dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21

    Domyślnie

    generalnie trawa rośnie najlepiej na piasku ale wymaga podawania wody i nawozów. Podobno pola golfowe (sztuczne górki) rosną prawie na piaskach.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar mirela99
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    7.243

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK Zobacz post
    Taką ziemię powinnaś wzbogacić piaskiem, który ją rozluźni i przyspieszy wsiąkanie wody po opadach. To jest ważniejsze nawet - w przypadku trawnika - niż dawanie ziemi czarnej

    Trawa "trawnikowa" korzeni się płytko - głowna masa korzeni znajduje się na głębokości 5 cm więc taka grubość "czarnej" ziemi wystarczy
    W jaki sposób (fizycznie) wymieszać piasek z gliną ? My mamy glinę, na wierzchu conieco ciemnej ziemi. Będziemy ciemną ziemię ściągać, podsypywać ziemię uprawną (jeden z sąsiadów ma na zbyciu) i przykryjemy to naszą ziemią. W którym momencie powinniśmy wmieszać ten piasek ? Czy to wszystko jedno jaki piasek będzie i w jakiej proporcji ?
    Czy przed ściągnięciem czarnej ziemi powinniśmy skosić trawę i wymieszać ?
    „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała
    świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego,
    chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego
    jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
    Granat

  3. #23

    Domyślnie

    trawę ściąć, spalić, przekopać (łopata, glebogryzarka, pług). Nie ściągać żadnej ziemi tylko nawieźć nowej jeśli macie ... takie dobrego sąsiada.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  4. #24

    Domyślnie

    skopać najlepiej po nawiezieniu nowej ziemi/piasku.. Rozumioem, że nie będzie tego nawiezienia zbyt wiele.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar mirela99
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    7.243

    Domyślnie

    Działka wielka (25 arów) a ziemia sąsiada (dalszego sąsiada) za kaskę, ale niedużą. Ziemię naszą chcemy ściągnąć bo jest dużo lepsza od tej którą przywieziemy.
    Kurcze, jak to spalić trawę ? Muszę teraz czekać aż powódź zejdzie, potem skosić i czekać aż wyschnie ? Cholewa, myślałam, że sobie to wszystko razem wymieszam bez koszenia i suszenia.
    Dużo będzie nawiezienia bo działka duża a na środku działki mamy taki wąwóz w któym teraz stoi bajorko. Chcemy dźwignąć ten środek działki, zrobić lekkie spadki do bocznych granic w których albo zrobimy dreny (wszystko zależy od tego czy rów przy działce jest odpowiednio głęboki) albo zrobimy taki prowizoryczny rowek bo działka jest z lekkim spadkiem do istniejącego już rowu przy drodze.
    Ostatnio edytowane przez mirela99 ; 02-06-2010 o 13:12
    „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała
    świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego,
    chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego
    jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
    Granat

  6. #26

    Domyślnie

    za 20 m sześciennych zapłaciłam przed wczoraj 450 zł ale to po dużych negocjacjach bo chodzi po 550

  7. #27

    Domyślnie

    10 kubików czyli 16 ton tak to jakoś mi powiedzieli cena za sama ziemię to 400 zł + 350 transport Kraków

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    damimax

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    ok. 600 zł za ziemię polną w P-niu trzeba zapłacić za wywrotkę 27-30ton...

  9. #29

    Domyślnie

    Podciągam.


    Szukam naprawdę DOBREJ ziemi.
    Ile biorą za dobrą, czarną ziemię z torfem ?

    I jeszcze pytanko : pewnie taka ziemia będzie lżejsza od normalnej ?
    Jak tu przeliczyć tonę na m3 ???
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak z torfem to już nie jest dobra.
    Dobra to byłaby czysta próchnica

  11. #31

    Domyślnie

    Takiej próchniczej u mnie w okolicach nie ma...

    Kurczę, a taka czarna tylko z częścią torfu ?
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  12. #32

    Domyślnie

    Elfir,
    zaraz wyjaśniam o co mi chodzi dokładnie :
    teraz mam ziemię gliniasto - piaszczystą.

    Nasz Forumowy Yurec ( specjalista od traw ) badał moją ziemię - i wyszło, że nie jest taka zła : kiedyś to była ziemia orna, gleba jest nawet dość urodzajna.

    Ale na potrzeby sadzenia roślin ( niedługo chcę się za to zabrać ) wydaje mi się, że musiałabym ją trochę wzbogacić.
    Niestety, nawet w niezbyt mocne upały robi się skorupa twarda ja kamień - nie mogę w nią wbić zraszacza mimo wcześniejszego polewania wodą !

    Chciałam więc dać ok. 10 cm lepszej ziemi ( czarnej, z torfem ).
    Mam nawet jedną wstępnie upatrzoną - kopią ją w terenie leśnym, pod stawy rybne.
    Wyczytałam m.in tu na FM, że taka ziemia torfowa ( kwaśna ) wkrótce straciłaby bardzo dużo na swojej kwasowości rzucona na moją "rodzimą glebę".
    Stałaby się bardziej neutralna.

    Czy to prawda ???
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej wolałabym ją zwapnować, żeby zobojętnić.

  14. #34

    Domyślnie

    Rozumiem, dziękuję za radę.
    Ponownie.
    Spróbuję wyczytać w necie jak to by można było zrobić ewentualnie.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak przyjedzie, to rozplantować, posypać wapnem i wmieszać z glebą.
    Masz iły lub gliny - dlatego proponowałabym prócz próchnicy domieszać również drobnofrakcjonowanego żwiru bądź grubego piasku, który ją rozuluźni.

  16. #36

    Domyślnie

    Ufff... ale dzisiaj żar, przeczekam ten upał przed kompem chyba...

    Elfir, zrobię dokładnie jak radzisz.

    Już trochę poszalałam na necie, dzisiaj kupuję kwasomierz bo chcę to wszystko zrobić jak najlepiej.
    Zbadam moją rodzimą glebę i glebę, która przyjedzie i jak poznam ich PH postaram się obliczyć na ile ją zwapnować.

    Ech, o tym żwirku bądź grubym piasku wspominał też Yurec, jak kupowałam u niego nasiona traw...
    Niestety, nie zrobiliśmy tego ( pośpiech czy naiwna beztroska... ) .... i teraz bardzo żałujemy.
    No cóż, człowiek uczy się na błędach.
    Spróbujemy ten błąd naprawić.

    I teraz tak : dla trawnika będę dążyła do uzyskania PH pomiędzy 5,5 a 6,5, a co do reszty roślin to już w zależności od ich "osobistych" wymagań glebowych.
    Wcześniej, przed ostatecznym wyborem roślin do mojego ogrodu pewnie rozgrzeję "Google" do czerwoności, hahaha !

    Czy mój plan działania jest dobry ?
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dla trawnika powinno być pH 6,8 . Przy 5,5 będziesz miała mech.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    4,0-5,5 różaneczniki, azalie, borówki, wrzosy
    5,5-6,5 hortensje, styraki, halezje, klony palmowe
    6,5-7 większość roślin
    6,8-7,8 juki, lawenda, perukowce, itp.

  19. #39

    Domyślnie

    Mhmmmm, oki, wszystko skrupulatnie zapisuję.

    Podajesz mi "kawę na ławę" - serdeczne dzięki !


    No to od przyszłego tygodnia... do dzieła.
    Czekam jeszcze na wizytę Yurec na mojej działce ( chce ocenić jak ratować trawnik ) i zaczynam działać.

    Gdybym miała problem z obliczaniem tego wapnowania na podstawie tabelek z netu ( ale może sobie poradzę.... ) to pozwolę sobie jeszcze się odezwać do Ciebie - żeby nie popełnić jakiegoś dramatycznego błędu.... bo to już masakra by była.


    Jeszcze raz Ci dziękuję za pomoc, miłego weekendu !
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w razie czego, drobne odchyłki w stylu pH 6,5 dla trawnika, nie powinny przyprawiać cię o ból głowy

    Wiele roślin jest bardzo tolerancyjnych na pH podłoża - np. hortensje całkiem dobrze rosną w obojętnym pH. Podane wartości są po prostu optymalne.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony