dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 167
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 3334
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    oczywiście, mam już ławkę, altanę i panele jak trzeba będzie się pomaluje

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro to ci przeszkadza, to sobie postaw.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    to nie jest kwestia przeszkadzania, chciałem raczej poznać opinię fachowca na ten temat..
    Jestem Ci bardzo wdzięczny za wszystkie rady i uwagi ,, z którymi się liczę - zmieniłem koncepcję okrywowych iglaków na wspomniane przez Ciebie kompozycje, zmieniłem projekt skrzyń pod brzozą. Mam kolejne pytanie: chciałbym w okolicy ogniska i wędzarni wygospodarować kawałek na uprawę ziół. Jakie widziałabyś tam roślinki?

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111228146.jpg
Wyświetleń:	725
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	93093

    Czy taka koncepcja znajdzie uznanie? przesunięta skrzynia z dereniami i powiedzmy turzycą . Tylko dereni więcej i gęściej

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Widzisz, już zaczyna być niesztampowo i oryginalnie
    Bez kolejnych "chujek" pod płotem i płożących "iglaczków".

    Zioła - większość ziół pochodzi z rejonów śródziemnomorskich - wymaga silnie nasłonecznionego stanowiska (co stymuluje gromadzenie się olejków aromatycznych) i przepuszczalnej, lekko zasadowej gleby- cząber, hyzop, oregano, tymianek, majeranek, estragon, szałwia, ogórecznik. W półcieniu i wilgotnym miejscu urośnie głównie mięta, melisa, ewentualnie lubczyk. W słonecznym miejscu, na żyźniejszej glebie dobrze będzie rosła bazylia, szczypior, arcydzięgiel, lubczyk, pietruszka, czosnek, kolendra, trybula.

    Trzeba brać pod uwagę, że niektóre zioła są jednoroczne i trzeba je wysadzać co roku z rozsady (np. bazylia, majeranek, cząber, estragon, i in.)

    Podwyższone rabaty (zwłaszcza z kamienia) są idealne do uprawy ziół śródziemnomorskich, bo ziemia w takiej donicy się szybciej nagrzewa (poza tym kamień kumuluje ciepło), a one potrzebują ciepła.

    Pytanie - jakie zioła lubisz?

  6. #46

    Domyślnie

    Hmm różne są gusta i o nich się nie dyskutuje, ale ...

    SKula, czy jesteś zadowolony z rabaty ograniczonej podkładem, którą masz wzdłuż działki ?

    bo jeżeli tak to ok, ale jeżeli nie ... to To co ustalacie z Elfir, będzie wyglądało tak samo.


    Kompozycja geometryczna jest dużo trudniejsza, niż łuki i koła i wymaga:

    - dobrego planu ogólnego (nie tu trochę tam trochę)
    - doboru wielkości kwadratów do całej powierzchni działki
    - SKOMPONOWANIA TYCH KWADRATÓW
    - zróżnicowania pod względem wysokości - nie wystarczą dwa poziomy !
    - taką kompozycję trudno połączyć z elementami naturalnymi - czyli z sosną i wrzosowiskiem

    Wątpię, czy rady na forum wystarczą aby skomponować to czego (jak sądzę) oczekujesz, ale życzę szczęścia do dobrych rad i samozaparcia

    Próbuj
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oogrodniczka - ideą tego ogrodu są małe rabaty i duży trawnik oraz wysoka samodzielność w projektowaniu i budowie

    SKula - tutaj ogród z podkładami http://porady-budowlanka.blogspot.co...ej-dziace.html
    http://ogrodniktomek.pl/2011/09/podk...we-w-ogrodzie/

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Elfir - wielkie dzięki za wstawki są naprawdę inspirujące , szczególnie te różnice poziomów. Co byś powiedziała np. na obniżenie poziomu w miejscu ogniska, co prawda trzeba by biegać po dwóch schodkach do altany..
    Dzięki również za wpis o ziołach i sarkazm o własnym wykonaniu

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    "- taką kompozycję trudno połączyć z elementami naturalnymi - czyli z sosną i wrzosowiskiem "

    czy naprawdę to co powstaje tak bardzo kłóci się z naturalnym krajobrazem?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    Kompozycja geometryczna jest dużo trudniejsza, niż łuki i koła
    Łuki i koła też mogą być częścią kompozycji geometrycznej. Chyba chodziło Ci o różnicę miedzy ogrodem formalnym/geometrycznym, a swobodnym?


    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    Kompozycja geometryczna wymaga:

    - dobrego planu ogólnego (nie tu trochę tam trochę)
    - doboru wielkości kwadratów do całej powierzchni działki
    - SKOMPONOWANIA TYCH KWADRATÓW
    Zgadzam się. I dodam, że nie jest to wcale łatwe.
    Szczerze napiszę, że mi się te wąskie rabaty rozmieszczone wzdłuż płotu niezbyt podobają.
    SKula, może spróbuj coś w ten deseń:

    Zdjęcie ze strony: http://www.krajobraz.com.pl/main.php


    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    - zróżnicowania pod względem wysokości - nie wystarczą dwa poziomy !
    Niekoniecznie.

    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    - taką kompozycję trudno połączyć z elementami naturalnymi - czyli z sosną i wrzosowiskiem
    Sprzeciw! Całkowicie się nie zgadzam. Sosny, brzozy, wrzosowiska, łany dzikich traw, kwietne łąki wyglądają fantastycznie ujęte w geometryczne ramy.
    Ostatnio edytowane przez dorota.k ; 04-01-2012 o 13:11

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał SKula Zobacz post
    "- taką kompozycję trudno połączyć z elementami naturalnymi - czyli z sosną i wrzosowiskiem "

    czy naprawdę to co powstaje tak bardzo kłóci się z naturalnym krajobrazem?
    Rzędy posadzonych na przemian żywotników i cyprysikow - tak. Prostokątne skrzynie z podkładow - nie.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał SKula Zobacz post
    "- taką kompozycję trudno połączyć z elementami naturalnymi - czyli z sosną i wrzosowiskiem "

    czy naprawdę to co powstaje tak bardzo kłóci się z naturalnym krajobrazem?
    Dlaczego wietrzysz wszędzie sarkazm?
    Wyjaśniłam oogrodniczce, że robisz to metodą prób i błędów (zamiast zamówić np. projekt), przez forum, bo sprawia Ci to satysfakcję.


    A w kwestii zakłóceń - wszelka "geometryzacja" jest obca naturalnym krajobrazom. Dlatego się pytałam, czy chcesz ogród rustykalny?

  13. #53

    Domyślnie

    To co na razie powstaje to próba stworzenia krajobrazu naturalnego w jednym miejscu, a w innym próba wprowadzenia geometrii. To nie jest fajne rozwiązanie.

    POŁĄCZENIE elementów naturalnych z geometrycznymi jak najbardziej tak, ale jak do tej pory tego nie dojrzałam.

    ELFIR Nie namawiam nikogo na projekt - ale sądzę, że jak radzić to profesjonalnie.

    Te elementy o których mówiłam nie kłócą się z założeniem "duża powierzchnia trawnika + rabaty", ale uważam że można ciekawiej zorganizować przestrzeń niż kwadratowy trawnik i dookoła rabaty wyodrębnione podkładami.
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na początku też wskazywałam Skula, że jego układ jest nudny - ale mu się taki podoba, więc co zrobić? Operuję w ramach narzuconych przez właściciela ogrodu.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    można ciekawiej zorganizować przestrzeń niż kwadratowy trawnik i dookoła rabaty wyodrębnione podkładami.
    Można, a nawet trzeba.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post

    POŁĄCZENIE elementów naturalnych z geometrycznymi jak najbardziej tak, ale jak do tej pory tego nie dojrzałam.
    Nie dojrzałaś, bo próba była zbyt mała:


  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    dziękuję Wszystkim za zainteresowanie tematem
    ja się naprawdę nie upieram i nie jestem zdecydowany na żadne rozwiązanie. Po prostu pokazałem Wam jak to w tej chwili wygląda i jak ja to widzę. Wiem że mogę się bardzo mylić stąd moja tu obecność i prośba do Was o pomoc i wsparcie. Chętnie i z uwagą czytam Wasze sugestie i proszę nie ograniczajcie się do tego co już jest, ale poradźcie co można zrobić z tym kawałkiem ziemi Ja naprawdę myślałem nad zamówieniem projektu i to pokazuje ,że mam wątpliwości co do słuszności swoich decyzji ogrodowych. Zaproponujcie proszę jakieś rozwiązanie , jak Wy to widzicie

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    jakoś mi zgrzyta w Waszych wypowiedziach.
    Jedyna Elfir doradza coś konkretnie, Wy prowadzicie dyskusję z której Skula raczej nie wyniesie nic poza mętnym poczuciem że powinno być inaczej. Inaczej- dlaczego, po co, jak inaczej, w którą stronę pójść? Doradzanie na odległość, ze zdjęć i rysunków nie jest rozwiązaniem idealnym i nikt się nie spodziewa że dostanie spektakularny projekt. Pytanie jest czy kierunek dobry i co robić żeby było lepiej.
    Nasz zawód ma też to do siebie że poza kilkoma 'dogmatami' nie ma w nim wielu prawd obiektywnych. Co jest czasem trudne a często świetne- każda z nas inaczej patrzy na kawałek ziemi i inaczej go zaaranżuje. Skula swoim podejściem narzuca nam jakiś styl patrzenia na ten kawałek, więc dyskutując nad tym ogrodem dowiązujemy się do tego, lub proponujmy całkiem inne podejście do sprawy, jednak wtedy nie operujmy pytaniami, tylko propozycjami, pokażmy jak to widzimy.
    No- napisałam co chciałam powiedzieć
    REKLAMA

  19. #59

    Domyślnie

    MAGNOLIA i słusznie

    ale, żeby jakaś współpraca była możliwa, to SKula musi się bardziej postarać, np. przesłać porządny rzut z zaznaczonymi elementami istniejącymi - czyli dom, podjazd, altana, oraz te elementy roślinne, które chce zostawić. Dalej możemy spróbować go poprowadzić
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  20. #60

    Domyślnie

    Podczytuje i pozwolę sobie wziąć udział w dyskusji, dlaczego – a dlatego że ja przez to przechodziłam. Jestem laikiem i nie potrafię tak pięknie tego ubrać w słowa jak Magnolia ale moje zdanie jest takie:
    1. Cytat Elfir „Operuję w ramach narzuconych przez właściciela ogrodu.”niestety myślę, że to błędne myślenie (lub tez pójście na łatwiznę) , bo jeśli ktoś(czytaj właściciel ogrodu) nie potrafi zaaranżować swojej przestrzeni inaczej, bardziej ciekawie, zróżnicowanie, dynamicznie to po prostu nie zaproponuje nic innego i właśnie na Was tu liczymy, że nadacie nam jakąś myśl, jakiś kierunek.. Właściwie to chyba po to tu przychodzimy. Myślę , że sami chyba nie potrafimy spojrzeć na nasz ogród inaczej, szerzej, tak jak to zrobi fachowy architekt krajobrazu.
    2 Cytat ogrodniczki „ELFIR Nie namawiam nikogo na projekt - ale sądzę, że jak radzić to profesjonalnie”
    Zgadzam się z tym stwierdzenie, jadnak to wymaga duzo waszego prywatnego czasu i chęci – bo przeciez wiadomo , ze robicie to za free. Więc to wszystko zależy. Chętnie „wszyscy potrzebujący” skorzystają z Twoich porad. Prosimy zatem częściej.
    I tym oto sposobem wylałam swoje bolączki.
    Oczywiście i tak bardzo jestem wdzięczna wszystkim za pomoc, niestety musze dodać, że to co została wypracowane nie jest satysfakcjonujące. Mam nadzieję , że nikogo nie uraziłam.

Strona 3 z 167

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony