dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 115 z 1021
Pokaż wyniki od 2.281 do 2.300 z 20417
  1. #2281
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    map78
    Czy na podstawie informacji wyświetlanych przez sterownik T-CAP nie da się stwierdzić, czy sprężarka pracuje z obrotami minimalnymi lub nominalnymi?
    Sterownik pokazuje z jaką częstotliwością pracuje sprężarka, wiec mniej więcej można to określić.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #2282
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    a jaką miałeś a jaką masz obecnie średnicę ?
    Miałem fi20mm zmienione na fi25mm PP.

  3. #2283
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ZbyszekT

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    238

    Domyślnie

    Sprawdziłem swoją pompę (2x).
    Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
    Czy ten wynik jest w porządku?

  4. #2284
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    a jaką miałeś a jaką masz obecnie średnicę ?

    u mnie niedogrzanie piętra wynika chyba raczej z dużych przeszkleń na dole

    2 pompy po 1 na piętro i na górę pozoli osobno sterować ogrzewaniem góra/dół, gdy na dole będzie jeszcze bardzo gorąco od Słońca, góra juz będzie mogła się załączyć gdy zacznie się wychładzać

    pozdrawiam,
    Artur
    W takim przypadku wystarczy odpowiednio "zorganizować" sterowanie. Dokładanie dodatkowej armatury nie ma sensu. Jeśli masz termostat to musisz go ustawić w tym niedogrzanym miejscu i wszystko będzie OK. Wątpię, żeby dolne pomieszczenia zaczęły Ci się wtedy przegrzewać, ale jeśli już by do tego doszło to wtedy podregulujesz dolny rozdzielacz na rotametrach - tylko oczywiście musisz je usprawnić...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #2285
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekT Zobacz post
    Sprawdziłem swoją pompę (2x).
    Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
    Czy ten wynik jest w porządku?
    A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ?
    Wysoko grzejesz cwu.

  6. #2286
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekT Zobacz post
    Sprawdziłem swoją pompę (2x).
    Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
    Czy ten wynik jest w porządku?
    A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ? Przy 2,8 1kWh wychodzi Ci ok.0,11zl czyli znacznie taniej niż węglem bys napierdzielal.
    Wysoko grzejesz cwu.

  7. #2287
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    r2req

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    łódzkie
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    W takim przypadku wystarczy odpowiednio "zorganizować" sterowanie. Dokładanie dodatkowej armatury nie ma sensu. Jeśli masz termostat to musisz go ustawić w tym niedogrzanym miejscu i wszystko będzie OK. Wątpię, żeby dolne pomieszczenia zaczęły Ci się wtedy przegrzewać, ale jeśli już by do tego doszło to wtedy podregulujesz dolny rozdzielacz na rotametrach - tylko oczywiście musisz je usprawnić...
    niestety nie da rady tak tego ogarnąć, zbyt duża różnica temperatur gór/dół w słoneczny dzień

    pozdrawiam,
    Artur
    Dom: pow.użyt.230, grzewcza 230, 2 pełne kondygnacje, ściany silka, 20cm styropian lamba 0,31, okna trzy szyby U=0,5, WM z rekuperatorem Tywent, PCi P-W Panasonic T-Cap 9kW, całość podłogówka, strop 36cm wełna lambda 0,33

  8. #2288
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    niestety nie da rady tak tego ogarnąć, zbyt duża różnica temperatur gór/dół w słoneczny dzień

    pozdrawiam,
    Artur
    Wg mnie przyczyną też może być zła regulacja podlogowki.
    Popraw ten rozdzielacz i reguluj.
    Bufor w niczym Ci tutaj nie pomoże.

  9. #2289
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    r2req

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    łódzkie
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Wg mnie przyczyną też może być zła regulacja podlogowki.
    Popraw ten rozdzielacz i reguluj.
    Bufor w niczym Ci tutaj nie pomoże.
    celem jest nie bufor, tylko 2 osobne pompy góra/dół

    pozdrawiam,
    Artur

    ps. taki przykład: PC grzeje nocą do 21,8C, przychodzi dzień (słoneczny) - na dole mamy 26C na górze 22C, jest wieczór godz. 18, Słońce już o 16 zaszło, na dole temp. 24C na górze 21,6C. o godz. 20 będzie tak, że na dole 23,5C a na górze 21,4C i odcczuwalny chłód (wyjście z prysznica nieprzyjemne)

    ja nie widzę innego sposobu wysterowania niż 2 pompy i 2 sterowniki góra/dół
    Dom: pow.użyt.230, grzewcza 230, 2 pełne kondygnacje, ściany silka, 20cm styropian lamba 0,31, okna trzy szyby U=0,5, WM z rekuperatorem Tywent, PCi P-W Panasonic T-Cap 9kW, całość podłogówka, strop 36cm wełna lambda 0,33

  10. #2290
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    ps. taki przykład: PC grzeje nocą do 21,8C, przychodzi dzień (słoneczny) - na dole mamy 26C na górze 22C, jest wieczór godz. 18, Słońce już o 16 zaszło, na dole temp. 24C na górze 21,6C. o godz. 20 będzie tak, że na dole 23,5C a na górze 21,4C i odcczuwalny chłód (wyjście z prysznica nieprzyjemne)

    ja nie widzę innego sposobu wysterowania niż 2 pompy i 2 sterowniki góra/dół
    Dlatego na dole masz za bardzo otwarte przepływy,do regulacji.W takim przypadku sterownik powinien być postawiony na górze i góra determinuje o temperaturze w domu a dół do regulacji,tym bardziej,że grzejesz w jasno określonych przedziałach czasowych.
    Bufor nie poprawi w takiej sytuacji kompletnie nic,dodatkowa pompka to tylko dodatkowa kasa,być może zbędna.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 16-03-2016 o 21:39

  11. #2291
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Miałem fi20mm zmienione na fi25mm PP.
    Było mistrzostwo świata partactwa, nie dziwię się że kolega ładny ma kłopoty.

    Na marginesie, PP25 też szału nie robi w tej sytuacji... Ale na pewno poprawiło sytuację.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #2292
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Było mistrzostwo świata partactwa, nie dziwię się że kolega ładny ma kłopoty.

    Na marginesie, PP25 też szału nie robi w tej sytuacji... Ale na pewno poprawiło sytuację.
    No nie zaprzeczam przecież
    Mówię jak jest coby ostrzec przed takimi partaczami

    Nawiasem mówiąc też byłem zielony w tym i to Pratchawiec mnie na to naprowadził i dzięki mu za to

  13. #2293

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Sterownik pokazuje z jaką częstotliwością pracuje sprężarka, wiec mniej więcej można to określić.
    Masz podobno przepływ przez skraplacz co najmniej 1,7m3/h. Jaka (maksymalna) delta GZ pojawia się przy temperaturach powietrza ok. 0*C i jaką wartość [Hz] pokazuje wtedy sterownik?

  14. #2294
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dlatego na dole masz za bardzo otwarte przepływy,do regulacji.W takim przypadku sterownik powinien być postawiony na górze i góra determinuje o temperaturze w domu a dół do regulacji,tym bardziej,że grzejesz w jasno określonych przedziałach czasowych.
    Bufor nie poprawi w takiej sytuacji kompletnie nic,dodatkowa pompka to tylko dodatkowa kasa,być może zbędna.
    Jeżeli teraz używa najwyższego biegu w pompie to jak przydławi cały dolny rozdzielacz to.... sumaryczny przepływ przez pompę będzie jeszcze mniejszy niż teraz. Do czego to doprowadzi nie będę pisał...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  15. #2295
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Jeżeli teraz używa najwyższego biegu w pompie to jak przydławi cały dolny rozdzielacz to.... sumaryczny przepływ przez pompę będzie jeszcze mniejszy niż teraz. Do czego to doprowadzi nie będę pisał...
    Narazie nie wiadomo co ma na rozdzielaczu bo otwarte wszystkie rotametry o niczym nie świadczą tylko o tym,że przegrzewa dół ale jakie przepływy to czarna magia.
    Może pompka chodzi na zbyt dużych obrotach i przepływach przegrzewając dół ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 16-03-2016 o 22:53

  16. #2296
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    A dopiero co pisałeś, że przy PC i OP max. zmiana temp na dobę to 0,5C
    Jak może przegrzewać dół?
    Zgodzę zgodzę się, że źle skręcone rozdzielacze, pewnie jeszcze coś i dławiony jest przepływ.
    Ale twierdzę, że w niektórych domach musi być bufor i nie chodzi tylko o przepływ.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  17. #2297
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    A dopiero co pisałeś, że przy PC i OP max. zmiana temp na dobę to 0,5C
    Jak może przegrzewać dół?
    Zgodzę zgodzę się, że źle skręcone rozdzielacze, pewnie jeszcze coś i dławiony jest przepływ.
    Ale twierdzę, że w niektórych domach musi być bufor i nie chodzi tylko o przepływ.
    Ale ja mam wyregulowaną podłogówkę i to bez bufora,nie wiem czy zajarzysz o co biega bo tego narazie nie doswiadczyłeś i śmiem twierdzić,ze podobnie jak r2req nie masz wyregulowanych przepływów skoro coś przegrzewasz

    O wiele więcej m2 podłogówki pracuje bez konieczności bufora na jednej pompce:
    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Skontaktuj się może z forumowiczem asaselllo, on taką pompką pędzi 300m2 podłogówki, też bez bufora - może coś podpowie.
    Zatem do czego bufor tudzież sprzęgło ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 16-03-2016 o 23:18

  18. #2298
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Masz podobno przepływ przez skraplacz co najmniej 1,7m3/h. Jaka (maksymalna) delta GZ pojawia się przy temperaturach powietrza ok. 0*C i jaką wartość [Hz] pokazuje wtedy sterownik?
    W tej chwili mam 0st na zewnątrz, temp zasilania 35st, temp powrotu 31st, częstotliwość 47Hz
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #2299
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ZbyszekT

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ? Przy 2,8 1kWh wychodzi Ci ok.0,11zl czyli znacznie taniej niż węglem bys napierdzielal.
    Wysoko grzejesz cwu.
    Nic bym nie rwał Tylko chciałem sprawdzić jakoś, czy instalacja została poprawnie wykonana i czy prawidłowo funkcjonuje.

  20. #2300
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekT Zobacz post
    Nic bym nie rwał Tylko chciałem sprawdzić jakoś, czy instalacja została poprawnie wykonana i czy prawidłowo funkcjonuje.
    A jakie są kryteria oceny prawidłowości działania?????????

Strona 115 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony