowej.)
    Jak wspomniał mój przedmowca, tak naprawdę rozstaw zależny jest od wielu czynników praktycznych."

    Obserwuje rynny na różnych dachach zrobionych przeze mnie jak i przez kogoś innego,na podstawie obserwacji wyciągam wnioski że w tym systemie rynnowym akurat haki sa najsłabszym ogniwem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar asiazett
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.061
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    103

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za pomoc! jesteście Panowie niezastąpieni!

  7. #7

    Domyślnie

    mam stal galeco, nie pamiętam dokładnie rozstawu ale pamiętam ze wyszło kilka czy kilkanaście cm gęściej niż w instrukcji (machnąłem sie ciut na wyliczeniach i kupiłem więcej haków to poszły na dach), za to stabilnośc i solidnośc sobie teraz chwalę, śnieg z dachu niemały nic im nie zrobił poprzednich zim, a i ostatni jak się na płać musiałem dostać a drabina siegała do rynny do w rynnach stanąłem bez żadnych konsekwencji

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony