dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Question Bufor do C.O. podłogowego

    Dzień dobry,

    jestem nowy na forum, więc witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość przy pierwszych postach

    Chciałbym poprosić o poradę w następującym temacie:

    Od początku grudnia zamieszkałem w domu jednorodzinnym o pow. użytkowej 110 m2. Zainstalowane jest w nim wodne ogrzewanie podłogowe, które podłączone jest do zasobnika 500 l firmy Galmet. Woda w zasobniku jest grzana przez grzałkę o mocy 9kW, docelowo pracująca jedynie w II taryfie. Nie jestem fachowcem, więc wymienię pozostałe elementy instalacji : grupa bezpieczeństwa, pompa doprowadzająca wodę z instalacji do zasobnika, pompka przy podmieszaczach, a całością sterują elektroniczne termostaty.

    Ponieważ do tej pory nie miałem styczności z ogrzewaniem prosiłbym o wyjaśnienie następujących spraw:

    1. Grzałka ma pracować w II taryfie, a bufor oddawać ciepło do instalacji w określonych godzinach. Czy możliwe jest wobec tego naładowanie bufora np. w godz. 22-3 bez pracującej pompy przy buforze w celu szybszego uzyskania żądanej temperatury np. 70 stopni. Następnie pompa włączała by się o 3.30 przy wciąż pracującej grzałce i kończyła pracę o 6 wraz z grzałką. W ten sposób chciałbym aby podłoga zagrzała się przed porannym wyjściem do pracy. Następnie grzałka działaby w godz 13-15, a pompa pracowałaby od 15 do 19.

    2.Czy w takim cyklu pracy ( pracująca grzałka i nie zawsze pracująca pompa) nie powstanie w układzie zbyt duże ciśnienie? Próbowałem już po części tego rozwiązania ( grzałka pracowała sama bez pompy ok. 2 godziny) i ciśnienie max wyniosło 2,4 bara. Zaraz po włączeniu pompy spadało do wartości 1,7-1,9. Wiem od instalatora, który wykonał całość, że grupa bezpieczeństwa zadziała gdy ciśnienie wyniesie 2,8 bara. Wiem, że sam zbiornik wytrzyma ciśnienie do 10 barów , lecz co z resztą instalacji.

    3. Czy temperatura wody ( po dłuższym nagrzaniu ok. 60-70 stopni) nie będzie zbyt wysoka? Wiem, że mam jakiś zawór przy podmieszaczach, który powinien temu zapobiec i jest on ustawiony na 40 stopni.

    Z góry dziękuję za odpowiedź i opinię.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    1. W takim układzie dom będzie się wychładzał w czasie niedziałania pompki. Tę samą ilość ciepła, którą by stracił wtedy, będzie musiała pompka uzupełnić po 3.30. Temperatura wody w zbiorniku będzie taka sama, jak gdyby pompka pracowała razem z grzałką przez cały czas. Pomijam drobne różnice, raczej trudne do zauważenia.

    2. Niedziałająca pompka nie powinna mieć wpływu na ciśnienie, w końcu to zamknięty układ.

    3. Sens bufora jest w ładowaniu go do 95*C, żeby zatrzymać jak najwięcej ciepła.

    P.S. Chyba mi gdzieś utknął Pański mail, bo zamierzałem na niego odpisać, a właśnie przypomniałem sobie, że tego nie zrobiłem. Przepraszam.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    W tym buforze zmieści się góra 30kwh. Grzałka może dostarczyć energię w takiej ilości w ciągu 3.5h. Poza tym sama podłogówka to niezły bufor.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, Pani Krzysztofie nie ma problemu- odpowiedzi na forum to nie Pana praca

    Co do wzrostu ciśnienia w układzie to wzrasta ono o ok. 0,8- 1 bara po podgrzaniu wody w zasobniku z 20 do 70 stopni. Czy może jest w takim razie jakiś błąd w wykonaniu?

    Czy mógłbym w takim razie prosić o propozycję jak najrozsądniej eksploatować mój system z wykorzystaniem jedynie II taryfy? Ja oczywiście prowadzę różnego rodzaju próby, ale chętnie poradzę się bardziej doświadczonych użytkowników.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi, Pani Krzysztofie nie ma problemu- odpowiedzi na forum to nie Pana praca

    Co do wzrostu ciśnienia w układzie to wzrasta ono o ok. 0,8- 1 bara po podgrzaniu wody w zasobniku z 20 do 70 stopni. Czy może jest w takim razie jakiś błąd w wykonaniu?

    Czy mógłbym w takim razie prosić o propozycję jak najrozsądniej eksploatować mój system z wykorzystaniem jedynie II taryfy? Ja oczywiście prowadzę różnego rodzaju próby, ale chętnie poradzę się bardziej doświadczonych użytkowników.
    W układzie powinieneś mieć przeponowe naczynie wzbiorcze. Może jest za małe do ilości wody w układzie lub jest zbyt małe ciśnienie dopompowane. Sprawdź na tym naczyniu powinna być naklejka z podanymi ciśnieniami i potrzeba by było to sprawdzić

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Sprawdziłem naklejkę na naczyniu, pojemność 12 litrów, ciśnienie 1,5 bara, maksymalne 4 bary, testowane na 5 barów. Tyle udało mi się odczytać

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Sprawdziłem naklejkę na naczyniu, pojemność 12 litrów, ciśnienie 1,5 bara, maksymalne 4 bary, testowane na 5 barów. Tyle udało mi się odczytać
    Teraz byłaby potrzeba sprawdzić czy jest dobrze dopompowany ciśnieniem wstępnym i czy z niego to nie uciekło. Wentyl jest taki sam jak w kole samochodowym tak że chyba nie powinno być problemu. Tylko aby zmierzyć ciśnienie wstępne byłaby potrzeba spuścić też ciśnienie z instalacji.
    Może na początek zobacz czy tam coś jest, zwykłą pompką parę ruchów i zobaczysz czy ciśnienie podczas grzania dalej tak samo wzrasta.
    Na temat ciśnienia wstępnego ile ma wynosić znajdziesz na naczyniu ( lub w papierach), a jak prawidłowo dopompować też w internecie znajdziesz lub poproś instalatora który to montował o sprawdzenie.

  8. #8

    Domyślnie

    z tego co policzyłem to masz w układzie około 630-650 litrów i tylko 12 litrowe naczynie wzbiorcze....rozszeżalnośc wody jak dobrze pamietam przy około 70 st.C różnicy wynosi około 3,7% wiec wychodzi 650 * 3,7% około 24 litrów....a jest 12....12 by wystarczyło ale róznica temperatur nie może być duża ....czyli temp.....wody w buforze musiała by miec co najmniej około 40-45 stC..... a woda po podgrzaniu do około 80 stC tylko że jest takie dośc graniczne podejsscie do sprawy....
    nie wiem do jakiej temp. potrafi ci zejśc woda w buforze......
    pozdrawiam....

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Ciśnienie wstępne powinno u mnie wynosić 1,5 bara i taką wartości mógłbym uzyskać gdybym miał w zbiorniku wodę o temp ok. 15*C. Przy obecnym użytkowaniu temp. nie spada poniżej 20*C, a ciśnienie poniżej 1,7 bara.
    Tak jak pisałem wcześniej przy wzroście temp. o ok. 30-35 *C ciśnienie wynosi 2,5 bara.

    Może wobec tego spróbuję podgrzać wodę w zbiorniku do 70- 80 *C i zobaczę ile wyniesie w takim wypadku ciśnienie. Krzywdy chyba w ten sposób instalacji nie zrobię bo w odpowiednim momencie wodę wyrzuci grupa bezpieczeństwa, a na podłogę większa temp. niż ta ustawiona na termostacie przy podmieszczach nie pójdzie.

    Zastanawiam się wobec tego czy rozsądne jest grzanie z wykorzystaniem wszystkich 10h trwania II taryfy. Może lepiej ustawić np. 2-6 do tych 70*C i później 13-15 to samo? I tak układ ma dużą bezwładność, więc ciepło powinno być również po powrocie z pracy 17-18....

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Ciśnienie wstępne powinno u mnie wynosić 1,5 bara i taką wartości mógłbym uzyskać gdybym miał w zbiorniku wodę o temp ok. 15*C. Przy obecnym użytkowaniu temp. nie spada poniżej 20*C, a ciśnienie poniżej 1,7 bara.
    Tak jak pisałem wcześniej przy wzroście temp. o ok. 30-35 *C ciśnienie wynosi 2,5 bara.

    Może wobec tego spróbuję podgrzać wodę w zbiorniku do 70- 80 *C i zobaczę ile wyniesie w takim wypadku ciśnienie. Krzywdy chyba w ten sposób instalacji nie zrobię bo w odpowiednim momencie wodę wyrzuci grupa bezpieczeństwa, a na podłogę większa temp. niż ta ustawiona na termostacie przy podmieszczach nie pójdzie.

    Zastanawiam się wobec tego czy rozsądne jest grzanie z wykorzystaniem wszystkich 10h trwania II taryfy. Może lepiej ustawić np. 2-6 do tych 70*C i później 13-15 to samo? I tak układ ma dużą bezwładność, więc ciepło powinno być również po powrocie z pracy 17-18....
    Szybciej ci się wystudzi przez pobór woda o niższej temp. niż jak będziesz miał wyższą. W nocy grzał bym na max a w dzień tylko dogrzewał. Jak będą duże straty za dnia to te dwie godziny mogą nie nadążyć z dogrzaniem tym bardziej jak będzie cały czas pobór.

  11. #11

    Domyślnie

    'Od początku grudnia zamieszkałem w domu jednorodzinnym o pow. użytkowej 110 m2."

    Dom masz piętrowy, czy parterowy? Zbiornik jest w piwnicy czy na parterze?
    MArSTER

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dom parterowy, zbiornik umieszczony jest w pomieszczeniu gospodarczym.

  13. #13

    Domyślnie bufor i naczynie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Dom parterowy, zbiornik umieszczony jest w pomieszczeniu gospodarczym.
    Według moich obliczeń powinieneś mieć naczynie przeponowe o pojemności ROBOCZEJ 20,5 litra. Jak piszesz masz naczynie o pojemności CAŁKOWITEJ 12 litrów. To zbyt małe naczynie powoduje wzrost zbyt dużego ciśnienia w układzie. Jednak w twoim przypadku może obejdzie się bez kupowania nowego naczynia. Ponieważ zarówno bufor jak i naczynie i podłogówkę masz na jednym poziomie więc właściwie nie potrzebujesz nadciśnienia w układzie. Potrzebny ci jest oczywiście zawór bezpieczeństwa, gdyby przypadkiem grzałka zaczęła pracować cały czas, ale możesz UPUŚCIĆ wody z układu. Przy wychłodzonej wodzie ciśnienie w naczyniu przeponowym wystarczy, że będzie wynosiło 0,6 atmosfery (zamiast 1,5 atmosfery). Wtedy wzrost temperatury wody w układzie spowoduje wzrost jej objętości i naczynie przeponowe mając mniejsze ciśnienie po stronie gazowej łatwiej przejmie ten wzrost objętości. Co do wzrostu temperatury w buforze to sam użytkuję bufor z kotłem na paliwo stałe i regularnie ogrzewam w nim wodę do 90 stopni Celsiusa bez żadnej szkody dla układu. Ciśnienie mam w instalacji domu dwupiętrowego wynoszące od 1,5 po nagrzaniu do około 1 atmosfera po wystudzeniu.

    Moja rada na początek. Upuścić nadciśnienie z przestrzeni gazowej naczynia do 0,3 atmosfery przy odłączonym naczyniu od instalacji wodnej. Następnie dołączyć naczynie do instalacji wodnej i ustalić w niej ciśnienie 0,6 atmosfery (przez dopuszczanie lub upuszczanie wody). Uruchomić układ grzewczy i zagrzać wodę do temperatury co najmniej 85 stopni obserwując wzrost ciśnienia. Mam nadzieję, że naczynie da radę przejąć wzrost objętości.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_mazury ; 30-12-2012 o 07:35
    MArSTER

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Rozumiem i z tego co widziałem to układ ma odcięty dopływ wody z sieci. Odkręcone są tylko zawory od zasilania i powrotu dla podłogówki. W takim układzie na naczyniu zmniejszę ciśnienie do 0,3 bara i włączę układ do sieci oraz wykonam regulację zgodnie z propozycją.

    O wynikach poinformuję po Nowym Roku

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Rozumiem i z tego co widziałem to układ ma odcięty dopływ wody z sieci. Odkręcone są tylko zawory od zasilania i powrotu dla podłogówki. W takim układzie na naczyniu zmniejszę ciśnienie do 0,3 bara i włączę układ do sieci oraz wykonam regulację zgodnie z propozycją.

    O wynikach poinformuję po Nowym Roku


    Być może napisałem tak, że nie do końca się zrozumieliśmy.
    Ty piszesz o odłączeniu i podłączeniu do sieci wodociągowej :"układ ma odcięty dopływ wody z sieci...", "włączę układ do sieci ..". Napiszę w takim razie jeszcze raz co trzeba zrobić.
    1.Odłączyć naczynie przeponowe od sieci (instalacji) centralnego ogrzewania - wcześniej wychłodzić wodę do około 20 stopni Celsiusa w układzie. Jeśli nie możesz odłączyć naczynia, to zrób inaczej- upuść ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania aby manometr na grupie bezpieczeństwa pokazywał ZERO. Ale oczywiście nie wypuszczaj wszystkiej wody z instalacji centralnego ogrzewania aby jej nie zapowietrzyć.
    2. Zakręć zawór, którym upuszczałeś ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania i dopiero teraz upuść ciśnienie przez zaworek z naczynia przeponowego (taki zaworek jak w dętce od roweru) aby w przestrzeni gazowej pozostało ciśnienie 0,3 atmosfery (0,3 bara).
    3.Zakręć zaworek powietrzny i DOPIERO TERAZ lekko uchyl zawór dopuszczający wodę z sieci wodociągowej, aby napełnić instalacje centralnego ogrzewania wodą do ciśnienia 0,6 atmosfery (0,3 bara). Następnie zakręć zawór dopuszczający wodę z sieci wodociągowej.


    Teraz możesz rozpocząć grzanie wody w instalacji centralnego ogrzewania grzałką do co najmniej 85 stopni. Obserwuj jak wzrasta ciśnienie. Mam nadzieję, że naczynie da radę przejąć wzrost objętości w stopniu większym niż poprzednio - przed upuszczeniem ciśnienia z przestrzeni gazowej..
    MArSTER

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    naidoo

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Siedlec
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dzięki za szczegółowy opis. Nie rozumiem tylko jednej rzeczy: jedyny wskaźnik ciśnienia w układzie mam na grupie bezpieczeństwa. Jak mam wobec tego później przy wskazaniu 0 na grupie zmniejszyć ciśnienie do 0,3 bara w całym układzie?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał naidoo Zobacz post
    Dzięki za szczegółowy opis. Nie rozumiem tylko jednej rzeczy: jedyny wskaźnik ciśnienia w układzie mam na grupie bezpieczeństwa. Jak mam wobec tego później przy wskazaniu 0 na grupie zmniejszyć ciśnienie do 0,3 bara w całym układzie?


    Napisałem: "2. Zakręć zawór, którym upuszczałeś ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania i dopiero teraz upuść ciśnienie przez zaworek z naczynia przeponowego (taki zaworek jak w dętce od roweru) aby w przestrzeni gazowej pozostało ciśnienie 0,3 atmosfery (0,3 bara)."

    Chodzi o wypuszczenie ciśnienia z naczynia przeponowego. Pomimo,że upuścisz ciśnienie z instalacji centralnego ogrzewania do zera, to w przestrzeni gazowej naczynia przeponowego pozostanie ciśnienie 1,5 bara. To ciśnienie trzeba zmniejszyć. Musisz mieć manometr do sprawdzania ciśnienia w kołach samochodowych i upuszczać ciśnienie przez zaworek znajdujący się na wierzchu naczynia, aż zmierzysz, tym manometrem do kół samochodowych, że jest 0,3 stmosfery. Wtedy zakręcasz zaworek i dopuszczasz wodę z instalacji wodociągowej aby manometr na grupie bezpieczeństwa wykazał 0,6 atmosfery.
    MArSTER

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Witam

    Sprzedam bufor 1200l
    wezownice CWU CU 50m fi22mm
    solarna CU 25m 15mm
    stożek z lejem
    delkle tłoczone
    ścianka 10mm
    WAGA ok 800kg
    info ma PW

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony