dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie KANADYJCZYK inaczej?

    Witam.
    Prawie opracowałem technologię budowy domu szkieletowego troszkę inaczej. Głównym celem było maksymalne obcięcie kosztów budowy. Konstrukcja szkieletu oparta jest o typowe kratownie/wiązary DESKOWE (deski 25mm)










    Można zrobić w ten sposób dach, ale też ściany. Co zyskujemy dzięki zamianie konstrukcji z typowego "kanadyjczyka" na "wiązary deskowe" ?
    - dużo mniej materiału
    - w/g mojej opini łatwiejsze wykonanie
    Robiąc analogicznie ściany oszczędzamy j/w plus dodatkowa możliwość zastosowania izolacji zasypowej (np: prawie darmowy granulat poliuretanowy) Dodatkowym bonusem jest U takiej ściany - lepsza od domów pasywnych

    Więcej na tan temat http://forum.muratordom.pl/showthrea...ni-ciepły-dom
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  2. #2

    Domyślnie

    a naczym ma polegac ta inowacja?
    kratownice uzywa sie od lat

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    ta "nowość" wygląda jak projekt z lat 60-70-tych budynku gospodarczego lub magazynu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Możesz podać przekrój ściany zewnętrznej-poszczególne warstwy?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    a naczym ma polegac ta inowacja?
    kratownice uzywa sie od lat
    Kratownice kanadyjskie tak, ale deskowe trochę wygineły. A widziałeś zrobione tak ściany? Ja tylko raz we Francji i to na podstawie kanadyjskich kratownic.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Możesz podać przekrój ściany zewnętrznej-poszczególne warstwy?

    Podstawowy "słupek" ścienny


    Reszta tak samo jak zwykły szkieletor .... no chyba że w przypadku zastosowania poliuretanu od wew. i zew. strony płyta OSB na łatach
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    ta "nowość" wygląda jak projekt z lat 60-70-tych budynku gospodarczego lub magazynu.
    Trafiłeś prawie w 10 ... troszkę starsze
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Ten słupek to stara konstrukcja skandynawska.Dawali w rozstawie co 120 cm.Pomiędzy słupy wchodziło okno, drzwi.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Kratownice kanadyjskie tak, ale deskowe trochę wygineły. A widziałeś zrobione tak ściany? Ja tylko raz we Francji i to na podstawie kanadyjskich kratownic.
    widzialem wielokrotnie
    nazywaja to truss walls, dodatkowy koszt zbijania konstrukcji
    w scianie mozesz pominac skosne wzmocnienie, nic nie daje przy obciazeniach jakie przenosi sciana, a zmniejsza wartosc termiczna sciany, wiecej drewna, mniej izolacji
    policz dobrze element zanim uzyjesz w scianie, bo zmieniasz kierunki obciazen, mysle ze mozesz miec sporo klopotow ze wzgledu na wyboczenia

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Kratownice kanadyjskie tak, ale deskowe trochę wygineły. A widziałeś zrobione tak ściany? Ja tylko raz we Francji i to na podstawie kanadyjskich kratownic.
    tu masz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	truss-wall3.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	97313   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	truss-wall1.JPG
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	97314  

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    tu masz
    Przekroje drewna na "oko" z kanadyjczyka
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Przekroje drewna na "oko" z kanadyjczyka
    poniewaz odwracajac swoja kratownice o 90 stopni powodujesz ze przestaje pracowac jak kratownica
    i Twoje przekroje musza byc zmienione, co sprawadza nas do przekroi zblizonych do "kanadyjczyka"
    Twoja kratownica w scianie staje sie zwyklymi palikami polaczonymi ze soba, w "kanadyjczyku masz dwa, Ty masz cztery, ktore sa slabsze niz dwa

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    poniewaz odwracajac swoja kratownice o 90 stopni powodujesz ze przestaje pracowac jak kratownica
    i Twoje przekroje musza byc zmienione, co sprawadza nas do przekroi zblizonych do "kanadyjczyka"
    Twoja kratownica w scianie staje sie zwyklymi palikami polaczonymi ze soba, w "kanadyjczyku masz dwa, Ty masz cztery, ktore sa slabsze niz dwa
    Zakładam rozstaw co 90 do 100cm. W kanadyjczyku jest co 40 lub 60cm
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Zakładam rozstaw co 90 do 100cm. W kanadyjczyku jest co 40 lub 60cm
    wrzuc jesli mozesz jak sobie to policzyles

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Zakładam rozstaw co 90 do 100cm. W kanadyjczyku jest co 40 lub 60cm

    "piekny dworek, najbardziej intryguje mnie jak sie uchowal taki piec?

    mam podobny budynek, chyba troszke starszy ktorym zamierzam zajac sie w przyszlosci, chetnie uslyszalbym doswiadczen zwiazanych z pracami tego typu
    moze nie potrzebna rada, ale sprawdz drewniane belki w miejscach gdzie wspieraja sie na murze, u mnie niektore wygladajace pieknie byly mocno uszkodzone przez wilgoc

    piekne tynki, oryginalne jak sie domyslam"

    namieszalo sie cos z postami i oryginal wkleilem gdzies indziej, zamiast skierowac go do Ciebie

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    "piekny dworek, najbardziej intryguje mnie jak sie uchowal taki piec?

    mam podobny budynek, chyba troszke starszy ktorym zamierzam zajac sie w przyszlosci, chetnie uslyszalbym doswiadczen zwiazanych z pracami tego typu
    moze nie potrzebna rada, ale sprawdz drewniane belki w miejscach gdzie wspieraja sie na murze, u mnie niektore wygladajace pieknie byly mocno uszkodzone przez wilgoc

    piekne tynki, oryginalne jak sie domyslam"

    namieszalo sie cos z postami i oryginal wkleilem gdzies indziej, zamiast skierowac go do Ciebie
    Wymieniłem kilka belek w części przerobionej na ....oborę, ogólnie są w dość dobrym stanie, zostały tylko belki (0,3x0,3x12m) i 50% murów.
    Piece uchowały się cztery.
    Wracając do tematu to każda belka będzie miała więszą wytrzymałość w pionie niż w poziomie

    ps. Pytaj, co Chcesz wiedzieć
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  17. #17

    Domyślnie

    jesli postawisz kratownice w pionie, to przestaje byc kratownica
    kratownica uzyskuje swoja wytrzymalosc dzieki swojej budowie, a stawiajac ja pionowo, pracuje jako prosta kolumna, i Twoje przekroje moga nie wytrzymac obciazen, musza byc przeliczone od nowa
    dlatego kratownice maja zastosowanie jako elementy dachow lub podlug, gdzie pracuja w korzystnych dla siebie obciazeniach, a traca swoje zastosowanie gdy postawimy je pionowo
    z reguly takie elementy scian pracuja w taki sposob ze jeden pionowy slupek przenosi obciazenia, i ma odpowiedni przekroj , a drugi jako nosnik izolacji i zewnetrznego pokrycia, nie jest traktowany jako element nosny

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    jesli postawisz kratownice w pionie, to przestaje byc kratownica
    kratownica uzyskuje swoja wytrzymalosc dzieki swojej budowie, a stawiajac ja pionowo, pracuje jako prosta kolumna, i Twoje przekroje moga nie wytrzymac obciazen, musza byc przeliczone od nowa
    dlatego kratownice maja zastosowanie jako elementy dachow lub podlug, gdzie pracuja w korzystnych dla siebie obciazeniach, a traca swoje zastosowanie gdy postawimy je pionowo
    z reguly takie elementy scian pracuja w taki sposob ze jeden pionowy slupek przenosi obciazenia, i ma odpowiedni przekroj , a drugi jako nosnik izolacji i zewnetrznego pokrycia, nie jest traktowany jako element nosny
    Przyjmując słupki jako nośne na metr bieżący ściany w typowej konstrukcji mamy prawie 3 sztuki, przy kratownich na m/b wychodzą cztery i do tego o grubszym przekroju.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  19. #19

    Domyślnie

    z rys wynika ze uzywasz 100x 25, czyli przekroj jest 4x 25 cm2 ,zalozmy ze pojedynczy slupek ma wym. 150x50 co daje 75 cm2
    Twoj przekroj jest wiekszy o 25%, problem polega na tym ze Twoje slupki sa bardziej podatne na wyboczenie, przy wiekszym przekroju masz mniejsze wyniki statyczne, wiec zwiekszajac przekroj zwiekszasz zuzycie materialu, plus czas potrzebny na wykonanie kratownicy
    jesli dasz usztywnienia pomiedzy kratownicami , wtedy material i czas zwiekszy sie jeszcze bardziej
    bedzie trudniej mocowac poszycie np. osb lub sklejke ze wzgledu na mniejsza powierzchnie mocowania slupkow, trudniej mocowac gk gdy jeden slupek ma 25 mm
    nie zrozum mnie zle, mozesz uzyc takiego rozwiazania, lecz z punktu widzenia wykonawcy nie jest to rozwiazanie tansze
    pamietaj ze na gorze musisz uzyc szerszej deski zeby polaczyc slupki tak jak na dole

    dlatego na zdjeciach ktore wkleilem slupek ma pelny wymiar, bo przenosi obciazenie a drugi sluzy tylko do zwiekszenia grubosci sciany ze wzgledu na izolacje
    problem jest wtedy gdy chcesz uzyc na zewnatrz osb czy inna plyte bo ta bedzie zimna co powoduje potencjalna kondensacje, jesli chcesz cofnac osb w glab sciany musisz uzyc 2 x wiecej kratownic itd.
    wiecej drzewa w szkielecie to mniejsza wartosc termiczna sciany

  20. #20

    Domyślnie

    zwroc uwage jeszcze na fakt , ze na zdjeciu ktore wkleilem widac ze dom ma konstrukcje balloon , czyli slupki leca przez dwa pietra, wlasnie dlatego ze dzielac je w polowie cala konstrukcja nie bylaby wystarczajaco sztywna

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony