dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 1021
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 20417
  1. #1021
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Można też w inny sposób - znam inwestycję gdzie klient miał przepływ tylko 1100 l i postanowił dołożyć dodatkową pompę 40watt. Wszystko śmiga jak należy, pompka kosztowała grosze a dodatkowe rachunki za prąd są pomijalne. Chyba więcej traci się jednak na sprzęgle.

  2. #1022
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Można też w inny sposób - znam inwestycję gdzie klient miał przepływ tylko 1100 l i postanowił dołożyć dodatkową pompę 40watt. Wszystko śmiga jak należy, pompka kosztowała grosze a dodatkowe rachunki za prąd są pomijalne. Chyba więcej traci się jednak na sprzęgle.
    "stare" pompy "stałoobrotowe" można było łączyć w szereg, równolegle sam znam przypadek gdzie nie można było ze względu na hałas zastosować pompy dławicowej i pracuje 9 pompek bez dławicowych po trzy w szereg i trzy szeregi równolegle ale takich pomp zabroniła sprzedawać eurokomuna bo za dużo prądu zżerają a nowych "elektronicznych" z automatyczną reg. wydajności (falownik) już tak nie wolno łączyć ponieważ wzajemnie się zakłócają i pozostaje jedynie sprzęgło dodatkowo producent P stosuje pompy które "nie są typowe" oraz mają sygnał zwrotny do płyty głównej.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  3. #1023
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Jak do tej pory wszystko działa, wykonawca sam doradził takie rozwiązanie. Czyżby był nieuczciwy? Czy może nie chciał drenować kieszeni inwestora....

  4. #1024
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #1025
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać
    Co ty konfabulkujesz o jakim mierzeniu to się oblicza przed wykonaniem. Fajnego masz wykonawcę instalacji czyli co najpierw próbuje - jak działa to ok, a jak nie to Panie trza przerabiać - u ciebie się udało i teraz tylko tak jak ty masz zrobione bo inaczej jest bee - przypomina mi to postawę kol. Pyxis
    Tylko pamiętaj aby też doradzać kupowanie starych pc z grunfosem "8" (chyba ze złomu bo nowych już dawno nie robią) oraz podłogówki "pod piec" i klimakonwektorów na piętrze.

    Pytam ponownie czy sądzisz że pompa obiegowa prująca na 5 z siedmiu biegów (obsługuje wymiennik i sprzęgło/bufor opory tego elementu pomijalne) zapewniająca na tym 5 biegu wymagany przepływ po dołożeniu 200m2 podłogówki i rurociągu na piętro na 7 biegu zapewni dalej wymagany przepływ?

    Sprzęgło nie jest wygodne dla instalatora bo wymaga większego nakładu pracy niż "wpięcie pompy bezpośrednio" wymaga także regulacji instalacji aby działało prawidłowo (nie mieszanie powrotu z zasilaniem) ale dla niektórych instalatorów to czarna magia więc co tu wymagać od gościa z pod szyldu "ja tak mam i tylko tak jest dobrze"
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 28-12-2015 o 19:37
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  6. #1026
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Dobrze to skoro jesteś taki miszczu to wyjaśnij tu wszystkim proszę dlaczego w przypadku gdy z obliczeń wyniknie, że oryginalna pompa obiegowa jest za słaba, lepiej zastosować jest bufor niż wymienić obiegówkę na odpowiednią Bo jako prosty człek pojąć tego nie mogę Zakładamy oczywiście, że jest to instalacja o której wspomniałeś, czyli pompa + 200m2 podłogówki na dwóch piętrach bez żadnych elektrozaworów, itp udziwnień.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #1027
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
    Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  8. #1028
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Ok, i to jest rzeczowa odpowiedź. Tego nie wiedziałem, choć przypuszczam, że dotyczy to tej najnowszej serii F9, bo poprzednie bodajże miały energooszczędne, ale "typowe" pompki.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #1029
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
    Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.
    A czy to przypadkiem nie jest sygnał do sterowania wydajnością pompy obiegowej (sygnał PWM)?
    Takie pompy są dostępne. Standardowo wypełnienie PWM=100% to wydajność zero, wypełnienie 0% to wydajność 100%.
    Takie spotkałem już nie raz w pompach ciepła.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #1030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
    Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.
    hej
    dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.
    Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).
    Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #1031
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    hej
    dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.
    Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).
    Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.
    pzdr
    Ciśnienie do 5 BAR?
    A budynek ma 50 metrów wysokości? Przy takim ciśnieniu wszystkie naczynia są przeładowane.

  12. #1032
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    A gdzie filtr? czasem syf z dołu zbiornika osadza się w wirniku pompy i jak pompka się rozpędza to woda robi turbulencje i hałasuje.
    Opcja 2 za mały przepływ i jak obiegówka zaczyna się rozpędzać to "rwie wodę" i wtedy hałasuje.
    Sprawdź deltę pomiędzy wejściem a wyjściem.

  13. #1033
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witaj
    5 to prędkość pompy , z nie ciśnienie
    pzdr

  14. #1034
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    odnośnie filtrów to mam dwa ( na co +cwu) , woda kotłowa naprawdę czysta .Sprawdzałem filtry. - tylko po uruchomieniu coś tam wypłukało.
    Delty wcześniej opisywałem
    Pzdr

  15. #1035
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Tak z nudów przed chwilą dokładnie o północy spojrzałem na parametry pracy pompy;

    temp. zewn. -4*
    wilgotność zewn. 65%
    temp. zasilania 31*
    temp. powrotu 27*
    delta 3,8-3,9*
    pobór energii 1580 W
    energia wytw. 6100 W
    COP chwil. 3,86

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #1036
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś posiada opomiarowanego licznikiem energii elektrycznej panasonica z rocznika 2015 czyli wersję F. Jeżeli tak to prosiłbym o informację na temat wskazań licznika pobranej energii w PC w stosunku do podlicznika. Czy się pokrywają czy są różnice.Pozdrawiam.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  17. #1037
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej
    mam F z 2014 i wskazanie w PC jest mniejsze o ok 5-7% od podlicznika
    Pzdr

  18. #1038
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    hej
    mam F z 2014 i wskazanie w PC jest mniejsze o ok 5-7% od podlicznika
    Pzdr
    A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.

    Mieszkam blisko transformatora i mam w gniazdkach około 244 V i dlatego pompa pokazuje większe zużycie niż jest w rzeczywistości o 5-7%. Jest to mniej więcej tyle ile większe jest napięcie w gniazdku od 230.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  19. #1039
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=schizo85;7031619]A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.


    mój T-cap jest 3 fazowy i rzeczywiście jedna faza ma 236 , pozostałe 230

  20. #1040
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Wreszcie stałem się posiadaczem PcPW Panasa

Strona 52 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony