dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 221
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Automatyka domowa poprzez centralę Satel Integra

    Witam,
    na wiosnę ruszam z budowa domku pod miastem, nie letniskowego, ale i nie będzie tam nikt mieszkał na stałe.
    Zależy mi na jak największej automatyzacji i możliwości kontroli największej liczby parametrów poprzez internet/telefon.
    Czytałem trochę i na forum wiele osób opiera "inteligencję" swojego domu o centralę Satel Integra np 128-WRL.
    Zależy mi rzecz jasna na skutecznym alarmie (czujki + kontaktrony)-to mam rozgryzione
    dodatkowo chciałbym podłączyć czujniki dymu oraz zalania-> chciałbym dostawać sms w razie wystąpienia alarmu.
    Dodatkowo fajnie byłoby móc kontrolować stan oświetlenia i rolet z możliwością zdalnej zmiany.
    Nie potrzebuje sterowania z tabletu, ipada ani 7" monitorów w każdej ścianie. Zależy mi aby nie jechać 35km w jedną stronę gdy nie będę mógł sobie przypomnieć czy aby nie zostawiłem światła w łazience czy przedpokoju.
    Czy jest jakiś prosty przepis na wykonanie instalacji elektrycznej tak, aby można było to wszystko spiąć w centrali czy trzeba zatrudnić od początku do końca fachowców od "inteligentnych" instalacji?

    Oto funkcje jakie chciałbym realizować:

    1)Funkcje
    -alarm antywłamaniowy
    -alarm przeciwpożarowy
    -czujka dymu (kuchnia, korytarz, piwnica-kotłownia)
    -czujka gazu (piwnica-kotłownia)
    -alarm przeciw zalaniu
    -czujka zalania (kuchnia,łazienki, piwnica-kotłownia)

    2)Kontrola stanu obiektu
    -kontaktrony:
    -brama wjazdowa
    -furtka
    -brama garażowa
    -drzwi wejściowe (kontrola położenia zapadki w zamku)
    -okna
    -rolety
    -oświetlenie – kontrola stanu wł/wył
    -wybrane obwody elektryczne - kontrola stanu wł/wył

    3)Zdalne sterowanie obiektem
    -brama wjazdowa
    -brama garażowa
    -rolety (opuszczenie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego opuszczenia)
    -okna dachowe (możliwość zamknięcia + automatyczne sterowanie czujnikiem deszczu)
    -nawadnianie ogrodu (sterowanie zegarem/kalendarzem + automatyczne sterowaniem czujnikiem wilgotności)
    -oświetlenie wewnętrzne (symulacja obecności przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego sterowania)
    -oświetlenie zewnętrzne (sterowanie zegarem/kalendarzem w połączeniu z czujnikiem zmierzchowym + sterowanie „ręczne”)
    -wybrane obwody elektryczne (wyłączanie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego wyłączenia)
    -elektrozawór wodny zamykający dopływ wody w razie wykrycia zalania (podział na strefy-np zalanie w kuchni-odcięcie dopływu tylko do kuchni)
    -elektrozawór gazowy (odcięcie dopływu w razie wykrycia podniesionego poziomu przez czujkę w kotłowni)
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 11-01-2012 o 18:59

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Witam

    Powiem tak prostego przepisu na to nie ma, z tego co widzę bardzo dużo funkcji ma spełniać system.
    Podstawą do tego jak napisałeś jest Integra tylko ja najczęściej używałem 128 ale nie WRL zależy czy planujesz jakieś urządzenia bezprzewodowe czy nie.
    Jeśli nie planujesz bezprzewodówki to dodatkowo moduł GPRS T2 do powiadomień sms oraz moduł ETHM do sterowania przez internet.
    Moduły które będą wszystkim sterować to INT IORS i to wystarczy Jest pewne ograniczenie 128 możliwych urządzeń do sterowania łącznie z czujnikami alarmowymi.

    W razie pytań pisz

    Wszystkie powyższe funkcje da się zrealizować ale wymaga to dobrego rozrysowania i zaplanowania, tak na szybko i prosto nie da się tego zrobić.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    wiem, że na szybko się nic porządnie nie da dlatego piszę na początku stycznia o problemie który być może będzie miał miejsce za 6-7 miesięcy (planuje domek szkieletowy).
    Na początek, korzystając z cech szkieletowca czyli łatwe i bezproblemowe ciągnięcie kabli chciałem od każdego włącznika (dzwonkowe) poprowadzić kabel niskonapięciowy do rozdzielni, w rozdzielni zaś założę przekaźniki i od nich dopiero puszczę zasilanie na odbiorniki (lampy). Czy taki początek wydaje się choć trochę sensowny? Sprawę sterowania bramami, oknami będę rozpracowywał na późniejszych etapach, ale wydaje mi się, że zacząć należy od podstaw

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    tak taki początek jest dobry każdy włącznik zrób sobie np skrętką utp z tym ze jeśli masz obok siebie kilka to na jednej skrętce zrobisz 7 szt pojedyńczych lub np 3 szt podwójne. Każdy odbiornik oddzielny kabel z rozdzielni. Przekaźników nie musisz stosować ponieważ moduł o którym pisałem INT IORS ma wbudowane przekaźniki i służy właśnie do sterowania ma 8 wejść i 8 wyjść. Takich modułów w zależności ile będziesz miał odbiorników do wysterowania.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    tak taki początek jest dobry każdy włącznik zrób sobie np skrętką utp z tym ze jeśli masz obok siebie kilka to na jednej skrętce zrobisz 7 szt pojedyńczych lub np 3 szt podwójne.
    Radzę przeczytać najpierw instrukcję od integry, żeby później nie było płaczu.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    i co masz za problemy zrobiłeś to kiedyś? ja mam już kilka instalacji zrobionych w ten sposób i nie ma żadnych problemów

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No czyli początek mam skrętka do każdego włącznika dzwonkowego i do każdego odbiornika kabel osobny, wszystko schodzi się w rozdzielni. Jak rozumiem, sama Integra nie starczy i trzeba INT IORS założyć?
    Jak ma się sprawa kontaktronów? mogą one służyć zarówno do wzniecania alrmu jak i zdalnej kontroli drzwi, okien, bramy?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    oczywiście ze tak ale bramy mogą mieć wyprowadzona sygnalizacje stanu

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kontaktron do bramy garażowej to coś koło 30zł więc w razie czego można też założyć
    Dodatkowo czujki ruchu chciałbym wykorzystać do załączania oświetlenia LED przedpokój, kuchnia, schody, korytarz. Rozumiem, że analogicznie najłatwiej kable od tych obwodów wrzucić do rozdzielni?
    Aha jeszcze jedno skoro każdy INT IORS ma 8 wejśc a Satel 128 to podłączenie 1 INT IORS zajumje mi jedno wejście w Satelu czy 8?
    Rozumiem, że INT IORS potrzebuje tylko do sterowania oświetleniem/obwodami elektrycznymi, czy do elektrozaworów, siłowników itd tez trzeba?
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 11-01-2012 o 20:00

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    i co masz za problemy zrobiłeś to kiedyś? ja mam już kilka instalacji zrobionych w ten sposób i nie ma żadnych problemów
    Pozazdrościć odwagi i profesjonalizmu
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Zrób sobie kilka przepustow do rozdzielni na zapas np. Pomiędzy miejscem audio video a rozdzielnia i innymi pomieszczeniami. Czasami może się to przydać. Ja mam zrobiona zwykła instalacje i do tego skretka na wszelki wypadek od wlaczniow do rozdzielni. Z ciekawością poczytam co z tego wyjdzie. Pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Pozazdrościć odwagi i profesjonalizmu
    nie zawsze stosuje sie instrukcje obsługi

    Przykład
    Satel uważa iż ich bezprzewodowe czujki dymu należy wzbudzać preparatem Solo, a nie działają na to
    Satel uważa że jego czujki dymu nie wzbudzi dym papierosowy, a jednak wzbudza

    wiem ze miałeś na myśli iż instalacji alarmowych nie robi się na skrętkach tak podaje m.in. Satel ale tu nie ma to znaczenia

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Zrób sobie kilka przepustow do rozdzielni na zapas np. Pomiędzy miejscem audio video a rozdzielnia i innymi pomieszczeniami. Czasami może się to przydać. Ja mam zrobiona zwykła instalacje i do tego skretka na wszelki wypadek od wlaczniow do rozdzielni. Z ciekawością poczytam co z tego wyjdzie. Pozdr adam
    Adam Twoją instalację też prosto można przerobić na inteligentna modułami bezprzewodowymi montowanymi w puszkach

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    nie zawsze stosuje sie instrukcje obsługi
    No to jesz bardziej, gratuluję odwagi.
    Przykład
    Satel uważa iż ich bezprzewodowe czujki dymu należy wzbudzać preparatem Solo, a nie działają na to
    Satel uważa że jego czujki dymu nie wzbudzi dym papierosowy, a jednak wzbudza
    Tylko, że to się ma nijak do wykonania instalacji.

    wiem ze miałeś na myśli iż instalacji alarmowych nie robi się na skrętkach tak podaje m.in. Satel ale tu nie ma to znaczenia
    Można i w ten sposób naciągać klienta na koszty, ale przynajmniej masz za karę przej**any montaż.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    No to jesz bardziej, gratuluję odwagi.

    Tylko, że to się ma nijak do wykonania instalacji.

    to był przykład że satel nie zawsze ma racje


    Można i w ten sposób naciągać klienta na koszty, ale przynajmniej masz za karę przej**any montaż.
    nie zgodzę się łatwiejszy niż na kablach elektrycznych, koszty są takie same przynajmniej u mnie

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    nie zgodzę się łatwiejszy niż na kablach elektrycznych, koszty są takie same przynajmniej u mnie
    może i ławiejszy niż w kablach elektrycznych, ale dużo gorszy iż w tzw. domofonowych.
    Ciekaw jakim cudem skrętka 4 parowa czyli 8 żył może być w cenie 6 żyłowego lub ośmio żyłowego przewodu. Chyba, że masz na myśli przewody wykonane z CCS
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    ekhm ekhm lekki offtop się nam zrobił, a mnie naprawdę zależy na rzeczowych informacjach...

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    dendrytus lubi robić zamieszanie jak zauważyłem, to chyba dla niego frajda, wszystko lubi negować zaprzeczać itp więc nic się nie przejmuj

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    wiem wiem, już się dowiedziałem, że nazwany przeze mnie system multiroom nie jest nim i muszę tą nazwę zmienić (na forum?) zaraz się dowiem, że to co chce zrpbić tutaj to nie inteligentny dom (tego realizować w pełni nie chcę), ani automatyka i znów muszę zmienić nazwę albo się nie odczepi.
    Czy jak chodzi o INT IORS to rozumiem, że działają jak zwykłe przekaźniki bistabilne tyle, że z sygnalizacją stanu. Czy można do nich podłączyć czujki od alarmu aby uruchamiały niektóre obwody w ramach naruszenia strefy (np światło w holu, w kuchni itd) po zmroku? i czy możliwe jest wówczas sterowanie takim obwodem na 3 sposoby? czujka, włącznik dzwonkowy, zdalnie za pośrednictwem Integry?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    tak na iors zrobisz wszystko a działają jak będziesz chciał jesli zaprogramujesz bistabilny to taki będzie jeśli mono to mono. sterować można na rózne sposoby mogą też zacząć migać światła w całym domu jak ktoś załączy alarm

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony