dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pmgruch

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    69

    Domyślnie Wjazd na posesje - czy konieczne jest pozwolenie

    Witam,
    chciałem się poradzić znających zagadnienie. Sytuacja wygląda w ten sposób, że działka na której się buduje leży przy drodze osiedlowej (ślepa uliczka - łącznie 7 domków). Na działkę jest wjazd istniejący pewnie od parudziesięciu lat, z tym że wybudowaliśmy dom i potrzebujemy go przesunąć na wprost bramy garażowej (przesunąć dosłownie o 10 metrów). Byłem przed świętami osobiście w Zarządzie Dróg Miejskich, myśląc że wystarczy tylko zgłoszenie, a tu Pan mnie grzecznie poinformował, że musi być projekt i pozwolenie na budowę. Ponieważ zaskoczyło mnie to bardzo telefonicznie przedzwoniłem do Urzędu Miasta wydziału budownictwa, gdzie gość (zaznaczam) po telefonicznym przedstawieniu sytuacji był jakby powiedzieć też troszkę zaskoczony opinią ZDM.
    Jakie jest Wasze doświadczenie w tej materii. Dodam jeszcze (a może powtórze) droga nie jest jakąś drogą wojewódzką, tylko drogą osiedlową ślepą, nie ma żadnego przejazdu przez rów odwadniający (wtedy pewnie jeszcze melioracje miałbym na głowie) - chodzi tylko o zaniżenie chodnika i krawężnika o 10m dalej niż jest w tej chwili. Na uzgodnionym ZUDP oczywiście brama jest już zaznaczona w tym miejscu, w którym chcielibyśmy zrobić (nie ma żadnych zmian względem ZUDP).



    Z góry dziękuje za opinie i pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Jeśli PRZENOSISZ zjazd i nie zmieniasz jego parametrów (szerokości, długości, grubości etc) to nie potrzebujesz PnB. Jeśli budujesz nowy zjazd-to tak.
    Ale nawet w przypadku przenoszenia zjazdy potrzebujesz uzgodnień i projektu.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A jakieś uzasadnienie tej tezy, jakimś przepisem (z PB)?
    A co z planem (projektem) zagospodarowania terenu ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    sam jestem ciekaw uzasadnienia, bo nie znam takiego
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Prawo budowlane jest dość szczegółowe. Paragraf 29 , który określa co można wybudować lub jakie prace budowlane można wykonać bez pozwolenia na budowę jest tzw. katalogiem zamkniętym. Czyli wszystkie prace, które nie są ujęte w tym katalogu wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
    Z prac budowlanych wymienionych w tym paragrafie są dwie które można by pod pewnymi warunkami podciągnąć pod zjazd. Ale niestety omawiany przypadek nie spełnia tych warunków.
    Pierwszy przypadek to remont:
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
    remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;]]
    Warunek obiekt musi być istniejący a ty w tym konkretnym miejscu nie masz obiektu.
    To co chcesz zrobić to raczej budowa gdyż zgodnie z definicją Prawa Budowlanego
    6) budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego;
    Drugi przypadek dotyczy przebudowy drogi i wtedy właściciel drogi przebudowując jakiś jej odcinek w ramach tej przebudowy mógłby teoretycznie przenieś ten wjazd. ( pod warunkiem że przebudowa zamykałaby się w granicach działki drogowej)
    7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    12) przebudowie dróg, torów i urządzeń kolejowych;
    Oba skrajne przypadki ciebie nie dotyczą więc musisz uzyskać pozwolenie na budowę.
    Gdyż zgodnie z przytoczoną definicją to co zamierzasz zrobić jest jak najbardziej budową.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  6. #6

    Domyślnie

    można prosciej - to na jakiej podstawie można wybudować nowy, lub przebudować istniejacy zjazd reguluje ustawa o drogach publicznych. W ustawie tej nie ma też takiego pojecia jak "przeniesienie" zjazdu. W związku z tym PB zdaje się być konieczne
    Ostatnio edytowane przez mikolayi ; 27-12-2011 o 13:37
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mpepe
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    made in Poland
    Posty
    474

    Domyślnie

    witam,
    potrzebuje porady odnośnie zmiany miejsca wjazdu na posesję.
    Chcę wjazd/bramę przesunąć w lewo patrząc/stojąc na posesji tak, że lewy słupek bramy będzie teraz prawym słupkiem. Mam garaż do którego musze wjeżdżać na ukos i chcę zrobić tak aby brama wjazdowa była na wprost do bramy garażowej. Czy potrzebuje jakiś zezwoleń zgłoszeń itp?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	35,1 KB
ID:	410270
    Ostatnio edytowane przez mpepe ; 31-03-2018 o 09:26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony