dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 133 z 1021
Pokaż wyniki od 2.641 do 2.660 z 20417
  1. #2641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Mam pytanko do kol CNC,
    dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #2642

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Witam, mam np. klienta który chętnie się podzieli informacjami:
    62-006 Katarzynki ul. Konwaliowa
    tam jest Panasonic SDC-12F9E8
    zdjęcia instalacji na Fb
    https://www.facebook.com/PompyMeetin...15800225171344
    Dzieki. Dla mnie najlepiej z okolic leszna itp. .
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  3. #2643
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Dzieki. Dla mnie najlepiej z okolic leszna itp. .
    To mam jeszcze Głogów,

    Jaczów ul. Jaśminowa 3j
    zdjęcia FB:
    . nie wiem gdzie mam za dużo tego
    wklejam normalnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-24 15.37.42.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	32,6 KB
ID:	364523Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-24 15.38.39.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	35,0 KB
ID:	364524Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-24 15.38.59.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	364525Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-24 18.35.06 2.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	364526
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  4. #2644
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bobromil

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wieruszów
    Posty
    124

    Domyślnie

    Po studium lektury w sprawie projektu kotłowni z PC, uważam, że sprzęgło jest przeciwieństwem precyzji. To wygoda dla instalatorów. Robienie bez sprzęgła umożliwia wykorzystywanie sterowania przez pompę obiegami C.O i C.W.U. A to wymaga doprecyzowania. jak monter mówi, że zawsze jest potrzebne sprzęgło to wygląda jakby ktoś szył buty tylko w jednym rozmiarze. Nie jestem instalatorem ale też nie lubię jak każdy mówi że na ból głowy to "goździkowa"
    Ostatnio edytowane przez Bobromil ; 16-08-2016 o 16:44

  5. #2645
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Jesteś pewny , że w każdej sytuacji sprzęgło jest zbędne przy PC?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #2646
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bobromil

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wieruszów
    Posty
    124

    Domyślnie

    Jeżeli jest system grzewczy jest skomplikowany, np za mało jest podłogówki albo piętro znacznie różni się od parteru w grzaniu lub źle dobrana moc pompy, to trzeba się ratować buforem/sprzęgłem. Jest to wygodne ale ogranicza możliwości pompy w sterowaniu

  7. #2647
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bobromil

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wieruszów
    Posty
    124

    Domyślnie

    Czy ktoś wie gdzie kupić czujni temp Panasonica PAW-TS1 do wymiennika i PC ?

  8. #2648

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Mam pytanko do kol CNC,
    dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
    Pzdr
    Dobre pytanie.

    https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.n...b413d0b69c64ad

    Po co do pompy ciepła dajecie rozdzielacz z pompą i zaworem mieszającym?

  9. #2649
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    Jeżeli jest system grzewczy jest skomplikowany, np za mało jest podłogówki albo piętro znacznie różni się od parteru w grzaniu lub źle dobrana moc pompy, to trzeba się ratować buforem/sprzęgłem. Jest to wygodne ale ogranicza możliwości pompy w sterowaniu
    Do momentu kiedy piszesz o mieszanym lub rozbudowanym układzie , jest ok. Ale nie wiem o co chodzi z tym sterowaniem PC- na moim sprzęgle inwerter prawidłowo moduluje ...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #2650
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    Po studium lektury w sprawie projektu kotłowni z PC, uważam, że sprzęgło jest przeciwieństwem precyzji. To wygoda dla instalatorów. Robienie bez sprzęgła umożliwia wykorzystywanie sterowania przez pompę obiegami C.O i C.W.U. A to wymaga doprecyzowania. jak monter mówi, że zawsze jest potrzebne sprzęgło to wygląda jakby ktoś szył buty tylko w jednym rozmiarze. Nie jestem instalatorem ale też nie lubię jak każdy mówi że na ból głowy to "goździkowa"
    Totalna głupota, którą ktoś Ci podał bo wzięli go z montowania kotłów i kazali montować pompy ciepła bo teraz na to jest popyt.
    A pompa ciepła to nie kocioł to układ chłodniczy który musi się odladzać, mieć odpowiedni przepływ, pracować na delcie 5st.C.
    Mało kto to rozumie z instalatorów PC, bo jak ktoś wcześniej był maszynistą a teraz kazali mu latać samolotem to wielu guzików nie rozumie i braki w wykształceniu powodują gadanie głupot byle by jakoś swoją niewiedzę zatuszować.

    Referaty pisałem o tym do czego to służy i jak by nie było potrzebne to by się tego nie instalowało.
    " Bobromil" wypowiadasz się na podstawie swoich doświadczeń czy powtarzasz to co tu przeczytałeś. Wygląda mi raczej na to drugie.
    Ja zamontowałem ponad setkę PC, i są układy gdzie sprzęgło jest zbędne, ale do większości domów bardzo potrzebne.
    To właśnie przez takie głupoty jak instalacja dużych PC bez sprzęgła które jest magazynem energii na odmrażanie panasonic wprowadził odmrażanie gorącymi parami w układach dwu wentylatorowych. Ponieważ pompa podpięta bezpośrednio pod podłogówkę nie ma jak się odmrozić.
    Męczy się z zimą wodą, a gdy temperatura na powrocie spada poniżej 27st. to wchodzi w odmrażanie gorącą parą i takie odmrażanie trwa zamiast 5-7 minut to nawet 30 minut!!!!!
    a odmrażanie jest co 35 minut, i wtedy działa 35 minut odmraża się do 30 minut i znów 35minut pracuje.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  11. #2651
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    Czy ktoś wie gdzie kupić czujni temp Panasonica PAW-TS1 do wymiennika i PC ?
    leży u mnie cała kupka tych kabelków.....
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  12. #2652
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Mam pytanko do kol CNC,
    dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
    Pzdr
    tak na szybko przekleje z innego teksu, a za chwile poszukam jeszcze mojego szerokiego postu gdzie to jest opisane dokładniej:

    Wyjaśniam do czego potrzebujemy sprzęgło hydrauliczne 200Lw pompach powietrze woda:
    1. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dużego przez nią przepływu wody. Dla przykładu przez pompę o mocy 9kW musi płynąć nawet 1800L/godzinę( to jest 9 dużych beczek).
    Takiego przepływu nie da się uzyskać jeżeli nie zastosujemy zbiornika pośredniego pomiędzy pompą ciepła i budynkiem. I żadna duża pompa obiegowa tego nie zastąpi!!! Właśnie dlatego nasza firma instaluje sprzęgła hydrauliczne.
    2. Drugą ważna kwestią jest to że pompa POWIETRZE-WODA co około 50 minut w temperaturach ujemnych musi się odlodzić. Ponieważ „zachodzi” lodem w trakcie pracy jak na zdjęciu poniżej, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie.
    Żeby móc się odlodzić pompa odwraca tryb i zaczyna grzać na zewnątrz i chłodzić do środka, i teraz żeby rozpocząć ten proces potrzebny jest zbiornik wody(sprzęgło) z którego możemy pobrać energię na to właśnie odladzanie. Nie może być to podłogówka ani, grzejniki gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać.
    Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiednej pojemności około 200L dla pomp dwu wentylatorowych.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  13. #2653
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Dzięki CNC za odpowiedź,
    trochę mi ulżyło bo przy moim t-capie 9 kW i sprzęgle ok 38 ltr też mam 5-6 min defrostu.
    Dopytuję tylko o wysokości króćców .Typowe sprzęgło hydrauliczne jest znacznie mniejsze i może mieć umieszczone w różnych miejscach przyłącza. Pytanie czy na wprost siebie , czy jedne nad drugimi ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #2654
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Dzięki CNC za odpowiedź,
    trochę mi ulżyło bo przy moim t-capie 9 kW i sprzęgle ok 38 ltr też mam 5-6 min defrostu.
    Dopytuję tylko o wysokości króćców .Typowe sprzęgło hydrauliczne jest znacznie mniejsze i może mieć umieszczone w różnych miejscach przyłącza. Pytanie czy na wprost siebie , czy jedne nad drugimi ?
    w tym wypadku Twoje sprzęgło spełnia funkcję zapewniana przepływu, czyli pozwala na przepływ taki jak wymagany czyli 1800L/h.
    Magazynem ciepła nie jest bo 38L podgrzane o 15st. C ma pojemność tylko około 0,66kWh, sprzęgło 200L ma pojemność 3,48kWh.
    Jak pompa pracuje i powrót z podłogi masz powyżej 27st.C to obiegówka będzie działać i pompa odmrozi się normalnie.
    Problem jest gdy zaczynasz grzanie po przerwie bo np. był drogi prąd i grzejesz podłogę dopiero jakieś 50minut i powrót jeszcze nie jest ciepły(poniżej 27st.C) wtedy pompa wybiera drugi tryb odmrażania, który trwa właśnie nawet 30 minut.

    poszukam zaraz cały opis w dokumentacji i wkleję.

    Co do przyłączy to mogą być na przeciwko, pompy obiegowe itak to sobie podmieszają.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  15. #2655
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	defrost2.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	364709
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  16. #2656
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    tak na szybko przekleje z innego teksu, a za chwile poszukam jeszcze mojego szerokiego postu gdzie to jest opisane dokładniej:

    Wyjaśniam do czego potrzebujemy sprzęgło hydrauliczne 200Lw pompach powietrze woda:
    1. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dużego przez nią przepływu wody. Dla przykładu przez pompę o mocy 9kW musi płynąć nawet 1800L/godzinę( to jest 9 dużych beczek).
    Takiego przepływu nie da się uzyskać jeżeli nie zastosujemy zbiornika pośredniego pomiędzy pompą ciepła i budynkiem. I żadna duża pompa obiegowa tego nie zastąpi!!! Właśnie dlatego nasza firma instaluje sprzęgła hydrauliczne.
    2. Drugą ważna kwestią jest to że pompa POWIETRZE-WODA co około 50 minut w temperaturach ujemnych musi się odlodzić. Ponieważ „zachodzi” lodem w trakcie pracy jak na zdjęciu poniżej, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie.
    Żeby móc się odlodzić pompa odwraca tryb i zaczyna grzać na zewnątrz i chłodzić do środka, i teraz żeby rozpocząć ten proces potrzebny jest zbiornik wody(sprzęgło) z którego możemy pobrać energię na to właśnie odladzanie. Nie może być to podłogówka ani, grzejniki gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać.
    Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiednej pojemności około 200L dla pomp dwu wentylatorowych.
    Witam

    1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.
    2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.
    3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.
    4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.
    Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

    Konkluzja;

    Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ostatnio edytowane przez Pratchawiec ; 16-08-2016 o 23:38 Powód: poprawka skreślenie
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  17. #2657
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bobromil

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wieruszów
    Posty
    124

    Domyślnie

    @Pratchawiec, dziękuję. Nie chciałem pouczać bardziej doświadczonych i zdeterminiwanych użytkowników forum. Czyli jest jak pisałem. Taniej wyjdzie grzałka do odmrażania niż cały system sprzęgła hydraulicznego. Nikt nie chce wyrzucać kasy, tylko dlatego, że ktoś ma inny sposób montowania PC. Tańsze nie jest wrogiem droższego.

  18. #2658
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,
    od samego początku zdecydowałem się na sprzęgło , ponieważ nie miałem projektu instalacji i rzeczywiście nie chciałem ryzykować.
    Chciałbym się jeszcze odnieść do w/w argumentów :
    - mam grzejniki i moja PC pracuje w temp 40-45 st , pewnie dlatego mam ok defrost
    -moja PC jest w pełni opomiarowana i bez sprzęgła przepływ ok1500l/h mam przy 6/7 biegu (ok 100-130W). Na buforze mogę mieć bieg 2-3 z przepływem 1500-1600 l/h ( tj 35-45W +do max 22W pompy wtórnej)
    -ominięcie ( bypass) traktuję jako awaryjne rozwiązanie np przy uszkodzeniu pompy wrórnej
    -dodatkowe zalety sprzęgła w mojej instalacji : cichsza praca na grzejnikach , nie wypłukuję się szlam z instalacji- a jak już pójdzie , to osiada w buforku,odpowietrza system ( na górze jest odpowietrznik autom)
    -generalnie obwód PC/ bufor służy do max efektywnego wytworzenia ciepła , a obwód bufor/system tylko do jego dystrybucji
    Nikomu nie narzucam sprzęgła z automatu , zwracam tylko uwagę , że można przynajmniej przewidzieć miejsce na jego ewentualne łatwe wpięcie.Oczywiście zachęcam do min zaprezentowania przez instalatora nominalnego przepływu w systemie ( jeśli przepływ będzie za mały , PC nie osiągnie nominalnej mocy- może również nie osiągać katalogowych COP.
    Mam nadzieję , że jednak nie będziemy na nowo wałkować tego tematu....
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #2659
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.
    2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.
    3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.
    4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.
    Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

    Konkluzja;

    Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dokładnie takie same mam spostrzeżenia,defrost u mnie od zawsze czyli od 3 lat trwa ok.5 minut,co jaki czas nie sprawdzałem ale to faktycznie zależy od wilgotności powietrza a nie od pracy pompy.
    Na tej podstawie też uważam,że sprzęgło nie jest koniecznym elementem instalacji.

  20. #2660

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dokładnie takie same mam spostrzeżenia,defrost u mnie od zawsze czyli od 3 lat trwa ok.5 minut,co jaki czas nie sprawdzałem ale to faktycznie zależy od wilgotności powietrza a nie od pracy pompy.
    Na tej podstawie też uważam,że sprzęgło nie jest koniecznym elementem instalacji.
    a jak czesto pojawia Ci sie ten defrost ?

Strona 133 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony