dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 82 z 190
Pokaż wyniki od 1.621 do 1.640 z 3794
  1. #1621

    Domyślnie

    Nie wiem czy to co mi się nasuwa jest interesujące, bo układ z grubsza jest bardzo podobny do tego co mam u siebie. Pod cegłami; lewą i prawą, mam hutnicze ceowniki i nimi doprowadzam powietrze w otwór palnika. Frontowa cegła na przegrodzie nie przylega do blachy tylko tworzy 2-3 cm szczelinę. To nieco przedłuża palnik i przeciwdziała zapopielaniu oraz pozwala na swobodniejszy dopływ gazów. Niestety nie mam łuku, powietrze podaję z boków a nie jak Ty, od dołu. Gdybyś nieco podciął skośną cegłę, to odsunięcie jej w tył powiększa prześwit palnika i odwrotnie; przysunięcie w kierunku środka komory zmniejszałoby " dziurę ". Wszyscy w ramach regulacji musimy kruszyć cegły a tym sposobem możnaby suwać. Co do szczeliny to mimo, że w komorze jest nieomal próżnia, jakieś gazy miast się skraplać na ściankach będą mogły łatwiej uciekać w palnik ( teoria).
    Ostatnio edytowane przez definicjusz ; 15-01-2014 o 20:15

  2. #1622
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Ja już nic nie chcę z tym robić. I tak za dużo czasu temu poświęciłem. Ten układ dobrze się spisuję i na tym koniec. Co do doprowadzenia PW, to próbowałem różne warianty i nie było zauważalnej różnicy. Te ruchy gazów, to jest bardzo skomplikowana materia. Już mam ich trochę dość
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  3. #1623
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaarecki Zobacz post
    Odnośnie dudnienia - mam to samo gdy piec wchodzi na obroty przy dużej dawce PG, dudni aż do lekkich wibracji.
    Znam takie dudnienie z wibracjami. U mnie to moje dudnienie jest właśnie na małych obrotach, potem zaczyna wyć, a za tym dudnić z wibracjami. I jak jest to dudnienie na małych obrotach, to zero dymu, spaliny całkowicie przezroczyste.
    Wnisek z tego taki, że gazy i koty chodzą swoimi drogami.
    To jak z głośnikami dla audiofilów, nie taka śrubka i już nie gra
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 15-01-2014 o 22:33
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  4. #1624

    Domyślnie

    @jaarecki, czy zauważyłeś jakościową różnicę pomiędzy wezyrem ze stali a z ceramiki? Warto polecać, czy to wszystko jedno?

  5. #1625
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    chodzi o tą płytkę stojącą z tyłu? taka ala tylna ścianka? - rozumiem że jest ona dopiero od poziomu jak na zdjęciu a na dole jej z tyłu nie ma?
    Zdjęcia rewelacja - dopiero teraz rozumiem niektóre rzeczy-dzięki...
    Tą pochyłą kształtkę z łukiem masz na stałe na zaprawie? Nie kombinowałeś by była tylko oparta? wtedy można by ją wyciągać i jakieś regulację robić np. zmniejszać moc dając inną z mniejszym otworem.
    Ładnie to sobie wykombinowałeś kto wie czy nie skorzystam z patentu na drugi sezon...

  6. #1626
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Cytat Napisał AVE5074 Zobacz post
    chodzi o tą płytkę stojącą z tyłu? taka ala tylna ścianka? - rozumiem że jest ona dopiero od poziomu jak na zdjęciu a na dole jej z tyłu nie ma?
    Tak, jest przerwa 5cm
    Tą pochyłą kształtkę z łukiem masz na stałe na zaprawie? Nie kombinowałeś by była tylko oparta? wtedy można by ją wyciągać i jakieś regulację robić np. zmniejszać moc dając inną z mniejszym otworem.
    Problem w tym, że ta kształtka nie może mieć żadnych szczelin, szczególnie z góry, bo wtedy dymi.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 18-01-2014 o 21:18
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  7. #1627
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    dzięki jakbyś narysował przekrój z boku całości jeszcze w wolnym czasie- potem coś dopytam bo nie chcę spamować..

  8. #1628

    Domyślnie

    Witam

    Z tym zawirowywanie to prawda.
    Na moim rysunku proszę zwrócić uwagę na tylną cegłę.
    PW wpada od dołu i uderza w dolną krawędź tej cegiełki a to powoduje dobre wymieszanie z gorącym dymem i buuuch
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  9. #1629

    Domyślnie

    Witam,
    Przerobiłem mojego moderatora na DS (wcześniej miałem zrobiony na GS), tak do końca to nie jestem zadowolony,
    ponieważ przy metodzie GS miałem na kotle temp.45C/24h i czysty kocioł w środku.
    Teraz aby mieć czysty kocioł muszę podnieść temp. na kotle do 55C co za tym idzie zwiększyła się ilość paliwa i trochę za gorąco w domu.

    moje pytanie czy warto montować zawór 4D lub 3D? czy wrócić do GS, chociaż bardzo mi się podoba metoda DS i nie chcę z niej rezygnować.
    proszę o podpowiedz .
    dzięki!

  10. #1630

    Domyślnie

    Nie przejmuj się smołą w kotle.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  11. #1631

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Nie przejmuj się smołą w kotle.
    Dzięki jacbelfer, jakoś się nie mogę przyzwyczaić, mam jeszcze zamiar po walczyć ze smołą może coś z tego wyjdzie

    p.s mam pytanie trochę z innej beczki, a mianowicie grzeję zbiornik na ciepłą wodę 500L, zostało mi to po starej firmie gdzie
    potrzebowałem dużo ciepłej wody.
    Raczej nie jest to bufor, w środku zbiornika Hydraulik włożył kilka rur , nie ma tam żadnej wężownicy ale dosyć szybko się nagrzewa
    do temp. zadanej na kotle.
    Moje pytanie, czy bardziej opłaca się grzać taką dużo ilość wody? (moje zapotrzebowanie jest 5 razy mniejsze) czy ciepłą wodę grzać
    gazem, mam 120L piecyk gazowy ?

  12. #1632
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janjan62

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Jaarecki zrezygnowałeś z podawania gorącego powietrza nad zasyp?.

  13. #1633

    Domyślnie

    @jaarecki, no muszę napisać, że wzorowo "odrobiłeś" lekcje Szacunek, bo wniosłeś też od siebie nowe parametry (ja wykonałem to skromniej) i dokonałeś porównań ( ludzie często tylko źle naśladują i jeszcze mają pretensje). Być może istnieją jeszcze jakieś inne rozwiązania w materii spalania, ale to wydaje się być pod wieloma względami zadowalające. Co do "zasług" to moim zdaniem większy wkład mają tacy jak Ty co wdrażają hipotezy w czyn.... Dzisiaj zamierzam wkonać u siebie "dziurę" @ Petii
    W temacie podawania gorącego powietrza nad zasyp, to namawiam w miarę możliwości do stosowania tego rozwiązania, choćby po to, aby cyklicznie móc wypalać kocioł ze smoły. Przecież jedno nie wyklucza drugiego zwłaszcza, że nie wynikają z tego rażące koszty wykonania, rażące przepały opału.
    Ostatnio edytowane przez definicjusz ; 18-01-2014 o 09:47

  14. #1634
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Już wiem o co chodzi z tym palnikiem.
    Podczas rozpalania, strumień gazu przyspiesza dzięki dysze, płomień idzie do góry, bo jest lżejszy, a dym i chłodniejsze powietrze po inercji idą w strony i zataczają kółko i wbijają się do płomienia, stąd ten dudniący dźwięk, a po bokach za dyszą powstają dwa wiry
    Tu widać ruch popiołu w miejscach powstania wirów.
    http://www.youtube.com/watch?v=A1KS3Vj39OA

    Tu podaję rozmiary, bo to jest ważne. Wszystko zrobione z szamotowych cegiełek 230x115x65 i 230x115x32
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palnik21.jpg
Wyświetleń:	2792
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	236021
    Czarna kreska na skośnie ustawionej płytkie pokazuję górną granice otworu. Tą płytkę najlepiej ustawić na ok. 80st, bo jak za mocno nachylona, to jest dym.
    Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku , kiedy wiszący wymiennik jest wyżej, niż na schemacie, to dać w tym miejscu płytkę szamotową ok. 5cm szerokości.

    Teraz pale węglem płomiennym i kiedykolwiek otwieram drzwiczki wymiennika, to brak jakichkolwiek widocznych spalin, wygląda tak, jak by się nie paliło. Spalanie się odbywa w pionowym kanale 12cmx19cmx35cm w kształcie ostrosłupa, z góry mam zbiornik i jednego zasypu wystarcza na 12-15 godzin. Mógł bym sypać więcej, ale i tak muszę przerusztować. Wszystkim steruję elektroniczny miarkownik MCI. W stanie otwartym jest szczelina ok 8mm, w zamkniętym 3mm.
    Pozdrawiam wszystkich.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 02-12-2014 o 15:04
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  15. #1635
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris18 Zobacz post
    Raczej nie jest to bufor, w środku zbiornika Hydraulik włożył kilka rur , nie ma tam żadnej wężownicy ale dosyć szybko się nagrzewa
    do temp. zadanej na kotle.
    Moje pytanie, czy bardziej opłaca się grzać taką dużo ilość wody? (moje zapotrzebowanie jest 5 razy mniejsze) czy ciepłą wodę grzać
    gazem, mam 120L piecyk gazowy ?
    Na pewno lepiej grzać to węglem. Tylko musi mieć dobrą termoizolacje. Jak, na przykład, dać te rurki na 4/5 wysokości, to będzie bufor na 400 litrów, a górne 100 litrów do CWU.
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  16. #1636
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    Dziękuję Dikij.Petia właśnie teraz dzięki temu rys. "zajarzyłem" - wspaniała robota
    Kol. Jarecki i Definicjusz fajny pomysł z tym szamotowym wezyrem ale ciężko mi zrozumieć zasadę działania tego wynalazku a bez zrozumienia nie da się tego zastosować z dobrym skutkiem- proszę o wytłumaczenie jak "krowie na rowie" jak to działa jestem "świeży w DS" więc dopiero raczkuje w temacie..
    - rozumiem że wezyr zbiera dym z góry komory zasypowej i "puszcza go w palnik"
    - żeby zebrał dym z góry komory zasypowej (szczególnie w podtrzymaniu) to nie trzeba tam doprowadzić powietrza z zewnątrz? (tak sobie rozumuję jak w pokoju masz wentylację to musisz też mieć nawiew..)
    - Jak jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz do góry komory zasypowej to którędy i ile by nie zapalał się cały zasyp?
    - i czy ta cała "instalacja" czyli nawiew nad zasyp/ szamotowy wezyr może służyć jako PW od razu dostarczając powietrze z dymem w palnik? (nie za dużo byłoby wtedy dymu w składzie mieszanki by dopalić wszystkie gazy?)
    -jaki jest cel tych przerw między tymi płytkami w tym szamotwezyrze?
    przepraszam za dociekliwość i niewiedzę ale lepiej popytać....

  17. #1637
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Tak wygląda mój kocioł po tygodniu palenia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	2311
Rozmiar:	56,1 KB
ID:	236097Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	2236
Rozmiar:	64,1 KB
ID:	236098Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	2172
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	236099Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	2300
Rozmiar:	45,8 KB
ID:	236100

  18. #1638

    Domyślnie

    @AVE, jestem bardzo cieniutkim amatorem i nie mam zielonego pojęcia o fizykochemicznych procesach, które tu zachodzą. Moje sugestie i działania są intuicyjne. Może ktoś te procesy wytłumaczy bardziej kompetentnie, ja mogę wypowiedzieć się w zakresie pryncypiów. Generalnie chodzi o to, aby w kotle panowała jak najwyższa temperatura która jednak nie spowoduje zagotowania wody w kotle.Dotychczas temu służyły zawory 3-4 drogowe i robiły to na pół gwizdka: 60*C). Podawanie gorącego powietrza nad zasyp, to wytworzenie "krótkiego obiegu" -podobny tylko znacznie krótszy i o wyższej temperaturze (140*C) - do wodnego. To usprawnienie jest nowe i nie znamy jeszcze jego wszystkich możliwości. Podrasowane i dopracowane przez @Jaareckiego rozwiązanie pozwala na zbieranie na każdym poziomie wytworzonych destylatów. Może odpowiednią regulacją uda się pogodzić podawanie powietrza nad zasyp i spalanie w warstwie, a może jest zupełnie nie możliwe. Skoro w kotłach podczas palenia odbywa się destylacja paliwa stałego, to najekonomiczniej jest spalić wszystko to, co jest palne i na każdym etapie spalania. Ceramiczny "wezyr" ze szczelinami ma ułatwić z każdego poziomu wędrówkę gazów do palnika i wstępnie podgrzać destylaty. Uważam, że wezyr jest częścią palnika która skraca błądzenie gazów po komorze. Teraz propozycja @Petii wnosi nam bardzo korzystną konfigurację palnika, który jeśli uzyska płynną regulację przekroju, to będzie już chyba ideałem. Wszystko to żeby jeszcze zbadać w instytucie..... Jak widać, całe zamieszanie wokół naszego usprawnienia jest "winą" zbiorową.

  19. #1639
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    A tak to wygląda po wyczyszczeniu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	1927
Rozmiar:	65,7 KB
ID:	236102Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	1945
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	236103Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	1917
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	236104
    A tak wyglądają moje przepalone rurki doprowadzające powietrze do palnika.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	1870
Rozmiar:	61,1 KB
ID:	236105

  20. #1640
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    jaarecki
    "najpierw zrobiłem jedną płytkę dół równo z dołem wiszącego wymiennika, efekt taki, że kocioł rozpędzał się powoli ale skończyło się skraplanie creosotu, jak ręką odjął !!!. nawet jak temperatura spalin spadała do 40*C to szyber,komin suchy, zero wody."
    Właśnie tym stwierdzeniem obaliłeś pewnik większości producentów kotłów (i Zawijana) że przy prawidłowym spalaniu istnieje kondensacja spalin w temperaturze kotła - która jest do przyjęcia. U mnie 38 stopni.

Strona 82 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony