dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 1020
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20385
  1. #1

    Domyślnie Panasonic Aquarea

    Czy ktokolwiek używa pomp ciepła Panasonic Aquarea ? Bardzo jestem zainteresowany powietrznymi pompami ciepła i liczę na to, że uzyskam tutaj cenne informację. Zatem jeśli ktoś wie coś na temat pomp Panasonic ewentualnie LG Therma proszę podzielić się swoja wiedzą.

  2. #2

    Domyślnie

    dużo montuje ich pewna firma ze Szczecina - łatwo ich znaleść w wyszukiwarce
    Adam & Joanna
    "Dom pod Jarząbem 2 G"

  3. #3
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pompy przyzwoite.
    Mam nadzieję że dystrybutor tym razem okaże się solidny...
    Bo marka Panasonic już parę razy wchodziła na nasz kraj i zawsze były jakieś problemy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Linia 9kW (zwykłe i T-CAP), biorąc pod uwagę osiągi wyglądają obiecująco.
    Ja przed wyborem będę stał najprawdopodobniej we wrześniu, ale na chwilę obecną to właśnie Panasonic jest u mnie na pozycji nr1

  5. #5

    Domyślnie

    Patrząc na dane producenta dla mnie też Panasonic 9 T-CAP jest numerem 1. Ale ja też wyboru będę dokonywał za jakiś rok. Zakładając temat miałem nadzieję poznać opinie osób, które użytkują taką pompę.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam w pierwszym poście!
    W moim domu mieszkam już blisko 5 lat i dotąd grzałem propanem mając nadzieję na gaz ziemny. Niestety matka głupich zaczyna mnie opuszczać i dlatego zacząłem poważnie rozważać instalację PC. Po analizie tematu stawiam na Panosonica T-cap 9kW. Mam jednak kilka pytań do fachowców. Po pierwsze jak sprawuje się taka pompa w połączeniu z grzejnikami? Po drugie jak najprościej połączyć ją z istniejącym układem ogrzewania tak by pozostawić możliwość dogrzewania gazem w razie wielkich mrozów?
    Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?
    Dom ma kubaturę 470m3 i jest to typowa "stodoła" (prostokąt z dachem dwuspadowym).

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,
    Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/. Dom 160 m2, podłogówka, dobrze ocieplony. Stan podlicznika na dzień 08.10.2011: 14682 kWh, stan na dzień 18.02.2012: 18042 kWh, dwie taryfy - używam w ok. 90% tańszej (0,30 zł/kWh). Jak policzyłem zużyła przez ponad 4 miesiące 3360 kWh energii (ok. 3024 kWh x 0,30 zł + ok. 336 kWh x 0,66 zł) czyli ok. 1129 zł. Grzałkę 3 kW mam ustawioną na załączanie poniżej -15 st.C. Na grzałce nie mam podlicznika więc nie wiem /choć dni z temperaturą poniżej -15 st.C było tylko kilka-może kilkanaście/. Dwa tygodnie temu było u nas na zewnątrz (nad ranem) -27 st.C i pompa pracowała nadal, choć oczywiście w domu temperatura trochę spadła. Z zalet jakie są dla zwykłego użytkownika to wg. mnie: prosty i łatwy sterownik (z dostępem do krzywej grzewczej, programy czasowe), dosyć cichy agregat no i główny atut czyli stała moc grzewcza 9 kW do -15 st.C (i bez spadku max temperatury wody grzewczej c.o./cwu czyli +55 st.C). Z wad: konieczność zastosowania zasobnika cwu z dużą wężownicą grzejną (u nas 3,8 m2, zasobnik 300 L), wrażliwość po zamontowaniu na zapowietrzenie instalacji c.o. (trzeba dobrze odpowietrzyć). Myśleliśmy na początku o buforze, ale to raczej dla osób które chcą połączyć pompę ciepła z istniejącym dotychczasowym źródłem ciepła. Podłogówka ma dużą bezwładność i akumuluje sporo ciepła.
    Adam & Joanna
    "Dom pod Jarząbem 2 G"

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam & Joanna Zobacz post
    Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/.
    Zajmujesz się instalowaniem pomp ciepła?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam & Joanna Zobacz post
    Z wad: ..., wrażliwość po zamontowaniu na zapowietrzenie instalacji c.o. (trzeba dobrze odpowietrzyć)..
    To chyba nie jest odosobniony przypadek - moi znajomi, którzy uruchomili taką pompę na jesieni ub roku również borykali się z tym samym problemem, jakiś błąd wywalało na sterowniku i pompa się wyłączała, potem przyszły mrozy i musieli dogrzewać chałupę żeby woda nie zamarzła w instalacji - dom jeszcze nie jest zamieszkany

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?
    Da się, ja tak zrobiłem z danymi mojego zużycia oleju opałowego i wyszło dość dokładne zapotrzebowanie na energię na którego podstawie dobraliśmy pompę i jest OK
    Jak wygląda sprawa z grzejnikami przy tym panasonicu to Ci nie powiem bo nie znam tych pomp, ale zasadniczo PC najlepiej się sprawdzają przy niskotemperaturowych odbiornikach ciepła. Lepiej dobrze podpytaj producenta czy to będzie działać wydajnie?
    Ja mam podłogówkę i PC daikina 8,4kW, ngdybym miał grzejniki to nie wiem czy bym się zdecydował na taki wybór, mój instalator w takich sytuacjach/układach proponuje montaż PC wysokotemperaturowch HT, które grzeją spokojnie do 70stopni, tyko że ich cena jest wyższa.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał primi Zobacz post
    Da się, ja tak zrobiłem z danymi mojego zużycia oleju opałowego i wyszło dość dokładne zapotrzebowanie na energię na którego podstawie dobraliśmy pompę i jest OK
    Jak to przeliczyłeś? Zużycie energii miesięczne podzielone przez ilość dni + jakiś zapas (tak ja to próbuję liczyć)?
    Ja sobie kombinuję tak:
    - najwięcej w historii zużyłem 110m3 propanu przez miesiąc (w tym też cwu i gotowanie)
    - 1m3 propanu daje daje jakieś 92MJ czyli zużyłem 10120MJ przez miesiąc
    - 1 kWh to 3,6MJ
    - czuli zużyłem 2812 kWh
    Przeliczając to na 30 dni mamy 93kWh czyli niecałe 4kWh na godzinę... Stąd pompa 9kW wydaje się dobrze dobrana. Coś źle liczę?
    Cytat Napisał primi Zobacz post
    Jak wygląda sprawa z grzejnikami przy tym panasonicu to Ci nie powiem bo nie znam tych pomp, ale zasadniczo PC najlepiej się sprawdzają przy niskotemperaturowych odbiornikach ciepła. Lepiej dobrze podpytaj producenta czy to będzie działać wydajnie?
    Producenta pytałem ale nie spodziewałem się innej odpowiedzi niż ta, którą otrzymałem
    Cytat Napisał primi Zobacz post
    Ja mam podłogówkę i PC daikina 8,4kW, ngdybym miał grzejniki to nie wiem czy bym się zdecydował na taki wybór, mój instalator w takich sytuacjach/układach proponuje montaż PC wysokotemperaturowch HT, które grzeją spokojnie do 70stopni, tyko że ich cena jest wyższa.
    Jaką masz powierzchnię domu oraz kubaturę? O ile taniej wychodzi tobie ogrzewanie PC w stosunku do oleju?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    ja mysle o aquarea 7kW - chyba powinna starczyc do 110m2..?? - ona pobiera 1.7 kW to w najzimniejszym okresie (okolo -15 w dół) moge grzac 24h, a w przejsciowym czyli takich okolo 0-5 stopni przez 12 godzin w dzien ??
    co Wy na to ? - wystarczy takie grzanie ??

  13. #13
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dobrze jest dobrać pompę do instalacji i domu tak aby pracowała do 2000 roboczogodzin na rok

    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Dobrze jest dobrać pompę do instalacji i domu tak aby pracowała do 2000 roboczogodzin na rok
    A jakieś uzasadnienie?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    ja mysle o aquarea 7kW - chyba powinna starczyc do 110m2..?? - ona pobiera 1.7 kW to w najzimniejszym okresie (okolo -15 w dół) moge grzac 24h, a w przejsciowym czyli takich okolo 0-5 stopni przez 12 godzin w dzien ??
    co Wy na to ? - wystarczy takie grzanie ??

    Tylko ona ma wtedy (przy -15*C) moc 4.6 kW

    A na pytanie "czy starczy ?" odpowiedzi udzielić się nie da, bo skąd mamy niby wiedzieć, jakie jest zapotrzebowania na ciepło Twojego domu ?
    Zleć zrobienie profesjonalnego audytu i będziesz dokładnie wiedział, jakiej pompy szukać.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-02-2012 o 12:51

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jak to przeliczyłeś?
    Ja tylko z grubsza do rozważań, czy wchodzić w PC PW czy nie policzyłem Założyłem cop 2,5 i policzyłem różnicę w rachunkach i wyszło, że warto
    Dokładnie to już instalator policzył zapotrzebowanie i zrobił symulację na 2 mocy pomp do wyboru.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Producenta pytałem ale nie spodziewałem się innej odpowiedzi niż ta, którą otrzymałem
    Dlatego warto pytać
    Poproś o ofertę z innych firm. Daikin ma bardzo fajny symulator zużycia i na podstawie Twojego wieloletniego zużycia instalator powinien policzyć jaką pompę wybrać. Atlantic chyba też ma takie narzędzie, ale ja nie dostałem od nich szczegółowej oferty więc opieram się na tym co mam.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jaką masz powierzchnię domu oraz kubaturę? O ile taniej wychodzi tobie ogrzewanie PC w stosunku do oleju?
    Kubatury nie pamiętam, ale mam ok170m2 + garaże (nieogrzewane). Z tego grzeję ok 130-140 m2, dom jest stary i podłogówka potrzebuje wyższej temp na zasilaniu (nawet 40st), ale pompa 8,4kW Daikina daję radę
    Przede wszystkim powinieneś pytać o te grzejniki, czy na pewno mogą być. Przy podłogówce nie ma problemów, ale z grzejnikami może być inaczej.
    U mnie koszt energii el za rok co i cwu powinien wyjść na poziomie ok 4000 zł +/- 20%, w przypadku oleju to by było jakieś 11000 zł
    Dokładnie Ci powiem za 10 mies

  17. #17
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A jakieś uzasadnienie?
    Jedna z najważniejszych to żywotność sprężarki..
    Średnia gwarantowana żywotność bezawaryjnej pracy sprężarki według wielu producentów to 20000 tyś roboczogodzin

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam & Joanna Zobacz post
    Witam,
    Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/. Dom 160 m2, podłogówka, dobrze ocieplony. Stan podlicznika na dzień 08.10.2011: 14682 kWh, stan na dzień 18.02.2012: 18042 kWh, dwie taryfy - używam w ok. 90% tańszej (0,30 zł/kWh).
    Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
    Dość nietypowe, ale w czerwcu '10 miałeś pompę LG, na jesień Panasonica, a jeszcze przed nimi Daikina.
    Co zakładasz na wiosnę ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-02-2012 o 13:15

  19. #19

    Domyślnie

    Poważnie mówisz ,że pisali o Lg i Daikinie a tera Panasie? No żesz pierdzieleni naganiacze.Wszędzie naganiacze.I jak tu być normalnym
    Żadna ze mnie elita

  20. #20

    Domyślnie

    Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
    Widzę, że ty też zauważyłeś dziwnie częste zmiany urządzenia przez Adam & Joanna
    Przede wszystkim powinieneś pytać o te grzejniki, czy na pewno mogą być. Przy podłogówce nie ma problemów, ale z grzejnikami może być inaczej.
    Pompa T-cup może pracować na temperaturze max 55 stopni i to powinno mi wystarczyć nawet w największe mrozy. Obecnie kocioł CO podgrzewa wodę na zasilaniu CO do około 40-45 stopni (przy okolicach zera na dworze) i po to pozwala podnieść temperaturę w domu o około 1 stopień przez godzinę.

Strona 1 z 1020

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony