dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 1021
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 20417
  1. #2041
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    6
    6 kW gruntowej to więcej niż 9 powietrznej i to zależy jeszcze od firmy
    Jakoś nie jestem pewien, że 6kW gruntową ogrzałbym mój dom o obciążeniu 8,6kW Za to powietrzna 9kW daje radę, także nie można generalizować...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #2042
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    I wyłączałeś ogrzewanie na co najmniej 24h w mocno ujemnych temperaturach do tego jeszcze brak zysków od innych urządzeń elektrycznych? Czemu jakoś w to nie wierzę. I nie da się tu rozszerzyć braku ogrzewania przez 14 godzin w dzień na całe 24h. Przez ten czas to nagrzana podłogówką w nocy podłoga oddaje jeszcze swoje ciepło a i domownicy w dzień produkują zyski. Fizyki nie oszukasz, choćby nie wiem co.
    Oczywiście że nie wyłączyłem ogrzewania na 24h ale nawet przy -18st.C grzalem tylko przez 10h taniej taryfy a wahania temp.w czasie nie grzania to max.0,5st.C
    Dlatego odniosłem się pośrednio to zdziwienia braku bufora i wahań temp.niby 2-3st.C w okresie nie grzania które nie występują.

    Być może tak by było przy grzejnikach ściennych i być może takie jest doświadczenie swiezakow wyniesione ze starych domów grzanych węglem z kaloryferami ale w nowych domach z wodną podlogowka nie występują takie wahania temperatur.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-03-2016 o 19:04

  3. #2043
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak widzisz każda będzie działać i przy każdej będziesz miał 23st.C w domu
    Reszta w gestii inwestora czy pasuje Ci mniej kasy w inwestycje w 5kW za to grzałka do wspomagania czy więcej kasy w 7kW za to bez grzałki ale w drogiej taryfie część grzania czy jeszcze więcej kasy za 9kW za to grzanie 100% w taniej taryfie..
    Arturo72, gdyby w tej branży działała logika i ekonomia to zapewne tak by było. Niestety tu dalej działa chęć strzyżenia klienta i... dlatego oferta na 9kW jest o 800 zł..... tańsza od podobnej 5kW! Sama pompa 9 kW WH-SDC09F3E5 jest o 800 zł tańsza od konkurencyjnej oferty na 5 kW WH-SDC05H3E5 Kabaret, bo reszta osprzętu porównywalna
    9kW - 22.600
    5kW - 23 400
    W to wszystko wpada pięknie kolejna 5kW za 22 tysiaki.
    Jak ta 9kW nie będzie za dużo taktowała, to chyba ją wezmę. Więcej za mniej, a grzanie 100% w taniej ładnie brzmi.

  4. #2044

    Domyślnie

    a ja mam takie pytanie (może śmieszne) - skąd pompa ciepła z inwerterem wie jaką mocą grzać?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #2045
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fox503

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-701
    Posty
    132

    Domyślnie

    Jest droższa ponieważ jest z nowej serii H, nowy ładniejszy design, zmienione sterowanie itd.
    9kW z nowej serii napewno będzie również droższa od obecnej F.

  6. #2046
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    6 kW gruntówki to nie 6 kW powietrznej.
    Poczytajcie
    6 kW gruntowej to więcej niż 9 powietrznej i to zależy jeszcze od firmy
    :

  7. #2047
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    a ja mam takie pytanie (może śmieszne) - skąd pompa ciepła z inwerterem wie jaką mocą grzać?
    Też nie mam pojęcia
    Może jest to powiązane z pogodowka i z temp.powrotu.

  8. #2048
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    masz rację. oferta na nowa 9kW to 25 tyś. za komplet. Ciekawe ile stara piątka kosztuje. niestety brak oferty porównawczej. Chyba mnie nie stać na patrzenie na pompę ciepła.

  9. #2049
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A czy model ADC9GE5 ma funkcję chłodzenia? Myślę na czymś "all in one". I czy dołożenie dwóch grzejników drabinkowych w łazienkach powoduje konieczność rozbudowy instalacji o bufory czy inne wynalazki podrażające instalację (cała reszta podłogówka)?
    PC SDC09H3E8

  10. #2050
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    a ja mam takie pytanie (może śmieszne) - skąd pompa ciepła z inwerterem wie jaką mocą grzać?
    Pompa utrzymuje temperaturę . jeżeli nie odbierasz ciepła to temperatura rośnie , a jak rośnie to falownik zwalnia

  11. #2051
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Oczywiście że nie wyłączyłem ogrzewania na 24h ale nawet przy -18st.C grzalem tylko przez 10h taniej taryfy a wahania temp.w czasie nie grzania to max.0,5st.C
    Dlatego odniosłem się pośrednio to zdziwienia braku bufora i wahań temp.niby 2-3st.C w okresie nie grzania które nie występują.

    Być może tak by było przy grzejnikach ściennych i być może takie jest doświadczenie swiezakow wyniesione ze starych domów grzanych węglem z kaloryferami ale w nowych domach z wodną podlogowka nie występują takie wahania temperatur.
    To piszesz o czymś zupełnie innym niż myślisz że piszesz. Nie o spadkach temperatury bez ogrzewania, które będą tak jak pisałem przy -5 o około 3*C/24h w nowym dobrze ocieplonym budownictwie a o wahaniach temperatury spowodowanych brakiem ogrzewania w dzień, w czasie trwania drogiej taryfy. Podyktowane jest to zdolnością akumulacyjną betonu na ogrzewaniu podłogowym który robi jako swoisty bufor, do tego pojemnością cieplną całego domu. Posadzka nagrzewa się w nocy i oddaje ciepło w dzień dlatego te wahania są takie małe. Nie licząc tego że w dzień jest większość zysków od urządzeń elektrycznych, gotowania itd.

    Ale nie wprowadzaj ludzi w błąd że w razie awarii ogrzewania temperatura w domu będzie spadać o 1*C na 24h.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  12. #2052
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post

    Ale nie wprowadzaj ludzi w błąd że w razie awarii ogrzewania temperatura w domu będzie spadać o 1*C na 24h.
    Nie wiem, czy pamiętasz orkan Ksawery w grudniu 2013r? Zerwało u mnie wtedy linie i nie miałem prądu przez równe cztery doby. Przez pierwszą dobę ogrzewałem się kominkiem, a na pozostałe trzy doby przeprowadziliśmy się do teściów. Po powrocie w domu było 17st, na zewnątrz temp około -3st i bardzo silny wiatr. Może i Artur przesadza, że dom się prawie w ogóle nie wychłodzi, ale trudno też się spodziewać, że w ciągu tygodnia temp spadnie do zera Jednak te mury trochę tego ciepła akumulują i wcale tak szybko ono nie ulatuje...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #2053
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    A czy model ADC9GE5 ma funkcję chłodzenia? Myślę na czymś "all in one". I czy dołożenie dwóch grzejników drabinkowych w łazienkach powoduje konieczność rozbudowy instalacji o bufory czy inne wynalazki podrażające instalację (cała reszta podłogówka)?
    Wszystkie nowe modele (od serii F mają chłodzenie w standardzie). Ja mam dwie drabinki, 2 grzejniki, 3 klimakonwektory i podłogówkę i żadnego bufora , ani innych wynalazków nie posiadam Działą od trzech sezonów...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #2054
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    To piszesz o czymś zupełnie innym niż myślisz że piszesz. Nie o spadkach temperatury bez ogrzewania, które będą tak jak pisałem przy -5 o około 3*C/24h w nowym dobrze ocieplonym budownictwie a o wahaniach temperatury spowodowanych brakiem ogrzewania w dzień, w czasie trwania drogiej taryfy. Podyktowane jest to zdolnością akumulacyjną betonu na ogrzewaniu podłogowym który robi jako swoisty bufor, do tego pojemnością cieplną całego domu. Posadzka nagrzewa się w nocy i oddaje ciepło w dzień dlatego te wahania są takie małe. Nie licząc tego że w dzień jest większość zysków od urządzeń elektrycznych, gotowania itd.

    Ale nie wprowadzaj ludzi w błąd że w razie awarii ogrzewania temperatura w domu będzie spadać o 1*C na 24h.
    :
    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Map78 mieścisz się 90% w taniej taryfie. Jak sobie radzisz bez bufora (nie widzę w stopce), wychładzasz chałupę o 1-2 stopnie w drogich godzinach?

  15. #2055
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Wszystkie nowe modele (od serii F mają chłodzenie w standardzie). Ja mam dwie drabinki, 2 grzejniki, 3 klimakonwektory i podłogówkę i żadnego bufora , ani innych wynalazków nie posiadam Działą od trzech sezonów...
    Super, chodziło mi o opinię nieinstalatora
    To teraz tak, który z poniższych podzespołów można sobie podarować w instalacji?
    Cytat Napisał oferta
    MATERIAŁY DODATKOWE KONIECZNE DO WYKONANIA MONTAŻU POMPY CIEPŁA
    Ogrzewanie do wanny kondensatu
    Zasobnik cwu w wersji do pracy z pompą ciepła [duża powierzchnia wężownicy] UP 15-14B 1,00
    Czujniki 3 szt. temperatury (NTC 10 kOhm)
    BUFOR WODY GRZEWCZEJ 200L BIAŁY ALPHA 2 25-60 GRUNDFOS
    ZAWÓR ZWROTNY 601 DN 25 GW 1" PN10 TMAX= 80°C GRZYBKOWY SOCLA
    FILTR DO WODY SKOŚNY SIATKOWY 1" ŚRUTOWANY TYP II
    NACZYNIE PRZEPONOWE REFIX DE 18L 10BAR .
    NACZYNIE PRZEPONOWE REFLEX NG 35L 6BAR .
    ZAWÓR KULOWY WODA ZE SPUSTEM MUFOWY 3/4" .
    PC SDC09H3E8

  16. #2056
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Super, chodziło mi o opinię nieinstalatora
    To teraz tak, który z poniższych podzespołów można sobie podarować w instalacji?
    Załącz schemat instalacji to zobaczymy??

    Naczynie NG35 wydaje się duże, za duże nie przeszkadza ale jeśli chcesz oszczędzić 20zł...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #2057
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie wiem, czy pamiętasz orkan Ksawery w grudniu 2013r? Zerwało u mnie wtedy linie i nie miałem prądu przez równe cztery doby. Przez pierwszą dobę ogrzewałem się kominkiem, a na pozostałe trzy doby przeprowadziliśmy się do teściów. Po powrocie w domu było 17st, na zewnątrz temp około -3st i bardzo silny wiatr. Może i Artur przesadza, że dom się prawie w ogóle nie wychłodzi, ale trudno też się spodziewać, że w ciągu tygodnia temp spadnie do zera Jednak te mury trochę tego ciepła akumulują i wcale tak szybko ono nie ulatuje...
    Dlatego wszystko zależy od pojemności cieplnej domu, im większa tym mniejsze straty. Duża pojemność cieplna, lepiej ocieplony dom, zyski od słońca, temperatura w środku, dużo rzeczy ma wpływ. A i samo obciążenie cieplne spada wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz domu, pierwsza doba to będzie powiedzmy 3*C ale już druga to mniejszy spadek. Ale między bajki można włożyć twierdzenia że 1*C bez ogrzewania temperatura spadnie. Sam się naczytałem tych bzdur jak zaczynałem budowę i później zachodziłem w głowę co ja spieprzyłem że mi temperatura przez 12 godzin potrafiła spaść o 2*C bez ogrzewania i przede wszystkim bez nagrzanej podłogi. Przecież to powinien być 1*C przez 24h.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  18. #2058
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Czasem zachodzę w głowę w jakim super mikro klimacie macie te swoje domy, że wam przy -18 za 12h (z 2h oknem na grzanie) spada temp o 0,5 C.
    Mi teraz leci o ok. 0,8-1 C przy takim ustawieniu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  19. #2059
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Moje pytanie dotyczyło oferty, byłem ciekaw jak mocna jest naciągnięta. Podobno jest dodatkowy zbiornik, aby goście co mnie ewentualnie odwiedzą, mieli się w czym umyć. Ale OK, pytanie było czysto teoretyczno-ciekawskie, średnio istotne. Schemat instalacji - no PC w domu pod co i cwu Prawdę mówiąc jestem zdecydowany na jakiegoś Panasonica AiO, tylko ilość dodatkowych urządzeń mnie zastanawia.
    PC SDC09H3E8

  20. #2060
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Super, chodziło mi o opinię nieinstalatora
    To teraz tak, który z poniższych podzespołów można sobie podarować w instalacji?
    Nie jestem fachowcem żeby się autorytatywnie wypowiadać na takie tematy. Nie mam bufora i u mnie wszystko działa, więc nie uważam, że jest on potrzebny Generalnie ja jestem za tym, żeby budować maksymalnie proste układy, bo to gwarantuje bezawaryjną pracę, wszelkie bajery i udziwnienia mogą być potencjalnymi problemami w przyszłości...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 103 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony