dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1001 z 1021
Pokaż wyniki od 20.001 do 20.020 z 20417
  1. #20001
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Może dlatego ,że masz deltę tylko 2 stopnie zaczyna się wcześniej modulować... Generalnie skoro te 27 stopni jest utrzymywane , to nie ma co się przyczepiać.
    No i aktualnie docelowa jest 28 ( już po obniżeniu).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #20002
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Póki co manerwuje krzywa o ten stopień, dwa I przy -2 tak widzę , że się tak dzieje. Ok to się nie martwię. Dzięki.

  3. #20003
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Skąd masz taką informację , że 50Hz to częstotliwość nominalna ? Ta sama sprężarka jest w moim 12kW , tam też 50Hz jest nominalna ?
    Jest inwerter od tego ,żeby tą czestotliwość generował , i ją generuje tak jak mu to sterownik podaje.
    I u mnie ,żeby wygenerować tą moc 12kW przy temperaturze -8 stopni otoczenia to jest częstotliwość 86Hz... Jasne ,że dla 9kW będzie mniejsza, ale czy to akurat 50Hz będzie ....
    Twoja może się kręcić na 48Hz , ale może osiągnęła temperaturę docelową i się zmodulowała i szybciej nie musi , a tu kolega pisze , że jeszcze do docelowej ma daleko.
    Częstotliwość sieci jest 50Hz, gdzieś tam w innych państwach jest 60Hz
    Silniki są tak budowane, że pracują na tej właśnie częstotliwości ( osiągają swoje znamionowe obroty ).
    Jednym ze sposobów regulacji obrotów silników jest właśnie zmiana częstotliwości zasilania, do tego służą tz falowniki, w tym przypadku inverter.
    Ale one w zasadzie obniżają tę częstotliwość.
    Można tę wartość podnosić ponad znamionową częstotliwość silnika (sprężarki) i wtedy zwiększamy obroty ponad znamionowe, ale pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony prąd znamionowy silnika.
    Z tego względu jeśli w Tcap 9kw i 12kw są takie same sprężarki, to pozostaje pytanie która wartość jest nominalna 9kW czy 12kW.
    Albo 9- tka jest ograniczona mocowo, albo 12kw jest wyżyłowana i pracuje na skrajnym obciążeniu.
    Tak jak podałem może pracować na np 80Hz ale muszą być pozostałe warunki spełnione.

  4. #20004
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    O ile ta sprężarka miałaby pracować z napięciem sieciowym ,a może jej producent zaprojektował ją tylko do współpracy z inwertorami ?
    Czy częstotliwość ( i w związku z tym prędkość ) silnika w samochodzie elektrycznym też jest 50Hz ? Nie , bo to jest silnik inwertorowy i ma szeroki zakres obrotów , a nie jeden znamionowy. Tak też jest i tu.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #20005
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Ten w samochodzie też ma swoje parametry znamionowe, przy których osiąga swoją moc znamionową.
    Każdy silnik jest silnikiem indukcyjnym. Tylko do tej pory były indukcyjne klatkowe i indukcyjne komutatorowe.
    A ten jest invertorowy, ale dalej działa na zasadzie tz indukcji. Tylko od komutatorowego różni się tym że w wirniku ma magnesy a nie uzwojenia, brak tarcia, mniejsze zużycie itd.
    Ale dalej na w stojanie uzwojenia, które pracują pod napięciem i dla których producent przewidział określone parametry pracy ( sieci ) a najważniejszy parametr to przekrój drutu i izolacja uzwojenia. Przekraczając te parametry znamionowe możemy go spalić.
    Może to pracować na 80Hz czy większych, ale w sieci mamy 50Hz i z reguły na takiej max częstotliwości one pracują.
    W samochodzie jest własna sieć i tam producent może sobie określić parametry inne.

  6. #20006
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    A za inverterem to jaka sieć jest ? Ciągle 50Hz ? A może 20Hz , czy 86Hz ? A może taka jaką inverterowi sterownik ustawi .
    Po prostu nie zgaduj , że sprężarka ma znamionowe 50Hz.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #20007
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    [QUOTE=MiG25;8214506]Ja bym bardziej w Servicecloudzie ufał temu liczniowi. Ten wykres jest aktualizowany co 5min , sprężarka może się wyłączyć i wlączyć , i na tym wykresie tego nie zobaczysz. Prędzej już w logowaniu ,które trzeba włączyć...[/Q
    O jakie logowanie chodzi ? Chodzi o zapis danych ?

  8. #20008
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Nie zgaduję.
    Zerknij na tabliczkę znamionową pompy.

  9. #20009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jacek.1971

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Siemianowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.1971 Zobacz post
    Czy jest to normalne jak pc 5 kw seria k podczas defrostu temperatura początkowo wskzuje -4 a na końcu -21
    ?????
    Dom typu kostka z lat 80-tych, 175m2, wyłącznie grzejniki purmo , kocioł gazowy vaillant ,kocioł węglowy zębiec 21kw , podłoga styropian 10cm, fundamenty styropian 10cm, ściany styropian 12cm, okna stare plastikowe plus rolety, dach wełna 35cm.
    Panasonic T-cap 9kW 1f mod F , termostat bezprzew euroster 2026tx ,buforek 100litr ,pomp grundfos , 266 litr cwu cyrkulacja grundfos, przedlicznik, SAME GRZEJNIKI !!!
    3 kw fotowoltaika + 6,82 kw

  10. #20010
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    timonik

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    13

    Domyślnie

    Panowie co daje wciśnięcie " quiet " w wersji F . W sumie nigdy tego nie testowałem . Jest ciszej ? Wolniej startuje ?

  11. #20011
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Tak dla zmiany tematu, jak sobie w tamtym roku poustawiałem przepływy, to defrosty mój TCAP prawie zawsze robi samym zładem wody.
    Ale dzisiaj się przyjżałem jak ta mała all in one 7kw wersja h robi defrost u syna.
    I jak to wygląda po roku pracy.
    Ona zawsze przed defrostem robi stop I po defroście to samo efekt na każdy defrost 2 zał na liczniku. Mimo, ż pracuje ciągle, żadnego taktowanua to na liczniku tyle samo godz pracy ile załączeń.
    Tu się producent popisał, ale skoro tak mają to to powinno pracować, ponoć inverterom nie szkodzą częste zał/wył. Zobaczymy?

    Inny temat jak robiłem u syna podłogówkę to spiąłem razem co i cwu I napuszczałem wodę w celu sprawdzenia szczelności. W podłodze jest prawie 1300m rury pert 16mm, a mi weszło w układ ponad 250l wody, nie wiem gdzie to poszło ile z tego do cwu?. Już tego nigdy nie sprawdzałem, a z wyliczeń rur wychodziło mi że, do co powinno wejść ok 150litrów.
    Efekt jest taki.
    Dzisiaj obserwowałem jak zaczyna defrost to na zasilaniu ma 28* a na powrocie 25*
    Zaczyna defrost pompka obiegowa pokazuje 37l/min i tak ciągle się kręci do końca defrostu.
    Przez cały defrost powrót jest ciągle 25* I nic nie spada, zasilanie na koniec defrostu spada do 21*
    Jeśli defrost trwa 5min to wychodzi, że przepchała przez rury ok 185l wody a jeszcze coś jej zostało, bo zaczyna grzać i powrót ma dalej 25*, a zasilanie w 2 minuty uzyskuje 31* poczym sprężarka zwalnia i się moduluje.
    W tym wypadku defrost jest niezauważalny, oczywiście grzałka wyłączona.

  12. #20012

    Domyślnie

    Witam.
    Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
    Pozdrawiam

  13. #20013
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał Angelo19 Zobacz post
    Witam.
    Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
    Pozdrawiam
    Ale skąd wiesz, że coś nie tak, masz wcześniejsze porównanie?
    Co to za dom nowy, dopiero zamieszkały, czy może już któryś sezon I pompa wcześniej w porównywalnych temperaturach miała mniejsze zużycie? Jakie zużycie za listopad i jaki metraż domu i ocieplenie?
    Jak masz ją ustawioną jaka temperatura docelowa pompy a jaka jest na zasilaniu I powrocie?
    To jest układ bezpośrednio wpięty w podłogówkę czy inny układ?

  14. #20014
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A jaką produkcję pokazuje pompa ? Jeśli jest 9kW , to może to oznaczać ,że inny czujnik okłamuje pompę , a ta myśli ,że generauje pełną moc i się szybciej kręcić nie musi...Za kalkulację tej mocy odpowiadają czujniki temperatury wejściowej i wyjściowej wody oraz przepływ.
    Czuniki temperatury wejściowej i wyjściowej można próbować kalibrować ( przy niedziałającej sprężarce powinny pokazywać tą samą wartość).
    Aha może to być to, nie pamiętam ale chyba tam było coś około 8,6kW. Myślałem że pompa nie pracuje na tej zasadzie że dobija do 9kW i dalej nic, tylko słucha się nastawy temperatury obiegu i dopóki ma zapas obrotów sprężarki to będzie zapierniczać. Mój błąd, myślenie życzeniowe
    Dzięki za podpowiedź. Sprawdzę sobie też te czujniki i kalibrację ale na moje oko pokazują oba prawidłowo.

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Częstotliwość sieci jest 50Hz, gdzieś tam w innych państwach jest 60Hz
    Silniki są tak budowane, że pracują na tej właśnie częstotliwości ( osiągają swoje znamionowe obroty ).
    Jednym ze sposobów regulacji obrotów silników jest właśnie zmiana częstotliwości zasilania, do tego służą tz falowniki, w tym przypadku inverter.
    Ale one w zasadzie obniżają tę częstotliwość.
    Kiedyś bawiłem się falownikiem, który kręcił silnik do 400Hz. I działał na 50Hz AC. Musi co czary :]

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Z tego względu jeśli w Tcap 9kw i 12kw są takie same sprężarki, to pozostaje pytanie która wartość jest nominalna 9kW czy 12kW.
    Albo 9- tka jest ograniczona mocowo, albo 12kw jest wyżyłowana i pracuje na skrajnym obciążeniu.
    Tak jak podałem może pracować na np 80Hz ale muszą być pozostałe warunki spełnione.
    Widziałem jak jeden t-cap 9kW pracował na 66Hz więc na pewno mogą więcej niż 50. Pytanie ile.
    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Ale dalej na w stojanie uzwojenia, które pracują pod napięciem i dla których producent przewidział określone parametry pracy ( sieci ) a najważniejszy parametr to przekrój drutu i izolacja uzwojenia. Przekraczając te parametry znamionowe możemy go spalić.
    No zgoda ale co to ma do kręcenia częstotliwością i obrotami?
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  15. #20015
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Angelo19 Zobacz post
    Witam.
    Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
    Pozdrawiam
    Może od kontatku z instalatorem, żeby przyjechał i sprawdził czy wszytko ok. Bo jak pompa żre tyle energii i tak mało oddaje to przyczyn może być sporo. Błąd pomiaru czujnika, czynnik ucieka, zalodzony parownik... Podaj parametry na jakich ona chodzi (temperatury), czy nie wali błędami. Ale dobrze by było podejść z aparaturą i pomierzyć parametry na miejscu.
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  16. #20016

    Domyślnie

    Tak jak wczesniej pisalem bylo.kiedys lepiej. Krzywa ustawiona jak w zeszlym roku -15/29 +10/27. Delta ustawiona 4 a zasilanie powiedzmy na ten czas przy -3 jest 30 a powrot 27. Sprezarka 58Hz.
    Zamieszkuje juz 2 sezon a pompa jedzie juz 3 sezon.
    Dom metraz w calosci z garazem 230m2 ale odlaczylem garaz z grzania i zastanawiam sie czy nie wylaczyc gospodarczego.jeszcze. Metraz domu to 175m2. Dom silikat 18 plis 25 grafit. Pod plyta 20 xps. Na plycie bezposrednio podlogowka zalana srednio 12cm betonu. Gora 5cm styro i podlogowka zalana srednio 8cm betonu. Dach 20 cm piana plus 25 welna.
    Pompa bez zbednych instalacji. Podpiete rozdzialacze i bojler bez dodatkowych pompek itp

  17. #20017
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Angelo19 Zobacz post
    Tak jak wczesniej pisalem bylo.kiedys lepiej. Krzywa ustawiona jak w zeszlym roku -15/29 +10/27. Delta ustawiona 4 a zasilanie powiedzmy na ten czas przy -3 jest 30 a powrot 27. Sprezarka 58Hz.
    Zamieszkuje juz 2 sezon a pompa jedzie juz 3 sezon.
    Dom metraz w calosci z garazem 230m2 ale odlaczylem garaz z grzania i zastanawiam sie czy nie wylaczyc gospodarczego.jeszcze. Metraz domu to 175m2. Dom silikat 18 plis 25 grafit. Pod plyta 20 xps. Na plycie bezposrednio podlogowka zalana srednio 12cm betonu. Gora 5cm styro i podlogowka zalana srednio 8cm betonu. Dach 20 cm piana plus 25 welna.
    Pompa bez zbednych instalacji. Podpiete rozdzialacze i bojler bez dodatkowych pompek itp
    To jeżeli jest jak piszesz to na pewno nie jest to wina chałupy. Ja mam dużo większą chatę i dużo gorzej ocieploną (patrz stopka) i mi wystarcza 10kW z dużym zapasem. Co prawda mam gruntówkę, ale bez przesady, przy tych Twoich -2 to jeszcze powietrzniak ma bardzo dobre warunki.
    Coś się musi dziać złego z pompą :/
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  18. #20018
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Poczytałem twoje wcześniejsze posty z tamtego roku.
    U ciebie jest płyta i masa betonu.
    Jak ty teraz grzejesz na okrągło 24/24, czy może usilnie próbujesz w II taryfie.
    Jeśli pompa się nie spierdzieliła. Nie ubyło czynnika, a uważam, że pewnie sprawną.
    To widzę U ciebie problem że grzejesz w cyklach, a wtedy ona jedzie na max. I masz straty na startach i częste defrosty.
    Puść ja na krzywej, ustaw tak docelowà temperaturę żeby pracowała non stop z najniższą możliwą temperaturą, to będzie długo trwał zanim to ustawisz. Ale praca 24/24 będzie najbardziej kożystna.

  19. #20019

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    z wyliczeń rur wychodziło mi że, do co powinno wejść ok 150 litrów.
    Efekt jest taki.
    Dzisiaj obserwowałem jak zaczyna defrost to ;
    - na zasilaniu ma 28*, a na powrocie 25*
    - Zaczyna defrost pompka obiegowa pokazuje 37l/min i tak ciągle się kręci do końca defrostu.
    - Przez cały defrost powrót jest ciągle 25* I nic nie spada, zasilanie na koniec defrostu spada do 21*

    Jeśli defrost trwa 5min to wychodzi, że przepchała przez rury ok 185l wody a jeszcze coś jej zostało, bo zaczyna grzać i powrót ma dalej 25*,
    a zasilanie w 2 minuty uzyskuje 31* po czym sprężarka zwalnia i się moduluje.
    W tym wypadku defrost;
    - jest niezauważalny,
    - oczywiście grzałka wyłączona.
    Czyli co daje pewność, że temperatura powrotu nie spadnie < 18 C??? ;
    - to wielkość zładu ?? = > 7 kW * 20 l/kW = 140 l
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #20020

    Domyślnie

    Mam pompe puszczona caly czas z 1 przerwa na zagrzanie zbiornika wedlug harmonogramu tj grzeje dom o 12.00 CWU i od 14 znow grzanie. Dom byl przygotowany wlasnie na grzanie w 2 taryfie ale ani doby tak nie probowalem. To jak to mam zrobic zeby to sprawdzic czy jedzie w cyklach czy jak. To jaka propozycja na zmiane krzywej

Strona 1001 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony