dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 1020
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 20385
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    no wiem ze bedzie miala mniej mocy, dlatego planuje wtedy grzac 2 razu dłuzej ... dom 110m2 - wszedzie podłogówka - okolo 50kw/m2 na rok - zaczynam w tym roku budowe - ogólnie ma to byc cieply domek - dobrze ocieplony

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Pompa T-cup może pracować na temperaturze max 55 stopni i to powinno mi wystarczyć nawet w największe mrozy. Obecnie kocioł CO podgrzewa wodę na zasilaniu CO do około 40-45 stopni (przy okolicach zera na dworze) i po to pozwala podnieść temperaturę w domu o około 1 stopień przez godzinę.
    No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał primi Zobacz post
    No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.
    Nie mogę tylko nigdzie znaleźć ceny Panasonica w wersji HT (jutro zadzwonię do jakiejś firmy co to sprzedaje). Na razie przeszedłem do testów praktycznych. Rano odpiąłem pogodówkę, ustawiłem temperaturę na kotle 40 stopni i obserwuję co się dzieje z temperaturą w domu. Na zewnątrz jest teraz +3 a temperatura w domu powoli się podnosi. Mogę więc wnioskować, że przy tych warunkach pompa pracowała by prawie optymalnie (40 zamiast 35 stopni więc pewnie COP delikatnie mniejszy niż 3).
    Czy ktoś się wypowie na temat moich obliczeń zapotrzebowania na ciepło na podstawie zużycia propanu? Pominąłem w nich sprawność kotła i zużycie gazu na gotowania czyli liczny są zawyżone ale to chyba bezpieczniej. Czy nie ma tam żadnego "grubego" błędu?

  4. #24

    Domyślnie

    Dobrze wczytaj się w forum.NIe ma szans na COP 3 zimą przy 100 %podłogówce na dobrej powietrznej.Mówię o średnim COP za całą zimę,średnią zimę.
    Takie COP jest tylko u sprzedawców tych pomp.Tylko tam i nigdzie indziej
    Żadna ze mnie elita

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    no to w koncu jak ..?aquarea 7kW wystarczy na domek 110m2 ?? przy 50kw/m2 na rok ?? przy full podłogówce ?? czy trzeba inwestowac w 9kW ??

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Dobrze wczytaj się w forum.NIe ma szans na COP 3 zimą przy 100 %podłogówce na dobrej powietrznej.Mówię o średnim COP za całą zimę,średnią zimę.
    Takie COP jest tylko u sprzedawców tych pomp.Tylko tam i nigdzie indziej
    Dla mnie w stu procentach satysfakcjonujące będzie jak średni COP zimą wyniesie 2. W porównaniu do propanu będzie to i tak połowa kosztów! Latem przy podgrzewaniu cwu pewnie koszty spadną do 1/4 albo przynajmniej 1/3. Mam taką nadzieję

  7. #27

    Domyślnie

    Tak załóż jak masz 100% podłogówki.Jak COP zrobi ci się 2.3 czy 2.4 będziesz szczęśliwszy.
    TO zależy ile płacisz za propan.Ja 2 tygodnie temu (w te mrozy) tankowałem po 1.70 netto,ale 10tys litrow.Ty powinieneś płacić jakieś 1.90 netto.Jeśli jesteś związany umową i płacisz 3zł netto ,zastanów się czy nie lepiej zamiast pompy kupić używany zbiornik ,a ten im oddać.Skro masz już całość instalacji ,koszt wymiany zbiornika to ze 300zł i do tego zakup zbiornika (nie ma sensu nowego)używki za 2500zł.W sumie około 3tys.Pompa 25.
    Żadna ze mnie elita

  8. #28

    Domyślnie

    Niestety mam umowę z dostawcą. Jeżeli ją teraz zerwę to zapłacę karę 3200pln. Co do kosztów propanu... Kiedy podpisywałem umowę kilka lat temu propan kosztował mnie 4,86 netto/m3. Teraz jest to 9,27 co daje cenę 2.35 netto za litr jeżeli dobrze przeliczam (tragedii nie ma). Biorąc pod uwagę wygodę, opłaty miesięczne i brak ryzyka, że będę musiał tankować gaz po chorej stawce w środku zimy to ten wariant wydaje mi się niezły (wiem, że przepłacam ale to koszt "świętego spokoju").
    Tak więc jeżeli już miałbym coś zmieniać to najbardziej pasuje mi PC ale mam obawy. Dlatego pytam tutaj na forum.
    Przy moim zużyciu propanu (wygląda, że mam dom energooszczędny) zredukowanie kosztów o połowę da oszczędność 3-4tys./rok czyli inwestycja w pompę zwróci się po po jakiś 7-miu latach zakładając stałą proporcję cen propan/prąd. Stać mnie na zakup za gotówkę więc nie będzie to obciążone kosztami odsetek bankowych.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 19-02-2012 o 13:51

  9. #29

    Domyślnie

    Cena 1.90netto to środek zimy i minus 25stopni.Latem zantankujesz po 1.50netto maks.
    Żadna ze mnie elita

  10. #30

    Domyślnie

    Nie przekonasz mnie do swojego pomysłu. Jeżeli mam zostać przy propanie to już wolę swoją telemetrię i zero zaangażowania w tankowanie, udt, itp.
    Płacić teraz 3200 za zerwanie umowy + minimum 2500 za zbiornik i zostać przy tym samym, drogim źródle ogrzewania? Wątpliwy interes.
    A skąd twoje dane na temat COP powietrznej PC? Jak rozumiem sam jej nie posiadasz?

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sjk
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    szczecin
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    no to w koncu jak ..?aquarea 7kW wystarczy na domek 110m2 ?? przy 50kw/m2 na rok ?? przy full podłogówce ?? czy trzeba inwestowac w 9kW ??
    50 kwh/m2 na rok rozumiem ??

    ja mam 250m2 p.u. i 14 spokojnie daje rade sama do -20 (bez grzałek). ma wtedy moc może 10 kW.
    Strzelam przy zużyciu tej zimy teraz 4900 kWh, że normalnie wyjdzie 6000-7000 kWh (tej zimy jeszcze nie zaizolowałem garażu, miałem kilka przewiewów i wygrzewanie posadzek też w tej cenie i streowanie nie było dopracowane, choć zima słaba) co da 25-30 kWh/m2 prądu. Przy copie ok 2.5 to 60-75 kWh/m2 zapotrzebowania na ciepło. Masz dom o ok 20 - 30 % cieplejszy i o polowe mniejszy.
    Parterówka z poddaszem. 250m2 użytkowej, po podłogach 280m2. Garaż 36m2 w środku bryły nie ogrzewany, nie ocieplony. Całość podłogówka. Ściany Ytong +20cm styro. Podłoga 15 cm styro. W dachu wełna, wszędzie U=0.15W/m2K. okna 3 szybowe z U<1. Źródło CO i CWU pompa powietrze woda LG THERMA V 14W INVERTER. W domu 2 lokale. CWU to 2 zasobniki 200l i 300l spięte w szereg sterowanie umieszczone w ostatnim. 2 oddzielne reku MITSU LONSLAYY. Zapotrzebowanie to 5KW przy 0st, więc 10KW dla -20st.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sjk
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    szczecin
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
    Dość nietypowe, ale w czerwcu '10 miałeś pompę LG, na jesień Panasonica, a jeszcze przed nimi Daikina.
    Co zakładasz na wiosnę ?

    Naganiaczami bym ich nie nazwał bo raczej nikogo tu do tych pomp nie namawiają.... Zresztą z 15 postów przez 3 lata.....

    Ja mam od nich swoją PC - AJB KLIMA ze szczecina
    Parterówka z poddaszem. 250m2 użytkowej, po podłogach 280m2. Garaż 36m2 w środku bryły nie ogrzewany, nie ocieplony. Całość podłogówka. Ściany Ytong +20cm styro. Podłoga 15 cm styro. W dachu wełna, wszędzie U=0.15W/m2K. okna 3 szybowe z U<1. Źródło CO i CWU pompa powietrze woda LG THERMA V 14W INVERTER. W domu 2 lokale. CWU to 2 zasobniki 200l i 300l spięte w szereg sterowanie umieszczone w ostatnim. 2 oddzielne reku MITSU LONSLAYY. Zapotrzebowanie to 5KW przy 0st, więc 10KW dla -20st.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał sjk Zobacz post
    Naganiaczami bym ich nie nazwał bo raczej nikogo tu do tych pomp nie namawiają.... Zresztą z 15 postów przez 3 lata.....

    Ja mam od nich swoją PC - AJB KLIMA ze szczecina
    Od kiedy mieszkasz w swoim domu? Jakie masz koszty ogrzewania? Czy wiesz jaki COP realnie uzyskuje twoja pompa?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał primi Zobacz post
    No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.
    Producent pisze o starych instalacjach grzejnikowych ,pracujących na wyższych parametrach.
    Ogrzewanie podłogowe to też grzejnik
    Tu była reklama....

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Cena 1.90netto to środek zimy i minus 25stopni.Latem zantankujesz po 1.50netto maks.
    A ile to energii za te 1,90 czy 1,50 -może kWh?
    Tu była reklama....

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Niestety mam umowę z dostawcą. Jeżeli ją teraz zerwę to zapłacę karę 3200pln. Co do kosztów propanu... Kiedy podpisywałem umowę kilka lat temu propan kosztował mnie 4,86 netto/m3. Teraz jest to 9,27 co daje cenę 2.35 netto za litr jeżeli dobrze przeliczam (tragedii nie ma). Biorąc pod uwagę wygodę, opłaty miesięczne i brak ryzyka, że będę musiał tankować gaz po chorej stawce w środku zimy to ten wariant wydaje mi się niezły (wiem, że przepłacam ale to koszt "świętego spokoju").
    Tak więc jeżeli już miałbym coś zmieniać to najbardziej pasuje mi PC ale mam obawy. Dlatego pytam tutaj na forum.
    Przy moim zużyciu propanu (wygląda, że mam dom energooszczędny) zredukowanie kosztów o połowę da oszczędność 3-4tys./rok czyli inwestycja w pompę zwróci się po po jakiś 7-miu latach zakładając stałą proporcję cen propan/prąd. Stać mnie na zakup za gotówkę więc nie będzie to obciążone kosztami odsetek bankowych.
    Możesz kupić jaką b tanią pompę i wspomagać ogrzewanie w ciepłych okresach np do -10 C
    Tu była reklama....

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    A ile to energii za te 1,90 czy 1,50 -może kWh?
    Jeśli nie byłbyś ślepo zapatrzony w pompy to szybko byś wyliczył, że taniej niż w II taryfie prądem. No ale jak się żyje z montażu to trudno żebyś analizował inne zródła w szczególności te z których nic nie masz

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Producent pisze o starych instalacjach grzejnikowych ,pracujących na wyższych parametrach.
    Ogrzewanie podłogowe to też grzejnik
    Czyli standardowa PC na nowoczesnych grzejnikach pracuje poprawnie? Jak wpływa temperatura powrotu na wydajność PC?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Jeśli nie byłbyś ślepo zapatrzony w pompy to szybko byś wyliczył, że taniej niż w II taryfie prądem. No ale jak się żyje z montażu to trudno żebyś analizował inne zródła w szczególności te z których nic nie masz
    Policzmy to
    1l propanu dobrej jakości to daje jakieś 23MJ co przy cenie 1,9 netto (2,337brutto) daje 0,101 zł brutto/MJ
    1kWh kosztuje u mnie w jednej taryfie 0,55pln wraz z wszelkimi opłatami czyli 0,15 zł/MJ
    Sprawność kotła gazowego to realnie max 90%. Do tego koszty utrzymania zbiornika (w prądzie już są opłaty).
    Przy średnim COP=2,0 pompa wyjdzie na pewno taniej o około 40% jak by tego nie przeliczać.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A skąd twoje dane na temat COP powietrznej PC? Jak rozumiem sam jej nie posiadasz?
    Nie przejmuj się tekstami zniechęcającymi do PC. Najwięcej o PC "wiedzą" Ci co ich na oczy nawet nie widzieli. Nie wiem, czy powodem jest zazdrość, czy co ? Nie słuchaj ich, tylko doświadczonych posiadaczy PC. Ja do nich nie należę, jednak "trochę" się już naczytałem na forum, trochę poszkoliłem u jednego z producentów i doszedłem do wniosku, że przy zadbaniu o dobre wykonanie instalacji CO i CWU jako całości - PC to najlepsze rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie na początek wydać troszkę kasy więcej na inwestycję. A czy to będzie PC gruntowa czy powietrze-woda, to już zależy od indywidualnych warunków.

Strona 2 z 1020

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony