dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU

Głosujących
41. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK

    26 63,41%
  • NIE

    8 19,51%
  • NIE Z POWODU KOSZTU INSTALACJI

    7 17,07%
Strona 38 z 38
Pokaż wyniki od 741 do 751 z 751
  1. #741
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Zaprojektowałem sobie system w programie gardena czy ktoś kto się na tym Teochę zna ma jakieś uwagi co do poprawności tego projektu?

    Jaką pompę do tego dobrać - będzie zbiornik na deszczówkę o pojemności 25m3 (przerobiony ze starej piwnicy)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170412_0001.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	386475  
    Ostatnio edytowane przez domelek ; 12-04-2017 o 17:41
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  2. #742

    Domyślnie

    Cytat Napisał domelek Zobacz post
    Zaprojektowałem sobie system w programie gardena czy ktoś kto się na tym Teochę zna ma jakieś uwagi co do poprawności tego projektu?

    Jaką pompę do tego dobrać - będzie zbiornik na deszczówkę o pojemności 25m3 (przerobiony ze starej piwnicy)?
    Masz zamiar nawadniać ścieżkę / podjazd? Odpuść Gardenę... jest droga, niestandardowa i obstawiam, że mniej trwała niż taki Hunter, czy Trollo. Jak nie jesteś w temacie, to może zorientuj się po hurtowaniach (sklepach internetowych), w których projekt otrzymasz w cenie sprzętu.

  3. #743
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mWilQ Zobacz post
    Masz zamiar nawadniać ścieżkę / podjazd? Odpuść Gardenę... jest droga, niestandardowa i obstawiam, że mniej trwała niż taki Hunter, czy Trollo. Jak nie jesteś w temacie, to może zorientuj się po hurtowaniach (sklepach internetowych), w których projekt otrzymasz w cenie sprzętu.
    To dopiero pierwsza przymiarka, instalacje zamierzam wykonać sam przy okazji jak będą robione podjazdy, chciałem się zorientować ile mniej więcej będzie taki system kosztował (sprzęt)?, bo ogród mam niemały. Nie mam kredytu i wszystko muszę mieć zaplanowane, co, jak i ile z góry...
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  4. #744

    Domyślnie

    Najpierw musisz się skupić na projekcie, później na jego podstawie wyliczysz koszta. Ja mam 4 sekcje w tym 2 sekcje po 8 zraszaczy rotacyjnych, 1 sekcje 8 zraszaczy statycznych i 1 linia nawadniająca pod krzewy owocowe. Dodatkowo 4 punkty czerpalne w narożnikach ogrodu. W zestawie sterownik na 6 sekcji, sensor deszczu. Dwie studzienki i pompa. Za komplet zapłaciłem ok 3,5k. Robocizna własna (jeden dzień rozkładania rur, jeden dzień podłączanie zraszaczy i jeden dzień na studzienki plus sterownik).

  5. #745

    Domyślnie

    Zamierzam samodzielnie wykonać system automatycznego nawadniania. Zdecydowałem się na prostą instalację w oparciu o:
    Sterownik bateryjny na kran ZA84004 RAIN BIRD

    Do podłączenia mam 5 zraszaczy rotacyjnych i jedną długą linię kroplującą.

    Proszę mi doradzić co muszę zamówić i w jakiej ilości. Chodzi mi głównie o kolanka i trójniki i inne drobne elementy.

    To co mi się udało ustalić:
    1. Sterownik bateryjny 1-sekcyjny ZA84004 RAIN BIRD - 1szt
    2. Rura PE - PE 20 - 50 m
    3. Adapter do podłączenia sterownika do rury PE 20 - Złącze szybkozłączne QJ GW 20 - 3/4'' - będzie dobre ?
    4. Zraszacz rotacyjny 3504 Rain Bird + zestaw dysz - 5 szt
    5. Trójnik skręcany PE 20-1/2-20 GZ złączka Fish - do wyprowadzenia zraszaczy - 5 szt
    6. Trójnik skręcany PE 20-20-20, złączka Fish - 1 szt
    7. Kolano szybkozłączne QJ GZ 20 - 1/2'' - do zakończenia przy ostatnim zraszaczu
    7. Linia kroplująca 100m + 40 szpilek + 40 akcesoriów
    8. Trójnik do podłaczenia rury PE 20 z linia kroplująca (16) - jaki to trójnik bo nie mogę znaleźć?

    Zastanawiam się czy całość zrobić na rurze PE 20 czy PE 25? Proszę o radę w tym temacie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród wiejska.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	66,0 KB
ID:	417009
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  6. #746

    Domyślnie

    Zdecydowanie za mało zraszaczy. Dużo obszarów suchych. Zraszacze powinny do siebie dolewać. Zacznij od rogów. Potem uzupełniaj

  7. #747

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Zdecydowanie za mało zraszaczy. Dużo obszarów suchych. Zraszacze powinny do siebie dolewać. Zacznij od rogów. Potem uzupełniaj
    Dzięki za podpowiedź.
    Ten większy trawnik: 10x20 zmodyfikuję tak, że w każdym rogu dam zraszacz statyczny (4szt) i w środku 2 rotacyjne do uzupełnienia. Albo w rogach 4 zraszacze 90 stopni i na środku dłuższych boków po 1 zraszaczu 180 stopni. Powinno wtedy ładnie wszystko pokryć. Pytanie czy ten system w oparciu o ten sterownik (1 sekcyjny) da radę to udźwignąć. Będzie teraz 8 zraszaczy i jedna długa ok 100 m linia kroplująca.
    Czy zamiast drogich zraszaczy rotacyjnych 3504, mogę zastosować statyczne z odpowiednimi dyszami: 90 stopni i 180 stopni? Czy lepiej dopłacić do rotacyjnych. Czytałem, że nie należy łączyć w jednej sekcji zraszaczy statycznych i rotacyjnych.
    Ostatnio edytowane przez drza ; 02-08-2018 o 12:53
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  8. #748

    Domyślnie

    w każdym rogu zraszacz plus dodatkowo między nimi. Nie możesz łączyć zraszaczy statycznych i rotacyjnych w jednej sekcji. Źle zaczynasz. Na początku zbadaj parametry źródła wody tj. ciśnienie i wydatek. Potem policz jaka jest wydajnosc poszczególnych zraszaczy żeby później się nie okazało że zrsaszacze się nie wynurzą z powodu zbyt małego ciśnienia.

    Najlepiej zacznij od teorii. Poczytaj poradnik znanych producentów np. Hunter, Rainbird, Tanake....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  9. #749

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    w każdym rogu zraszacz plus dodatkowo między nimi. Nie możesz łączyć zraszaczy statycznych i rotacyjnych w jednej sekcji. Źle zaczynasz. Na początku zbadaj parametry źródła wody tj. ciśnienie i wydatek. Potem policz jaka jest wydajnosc poszczególnych zraszaczy żeby później się nie okazało że zrsaszacze się nie wynurzą z powodu zbyt małego ciśnienia.

    Najlepiej zacznij od teorii. Poczytaj poradnik znanych producentów np. Hunter, Rainbird, Tanake....
    Ciśnienie 2,5 atm, wydajność 2,5-3m3/h. Mam studnie glebinowa na 50m głęboką i 150l zbiornik ciśnieniowy. Ciśnienie na zbiorniku jest ustawione na 2,5 atm. Może wyłącznikiem cisnieniowym mogę, zwiększyć ciśnienie w instalacji. Domyślnie ustawione było na 2,5.
    Czyli jeśli sterownik 1 sekcyjny to tylko zraszacze statyczne, albo same rotacyjne?Linii kroplującej już też nie podłącze? Chciałem jak najprostszą instalacje opartą na sterowniku nakranowym, ale chyba będzie ciężko.

  10. #750

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Ciśnienie 2,5 atm, wydajność 2,5-3m3/h. Mam studnie glebinowa na 50m głęboką i 150l zbiornik ciśnieniowy. Ciśnienie na zbiorniku jest ustawione na 2,5 atm. Może wyłącznikiem cisnieniowym mogę, zwiększyć ciśnienie w instalacji. Domyślnie ustawione było na 2,5.
    Czyli jeśli sterownik 1 sekcyjny to tylko zraszacze statyczne, albo same rotacyjne?Linii kroplującej już też nie podłącze? Chciałem jak najprostszą instalacje opartą na sterowniku nakranowym, ale chyba będzie ciężko.
    statyczne - jedna sekcja, rotacyjne - druga , linia kroplująca - trzecia sekcja. Ale i tak mam wątpliwości czy jedna sekcja uciągnie wszystkie zraszacze. Trzeba policzyć
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  11. #751

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    statyczne - jedna sekcja, rotacyjne - druga , linia kroplująca - trzecia sekcja. Ale i tak mam wątpliwości czy jedna sekcja uciągnie wszystkie zraszacze. Trzeba policzyć
    Dzięki. Czyli czeka mnie zakup sterownika na 4 sekcje plus 3 elektrozawory. Jeszcze trochę poczytam jak to najlepiej zrobić i jak coś będę pytał
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 38 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony