dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 293 z 1021
Pokaż wyniki od 5.841 do 5.860 z 20418
  1. #5841
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.525
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Też się zastanawiam Kaszpir nad tym co pisałeś, w dzień zdecydowanie lepszy COP. Od dzisiaj do soboty ma być 10-11 stopni to czy nie lepiej wtedy wyjśc poza okienko 13-15? Ja grzeje od 23-5, CWU 5-6 później od 13-15 mam CWU i ogrzewanie. Tez udało mi się ustabilizowac temp., która waha się od 22,5 do 23,2 stopnia.

    Zużycie podobne jak szklara średnio 10 Kw dziennie za listopad

    Szklara nie masz racji, kiedy mówisz, że pompa ma lepszy COP przy połowie mocy. Widziałem kilka wykresów, które pokazują, że COP jest właśnie niski jak pompa pracuje na 50% mocy i najniższy jak pracuje na 100%. Największy COP osiąga, kiedy pracuje na 75-80% mocy dlatego ważne jest aby moc pompy była jak najbardziej zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło i żeby pompa większość pracy wykonywała właśnie w tym zakresie. Duże Przewymiarowanie pompy nie jest dobre.
    Kolego odnośnie taniej taryfy to zawsze jest lepsza.
    Ponieważ nawet jak jest cieplej to COP musiałby skoczyć z 3 na 6 żeby opłacało się z drogiej grzać, a to dlatego że podczas taniej taryfy prąd jest o połowę tańszy.

    Odnośnie obrotów sprężarki to na ogrzewaniu podłogowym to sprężarka praktycznie nigdy nie wkręca się na 100%, z taką mocą chodzi głównie wtedy gdy grzeje CWU.
    po niżej masz wykres jednego z moich klientów:
    http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&...&do=2017-11-21
    widać że na ogrzewaniu sprężarka chodzi głównie na około 1,5-2kW.

    Tutaj dla porównania jeszcze praca pompy LG:
    http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&...&do=2017-11-21
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  2. #5842
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Halo

    Jak można zresetować timer w PC z 2015 roku? Chodzi o to, że coś się pomieszało i jak normalnie korzystałem z 4 programów to nagle 5 czy 6 program wyłącza mi PC w nocy... Najłatwiej chyba zresetować i ustawić od nowa?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  3. #5843
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

    Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  4. #5844
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

    Ważne, że grzanie w nocy jest dużo tańsze pomimo paru stopni niżej.

    Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  5. #5845
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli to Tauron o/Kraków to tania w G12w 25,34 gr, skad 24 gr?
    Masz racje tak na szybko zaokraglilem. Wychodzi 0,2488 (prad+dystrybucja), ale do tego dochodzi chyba jakas trzecia groszowa oplata?
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  6. #5846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Masz racje tak na szybko zaokraglilem. Wychodzi 0,2488 (prad+dystrybucja), ale do tego dochodzi chyba jakas trzecia groszowa oplata?
    To macie tanio.

    U mnie z VAT (Energa-Operator G12w) (prad + przesył) wychodzi 0,32 zł brutto za 1kWh.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #5847
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Najlepiej to chyba mieli ci z Duona. Darmowa energia w tanich godzinach

    Dojrzałem do zakupu sterownika - regulatora temperatury. Który wziąć by dobrze grał z panasem? Euroster czy salus?
    Założenie: włączanie i wyłaczanie pompy, grzanie dzienne ograniczone, podbicie na okno dzienne i noc. Raczej bezprzewodowy ( z kotłowni do holu idzie mi przewód 3 żyłowy - chyba za mało by podpiąć to ustrojstwo.)

    Mam pytanie do użytkowników - znaleźliście jakieś wady tych sterowników?
    Na ceneo czytałem opinie, że euroster Q7 jest za czujny i zbliżenie reki podnosi temperaturę (to prawda?) oraz że nie działa inteligentny system wyprzedzenia grzania i wyłączenia grzania, by o zadanej godzinie osiągnąć zaprogramowana temperaturę.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  8. #5848
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przecież tam potrzebne są Ci tylko 2 żyły. Wszystkie te sterowniki działają ON/OFF. Równie dobrze mógłbyś wykorzystać zwykły włącznik światła podpinając go w odpowiednie miejsce w pompie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #5849
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Spoko, no to rozwijam pytanie również o sterowniki przewodowe.
    Żeby grzać w 2T mam przewymiarowaną pompę, i o ile to się sprawdza oknie dziennym to w nocy pompa dobija do KG i potem pyka na 20Hz. Piszecie, że to szkodliwe i nieekonomiczne. Nie zauważyłem by się wyłączała, no ale pyka na podtrzymaniu. Termostat wyeliminuje ten problem i odetnie zasilanie po osiągnięciu temp.
    Jak to planuję? Pompa dostanie nieco większą krzywą, będzie grzać w najkorzystniejszym dla niej i dla COP zakresie (bazuję na wykresach i danych w necie - brak własnego ciepłomierza). W okresie zimnym będzie grzać w taniej taryfie całą noc, może nad ranem osiągnie odpowiedni pułap. W okresach przejściowy (jak teraz) KG osiągnie dość szybko (pompa obecnie pracuje na 35-40 Hz) i zamiast pykać na 20HZ i mielać pompą obiegową, termostat ją wyłączy.
    Termostat ustawię w dzień na temp wymaganą, a w nocy 1 może 1,5 stopnia więcej by naładować podłogę. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. To narazie jedyny prosty sposób by okiełznać w okresie przejściowym mocną pompę w 2T bez szkody dla niej. Histereza na termostacie na tyle duża, by w nocy już się nie włączyła.
    Wpłynie to również na ekonomie, pompa będzie pracować z większym COP, spadnie ilość włączeń i wyłączeń (jeśli takie nieplanowane były), wymusi pracę pompy z wyższą częstotliwością - wyższa krzywa zmusi ją do wyższej częstotliwości, wyeliminuje czas jałowej pracy pompy, wyłączy obiegówkę gdy niepotrzebna.
    Podoba mi się też pomysł, chyba bobrowa z czujnikami na wej i wyj, który wyłączy pompę i zabroni jej się włączyć o zadane opóźnienie. Też niezły lek na sezon przejściowy.

    Przemyślenia po lekturze forum o taktowaniu, pracy z minimalną częstotliwością oraz najlepszym zakresem pracy sprężarki.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  10. #5850

    Domyślnie

    Co znaczy pyka na 20Hz? Chodzi cały czas na 20Hz, czy wyłącza się i włącza na chwilę na 20Hz i tak w kółko? Bo jak cały czas chodzi na 20Hz, to nie wiem co w tym szkodliwego?

  11. #5851
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Co znaczy pyka na 20Hz? Chodzi cały czas na 20Hz, czy wyłącza się i włącza na chwilę na 20Hz i tak w kółko? Bo jak cały czas chodzi na 20Hz, to nie wiem co w tym szkodliwego?

    Po zagrzaniu chodzi na minimalnym zakresie 19-20Hz. Nie zauważyłem by się wyłączała. We wcześniejszych rozmowach wyszło, że jest to praca nieekonomiczna, niepotrzebna, na granicy zakresu, z niskim COP. więc po co? Zwłaszcza, że delta z 5 zaczyna się zmniejszać i dochodzi wtedy do 2. Mniemam, że blisko do wyłączenia.
    To pierwszy sezon mieszkania, nieocieplona ściana do garażu. Gdy dom odparuje wilgoć i ocieplę ścianę, zamiast 19Hz będzie parę OFF/ON. termostat zrobi jeden konkretny OFF
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  12. #5852

    Domyślnie

    Może warto przypomnieć sobie dyskusje o taktowaniu pompy, szczególnie w wykonaniu kolegi Pratchawiec ; Gdy moc minimalna generowana przez PC będzie wyższa, niż zdolność absorpcji energii przez płytę grzewczą. Sprężarka wówczas zatrzyma się, obiegówka będzie dalej pracować. Po pewnym czasie sprężarka wznowi pracę, ponownie dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania. I tak w kółko. PC "taktuje", za to pracuje z najniższą możliwą mocą.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page230
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #5853
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Andrzej, moja nie taktuje. jeszcze... Dlatego zabuduje termostat, który w okresach przejściowych wyłączy pompę zanim zejdzie do niskiej częstotliwości. Proste i genialne w swojej prostocie.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  14. #5854
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Andrzej, moja nie taktuje. jeszcze... Dlatego zabuduje termostat, który w okresach przejściowych wyłączy pompę zanim zejdzie do niskiej częstotliwości. Proste i genialne w swojej prostocie.
    Ty se możesz.
    Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....
    A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.

  15. #5855
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ty se możesz.
    Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....
    A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.
    Witam

    Chyba nie do końca tak jest.
    Nie chodzi mi przy tym o budę ani sikanie na śnieg.

    Mój stary T-Cap AD 2012, pokazując 34 Hz dla CW pracuje z mocą ok.2,7 kW, grzejąc natomiast podłogę przy takich samych 34 Hz - ok. 1,6 kW.

    Częstotliwość pracy inwertera nie jest chyba bezpośrednio związana z pracą całej sprężarki, dla której oprócz obrotów silnika ważnych jest pare innych parametrów, w tym obciążenie związane z ciśnieniem pompowanego gazu.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #5856

    Domyślnie

    Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.
    Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...y-wg-OZC/page8
    " Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.
    PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.
    Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.
    Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,
    zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC
    pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #5857
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.
    Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...y-wg-OZC/page8
    " Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.
    PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.
    Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.
    Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,
    zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC
    pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."
    Proponuję olać niejakiego TwojPan. Na innym temacie admin usunął jego wulgarne posty, które zamieścił gdy skończyły się argumenty oraz nie mógł znieść faktów i wypowiedzi innych forumowiczów. Widzę, że po usunieciu wpisów w akcie desperacji przeniósł się za mną tutaj i dalej bluzga... biedactwo.
    proszę admina o usuwanie jego postów, poza wulgarnymi atakami na forumowiczów nic nie wnoszą. tyle OT, bo osoba nie warta zachodu i zniżania się do jej poziomu.

    Andrzej: pompa chodzi na min 19-20 Hz, więc się nie zatrzymuje. Podejrzewam, że gdyby pochodziła tak dłużej, 2-3 godziny to by się wyłączyła. Przy czym, ze względu na grzanie w 2T nie zdąży się już włączyć, bo podłoga się nie wychłodzi w ciągu 2-3 godzin pozostałych do końca nocnej taryfy.

    No i co to jest "PO OSIAGNIĘCIU ZADANEJ TEMPERATURY"? Na powrocie ma być tyle co na wyjściu? Pompa przy 19-20Hz wciąż ma minimalna delte 2 stopnie.
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 24-11-2017 o 19:02
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  18. #5858
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Z moich obserwacji wynika, że przy pracy ciągłej - 24/d sprężarka, po dojściu do zadanej temp. zasilania np. 30* +2, wyłącza się - 0 Hz.
    Pompa obiegowa i elektronika cały czas działają.
    Po obniżeniu temp. wody powrotnej poniżej 24* sprężarka włącza się ponownie.
    Okresy między ponownymi złączeniami sprężarki są różne, zależne od temperatury zewnętrznej i ustawionej temp. zasilania.
    Reguła jest prosta; niska temperatura zasilania = częstsze załączenia sprężarki, wyższa ( w tych samych warunkach!) - odwrotnie.

    U mnie spreżarka PC przy pracy ciągłej, włącza się kilka - do kilkunastu razy na dobę.
    Im chłodniej i w związku z tym z podwyższoną temp. zasilania - tym rzadziej.
    Przy pracy w oknach taryfowych - w zależności od obciążenia najwyżej kilkukrotnie, w tym tylko raz w trzygodzinnym oknie popołudniowym, bo podwyższam w takim przypadku temp. zasilania nawet do 35*.
    Najniższa delta jaką zaobserwowałem oscylowała między 2,5-3.0.

    Czy Moja PC taktuje?

    Według standardów i oczekiwań uczestników wielu dyskusji - tak.
    Według mojej oceny - nie.
    Żadna ze znanych mi instrukcji inwerterowej PC czy to użytkownika, czy nawet serwisowa, nie wspomina o częstotliwości załączeń sprężarki, zwłaszcza, że przeciętny użytkownik nie ma czasu i sposobu by to obserwować. Dopiero od niedawna niektóre pompy wyposaża się w liczniki, narzędzia diagnostyczne i statystyczne
    Po drugie; Większość PC przystosowana jest do pracy w taryfach dynamicznych, będących standardem na rozwiniętych rynkach energetycznych EU, wykluczających pracę w ściśle określonych oknach czasowo-taryfowych, , .
    Czyżby producenci o tym nie wiedzieli?

    "Taktowanie" pompy inwerterowej to wg mojej oceny mit przeniesony z czasów powszechnego stosowania pomp ON-OFF.
    Cykliczna praca sprężarki w inwerterowej PC, co wielokrotnie na tym forum podkreślałem, jest immanentnie związana z jej naturą i ograniczeniami w zakresie mocy minimalnej.
    Pomijam przy tym pojedyncze przypadki skrajne jak np. dotyczący 4 cykli załączania sprężarki w ciągu godziny.
    Wynikają one zapewne z rażących błędów w ustawieniach parametrów pracy i z naturą pracy PC nie mają nic wspólnego

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  19. #5859
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Jeżeli ponowne włączenie następuje dopiero po spadku o 6* to w nowych domach raczej nie ma szans na szybkie włączenie się pompy. Temperatura tak szybko w podłodze nie spadnie. Inaczej jest oczywiście przy grzejnikach.

    U siebie zauważyłem, że przy temp około -2/+5 pompa chodzi na minimum i stopniowo, wolno zmniejsza deltę. Najmniejsza zaobserwowana delta to 2, więc daleko jej do wyłączenia się. Dziś dodatkowo ze względu na wysoką temp 6-11* pompa nie włączyła nawet sprężarki, co by oznaczało, że krzywa jest w miarę trafiona. Przy okresie przejściowym pyka na minimum, przy wyższych nie włącza się. Przy niższych zapewne wkręci się na 35-40 Hz. Zobaczymy.
    W domu 23 stopnie.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  20. #5860

    Domyślnie

    ktoś kiedys spisywał defrosty:

    krzywa 15/26 i -15/36
    czas defrostu: 9min
    pobór energii: okolo 150W
    przed defrostem: IN:31 OUT:27/28
    Tz:-1

    w weekend puszczam PC 24/h (taryfa g12w), w tygodniu tylko tania taryfa - postaram sie jutro napisac jak wyszedl defrost po 7h postoju PC (okolo 13:00)

    pozdrawiam
    Dom pow 196m2, PC PW 9kW Panasonic 3f + CWU Elektromet WGJ-PC 300l + sprzęgło BIAWAR 100l + wilo pico yonos 25/1-6 , 100 % podłogówka - 1,5km rurek, Sciany: Silka E24 cm + 25 cm TermoOrganika 0,032, Podłoga: 20 cm TO 0,032, Stropodach: skosy styro 20 cm TO 0,032 + piana OK 13cm, Okna Vetrex V90+, WM TesslaGreen 400 (niebawem), Oczyszczalnia Marseplast 3000, OC Optimus F18, brak kominów, fundamenty zew 10cm/wew 5cm XPS, drzwi wejscowe KMP Passive, OZC 34,5 kWh/(m2·rok) i 24W/m2

    PC CO+CWU

Strona 293 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony