dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 1021
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 20417
  1. #801

    Domyślnie

    Z tego co wiem Panas nie ma takiej opcji.Być może dlatego,że nie przewidywali podpinania pompy do bufora,który wg mnie jest również nie celowy i bez sensu przy pompie ciepła,gdzie do uzyskania dobrej sprawności potrzeba niskiej temp.zasilania a bufor tego nie gwarantuje.

  2. #802

    Domyślnie

    A po co niby dodatkowy regulator do tak małego bufora?
    Spiąć pompy tak, by pracowały równocześnie.

  3. #803
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A po co niby dodatkowy regulator do tak małego bufora?
    Spiąć pompy tak, by pracowały równocześnie.
    Też tak pomyślałem bo dodatkowe zużycie prądu chyba nie wielkie ale nie byłem pewny czy dobrze kombinuję

  4. #804
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witaj ,
    mam t-capa 9kW 3F ,CO głównie z grzejnikami i dlatego stosuję buforek 38 ltr (a właściwie sprzęgło hydrauliczne) , odnośnie sterowania drugą pompą (czyli po stronie grzejników) mam zastosowany sterownik Salus PC 11 (chyba 11) Sterownik ten ma czujnik temperatury zamontowany w buforku .W sterowniku mam ustawioną temperaturę załączenia pompy po stronie grzewczej (wilo pico yanos -z automatyczną regulacją wydajności) na 38 st-chodzi o to ,żeby przy wyłączeniu PC z grzania np z termostatu (mam bezprzewodowy euroster) pompa wilo zapewniała oddawanie ciepła z tego buforka , a kiedy już odda ciepło ,żeby nie mieliła wody i nie zużywała prądu.
    Pod względem COP to od 1.10 do teraz na CO+CWU mam średnie COP=3,56
    Miałem tylko problem z wydzielaniem się powietrza z wody grzewczej-muszę mieć podwyższone ciśnienie w PC na 2,1 bar na zimno (dołożyłem jeszcze naczynie przeponowe i na razie jest ok)
    Odnośnie regulacji pomp ,to w PC mam prędkość ustawioną na 5 , a wilo yanos podnoszenie na H=2,6 m .Temperatura w domu ustawiona na 22 st.
    Koszt CO+CWU (4 osoby ,2 łazienki , ok 170 m2 ogrzewanej pow) za 9 ostatnich tyg to 520 PLN -wiem ,że dla tych którzy mają lepiej ocieplone domy i w lepszej technologii to wynik nie wyczynowy ,ale dla mnie jest super w porównaniu z węglem (którym niestety grzeszyłem...). Czekam na mrozy -to zobaczymy.

    pozdrawiam (wszystkich też) http://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gif

  5. #805
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Odnośnie regulacji pomp ,to w PC mam prędkość ustawioną na 5 , a wilo yanos podnoszenie na H=2,6 m .Temperatura w domu ustawiona na 22 st.
    Koszt CO+CWU (4 osoby ,2 łazienki , ok 170 m2 ogrzewanej pow) za 9 ostatnich tyg to 520 PLN -wiem ,że dla tych którzy mają lepiej ocieplone domy i w lepszej technologii to wynik nie wyczynowy ,ale dla mnie jest super w porównaniu z węglem (którym niestety grzeszyłem...). Czekam na mrozy -to zobaczymy
    W Twoim przypadku podpisuję się pod buforem ręcami i nogami Nawet dałbym dużo większy niż 38l i próbował jak najwięcej "ugrać" w taniej taryfie, bo rozumiem, że te wyliczone 520zł to dla G11?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #806
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam ponownie ,
    Map78-tak mam G11 w Tauronie , dowiadywałem się że mogę tylko raz do roku bez opłat zmienić taryfę-po zimie będę mógł coś więcej napisać.
    Teoretycznie jednak myślę sobie tak ,że w moim przypadku może być niekorzystnie przejść na dwie taryfy , ponieważ :

    -w domu w ciągu dnia mam domowników
    -podłogówkę mam tylko w 1 łazience
    -najlepsze COP-y będą zawsze w dzień (przynajmniej zimą-żadna Ameryka ,oczywiście)
    -w nocy mam spokój z pracą PC (chociaż mam dobre umiejscowienie jednostki zewnętrznej)
    -mam swobodę w korzystaniu z urządzeń elektrycznych

    To co zauważyłem , to bardzo ważne jest ,aby właściwie dobrać i wyregulować sprzęt. Np kiedy analizowałem zakup PC (w tym także gruntowej) , to wywnioskowałem (oczywiście przy dużej pomocy forumowiczów) , że powinienem mieć jak najmniejszy buforek /sprzęgło .Udało mi się zapisać do proclubu panasa i tam od tego roku jest oficjalne zalecenie (a nawet opis przez nich oferowanego) stosowanie buforka. Wydaje się mi się ,że skoro prawie nie mam w domu podłogówki , to nie powinno mi zależeć na gromadzeniu energii w buforze -bo to jednak strata , w przypadku podłogówki to inna bajka. PC pracuje na dt=5K , mój układ z kolei dt=8K. Jest oczywiście pewien argument stosowania większego bufora , mianowicie kiedy PC jest w modulacji (np chałupa jest nagrzana) i sprężarka pracuje na niskiej mocy , to wyraźnie spada COP -można to łatwo sprawdzić ile mocy elektrycznej minimalnie pobiera T-cap dla mocy grzewczej np 4,5kW (wszystko jest w DTR ) .Po prostu kiedy liczyłem COP-y to zawsze dla pełnej mocy grzewczej PC (tj 9kW).
    Dla mnie najważniejsze są w tym przypadku dwie rzeczy :
    -ile zapłacę za rachunki (wtedy za kila godzin mogę zapłacić z COP=2,5 , ale w całym okresie np miesięcznym będzie np 3,5) za komfort cieplny i użytkowy
    -szybkość reakcji systemu CO (teraz czekam kila minut na zagrzanie buforka i od razu energia jest przekazywana do domu)
    To na razie tyle
    Do napisania...

  7. #807

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    ...Odnośnie regulacji pomp ,to w PC mam prędkość ustawioną na 5 , a wilo yanos podnoszenie na H=2,6 m...
    Masz możliwość pomiaru temperatur WE/WY w obiegu pierwotnym i wtórnym?

  8. #808
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witam ponownie ,
    Map78-tak mam G11 w Tauronie , dowiadywałem się że mogę tylko raz do roku bez opłat zmienić taryfę-po zimie będę mógł coś więcej napisać.
    Teoretycznie jednak myślę sobie tak ,że w moim przypadku może być niekorzystnie przejść na dwie taryfy , ponieważ :
    Żadne ponieważ, nie ma możliwości żebyś stracił na G12, czy jeszcze lepiej G12w - pytanie tylko jak wiele możesz zyskać. Dlatego pisałem o większym buforku, bo wtedy mógłbyś coś zmagazynować. Lepszy COP dzienny to ułamek tego co tracisz na droższej taryfie. Nie zastanawiaj się w ogóle tylko od razu zmieniaj taryfę, bo na prawdę szkoda Twoich pieniędzy...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #809
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Masz możliwość pomiaru temperatur WE/WY w obiegu pierwotnym i wtórnym?
    witaj
    tak -mam pomiar temperatur :
    -na powrocie z PC mam założony licznik ciepła (wyskalowany w GJ , ale przeliczam prosto 1GJ=2,77kWh ) , który ma pomiar temperatury na wyj i wej z PC , na wyświetlaczu mogę odczytywać moc grzewczą , prędkość przepływy oraz oczywiście temp wej/wyj (zresztą PC to również pokazuje)
    -po stronie buforka temperaturę odczytuje sterownik Salusa , a na powrocie z systemu grzewczego mam wpięty termometr
    -mam oczywiście licznik energii elektrycznej na zasilaniu całego systemu (wszystkie pompy ,styczniki ,itp.) ,

    To właśnie dzięki opomiarowaniu mogłem uzyskać najbardziej optymalne sprawności mojej PC , np. latem widziałem 15kW mocy grzewczej na CWU-ten wymiennik jest chyba rzeczywiście dla 16kW (zresztą zwolennicy Daikina podawali to jako anty-argument...)
    Licznik energii mam kamstrupa , kupiłem na allegro za 400pln , praktycznie nowy (cena kat to ok 2000pln-miałem pietra ,że może być niesprawny -ale wszystko gra)
    Wydaje mi się ,że jeśli komuś zależy na kosztach , to powinien mieć podlicznik+ciepłomierz , ponieważ :
    -można optymalnie zestroić cały system
    -w każdej chwili można skontrolować sprawność , a nie np. przy okazji najbliższego rachunku za energię

    mam nadzieję ,że byłem pomocny
    pzdr

  10. #810
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Żadne ponieważ, nie ma możliwości żebyś stracił na G12, czy jeszcze lepiej G12w - pytanie tylko jak wiele możesz zyskać. Dlatego pisałem o większym buforku, bo wtedy mógłbyś coś zmagazynować. Lepszy COP dzienny to ułamek tego co tracisz na droższej taryfie. Nie zastanawiaj się w ogóle tylko od razu zmieniaj taryfę, bo na prawdę szkoda Twoich pieniędzy...
    Map78,
    dla G12W mam ofertę :
    -tanio 0,2620 pln brutto
    -drogo 0,7144 pln brutto
    Ok-weekendy tanio ,ale z moich kalkulacji wynika ,że w najlepszym razie będzie podobnie .Tak mi wychodzi z mojego "życia grzewczego".
    Popatrzmy zatem tylko na tydzień roboczy :
    -w zależności od temperatury w domu , CO włącza się w zakresie od ok 11 do 15 , a wyłącza się o 23.30 (mamy rolety atermiczne ,zamykane po zmierzchu więc nawet do późna w nocy jest ciepło)
    -jeśli jesteśmy po za domem , to CO jest w trybie nocnym (18 st)
    -nie mamy rekuperatora (ale za to mamy w miarę sprawny system nawiewno /wywiewny) i codziennie rano jest solidnie wietrzona chałupa
    Właśnie dlatego robię systematyczne zapiski (żona mówi ,że znowu poszedłem do swojego MORDORU...-czyli kotłowni) , po pierwszych dwóch miesiącach prawdziwej zimy mam zamiar przejść na G12W w ramach próby-chciałbym ,abyś miał rację-niestety zawsze szukam dziury w całym i robię eksperymenty.

    pzdr

  11. #811
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Przy G12w wystarczy, że zmieścisz około 38% zużycia w taniej, żeby mieć cenę za 1kWh niższą niż Ww G11, a to raczej żaden wyczyn. Zauważ, że nawet najprostsza matematyka jest w tym przypadku po twojej stronie bo jeśli tydzień ma 168h to wychodzi, że masz do dyspozycji 98h taniej i 70h drogiej - na prawdę musiałbyś bardzo nie chcieć uzyskać tych 38%, a przecież pompa to pewnie 2/3 całkowitego Twojego zużycia prądu...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #812
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam po raz kolejny ,
    a propos kosztów-kiedy instalowałem moją PC myślałem ,że zainwestuję jeszcze trochę w fotowoltaikę i będzie przyjemnie tj rozliczanie różnicowe dla prosumentów :
    -latem produkowałbym dużo energii (przy 60m2 dachu z panelami , na swoje potrzeby dużo bym nie zużył) i oddawał bym do sieci
    -zimą płaciłbym rachunki dopiero po wyczerpaniu tego co latem wyprodukowałem (akumulatorów w ogóle nie biorę pod uwagę)
    Ale niestety-plan się wstępnie rypnął , ustawa o OZE jest jeszcze nie jasna i dopiero w połowie 2016 zobaczymy jak fizycznie funkcjonuje.
    Z tego co obserwowałem , to stawki gwarantowane są kiedy nie korzystamy z dotacji z FOŚ. Najlepszy numer usłyszałem od Taurona -podczas oddawania energii będą mi doliczali koszty przesyłu czyli nie 65 gr ,a 40. Kiedy uwzględnię własny koszt inwestycyjny , kogoś z uprawnieniami do odbiorów (jestem automatykiem-i mógłbym to dobrze wykonać) i interpretację firm energetycznych -to niestety za duże ryzyko, musze po prostu poczekać .Dopiero po sprawdzeniu jak to działa i po analizie kosztów oraz zwrotu inwestycji ,można się pokusić o działanie.
    Zapewne są specjalne fora dot fotowoltaiki ,to jednak chciałbym zasygnalizować ten temat -niby PC+czysta energia powinny iść w parze...

    czekający na lepsze czasy

  13. #813
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Przy G12w wystarczy, że zmieścisz około 38% zużycia w taniej, żeby mieć cenę za 1kWh niższą niż Ww G11, a to raczej żaden wyczyn. Zauważ, że nawet najprostsza matematyka jest w tym przypadku po twojej stronie bo jeśli tydzień ma 168h to wychodzi, że masz do dyspozycji 98h taniej i 70h drogiej - na prawdę musiałbyś bardzo nie chcieć uzyskać tych 38%, a przecież pompa to pewnie 2/3 całkowitego Twojego zużycia prądu...
    No to policzmy :
    tania taryfa
    weekend 2x15h=30
    tydzień roboczy 3x5h=15
    łącznie 45hx0,2620=11,79pln
    droga taryfa
    5x12h=60x0,7144=42,864pln
    razem 105h pracy CO to koszt 54,65 pln /105h=0,52 pln średnio . Teraz płacę 0,55pln ale nie piorę w nocy i nie prasuję i nie puszczam zmywarki -free live !
    tymczasem
    piero po sprawdzeniu jak to działa i po analizie kosztów oraz zwrotu inwestycji ,można się pokusić o działanie.
    Zapewne są specjalne fora dot fotowoltaiki ,to jednak chciałbym zasygnalizować ten temat -niby PC+czysta energia powinny iść w parze...

    czekający na lepsze czasy


  14. #814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Map78,
    dla G12W mam ofertę :
    -tanio 0,2620 pln brutto
    -drogo 0,7144 pln brutto
    Ok-weekendy tanio ,ale z moich kalkulacji wynika ,że w najlepszym razie będzie podobnie .Tak mi wychodzi z mojego "życia grzewczego".
    Popatrzmy zatem tylko na tydzień roboczy :
    -w zależności od temperatury w domu , CO włącza się w zakresie od ok 11 do 15 , a wyłącza się o 23.30 (mamy rolety atermiczne ,zamykane po zmierzchu więc nawet do późna w nocy jest ciepło)
    -jeśli jesteśmy po za domem , to CO jest w trybie nocnym (18 st)
    -nie mamy rekuperatora (ale za to mamy w miarę sprawny system nawiewno /wywiewny) i codziennie rano jest solidnie wietrzona chałupa
    Właśnie dlatego robię systematyczne zapiski (żona mówi ,że znowu poszedłem do swojego MORDORU...-czyli kotłowni) , po pierwszych dwóch miesiącach prawdziwej zimy mam zamiar przejść na G12W w ramach próby-chciałbym ,abyś miał rację-niestety zawsze szukam dziury w całym i robię eksperymenty.

    pzdr
    Morał z tego taki że grzejesz od 11-15.00 czyli średnio 13.00 do 23.00 czyli 10h dziennie. Całkiem długo. Ja ostatnio (prawie cały ciepły listopad) grzeję 3h w dzień (codziennie) i ok 4-5h w nocy ale co 2 lub 3 noc!

    Pomijając jak ja grzeję wychodzi ci 10h grzania doba. W czym problem aby to 10h grzać nocą? Poza aspektem papciowym (nie grzana w dzień podłoga nie jest tak miła dla stóp) nie widzę specjalnie powodów by nie grzać nocą a za dnia. U mnie różnice temperatur sięgają teraz miedzy grzaniami ok 0,3 st C.

    Ile Ci ta temperatura na noc spada i ile w dzień ja podniesiesz grzejąc? U mnie różnice są tak małe, temp. stabilna 24h że mało czuje kiedy grzeję i kiedy nie. W sumie i tak w takim listopadzie to ponad 50% zmieszczę się w 3h taniej od 13.00-16.00
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  15. #815
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Morał z tego taki że grzejesz od 11-15.00 czyli średnio 13.00 do 23.00 czyli 10h dziennie. Całkiem długo. Ja ostatnio (prawie cały ciepły listopad) grzeję 3h w dzień (codziennie) i ok 4-5h w nocy ale co 2 lub 3 noc!

    Pomijając jak ja grzeję wychodzi ci 10h grzania doba. W czym problem aby to 10h grzać nocą? Poza aspektem papciowym (nie grzana w dzień podłoga nie jest tak miła dla stóp) nie widzę specjalnie powodów by nie grzać nocą a za dnia. U mnie różnice temperatur sięgają teraz miedzy grzaniami ok 0,3 st C.

    Ile Ci ta temperatura na noc spada i ile w dzień ja podniesiesz grzejąc? U mnie różnice są tak małe, temp. stabilna 24h że mało czuje kiedy grzeję i kiedy nie. W sumie i tak w takim listopadzie to ponad 50% zmieszczę się w 3h taniej od 13.00-16.00
    hej
    teraz średnio rzeczywiście grzeje 10-11 h dziennie -ale w trybie termostatu , czyli mam przerwy w pracy PC. Na grzejnikach jest mniejsza bezwładność niż w podłogówce ,więc szybko mi się nagrzewa dom i elastycznie reaguje na temperaturę zewnętrzną. Proszę mnie źle nie zrozumieć-ja się nie upieram ,że G11 jest dla mnie lepsza. Na tym forum i chyba w ogóle jest bardzo mało instalacji CO z PC i grzejnikami. Tak jak pisałem, najpierw sprawdzę koszty w G11 , a następnie w G12W.
    Mój dom ma 9 lat i ma standard z tych lat (ściany roben 24 cm kratówka/styropian 10 cm z lambdą przeciętną/bez reku).
    pzdr

  16. #816
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam
    może odnieśmy się do zużycia kwh , średnio zużywam 12-16 kWh (jestem z okolic Jeleniej Góry i u nas było raczej nie zimno), w tym CWU ok 3,3kwh
    Dla porównania :
    -temperatura w domu ustawiona na 22 st.
    -4 osoby ,2 łazienki ,
    - ok 170 m2 ogrzewanej pow
    -bez reku
    Będę wdzięczny za Wasze dane.
    pzdr

  17. #817
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U bobrow jest ten problem że ma grzejniki. Ma w tym układzie praktycznie do wyboru 2 opcje.
    1. Grzanie praktycznie ciągłe i to robi teraz.
    2. Baaaaaardzo duży bufor i max wykorzystanie II taryfy.

    Zastanawiam się jedynie nad tym jaki byłby efekt gdyby całość bez żadnego buforka i kagańca godzinowego puścił samopas na niższej temp. Moim zdaniem miałby stabilną temp przez 24h/dobe przy mniejszym zużyciu. A przy G12W byłby do przodu bo tam jest 98h tygodniowo II taryfy a tylko 70 I
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #818
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    U bobrow jest ten problem że ma grzejniki. Ma w tym układzie praktycznie do wyboru 2 opcje.
    1. Grzanie praktycznie ciągłe i to robi teraz.
    2. Baaaaaardzo duży bufor i max wykorzystanie II taryfy.

    Zastanawiam się jedynie nad tym jaki byłby efekt gdyby całość bez żadnego buforka i kagańca godzinowego puścił samopas na niższej temp. Moim zdaniem miałby stabilną temp przez 24h/dobe przy mniejszym zużyciu. A przy G12W byłby do przodu bo tam jest 98h tygodniowo II taryfy a tylko 70 I
    Witam
    Cały (prawie, nie licząc eksperymentów) ubiegły sezon grzewczy grzałem w ten sposób, mimo że mam tylko podłogówkę. Rozkład zużycia dla całego domu to ok. 70 % w II taryfie (Tauron G12g). Komfort niezrównany.
    W ciągu "drogich" - godzin z uwagi na z reguły istotnie wyższą temp. zewn., zużycie energii jest proporcjonalnie znacznie niższe.
    Mam oczywiście termostat i to z histerezą 0,1*, ale używam go tylko w okresach przejściowych. Normalnie PC sterowana jest przez swoją pogodówkę i u mnie znakomicie to działa.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  19. #819

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    hej
    Na tym forum i chyba w ogóle jest bardzo mało instalacji CO z PC i grzejnikami.
    witam,
    ja do nich należę. 120 m2 ( obecnie ogrzewam ok.100) pow ogrzewanej, ok. 20% podłogówki. PC 9kW 3fazy zwykła. Bufor (sprzęgło) 200l. Pierwszy sezon z PC i staram się optymalizować jej pracę. Niestety nie mam ciepłomierza (przy okazji....jaki kupić, i czy musi być takie fi jak zasilanie i powrót w PC ? ) i sporo czasu spędzam w Mordorze . U mnie jest tak: g12w, w tygodniu timer 13-15 heat (ostatnie dni wydłużyłem do 17), 22-6 heat +tank, weekend oczywiście cały ogrzewanie i cwu. Krzywą grzewczą mam -15,+15,45, 35. czyli w listopadzie podchodziło pod 40st. Pompa w trybie termostatu, 22st w pomieszczeniu, Od 1.11 do dziś zużyłem niespełna 200kWh (tylko PC), prawie całość w II taryfie. Nie wiem czy to dużo, bo zimy praktycznie nie ma. Czekam na ujemne temperatury. I na wymianę grzejników na KK.
    Czyli u mnie, pomimo grzejników, zdecydowanie g12w.
    pozdr mirek

  20. #820

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj
    tak -mam pomiar temperatur :
    -na powrocie z PC mam założony licznik ciepła (wyskalowany w GJ , ale przeliczam prosto 1GJ=2,77kWh ) , który ma pomiar temperatury na wyj i wej z PC , na wyświetlaczu mogę odczytywać moc grzewczą , prędkość przepływy oraz oczywiście temp wej/wyj (zresztą PC to również pokazuje)
    -po stronie buforka temperaturę odczytuje sterownik Salusa , a na powrocie z systemu grzewczego mam wpięty termometr
    -mam oczywiście licznik energii elektrycznej na zasilaniu całego systemu (wszystkie pompy ,styczniki ,itp.) ,

    To właśnie dzięki opomiarowaniu mogłem uzyskać najbardziej optymalne sprawności mojej PC...
    Jakie zatem przykładowe temperatury WE/WY (przed i za sprzęgłem) występują?
    Chodzi mi o punkt pracy, gdy układ po starcie już się ustabilizuje, a PC pracuje z mocą nominalną (lub do nominalnej zbliżoną).

Strona 41 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony