dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 167
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 3334
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w sensie iglaki okrywowe - oklepane.
    Kierujesz ku stylowi rustykalnemu w ogrodzie?

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w sensie iglaki okrywowe - oklepane.
    Kierujesz ku stylowi rustykalnemu w ogrodzie?
    chciałbym zachować jak najwięcej przestrzeni, chociaż wiem że kłóci się to z twoją wizją ogrodu, pełnym zakamarków i tajemniczych zakątków.
    A co proponujesz do takich nasadzeń w donicach? Jak pewnie widziałaś nad nimi góruje brzoza, którą specjalnie ocaliłem podczas budowy.
    Jestem jak najbardziej otwarty i chętnie podyskutuję z Tobą nad różnymi wizjami

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Problem z brzozą polega na tym, że nie można podnosić poziomu gruntu w znaczącym obrębie jej korzeni.

    A co można posadzić na podwyższonej rabacie? - krzewy liściaste (np. ostrokrzew, mahonia, różaneczniki, derenie) z bylinami (np. w cieniu parzydło, tawułki, paprocie) i bylinami okrywowymi, które będą się przewieszać - barwinkiem, jasnotą. Poza tym trzmielinę Fortune'a, powojniki. Iglaste raczej jako akcenty.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%B3d-zim%C4%85 - w pierwszym poście wkleiłam zdjęcia

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    super propozycja szczególnie to zestawienie kolorów
    nie wiedziałem że nie można podnosić poziomu gruntu , ale napisałaś że znacznie - to o ile maksymalnie można?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    podpowiedz proszę jak nazywa się ta roślinka z czerwonymi gałązkami?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    już znalazłem - sibrica

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    czy można go przycinać? bo przeczytałem że jego docelowy wzrost to 2-3 m

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    dereń biały Sibirica. Można go ciąć. Zerknij jednak na odmianę derenia białego Ivory Halo- jest znacznie niższy. Byliny sadź sporymi, jednorodnymi grupami, krzewy po kilka sztuk. lub po 2-3 ale powtarzaj ten sam gatunek. Wtedy nasadzenia będą widoczne i nie będzie się tworzył misz-masz kolorów. Nie będzie też zbyt rustykalnie. Wg. mnie ładnie Ci wychodzi to co robisz i pomysł fajny. Jak chcesz urozmaicić działkę, żeby nie było nasadzeń tylko na brzegach , daj skrzynie przy tarasie, przy schodach od frontu, przy altanie. Trzymaj się prostych kształtów, a jak będzie zbyt 'sztywno' to dosadź gatunki o dynamicznym wyglądzie- trawy ozdobne, przewieszające się irgi płożące, berberysy Green Carpet, poduchowate byliny.
    REKLAMA

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie tak to miałoby wyglądać

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111228146.jpg
Wyświetleń:	826
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	92793
    Dzięki za wsparcie i podpowiedzi:
    podobne skrzynie będą połączone z tarasem i dodatkowym zejściem z niego. Kolejna skrzynia ma powstać niedaleko ogniska, niejako zamykając ten obszar. Nie będzie to wysoka budowla i wypełniona najchętniej ziołami. Czy takie rośliny wkomponują się w obraz całości?


    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    dereń biały Sibirica. Można go ciąć. Zerknij jednak na odmianę derenia białego Ivory Halo- jest znacznie niższy. Byliny sadź sporymi, jednorodnymi grupami, krzewy po kilka sztuk. lub po 2-3 ale powtarzaj ten sam gatunek. Wtedy nasadzenia będą widoczne i nie będzie się tworzył misz-masz kolorów. Nie będzie też zbyt rustykalnie. Wg. mnie ładnie Ci wychodzi to co robisz i pomysł fajny. Jak chcesz urozmaicić działkę, żeby nie było nasadzeń tylko na brzegach , daj skrzynie przy tarasie, przy schodach od frontu, przy altanie. Trzymaj się prostych kształtów, a jak będzie zbyt 'sztywno' to dosadź gatunki o dynamicznym wyglądzie- trawy ozdobne, przewieszające się irgi płożące, berberysy Green Carpet, poduchowate byliny.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111228131.jpg
Wyświetleń:	445
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	92794

    coś takiego - widocznego w oddali
    muszę porobić lepsze zdjęcia do takich eksperymentów

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    a kolejne pytanie dotyczy żywopłotu. Posadziłem wiąz . Wzdłuż roślin jest zakopana rura kroplująca co fantastyczne ułatwia podlewanie.Krzaczki zostały posadzone w zeszłym roku i wszystkie się przyjęły. Na jesieni wykonałem cięcie i obecnie mają ok 30-40 cm i ładnie się rozgałęziają. Macie jakieś opinie na temat tej rośliny?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pewnie masz reklamowany natarczywie "wiąz Turkiestanu"?

    Brzoza ma korzenie blisko powierzchni. Korzenie drzewa muszą mieć dostęp do tlenu atmosferycznego, którego jest dość sporo w płytkich warstwach gleby. Jak zasypiesz dużą część korzeni grubszą warstwą ziemi, to przestanie do nich dochodzić tlen.
    Taki problem miała efilo z forum - nadsypała ziemi wokół starych lip i mimo, że zostawiła dookoła drzewa obszar nie podwyższony o promieniu ok 2 m, stare lipy uschły.
    Inny mój klient usypał pod topolami ziemię zagarniętą z wykopu pod fundamenty i podwyższył poziom terenu na leśnej działce - uschło mnóstwo drzew. Resztę odratował, jak nakazałam natychmiastowe zdjęcie nadsypanej ziemi, ale drzewa nadal chorują i słabo rosną - drugi rok!.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    pewnie masz reklamowany natarczywie "wiąz Turkiestanu"?

    sądząc po sarkazmie , nie masz dobrego zdania, ale o natarczywej reklamie czy jakości rośliny?
    To ile w/g Ciebie cm można nasypać ziemi bez straty dla brzozy? Wiem , najlepiej byłoby nic nie zmieniać, ale jeśli już to ile?
    Drzewo ma dosyć długie i rozłożyste korzenie wychodzące poza planowaną donicę.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Reklama była natarczywa na forum, musiałam porządkować potem wątki ale nie widziałam rośliny jak rośnie.
    Zasadniczo ten gatunek jest mały, zastanawia mnie skąd więc takie wielkie przyrosty obiecywane w reklamie.

    Jeśli chodzi o donice, to przy pniu brzozy odpada zupełnie. Nie wolno przysypać szyjki korzeniowej.
    Natomiast donica stojąca w innym miejscu nie powinna przykrywać więcej niż 1/3 pow. obszaru z korzeniami.
    Zastanów się czy zamiast nadsypywać ziemi, nie wybrać jej w pobliżu brzozy (uszkodzisz korzenie, ale tylko częściowo) tworząc wgłębnik - czyli po prostu obniżyć poziom trawnika, a nie podnosić rabaty.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    naprawdę lepiej podkopać i wyciąć trochę korzeni brzozie niż nadsypać 20-30 cm ziemi? Tylko pytam jako fachowca

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie przy brzozie. Przy brzozie będziesz miał rabatę na ten bluszcz czy co tam miało być. Wgłębnik robisz dalej, tam, gdzie miał być trawnik.

    Ziemię sobie nadsypuj na własne ryzyko. Ja uprzedziłam, co się może stać.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    no dobrze, sugestia przyjęta powiedz proszę w jakiej odległości od pnia można zacząć ustawiać podwyższenie?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Strzelam, że gdzieś ok. 1,5 m, o ile podwyższenie nie będzie zajmowało całego pozostałego obrębu korzeni.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    nie nie będzie zajmowało - tylko z jedne strony będzie szło wzdłuż płotu. Mam jeszcze jedno pytanie dot. płotu Jak widzisz na zdjęciu wykończony jest on przez sąsiadów drewnianymi panelami, tylko nie do końca... mają tam oczko wodne i pewnie chcieli zostawić dostęp światła do niego. Po kupnie ziemi zastałem już taki stan. Jak radzisz dokończyć samodzielnie te 3-4 metry? Puściłem już na siatkę winobluszcz i za jakiś czas i tak zarośnie, ale byłaby to przynajmniej jakaś całość.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a będziesz konserwował?

Strona 2 z 167

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony