dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 34 z 1021
Pokaż wyniki od 661 do 680 z 20417
  1. #661
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    Jeśli padł już temat ciśnienia w instalacji, to jakie przy Panasonicu jest optymalne?
    Instalator zalecił w granicach 1-1,5 bar. Tego się trzymać?

  2. #662
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.sto1 Zobacz post
    Jeśli padł już temat ciśnienia w instalacji, to jakie przy Panasonicu jest optymalne?
    Instalator zalecił w granicach 1-1,5 bar. Tego się trzymać?
    Masz instrukcję obsługi? Tam jest opisane jak eksploatować Pc

  3. #663
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam ponownie ,
    jest sezon ogórkowy i pewnie nie wielu z Was będzie chciało zaglądać na forum. Chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami i wnioskami ws PC na CWU.
    Na ile mogę ,prowadzę dzienny zapis zużytej energii elektrycznej/wytworzonej energii cieplnej/temperatury zewnętrznej , obliczam COP dla 0.01GJ .

    Przypomnę dane wyjściowe :
    -PC T-cap 9kW/3f/wczesna wersja modelu F z histerezą 10 st (właściwie 8st +2 st ponad zadaną temperaturę)
    -zasobnik 300 ltr , powierzchnia wymiany ciepła 3,4m2, rury ocieplone
    -temperatura zadana na CWU 44 st
    -rodzina 4 os, wanna +prysznic (głównie wanna w użyciu)
    -cyrkulacja wg czasówki
    -legionelle pomijam
    -prędkość pompy wodnej w PC 5 (najlepsze osiągi w mojej instalacji)
    -ciśnienie w systemie 2,3 bar

    Uwagi :
    -zauważyłem ,że kiedy działa cyrkulacja , to spada COP -podłączyłem przekaźnik pod cewkę zaworu trójdrożnego , rozpinającą cyrkulację podczas działania grzania CWU. Wyraźnie lepsze parametry- w końcowej fazie grzania (przy wyższej temperaturze wody grzewczej) zawsze COP będzie najsłabsze w całym
    cyklu , dlatego trzeba tę fazę max skrócić.
    -należy koniecznie wyeliminować najdrobniejsze wycieki +odpowietrzyć PC w obwodzie CWU ,standardowa funkcja odpowietrzania PC jest tylko w obwodzie CO , należy zatem ręcznie przełączyć zawór trójdrożny w pozycję CWU i 2-3 razy uruchomić program odpowietrzania w PC (tryb serwisowy ,SP 2 ,Force)
    -po odpowietrzeniu zakręcić "czapeczki" w odpowietrznikach -doczytałem ,że standardowe odpowietrzniki stosujemy otwarte tylko przy napełnianiu instalacji i w obwodach zamkniętych muszą być odcięte (ciekawe jaki "fachowiec" komuś o tym powiedział)
    -należy utrzymywać górny zakres ciśnienia w systemie , bo wtedy wydziela się mniej gazu (powietrza ) z wody , ogólnie wzrost tego zjawiska następuje przy większej temperaturze i przepływie ( a spadek -przy większym ciśnieniu)



    Wyniki pomiarów :

    1. temperatura zewnętrzna 10-15 st
    -średni COP ok 4
    -zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,2 -1,3kWh
    2.temperatura zewnętrzna 15-22 st
    -średni COP ok 4,4
    -zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,0 -1,1kWh
    3.temperatura zewnętrzna 22-30 st
    -średni COP ok 4,7
    -zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 0,6 -0,9kWh
    4.temperatura zewnętrzna 30-35 st
    -średni COP ok 4,1
    -zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP !

    Wnioski :
    -gorącym latem lepiej wyłączać PC (EXT) np w godzinach 11-19 (o ile ktoś nie zużywa ciepłej wody na bieżąco)
    -cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :
    czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.
    Niby nie dużo , ale skoro decydujemy się nie zatruwać powietrza ,to chyba warto oszczędzać wodę (zresztą nie jest tania) .A komfort : rano potrzebujemy wody przed pracą i szkoła, w łazience u góry woda dochodzi szybko -jedynie problem jest w kuchni (bo najdalej ) Kiedy będziemy się zabierali za "grubszą robotę" w kuchni wystarczy wcisnąć przycisk.

    Coś osobistego :
    -nie zwariowałem i nie siedzę non stop w kotłowni , staram się być systematyczny w zapiskach
    -jeśli ktoś Wam doradza ws ustawień PC , przede wszystkim patrzcie czy ma PC opomiarowaną (nie podważam opinii żadnych Forumowiczów, każda instalacja jest indywidualna pod względem domu i upodobań domowników-a to akurat trudno "zmierzyć i zważyć")
    -nie jest ważne kto ma jaki rekord na zużyciu energii elektrycznej , ważna jest najwyższa sprawność sprzętu dla danej aplikacji (jeśli ktoś ma małe zużycie wody ciepłej , to może mieć małe rachunki-ale przy większym zużyciu słabszy COP będzie wyraźny)
    -sam posłuchałem kilku "mądrych " rad ,np zapomnijcie o małej powierzchni wymiany ciepła i poważnie zastanówcie się nad zbiornikiem CWU dwupłaszczowym
    (wężownica jest mniej więcej w środku zbiornika wody , a płaszcz na zewnątrz - nie jestem pewien tej tezy , ale chyba lepiej jest ogrzewać wodę wokół elementu grzewczego , niż tylko z jednej strony)
    -w mojej instalacji nie sprawdziły się zalecane ustawienia PC dla CWU : prędkość pompy wodnej 3 (5) , przepływ 1,5m3/h (1,8m3/h)

    Mam nadzieję , że moje wypociny komuś się przydadzą

    pozdrawiam wszystkich

  4. #664
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    jeszcze a propos cyrkulacji CWU ,

    tak na logikę : jeśli mamy zasobnik CWU w postaci pionowego walca i rurka cyrkulacji jest podłączona w środku wysokości , to jeśli dobrze myślę -cyrkulacja będzie stopniowo mieszać wodę w zasobniku .Tzn kiedy cyrkulacja nie działa ,to najcieplejsza woda jest zawsze u góry i w miarę jej zużycia poziom ciepłej wody będzie się zmniejszał .Dopiero po przekroczeniu pewnego progu będzie następował spadek T CWU na wyjściu z zasobnika (dla uproszczenia możemy pominąć straty z izolacji)

    pzdr

  5. #665
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    -zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP
    U mnie jeden wiatrak pracuje już od >20st na zewnątrz. Pompa startuje zawsze na dwóch,a po pewnym czasie dolny staje i pracuje tylko na górnym.

    cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :
    czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.
    Nie baw się z przyciskami Poczekaj jeszcze trochę jak nabierzesz doświadczenia kiedy i ile cyrkulować żeby było OK. Ja u siebie na początku też miałem ten problem, bo u mnie najbliższy punkt poboru wody jest 14m od zasobnika. Na początku szło mi faktycznie dwa razy więcej kWh niż innym, ale teraz jest to może jakieś 20% więcej, a CWU mam zawsze kiedy potrzebuje. instalowanie jakiś przycisków, czy pilotów uważam za lekką żenadę, ale jak chcesz to montuj
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #666

    Domyślnie

    witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh
    ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

    zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

    chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?

  7. #667
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal-op Zobacz post
    witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh
    ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

    zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

    chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?
    Poczytaj poprzednie kilka stron tego wątku. Jak nie szukasz na siłę oszczędności to weź 9kw
    Ostatnio edytowane przez rydzadam ; 26-07-2015 o 16:12

  8. #668

    Domyślnie

    przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20

  9. #669
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal-op Zobacz post
    przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20
    T-Cap to inverter, więc poradzi sobie (co widać po opiniach forumowiczy) zarówno w domu 100m2, jak i 300m2. Inną sprawą jest też dobór pompy - zauważ, że zazwyczaj ich moc spada wraz ze spadkiem temp zewnętrznej (akurat w T-Cap nie). Kolejną sprawa jest kwestia taktowania - w domu z dużym obciążeniem cieplnym ta pompa będzie pracować lepiej niż w tym z mniejszym i łatwiej będzie ją wysterować, bo zbyt głęboką modulacją ona nie grzeszy. OZC już zrobiłeś, więc jeżeli jesteś pewien tych obliczeń to możesz sobie spokojnie dobrać pompę do swojego obciążenia. Zapłacisz miej niż za T-Cap'a i na pewno nie zmarzniesz.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #670

    Domyślnie

    OK, wiem że pompę dobieram do niskich temp, tylko pytanie brzmi czy przewymiarowywac ją o połowę czy dobrac do obciążenia, jeśli chcę się raczej mieścić w drugiej taryfie?

  11. #671
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal-op Zobacz post
    OK, wiem że pompę dobieram do niskich temp, tylko pytanie brzmi czy przewymiarowywac ją o połowę czy dobrac do obciążenia, jeśli chcę się raczej mieścić w drugiej taryfie?
    Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.

  12. #672
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.
    Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.
    Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.
    A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.

  13. #673
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.
    Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.
    A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.
    Dokładnie. Dlatego jeśli chcesz wykorzystać pc głównie w 2.taryfie i bez wspomagania grzałkami, to dla obciążenia budynku ok.5kW+ciepła woda użytkowa, pompa 6kW w 100% nie spełni w/w oczekiwań, chyba, że przy długich większych mrozach odpalisz np. kominek. Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.

  14. #674

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.
    Baaa to nawet nie jest 25% wartości ładnego kominka, zakładając, że kominek to przyzwoity wkład, ładne go obudowanie, komin na dach z obróbką, coś ładnego na podłodze pod kominkiem.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  15. #675

    Domyślnie

    mi nawet nie chodziło o oszczędność na tańszej pompie, tylko o to żeby przewymiarowana nie załączała i wyłączała się co chwile ze względu na za dużą moc do budynku, ale jeśli sprężarka inwerterowa dostosowuje poprawnie jej moc to nie ma sprawy i chyba zostanę przy zwykłej 9kW 3f bo nie widzę sensu stosowanie t cap w moim przypadku

  16. #676
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcyper
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    183

    Domyślnie

    Szukam instrukcji obsługi/serwisu dla PC Aquarea T-CAP 12kW po polsku.
    Czy ktoś posiada? jeżeli tak to proszę na priv.
    Zużycie prądu przez PC (co+cwu):
    średnia z 10 lat pracy 2350kWh/rok
    Zużycie prądu cały dom (łącznie z PC): ok. 4600-4900kWh/rok (w zależności od roku) max pierwszy rok 5200kWh
    Dom Barcelona p.u.122m2, p.p. 135m2, OZC: 3,0kW, Eu=32,28kWh/(m2rok). WM (StorkAir); c.o.-podłogówka. PC PW Altherma 7,0kW + zasobnik cwu 300dm3. Zużycie wody: 10m3/mc. Brak kominów. Rodzina 2+2.

  17. #677
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mcyper Zobacz post
    Szukam instrukcji obsługi/serwisu dla PC Aquarea T-CAP 12kW po polsku.
    Czy ktoś posiada? jeżeli tak to proszę na priv.
    Podaj mi na priv maila i napisz która seria pompy to podeślę komplet dokumentów
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #678

    Domyślnie

    Witam,
    prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?
    Ocieplenie:
    -elewacja 25cm styropian
    -podłoga 20cm styropian
    -dach 28 wata

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)
    Prosze o pomoc.

  19. #679
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaem1987 Zobacz post
    Witam,
    prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?
    Ocieplenie:
    -elewacja 25cm styropian
    -podłoga 20cm styropian
    -dach 28 wata

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)
    Prosze o pomoc.
    Trójfazowa z powodzeniem styknie.

  20. #680

    Domyślnie

    A jednofazowa nie styknie?

Strona 34 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony