dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 190
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 3794
  1. #1441

    Domyślnie

    Nie wiesza się Tobie opał ?
    Wiesz może jaki masz typ węgla ?

    Dodatkowo od strony drzwiczek paleniskowych też są cegły tak jak po bokach.
    Jak usuwasz w takim razie popiół?
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 27-03-2013 o 14:10
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  2. #1442

    Domyślnie

    Nie pytam o cenę węgla,ani jego granulację.
    Jeżeli opał jest z pewnego źródła to ma swój certyfikat i jest określonego typu.
    Są węgle koksujące, które mocno się spiekają i w Twoim kotle zawisną.

    Węgle płomienne, typ 31.1 -31.3 mają znikomą spiekalność i taki pewnie masz.
    Dlatego pytam...

    Ja sporo popiołu usuwam niestety przez drzwi paleniska. Dużo kamienia nie przecisnę przez ruszta.
    Mając dobry opał- można tylko grzebać od dołu i walić na górę.


    A pstryknąłbyś jeszcze fotkę przez drzwi paleniska i opisał szerokości oraz wysokości palnika ?

    Podaj model kotła- zobaczę gdzieś w necie jaki ma przekrój.

    Twoje rozwiązanie wykonam po sezonie.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  3. #1443

    Domyślnie

    Certyfikat swoja drogą a życie swoją.To co robią na składach opału to każdy chyba wie.Jak coś nie idzie sprzedac to się miesza w różnych proporcjach i sprzedaje.A zwykły użytkownik który kupuje opał i tak nie odda go do analizy w laboratorium bo za cenę papierka kupi następna tonę opału.Mam kolegę który jeździ ze złomem na Śląsk do huty a z powrotem bierze opał.Słyszał jak kierowcy zarabiają dodatkowo kasę na handlu węglem.Z kopalni wyjeżdża z pierwszym gatunkiem a na składzie pierwszego gatunku są już śladowe ilości.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  4. #1444

    Domyślnie

    jaarecki jaką masz obecnie wysokość wlotu palnika?
    Dworek ZN 17kW / ST-22 / MCI - przerobiony na DS

  5. #1445

    Domyślnie

    Pomęczę Ciebie jeszcze troszkę

    Twoje rozwiązanie powoduje, że pali się jednocześnie gruba (z sumowania wychodzi 20 cm) warstwa węgla.
    U mnie jest to ok 12 cm- od dolnej krawędzi szamotki pod wymiennikiem do rusztu.
    Na dole jest 1 cegła 6 cm, ale jest trochę cofnięta w stosunku do wiszącego wymiennika.

    Załącznik 154243

    Ciekawi mnie to co napisałeś:
    Kocioł dochodzi do temperatury dłużej, podczas przechodzenia z fazy w fazę robi się huśtawka temperatur ale potem już trzyma temperaturę.
    Jaka jest u Ciebie grubość zasypu ? Może ten Twój palnik "ssie" gdzieś w połowie warstwy ?
    Nie masz przypadkiem dymienia przez 1,5 godziny ?
    Czy nie przeciąga temperatury przez pierwsze 1,5 godziny ?

    To tyle, ale w zależności od odpowiedzi- mam przygotowany inny zestaw pytań.
    Chcę to zrozumieć, bo może w tym jest metoda
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  6. #1446

    Domyślnie

    Środkową przegrodę mam w kształcie klina. Trzyma się już kilka miesięcy, ale będzie wymagała wymiany.

    A ta warstwa zasypu... ? Ile cm wrzucasz w kocioł ?

    Zbyt gruba paląca się warstwa daje dużo energii i "buja" kocioł na duże obroty.
    Drugi krytyczny moment, to ten, kiedy się już wypala. To potrafi skutecznie zasypać ruszt.

    Kolejny problem to topnienie popiołu. To zaczyna się zlepiać i kolejny kłopot z opadaniem w popielnik.

    Cienkie spalanie sporo tych problemów eliminuje.

    Na kolejny sezon mam plany poprawy palnika i metody palenia.

    • Palnik obniżę do 8-10 cm.
    • Zapalę orzechem I. Grubszy sort powinien zapobiegać zasypywaniu się palnika.
    • Zapalę z rurką podającą powietrze NAD zasyp(1,5 cala)- przyda się w cieplejsze dni a może sprawdzi w mrozy.
    • Powietrze wtórne podam rurką z wyczystki za pierwszą przegrodę. Myślę, że 3/4 cala wystarczy.
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 27-03-2013 o 22:07
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  7. #1447
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    W ramach luzu przed świętami wziąłem się za kolejne modyfikacje kotła
    Jako że w górnym spalaniu osiągnąłem już zadowalające efekty i zawsze mogę do niego wrócić, zająłem się spalaniem dolnym w moim kotle.
    Dokonałem następującej modyfikacji:


    Zrobiłem to w pół godziny Pionowa część jest murowana z szamotu, skośna tymczasowo z ciasno dopasowanej płyty z twardej wełny mineralnej. Powietrze podaję klapką w popielniku, dodatkowo minimalnie mam uchyloną klapkę w drzwiczkach zasypowych.
    Pali się ładnie z hukiem, można powiedzieć;] Na pewno nie jest to ostateczna wersja, będą udoskonalenia i tutaj liczę na rady bardziej doświadczonych "dolniaków"
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kocioł.d.jpg
Wyświetleń:	382
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	179739  
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 28-03-2013 o 13:49

  8. #1448
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    jak tam dymek z komina wygląda?
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  9. #1449

    Domyślnie

    jaarecki
    Piszesz w kwestii peryskopu.
    możliwość dokładnej regulacji PW z zewnątrz, a nie majstrowanie w środku
    brak cofania się dymu z pieca do kotłowni
    Ja mam taki peryskop, ale wewnątrz kotła. Oczywiście na dole jest wyprowadzenie kolankiem na zewnątrz.
    Nic nie dłubię w kotle. Reguluję wszystko na dole ...korkami od napojów gazowanych. Jeden koreczek otwarcie 3/4 a inny 1/2 powierzchni wlotu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	peryskop2.jpg
Wyświetleń:	518
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	179762

    Środkowej przegrody też nie mogę zrobić zgodnie z Twoją sugestią. Na niej podparta jest cegła 3 cm. Cegłą ma 3 punkty podparcia i ten środkowy jest ważny. Zapobiega ewentualnym pęknięciom przez środek. Ta cegła jest tylko klinowana bo mocno pracuje w wysokich temp. a w kolejnym sezonie zeszlifuję ją u góry.

    Na dole dalej będzie kant. Pod kant wpada dzisiaj PW z popielnika i dobrze się rozprasza, mieszając z gazami palnymi. W kolejnym sezonie wpadnie z boku, rurką wprowadzoną podobnie jak ta do dostarczenia powietrza nad zasyp.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  10. #1450

    Domyślnie

    Tom1000k

    Podobają mi się wymiary Twojego palnika.
    Pytanie zasadnicze- stałopalność w stosunku do GS ?
    Jeżeli palisz tym samym węglem- będzie porównanie. Wszystko co się da.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  11. #1451
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    Tom1000k

    Mam podobny przekrój kotła z tą poziomą półką nad zasypem myślałem by też spróbować palić jak w dolniaku ale ta półka mnie zniechęciła .... Jak ci się udało wyrzeźbić taką ściankę z szamotu?
    Ja wstępnie sobie kombinowałem że może spróbuję zrobić komorę zasypową z szamotu wewnątrz kotła z palnikiem zamykaną od góry np. jakąś płytą tylko chyba było by niewygodne w użyciu bo człek by się ubabrał przy tym

  12. #1452
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    To dopiero pierwsze palenie, ale wygląda zachęcająco.

    - dymu nie ma, albo lekka mgiełka leci. Wrzucę coś na youtuba jak podłoże do pieca.
    - o stałopalności wypowiem się jutro; będę miał dobowe porównanie.
    - pozwolę mu się w nocy wygasić, więc rano zrobię zdjęcia jak to wygląda i wrzucę.
    Ścianka murowana. Układanie klocków. Nic trudnego (jestem budowlańcem ;p ), Skośna część jest z twardej wełny. Docelowo będzie z szamotek 3cm opartych na kątownikach.

    Mam takie pytanie, czy warto podawać trzecie powietrze dla dopalenia gazów jak pokazałem na rysunku?
    Czy podawać PW klapką w drzwiach zasypowych? Czy to z popielnika wystarczy?

  13. #1453

    Domyślnie

    Ja bym dał to PW od dołu. U mnie się sprawdza, ale jak zwykle są dwie szkoły. Nie mam węgla koksującego tylko płomienny i mi działa bardzo dobrze.
    W węglu np. typu 33, po zajęciu się całości zasypu (stanie się tak przy podawaniu powietrza od góry) będzie pełen kocioł koksu i to się będzie wolno palić.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  14. #1454
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Problem w tym że ja mam węgiel typu 34,2 i ten to się dopiero koksuje ;/ Do tego ten koks słabo się dopala. W rozpalaniu od góry wrzucałem go do następnego zasypu i było ok. Teraz właśnie mam pół pieca koksu a z temperaturą słabo. Spróbuję podgonić go dmuchawą trochę.
    To jak z tym powietrzem byłoby najwłaściwiej w przypadku węgla koksującego?

  15. #1455

    Domyślnie

    Masz trudny węgiel do spalenia. Do dolnego chyba za trudny. Trzeba by spróbować dawać po skoksowaniu powietrze tylko górą.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  16. #1456
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Trudny skubaniec jest, to fakt, ale nie poddam się tak łatwo ;] W górnym sobie poradziłem to i tutaj może znajdę optymalne rozwiązanie.
    Na razie zatyka mi się przelot PW za poziomą cegłą. Jutro dobuduję tam jakiś próg i może zeskosuję to jakoś..
    A co z trzecim powietrzem? Gdzieś mi się to obiło o oczy że takie powietrze dają w dolniakach..

  17. #1457
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał AVE5074 Zobacz post
    Jak ci się udało wyrzeźbić taką ściankę z szamotu?
    Dzisiaj dorobiłem górną część z szamotu. Wrzucam obiecane zdjęcia.


    Pierwszy wymiennik widoczny przez górną wyczystkę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1040.jpg
Wyświetleń:	694
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	179905-
    Widok z góry przez tą samą wyczystkę.(zdjęcie jest bokiem. po lewej widać półkę wymiennika):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1041.jpg
Wyświetleń:	662
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	179906-
    Widok przez drzwiczki zasypowe:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1042.jpg
Wyświetleń:	720
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	179907-Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1043.jpg
Wyświetleń:	686
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	179908
    Palnik
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1044.jpg
Wyświetleń:	819
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	179909

  18. #1458
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Tutaj widać otwory PW
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1045.jpg
Wyświetleń:	543
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	179910


    Niestety dymi się ;/ Wczoraj podrzucałem po trochę i było dobrze. Dzisiaj tak to wygląda 15 min po rozpaleniu i zasypaniu węglem (zasypałem 7kg teoretycznie na 11h).

    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 29-03-2013 o 10:53

  19. #1459
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    No i tu przydało by się rozdzielenie PW od PG aby pod regulować. Niestety przy podawaniu pw z popienika trzeba dobrze dobrać proporcje
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  20. #1460

    Domyślnie

    Po 15 minutach możesz mieć jeszcze niepełno rozgrzany palnik.
    Słyszysz w kotle szum ?
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

Strona 73 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony