dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie ziemia pod budowę między rzeczka a strumykiem..mokro..

    Kiedyś był podobny watek, ale nie wszystko w nim znalazłam.

    Jest to działka duża (ok. 0,5 ha), z jednego skraju wzdłuż (prostopadle do drogi) płynie strumyk-rzeczka (wygląda jak strumyk ale to ponoć rzeczka) a za nią las. Z drugiego jest miejsce po cieku wodnym - wygląda to jak dość szeroki rów, mulisty, z wodą raczej zastałą ( w tej pierwszej rzeczce prąd jest dość wartki). Są one umieszczone po dwóch stronach działki, wzdłuż granic (równolegle do siebie mniej więcej). Trzecim bokiem działka sięga do drogi (gruntowej) a zaraz za drogą sąsiad wykopał sobie piękny duży staw (warto się tam budować nawet choćby ze względu na ten staw ).
    Czwartym bokiem przylega do działki sąsiedniej (za "naszą" działką względem drogi), a konkretnie do dużych świerków i sosen, sąsiada zupełnie nie widać dom jest pewnie gdzieś w głębi (też duża działka).

    Byłam tam w czasie kiedy niewiele było opadów i żadna woda nie stała ani nie chlupała, ale widać nawet po roślinności, że jest tam raczej mokro. Potwierdza to też sąsiad (sąsiad jest za tym "stojącym" ciekiem wodnym i za drzewami). Z drugiej strony jest las.

    Ponieważ działka jest duża można wykopać staw. Staw to zresztą dajna krajobrazowo sprawa Można by pogłębić ten ciek wodny - pełniłby rolę rowu melioracyjnego. pewnie trzeba by się tez zorientować jaka jest "relacja" między stawem sąsiada (ma bardzo wysoki poziom lustra wody i jest zasilany przez tenże strumy-rzeczkę, który także płynie (po drogą ) przez działkę tego sąsiada) a rzeczoną działką..

    Acha - grunt jest przepuszczalny, piaszczysty.

    No i pytanie - budować tam?

    MIEJSCE JEST PIĘKNE.
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  2. #2

    Domyślnie

    Uroda to nie wszystko ...
    może być problem z fundamentem ,wymianą gruntu, podsiąkaniem i mnóstwem innych rzeczy ...w grę wchodzi badanie geologiczne gruntu za ok. 800 zł.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    MARTINA1 - otóż właśnie.

    Napisałam że miejsce jest piękne, żeby wyjaśnić dlaczego tą działkę rozważamy i zawracamy sobie (oraz innym na Forum ) nią głowę.

    Ale ... czy to się da?
    Jak to zrobić?
    Jak to ugryzć?
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Zamówić usługę zapłacić ,lepiej teraz niż później doświadczać jakichś skutków ubocznych ...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    MARTINA1 - tak tak, na pewno te badanie geologiczne zrobimy.
    Tylko jeszcze nie wiem co na to właściciel działki...

    Ale pytanie - czy te badania mogą wykazać, że budowa jest w ogóle niemożliwa (albo jej koszt wzrośnie np .. dwukrotnie... ), czy tylko (?) właśnie ewentualny zakres prac dodatkowych?

    I jakieś ograniczenia dot. domu - np brak piwnicy, albo, nie wiem, tylko parterówka, ...itp?

    No i jaki ten zakres może być - CO konkretnie?

    Ktoś tu na FM może ma własne doświadczenia?
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Mogą wykazać np. że budowa jest tam nieopłacalna (w skrajnych przypadkach ) ten zakres ograniczeń może być duży i nawet lepiej nie wymyślać co jeszcze- tylko zrobić te badania .Możecie je zapłacić np. po połowie ..

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Dziękuję Wam bardzo za opinie.
    To wszystko się liczy!

    Jednak wiem, że są na FM osoby, które się w takich warunkach budują (zwykle za taką ziemię płaci się jednak mniej a za to wkłada się więcej w przygotowanie terenu itp). Chciałabym aby ktoś, kto ma własne doświadczenia wypowiedział się jeszcze w tej kwestii..
    Ten temat bardzo mnie interesuje, z różnych względów.
    A myślę, że na FM jest jeszcze parę osób, które również miewają podobne rozterki i również szukają, lub będą szukać, pomocy w tej kwestii.
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    mpoplaw - ale z tymi pływającymi domkami to chyba trochę przesadziłeś

    Znam domy stojące od lat na ziemi z wysokim poziomem wód, gdzie de facto sprawę załatwiły rowy melioracyjne.
    Generalnie koszt to niewielki, czasem tylko pogłębienia takiego rowu.
    Bywa, że działka jest sezonowo podtapiana - tzn woda na niej stoi okresowo - bo rowy są niedrożne.
    Dopóki nie ma mowy o budowie na niej to nikomu to nie przeszkadza, szczególnie jak nie ma tam upraw tylko łąka i jeszcze sobie brodzi różne ptactwo (np żurawie) .
    A jak się pogłębiło rowy to woda znikła z działki, nie ma jej ani wiosna ani jesienią (tylko poziom wody w rowach się okresowo podnosi, rzecz jasna).

    A ptaki przeniosły się na łąkę nieopodal....
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  9. #9

    Domyślnie

    Zgadzam się z mpoplaw.
    Pisałaś, że widziałaś działkę przy niewielkich opadach - pytanie co będzie na wiosnę? Czy strumyk nie wylewa na okoliczne tereny? Jaki jest poziom wód gruntowych? Na ostatnie pytanie odpowie Ci geolog na pozostałe sąsiedzi... Badania geologiczne warto zrobić wczesną wiosną przy najwyższym stanie wód gruntowych. Zwierciadło wody może ulegać wahaniom w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych więc najlepiej poznać "najgorszą" możliwą sytuację żeby później nie załować

    Właściciel działki nie powinien mieć nic przeciwko kilka małych otwoków które nawierci geolog w niczym nie będą mu przeszkadzać... no chyba że ma coś do ukrycia i chce opchnąć komuś działkę na bagnie

    U mnie po badanich geologicznych okazało się że na wiosnę wody gruntowe sa na głębokości 0,4-0,5 m i już przy tych warunkach gruntowych koszt tradycyjnych fundamentów wyszedł bardzo duży, a w razie niewielkiego błędu wykonawcy (np.nieszczelna, uszkodzona izolacja) w przyszłości mogłyby zaczać się problemy....

    Warto więc ochłonąc, i przekalkulować wszystko na zimno, ale bez badań ani rusz.
    "Bądźmy wdzięczni idiotom. Gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęłaby sukcesu." MT

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Dzięki Browar.

    Spoko - ja jestem ochłonięta

    Wcale nie jestem pewna, że tam chcę budować. Ale temat mnie wciągnął.
    Nie wiem na jakie jeszcze działki ewentualnie trafię i wolę wiedzieć niż nie wiedzieć

    Ona ma po prostu wyjątkowe położenie, dlatego w ogóle się nad tym zastanawiam...

    Badania geo bezwzględnie - do tego przekonywać mnie nie trzeba.

    Pewnie zadzwonię w końcu do właściciela i zapytam co on na to.
    Jak będzie robił jakieś dziwne fochy to raczej skutecznie nas tym zniechęci..

    Nadal liczę na wypowiedzi budujących na takim terenie.

    Zresztą - ja na razie niewiele wiem o tej działce, widziałam ją w dość suchym okresie i to wsio. Podejrzewam że może tam być mokro sezonowo, bo na to mi wygląda (jak pisałam powyżej).
    Poczekam aż konkretnie popada i pojadę tam znów.
    Dawno nie było tak suchego listopada nawiasem mówiąc...
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gagata

    Badania geo bezwzględnie - do tego przekonywać mnie nie trzeba.
    przede wszystkim ..... bez tego nawet nie rozważaj ....

    strumyk .... miałam okazję obserwować strumyk po drodze do domu .... mam go może z 500 m. od domu zazwyczaj maleńki że prawie niezauważalny - podczas niedawnych podtopień na Śląsku strumyk osiągnął taką wysokość i porywistość , ze gały mi mało nie wyszły

    budowa na podmokłym terenie łatwa i tania nie jest ....
    z wierzchu grunt może być ok a pod spodem nie wiadomo co jest , dlatego przede wszystkim badania ....

    kupiliśmy działkę w ładnej dolince osłoniętej z dwóch stron lasem ... się okazało , ze tam lata temu bagno było, osuszali , torfy z mazią zostały .... żeby móc budować musieliśmy przebić się z fundamentami do gruntu nośnego ....

    dwie rzeczy : badanie geo i fajnie byłoby poobserwować wiosną po roztopach jak wysoko są wody ...
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Dzięki Daggulka.

    Ostatnio trochę pada, w naszej okolicy nawet sporo, może tam zajrzę... zawsze coś. Bo przed pierwszą wizytą czas był wyjątkowo suchy.
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  13. #13

    Domyślnie

    Sprawdziłeś plan zagospodarowania przestrzennego,moze okazac sie ze jest to teren zalewowy?

  14. #14

    Domyślnie

    Mamy bardzo podmokłą działkę, z jednej strony 100m do jeziora, przez działkę przepływa tzw. rów melioracyjny czyli w tym roku spory strumyk, niedaleko stawy sąsiadów, woda pod gruntem jest na szpadel głęboko (chyba że jest naprawdę sucho - dodatkowo grunt jest słabo przepuszczalny i woda potrafi stać na łąkach bardzo długo.
    Nie wahaliśmy się z budową ze względu na położenie i urok miejsca - mamy dom na płycie fundamentowej na nasypie z pospółki - nie ma problemu z wodą, małżonka narzeka nawet, że za sucho w domu...
    Podwórko trochę zamierzamy podnieść żeby jednak woda spływała na inną część działki.
    Największym problemem jest trawa rosnąca jak wściekłe ziele...

  15. #15

    Domyślnie

    komary... mnóstwo...całe chmary...
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  16. #16

    Domyślnie

    sprawdź jakto wygląda na wiosnę, mam taki strumyk za działką, teraz cichutki, ale po większych opadach może zaskoczyć, moi sąsiedzi mówili,że mieli sucho nawet w 1997, choć u nas w regionie dużo wody było, ale gdy rozmawiałem z innym to ten drugi mówi, że pamięta (zanim tamci się wprowadzili) czasy gdy ten dom do połowy okien w wodzie stał... ja jestem w miarę spokojny bo poziom 0 mam gdzieś na wyskości jego kalenicy, ale podobno są i tacy co planują poniżej niego się budować... jeśli będą mieli sczęscie to za ich życia taka wielka woda już nie przyjdzie, jeśli nie...

  17. #17

    Domyślnie

    Wybudowałem na skraju torfowiska (torf do 2 metrów), woda podskórna była na sztych łopatą. Ale miejsce było ładne. Da się postawić. Mieszkam.
    Pozdrawiam - Piotr

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Panda - no i JAK postawiliście? Chodzi mi o fundamenty i technikę budowy (z czego)? czy może to być dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem czy tylko parterówka, co na dachu (wszystko w aspekcie ciężaru)?

    Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi!

    Na ziemi o której mowa jest grunt przepuszczalny (piasek) a poza tym ziemia ma spadek, nie jest płaska, więc woda nie stoi tylko spływa. Rozmawiałam już z właścicielką, ponoć rzeczywiście nigdy tam woda nie stała, no ale to pewnie skutek powyższego.

    Komary ... cóż... są zawsze tam gdzie woda ale fajnie mieć obok wodę i własny staw. Coś za coś, jak to w życiu

    Emwuel - a jak Wy budowaliście (oprócz płyty fundamentowej), czy były jakieś ograniczenia dot. ogólnie rzecz biorąc, ciężaru domu?

    Plany w gminie na pewno obejrzę!
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gagata
    Panda - no i JAK postawiliście? Chodzi mi o fundamenty i technikę budowy (z czego)? czy może to być dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem czy tylko parterówka, co na dachu (wszystko w aspekcie ciężaru)?
    Na początku badania geo - 5 odwiertów po 5-6 metrów, 4 w rogach planowanego budynku i 1 w połowie między domem a wjazdem. To dostał architekt.
    Wykopany dół w obrysie budynku +2 metry szerzej do gruntu rodzimego. Ławy lane, ściana fundamentowa z bloczków. Dookoła drenaż z odprowadzeniem do stawiku (poziom wody spadł do ok. 0,7 metra i tak się utrzymuje).
    Ściany fundamentowe zasypane piachem, zagęszczone, na to chudziak. Reszta budynku tradycyjnie. Dom bez piwnicy, z poddaszem, dachówka betonowa.
    Do stawiku wprowadziły się ryby więc ilość komarów niezauważalna.
    Pozdrawiam - Piotr

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Panda - dziękuję Ci bardzo!
    To bardzo ważne informacje.
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony