dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 12
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 221
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?
    Ależ możesz podłączyć, tylko, że nic się nie stanie. A dlaczego? Co prawa informacja o tym jest na stronie 35 instrukcji instalatora, ale po co czytać te śmieci.
    A wracając wyjść są one 12V nisko prądowe stało prądowe. Siłowniki do bram czy rolety są na 230 V prądu przemiennego, jeśli są na 12V-24V stało prądowe, to potrzebują kilku amper do poprawnego zadziałania.
    A jeśli chodzi o wejścia to są również 12V. Próba podłączenia wyższego napięcia skończy się całkiem efektownym BUM.

    Do 32 puntów 23V, będziesz potrzebował 4 INT-ORS lub INT-IORS( ten moduł ma 8 wejść nisko-prądowych i 8 wyjść do 230V)
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Satel na płycie ma 16 wejść i 12 wyjść, moduły IORS służą do rozbudowy do 128 wejść i wyjść dla sterowania 12 V na wejściach wyjść 230 V
    Odrazu mówię weź moduły IORS bo mają 8 wejść i 8 wyjść, a moduły ORS tylko 8 wyjść

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?
    128 wejść ma na czujki, Twoje przyciski, Twoje kontaktrony, łączność z innymi modułami (np: GSM, pogodówka, temperatury, itd....) To wcale nie jest dużo, jeśli myślisz o zautomatyzowaniu domku.

    Mała uwaga, 12 rolet i 20 punktów oświetleniowych to 44 przekaźniki 230V.
    W związku z tym potrzebujesz 6 modułów INT-IORS.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    ...Co prawa informacja o tym jest na stronie 35 instrukcji instalatora, ale po co czytać te śmieci....
    Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być tylko chce się ogólnie zorientować w temacie czy jest wogóle ekonomiczny sens w niego brnąć..co prawda nie masz wiele do przekazania ale lubisz się odezwać...

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    popieram choc czasami cos sensownego powie

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    no czasami owszem, ale od początku zakładałem ten wątek z myślą o tym aby "zorientować się w temacie"-powoli czytam także wątek o programowalnych instalacjach elektrycznych i odsyłanie mnie do instrukcji instalatora jest lekko nie na miejscu...postaram się stworzyć schemat tego co chcę osiągnąć, wrzuć go i stopniowo rozbudowywać, aby wiedzieć +/- 20% ile to mnie może wynieść i aby nie popełnić głupoty na starcie tzn podczas kładzenia kabli

  8. #28

    Domyślnie

    Zastanów się nad zmianą modułów SATELA INT-IORS na zwykłe przekaźniki z podstawką na szynę DIN.
    SATEL jest fajny bo to SATEL i na tym się kończy lista.

    Zwykłe przekaźniki są tańsze, zajmują mniej miejsca w rozdzielnicy, awaria jednego przekaźnika unieruchamia jedno urządzenie (SATEL 8 naraz), wymieniasz uszkodzony przekaźnik a nie cały moduł (8 urządzeń odłączonych).

    Jeśli chodzi o rolety to przejrzyj ofertę przykładowych producentów F&F, ZAMEL.
    Możesz wykorzystać gotowe sterowniki rolet tych producentów i zaoszczędzisz sporo wejść/wyjść wirtualnych i fizycznych.
    W roletach istotne są przeciwblokady, sterowniki roletowe załatwiają ten temat.
    ZAMEL ma w swoich sterownikach rolet tryby komfortowe, na SATELu to niby zrobisz ale się narobisz i to sporo.

    Generalnie bez pomocy jakiegoś fachowca utkniesz w swoich pomysłach.
    Szkoda czasu na odkrywanie czegoś co zostało już dawno odkryte.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Ja uważam ze na Satelu można zrobić wszystko.
    Co do awaryjności to oczywiście masz racje nie jeden przekaźnik a cały moduł. Jak wspomniałem mam to na kilku obiektach i odpukać 1,5 roku i narazie żadnych problemów nie było. Jest jeden minus sterowanie ma to być poprawione bo rozmawiałem z Satelem mianowicie chodzi o conajmniej 3,5s odstępu pomiędzy np włączeniem a wyłączeniem światła czyli od wzbudzenia do wzbudzenia włącznika inaczej nie zadziała. Jest to w firmware moduły i jak pisałem mają to poprawić ponieważ niektórym to przeszkadza.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    A jest jedna rzecz o którą chodziło twórcy tematu sterowanie zdalne np przez net na zwykłych przekaźnikach tego nie zrobisz

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być tylko chce się ogólnie zorientować w temacie czy jest wogóle ekonomiczny sens w niego brnąć..co prawda nie masz wiele do przekazania ale lubisz się odezwać...
    Nie ma to żadnego ekonomicznego sensu. Jedyny sens ID to fajny bajer i na pewno większy komfort.
    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    no czasami owszem, ale od początku zakładałem ten wątek z myślą o tym aby "zorientować się w temacie"-powoli czytam także wątek o programowalnych instalacjach elektrycznych i odsyłanie mnie do instrukcji instalatora jest lekko nie na miejscu..
    Może wtedy nie wymyślałbyś koła drabiniastego do samochodu nazywając go alufelgą, ze względu na kolor spraya, jakiego użyłeś do jego malowania i własne widzi misie.
    .postaram się stworzyć schemat tego co chcę osiągnąć, wrzuć go i stopniowo rozbudowywać,
    będzie miło, nie zapomnij użyć kolorowych mazaków, aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.
    aby wiedzieć +/- 20% ile to mnie może wynieść i aby nie popełnić głupoty na starcie tzn podczas kładzenia kabli
    To co ci wyjdzie pomnóż przez 1,5 wtedy się nie zdziwisz.
    Zacznij od policzenia modułów i zobacz ile cię będzie kosztowała sama rozdzielnia, a ile kosztują rozdzielnie(same skrzynki bez osprzętu) do "normalnego" domu.
    Do tego będziesz musiał znaleźć miejsce na postawienie czegoś takiego

    i podłączenie mniej więcej czegoś takiego

    To troch trudniejsze od rozstawienia kilku radii po pokojach, ale dasz radę.
    PS.
    Nie zapomnij o zugach i miejscu dla nich.



    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    A jest jedna rzecz o którą chodziło twórcy tematu sterowanie zdalne np przez net na zwykłych przekaźnikach tego nie zrobisz
    Tak? A to niby czemu?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Nie ma to żadnego ekonomicznego sensu. Jedyny sens ID to fajny bajer i na pewno większy komfort.

    Może wtedy nie wymyślałbyś koła drabiniastego do samochodu nazywając go alufelgą, ze względu na kolor spraya, jakiego użyłeś do jego malowania i własne widzi misie.

    będzie miło, nie zapomnij użyć kolorowych mazaków, aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.
    To co ci wyjdzie pomnóż przez 1,5 wtedy się nie zdziwisz.
    Zacznij od policzenia modułów i zobacz ile cię będzie kosztowała sama rozdzielnia, a ile kosztują rozdzielnie(same skrzynki bez osprzętu) do "normalnego" domu.
    Do tego będziesz musiał znaleźć miejsce na postawienie czegoś takiego

    i podłączenie mniej więcej czegoś takiego

    To troch trudniejsze od rozstawienia kilku radii po pokojach, ale dasz radę.
    PS.
    Nie zapomnij o zugach i miejscu dla nich.




    Tak? A to niby czemu?
    PS
    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    popieram choc czasami cos sensownego powie
    Pewnie chodzi ci o to, że nie uważam wymiany żarówki, gniazdka czy podłączenia lodówki do prądu za coś porównywalnego z rozbrajaniem bomby i wymagającym wezwania sapera znaczy się elektryka.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    dendrytus robisz niepotrzebne zamieszanie i rozwalasz wątek...po pierwsze mówię, że nie jestem instalatorem i nie będę instalował tego samemu. Jeżeli już to sam pociągnę kable! Co do "ekonomicznego sensu" mam na myśli to, że jak na budowę domu mam 350-400tys to jak na "inteligencję i komformt" mam wydać 100tys to nie ma to sensu jeżeli zaś będzie mnie to kosztowało 15tyś zamiast 5tyś za tradycyjną instalację to jest sens nad tym myśleć.

    Co do sterowania przez internet/telefon to jak ostatecznie sprawa wygląda? F&F/Zamel da radę czy Satel (500zł/8 modułów to 62,5zł/moduł), od innych, producentów pojedynczy moduł to 40-50zł czyli jakiejś kosmicznej różnicy nie ma..8 przekaźników niezależnych to 8 modułów IORS zajmuje 122 mm czyli o jeden moduł mniej (17,5mm na moduł)

    Czy aby na pewno ta rozdzielnia musi wyglądać jak na Twoim obrazku?
    Zakładamy 14 rolet + 20 obwodów oświetleniowych, zakładamy, że poza tym 10 obwodów gniazdkowych, zakładamy, że każdy obwód ma osobną S-kę i do tego różnicówki do kuchni, łazienki x2, na resztę domu i na ogród (w sumie 5).
    Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
    rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpi...039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 14-01-2012 o 10:43

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    dendrytus robisz niepotrzebne zamieszanie i rozwalasz wątek...po pierwsze mówię, że nie jestem instalatorem i nie będę instalował tego samemu. Jeżeli już to sam pociągnę kable! ... na "inteligencję i komformt" ... będzie mnie to kosztowało 15tyś zamiast 5tyś za tradycyjną instalację to jest sens nad tym myśleć....
    Zamieszania nie robi bo Wy myślicie, że to wszystko kosztuje grosze bo instalator to 70% ceny końcowej to za usługę sobie liczy.

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    ... innych, producentów pojedynczy moduł to 40-50zł czyli jakiejś kosmicznej różnicy nie ma...
    To sprawdź ile kosztuje F&F BIS 412 lub Zamela PBM-05 i pomnóż to przez liczbę punktów świetlnych czy innych "wyjść" w budynku. A co z modernizacją - przełączaniem bo chcesz coś zmienić? Rozłączasz i łączysz od nowa wszystko lub wybrane sekcje? Szkoda czasu.

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    ...Czy aby na pewno ta rozdzielnia musi wyglądać jak na Twoim obrazku?
    Zakładamy 14 rolet + 20 obwodów oświetleniowych, zakładamy, że poza tym 10 obwodów gniazdkowych, zakładamy, że każdy obwód ma osobną S-kę i do tego różnicówki do kuchni, łazienki x2, na resztę domu i na ogród (w sumie 5).
    Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
    rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpi...039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB
    To sobie to wszystko policz i zobaczysz ile Ci wyjdzie? A jeszcze o przewodach nie zapomnij - wcale dużo ich nie będzie
    Zobaczymy czy się zmieścisz w tych 15k? Wątpię.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
    rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpi...039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB
    Ok nie będę robił zamieszania i chętnie zobacę ID na rozdzielni 100 mod + Satel.
    Chętnie też pooglądam zdjęcia jak poprowadziłeś kable w takiej rozdzielni, a schodzić się będą wszystkie z całego domu.
    Tak dla informacji to IORS satela to 7 modułów 7x6= 42 mod + 10 mod to różnicówki + 30 S-ek. Już masz 82 moduły, a gdzie listwy np takie

    Pięć różnicówek to przynajmniej 5 takich modułów, lepiej policzyć jako 2 moduły czyli kolejne 10 modułów.
    A gdzie blok rozdzielczy i główny wyłącznik. Blok i wyłącznik to min 7 mod.
    Do tej pory naliczyłem 99.
    Ale OK. Nie będę się wtrącał. nie Moje małpy nie mój cyrk.

    PS.
    Ciekawe jak ludzie wpadają na pomysł, że najgłupsza i najbardziej nudna praca jaką jest położenie kabli, ma największą wartość. i wykonanie jej własnoręcznie spowoduje gigantyczne oszczędności.

    PS2.
    Na satela radzę przeznaczyć dwie obudowy. Jednana centralę drugą na ewentualne moduły rozszerzeń.
    Integra ze swoimi 128 wejściami to trochę mało, ale może uda ci się nie przekroczyć tej wielkości.
    128 wejść dla systemu alarmowego to bardzo dużo, dla ID raczej mało.

    ps3

    Na początku tego filmiku


    jest pokazana ilość kabli. Ty podobną ilość chcesz włożyć do rozdzielni 100 mod.
    30 S-ek, to co najmniej 30 kabli 3x1,5-3x2,5 plus kable łączące moduły z przekaźnikami itp.

    DENDRYTUS( koleś z wiarygodnością bliską zera) ŻYCZY POWODZENIA.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 14-01-2012 o 14:42
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Powiem tak nie ma żadnych problemów z kablami w rozdzielnicy ja zrobiłem o klienta rozdzielnie 72 moduły są 4 moduły IORS, do tego S i róznicówki
    Mała podpowiedź jak masz 3 niezależnie włączane lampy to można zrobić rozetkę doprowadzić do niej z rozdzielni przewód 5 x 1,5 z tego mamy już 3 obwody świetlne. Teraz zamiast 3 kabli mamy jeden Jak będę przy okazji u tego klienta to zrobię wam zdjęcie. Dla przykładu on ma dom ok 170 m2 i sterowane ma wszystkie obwody świetlne.

    Jak macie pytania to dzwońcie

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    tyle, że ja nie chcę inteligentnego domu z panelami LCD, i duperelami..chce dom w którym podstawowe funkcje można zautomatyzować kontrolować zdalnie...chce to zrobić na satelu bo nie zamierzam pchać się w żadne Nexusy czy inne systemy...czemu chce położyć kable sam? bo to dom szkieletowy, więc nie bedzie to trudne, bo będzie tak jak ja chce a nie jak elektryk myśli, że ma być...z oszczędnością nie ma to nic wspólnego i nie taki jest mój cel...z okablowaniem myślę, że w 15tys się zmieszczę a czy założę pełną automatykę teraz później czy nigdy to inna sprawa czas pokaże...kable nie gryzą a i nie kosztują kroci. Myślę, że nie jestem jedynym na forum, kto chce przygotować sobie dom pod późniejszą automatyzację...

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    JA robiłem przewody u kolego też pod automatyke policzyłem go z dobrym rabatem i instalacja z integrą 128, 4 modułami IORS rozdzielnia,róźnicówkami itp wyszło 14000 pln netto.

    Kable powinny Cie wynieść góra 6-7 tysięcy

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie. Ale resztę chcę mieć tak podłączoną, żeby można było bez zrywania ścian wiercenia i kombinacji zautomatyzować powoli...w temat muszę się wgryźć głównie dlatego, że mimo nie jest to absolutnie związane z moim wykształceniem czy pracą to lubię mieć blade pojęcie o czymś co chcę zrobić/zlecić...na razie nawet projektu nie mam wybranego, ale jak będę już miał to zacznę gniazdka rysować i planować

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    światło będziesz musiał zautomatyzować odrazu bo skrętka ma tym sterować.a z resztą to możesz z czasem.
    Ale jak pisałem jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń łatwiej będzie mi wytłumaczyć niż tu.

    Pozdr,
    Mariusz K.

Strona 2 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony