dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 12
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 221
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    czemu chce położyć kable sam? bo to dom szkieletowy, więc nie bedzie to trudne, bo będzie tak jak ja chce a nie jak elektryk myśli, że ma być...
    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być
    Kolejny raz będę życzył powodzenia, tym razem w znalezieniu instalatora, który podejmie się instalacji na takich warunkach.
    z oszczędnością nie ma to nic wspólnego i nie taki jest mój cel.
    To miło, że zakładasz od razu koszty związane z "naprawą" instalacji przez instalatora.
    ..z okablowaniem myślę, że w 15tys się zmieszczę a czy założę pełną automatykę teraz później czy nigdy to inna sprawa czas pokaże...kable nie gryzą a i nie kosztują kroci. Myślę, że nie jestem jedynym na forum, kto chce przygotować sobie dom pod późniejszą automatyzację...
    Kolejny raz będę życzył powodzenia, tym razem przy zakupie podzespołów, osprzętu i kabli. Bo będzie ciężko.
    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    JA robiłem przewody u kolego też pod automatyke p
    Przynajmniej dobrze, że nazwałeś to "instalację pod automatykę", a nie pod ID.
    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie.
    Czyli już możesz zapomnieć o rozdzielni 100 mod i o 15 tys.
    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    instalacja z integrą 128, 4 modułami IORS rozdzielnia,róźnicówkami itp wyszło 14000 pln netto.
    32 obwody to całkiem fajny kawałek autoamtyki


    Dla przypomnienia za wikipedią"

    Inteligentny budynek (również inteligentny dom, system zarządzania budynkiem (Building Management System (BMS)) - określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.

    Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 14-01-2012 o 16:10
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie. Ale resztę chcę mieć tak podłączoną, żeby można było bez zrywania ścian wiercenia i kombinacji zautomatyzować powoli...w temat muszę się wgryźć...
    A co z oświetleniem - to przecież podstawa? Będziesz wyrzucał po kolei łączniki pojedyncze i podwójne (gdy będziesz miał tak zrobione) na przyciski impulsowe? Nie rozumiem tego toku. Tak się nie da. Albo od razu wszystko albo w ogóle nie zaczynaj zabawy.

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    ... Ale jak pisałem jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń łatwiej będzie mi wytłumaczyć niż tu...
    A po co ma dzwonić? Uczyć go podstaw? Tak się nie da.
    Jeżeli chcesz zlecenie to niech dzwoni.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    Chętnie wezmę zlecenie, mogę to zaprojektować i rozrysować a jak chce może sam to wykonać. Mogę też wysłać chłopaków i zrobią instalacje całą w jakiś tydzień ( zależy ile tego będzie).

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    czyli do włączników myślisz, żeby pociągnąć samą skrętkę i nie bawić się w równoległe puszczenie kabli 2/3x1,5?

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A ja bym radził puścić. Kabel drogi nie jest, a dzięki niemu będziesz mógł prowizorycznie/tymczasowo/na wypadek awarii automatyki podłączyć standardowy wyłącznik.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    no właśnie ja też myślałem, żeby to równolegle zrobić...jeszcze pytanie co do IORS-a czy można za jego pomocą realizować funkcję przekaźnika świecznikowego 2 żarówki, 3 żarówki, cały żyrandolo 5 żarówek? Czy wtedy używam 2 wyjść 230V w nim (bo do żyrandola muszę puścić 4 kable)

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    jeszcze pytanie co do IORS-a czy można za jego pomocą realizować funkcję przekaźnika świecznikowego 2 żarówki, 3 żarówki, cały żyrandolo 5 żarówek?
    Oczywiście, że tak. Jednym modułem możesz kontrolować 8 żarówek
    Czy wtedy używam 2 wyjść 230V w nim (bo do żyrandola muszę puścić 4 kable)
    tak. Używasz dwóch przekaźników
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    kolega dendrytus ma racje dwa przekaźniki.
    wyprzedzę także następne pytanie.
    Jeśli będziesz miał włączniki schodowe to równolegle podłączasz je do jednego wejścia.
    Ogólnie dowolną liczbą urządzeń sterujących możesz sterować jednym wyjściem i odwrotnie jednym urządzeniem sterującym wiele wyjść.

    pozdr,

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co do urządzeń sterujących to wiem, bo obecnie mam instalację w mieszkaniu na przekaźnikach F&F. Rozumiem, że wszelkie czujniki temperatury, dymu, itd wpinam bezpośrednio do Integry? A jak z elektrozaworami? rozumiem, że muszą być typu NO i przy np wykryciu obecności wody (czujnik zalania) z centrali pójdzie impuls na zawór i go zamknie? Ma to być podłączone bezpośrednio do jednego z tych 128 we/wy czy też przez jakiś ekspander?

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozrysowałem zgrubnie schemat instalacji elektrycznej:



    Mam od razu pytanie:
    jako standardowy kabel alarmowy stosuje się YTDY 6x0,5mm2, kosztuje około 60-80gr/mb, skrętka to minimum 1,3zł/mb czy można użyć YTDY 6x0,5mm2 jako sterujące do łączników czy skrętka jest lepsza?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Mam od razu pytanie:
    jako standardowy kabel alarmowy stosuje się YTDY 6x0,5mm2, kosztuje około 60-80gr/mb, skrętka to minimum 1,3zł/mb czy można użyć YTDY 6x0,5mm2 jako sterujące do łączników czy skrętka jest lepsza?
    Skrętka nic nie daje, poza tym, że instalację alarmową będziesz miał w kat. 5e.
    Skrętkę trudniej się kładzie, obrabia i może stwarzać problemy, dlatego odradza się stosowanie skrętki w systemach alarmowych.
    PS.
    Ten zapasowy kabel, jeśli poprowadzisz tak jak na rysunku, to nie zadziała.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 16-01-2012 o 14:52
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    no ja myślałem właśnie o położeniu wszędzie (poza ethernetem) YTDY 6x0,5mm2, co do kabla "rezerwowego" to na końcu oczywiście przekaźnik bistabilny w razie awarii. O to Ci chodziło, że nie zadziała czy jeszcze coś jest nie tak?tyle, że inwestycja w kilkadziesiąt przekaźników nawet po 40zł (w razie czego, przez 99/100% czasu będą nieużywane) to chyba przesada i zbędny wydatek

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    powiem tak ja wszelkie instalacje robiłem na skrętce problemów z tym nigdy nie było, oczywiście mówię o automatyce a nie alarmie.
    jednak ja nie narzucam na domofonowym też powinno zadziałać.

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    nie no co do działania to działać będzie, bo w mieszkaniu zasilanie łazienkowego radia mam na skrętce puszczone z pawlacza w przedpokoju, bo robotnicy nie pociągnęli innego (a raczej pociągnęli nie tam gdzie mieli). Chodziło mi tylko, czy skrętka daje cokolwiek i czy warto za nią płacić 1,5-2x więcej. Pare metrów wyjdzie więc może zaoszczędzona kasa starczy choćby na kilka "s-ek"

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maanniutek
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    251

    Domyślnie

    jakiś specjalnych zalet to nie ma które były by za dopłacaniem

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    no to mam jasność wstępne szacunki poczyniłem dla "przeciętnego" domu, a raczej takiego jak bym chciał mieć czyli
    -Piwnica
    0.1 kotłownia/pralnia
    0.2 pomieszczenie np na wino, zapasy, dodatkową lodówkę
    0.3 schody do piwnicy
    -Parter
    1.1 wiatrołap
    1.2 hall
    1.3 klatka schodowa
    1.4 kuchnia
    1.5 jadalnia
    1.6 salon
    1.7 pokój gościnny/biblioteka
    1.8 łazienka/WC
    -Piętro
    2.1 antresola/hall
    2.2-2.4 3 pokoje (sypialnie)
    2.5 łazienka/WC
    -Garaż
    -Oświetlenie zewnętrzne
    4.1 podbitka
    4.2 przy drzwiach
    4.3 taras
    4.4 altana
    4.5 ogród

    Co wyszło?
    5xINT IORS -> sterowanie całym oświetleniem i 5 obwodami elektrycznymi (gniazdkami)
    65 zabezpieczeń nadprądowych (każdy obwód oświetleniowy osobno) + gniazdka pogrupowane
    8 zabezpieczeń różnicowo-prądowych (każda kondygnacja, każda łazienka, kuchnia, obwody zewnętrzne, garaż)
    4 skrzynki rozdzielcze (piwnica, parter+piętro+garaż, zewnętrzne obwody, sterowanie (IORS-y)
    15 czujek alarmowych
    19 kontaktronów (szacunki)
    5 czujek zalania
    8 elektrozaworów
    2 czujki dymu
    1 czujka gazu ziemnego
    Koszt na szybko podliczony po cenach znalezionych w necie
    10,5tys zł, bez kabli, bo dość ciężko oszacować ich długość nie mając wybranego projektu.
    moim zdaniem nie ma tragedii...

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    O to Ci chodziło, że nie zadziała czy jeszcze coś jest nie tak?tyle, że inwestycja w kilkadziesiąt przekaźników nawet po 40zł (w razie czego, przez 99/100% czasu będą nieużywane) to chyba przesada i zbędny wydatek
    Po co ci przewód zasilający 230 wolt pod wyłącznikiem impulsowym, który steruje żarówką poprzez we/wy w integrze?
    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Koszt na szybko podliczony po cenach znalezionych w necie
    10,5tys zł, bez kabli, bo dość ciężko oszacować ich długość nie mając wybranego projektu.
    moim zdaniem nie ma tragedii...
    dodaj sobie do kosztorysu z 5000 żeby nie bolało.
    Jak dodasz kable, włączniki i uruchomieni to może się 25 000 zmieścisz.

    Cytat Napisał Maanniutek Zobacz post
    jakiś specjalnych zalet to nie ma które były by za dopłacaniem
    Poza tym tylko, że klient śpi z przekonaniem iż ma najlepszy bo komputerowy system alarmowy.
    Jak wszyscy wiedzą jeśli kabel jest droższy, to i na pewno jest lepszy
    Zresztą to klient za wszystko płaci.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 16-01-2012 o 18:24
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  18. #58

    Domyślnie

    Mam pytanie: do czego aż 8 zaworów?

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    chciałem zrobić odcięcia wody w kuchni, łazienkach (2x), pralni, kotłowni, na wyjściu na zewnątrz, za licznikiem (całość) oraz jedno sterujące zraszaniem ogródka,
    co do 5 tys to biorę to pod uwagę, choć osprzęt (kontakty) zmieszczę w 1,5k rezerwa jakaś na kable zostaje...kabel 230V pod włącznikiem po to gdyby owa integra się zepsuła, żeby móc na szybko podłączyć przekaźnik F&F na czas zakupu nowej/naprawy...większość przekaźników jest na 230V więc bałbym się to puszczać na YTDY 6x0,5mm2

    Co do elektrozaworów to zastanawiam się, czy do sterowania ogrzewaniem warto je ładować w rozdzielacze do podłogówki czy na kaloryfery, czy w przypadku domu "sezonowego" używanego jako dacza za miastem wystarczy jakieś sterowanie piecem via SMS/internet na zasadzie włącz/wyłącz?
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 16-01-2012 o 18:39

  20. #60

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem z tymi zaworami to troszkę dużo. Ja np. tak się nauczyłem, że nigdy nie zostawiam pralki włączonej jak wychodzę (może dlatego, że nie mam elektrozaworów). W każdym razie co sądzicie o jednym zaworze za systemem nawadniania ogrodu i zmiękczaczem? Czyli mamy jeden na dom i jeden na ogród. Wtedy przy trybie wyjścia z domu odcina nam się cały dom.

    P.S. Dobrą sprawą jest zrobienie by-passu + czujnik owego stanu.

Strona 3 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony