dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  2. #42

    Cool To jak z cena tej 1 tony ziemii ?

    Witajcie potrzebuje ziemie aby wysypac ja po powierzchni swojej dzialki o pow. ok. 600m2.
    Obecnie mam tam dawna ziemie orna.. z kupa chwastow...... chcialbym skosic te chwasty, podsypac kilka cm ziemii i na to posiac trawe.....
    Zastanawiam sie czy dobrze mysle chcac te ziemie orna "potraktowac jeszcze glebogryzarka..... wyrownac, posypac czarnoziemiem i wtedy zasypac trawa i wywalcowac....

    Czy mam dobry plan? Doradzicie mi cokolwiek?

    Chyba potrzebowalbym z "wanne" ziemii jaki to jest mniej wiecej koszt?

    Pozdro i czekam na sugestie
    Chcieć znaleźć prawdę jest zasługą, nawet gdy się błądzi po drodze.

  3. #43

    Domyślnie

    Greg29,
    ja zaczęłabym od dokładnego zbadania ziemi.


    U mnie wynik był........ zaskakujący.
    Myślałam, że mam beznadziejną ziemię - glinę ( ech, pojęcie laika z bloków o ogrodnictwie ) i kompletnie nic tam nie wyrośnie.
    Tymczasem po zbadaniu mojej ziemi przez fachowca od trawników okazało się, że gleba jest żyzna.
    Dodam tylko, że moja działka lata temu też była orna.


    No, tyle, że należałoby jedynie spulchnić jej zbitą strukturę - np. poprzez dosypanie grubszego pisaku.
    Czego nie zrobiłam, hehe.
    I teraz mam drobne kłopoty z trawniczkiem.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  4. #44

    Domyślnie

    Elfir,

    mam już wyniki PH obu gleb :
    mojej rodzimej ( glina ) i tej, którą chciałam kupić ( z kopanego stawu w lesie ).


    Wyniki są następujace :

    - moja rodzima ma PH od 6,7 - 7,0 ( badałam to w kilkunastu miejscach działki ).
    Więc chyba nie jest źle.


    - ta z lasu jest jakby w dwóch wariantach.
    Facet ma ją posegregowaną na ogromne dwie kupy.
    Pierwsza jest bardzo czarna, sypka i ma PH od 5,0 do 5,5.
    Na pierwszy rzut oka wydawałaby się lepsza.
    Ta druga jest również czarna ( tyle, że mniej od tamtej ), również sypka, ale już wyraźnie przemieszana z dość grubym piaskiem i ta ma już PH 6,0.

    I co Ty na to ?

    Którą wybrać w mojej sytuacji ?


    Dodam, że na dzień dzisiejszy mam problemy z trawnikiem ( o których już wiesz ) i pytam przede wszystkim pod kątem tej trawy.
    Dodatkowo właśnie zrobiłam tzw. "podjazd ekologiczny" z betonowych płyt ażurowych i chciałam te dziury JUŻ wypełnić ziemią a jesienią wysiać trawę.



    Proszę o radę.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A jesteś pewna , ze potrzebujesz ziemi?
    Gleba gliniasta sama z siebie jest żyzna. Potrzebujesz tylko jakiś 5-10 cm (zależnie z nawadnianiem lub bez) pod sam trawnik. Dałabym tej wymieszanej z piaskiem. Oczywiście i tak trzeba ją wymieszać z glebą rodzimą.
    Natomiast tej super czarnej można dokupić tyle by przy sadzeniu roślin dosypywać do dołków. Ona będzie dobra pod magnolie, hortensje, styraki, klony palmowe.

    Jak na cały ogród nawieziesz czarnej ziemi nawet z 10 cm, to krzewy i drzewa nawet tego nie zauważą, bo masa ich korzeni jest poniżej tej głębokości. Najlepiej odczują to płytko korzeniące się chwasty No i byliny.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A jesteś pewna , ze potrzebujesz ziemi?
    Gleba gliniasta sama z siebie jest żyzna. Potrzebujesz tylko jakiś 5-10 cm (zależnie z nawadnianiem lub bez) pod sam trawnik. Dałabym tej wymieszanej z piaskiem.
    (...)
    Jak na cały ogród nawieziesz czarnej ziemi nawet z 10 cm, to krzewy i drzewa nawet tego nie zauważą, bo masa ich korzeni jest poniżej tej głębokości. Najlepiej odczują to płytko korzeniące się chwasty No i byliny.
    Elfir,
    no dosłownie czytasz w moich myślach.
    Bo powoli, nieśmiało dochodzę do tych samych wniosków, hahaha !


    Masz rację - nie ma co zamawiać mega-ton tej ziemi bo... moja nie jest taka zła !


    Kupię trochę tej "gorszej" z piaskiem, wymieszam ją z moją rodzimą i być może jeszcze jakimś dodatkowym piaskiem ( tu poczekam na wizję lokalną Yurca ).
    Wszystko to w celu poprawienia struktury i rozluźnienia mojej gliny ( za tym chyba tęskni najbardziej mój biedny trawnik... ) i chyba będzie dobrze.

    Pozostałą część wysypię sobie na kupkę na końcu działki i będę miała do sadzenia poszczególnych roślin.


    Dziękuję za cenne rady !
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  7. #47

    Domyślnie

    Ok, już wiem, sprawdze sobie ziemie kwasomierzem. Druga rzecz, czy po przygotowanu podloza nawiesc jakis nawoz i wtedy wysiac trawe? Czy nic nie robic, wysiac, zawalcowac i czekac sobie spokojnie?
    Chcieć znaleźć prawdę jest zasługą, nawet gdy się błądzi po drodze.

  8. #48

    Domyślnie

    Może wystarczy tylko zrobić mocną areację i posypać piaskiem aby rozluźnić glebę ?
    Dodatkowo wrzucić w trrawę troche dzdzownic
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #49

    Domyślnie

    Trawa dobrze rośnie nawet na piasku o ile ma wodę i nawóz. To samo dotyczy się waszej ziemi.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO Zobacz post
    Może wystarczy tylko zrobić mocną areację i posypać piaskiem aby rozluźnić glebę ?
    Dodatkowo wrzucić w trrawę troche dzdzownic
    No właśnie - podobno trawnik kocha piasek.


    A co z tymi dżdżowniczkami ?
    Proszę o rozwinięcie myśli...
    Bardzom ciekawa.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar mirela99
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    7.243

    Domyślnie

    JEstem w trakcie ściągania humusu (a że ciągle lało mam teraz staw za domem ) i mam pytanie:
    będę zwozić ziemię piaskową i na to ten ściągnięty humus wysypiemy. Zostało mi conieco piasku takiego szarego do wylewek, czy on się nadaje aby go z gliną wymieszać ? Czy to ma być jakiś inny piasek ? Mój ogród to sama glina nieprzepuszczająca wody i próbuję coś z tym zrobić.
    „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała
    świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego,
    chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego
    jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
    Granat

  12. #52

    Domyślnie

    Jeśli to taki grubszy piasek ( niemal żwirkowy ) to nadaję się do tego celu idealnie.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO Zobacz post
    Trawa dobrze rośnie nawet na piasku o ile ma wodę i nawóz. To samo dotyczy się waszej ziemi.
    No nawet na greenie na polu golfowym < to taki piękny krótko strzyzony trawnik z dołkiem do którego wbijaja piłeczke> trawa jest sadzona na czystym piachu. Tyle ze trzeba regularnie podlewac i nawozić, podlewać i nawozić, i na takiej trawie lepiej nie stawac kiedy przyjdzie mróz bo sie połamie , zdecydowanie lepiej na tej "glinie" ulepszonej zrobić trawnik a potem podlewac i nawozić i kosić i tak przez nastepne 300 ;lat to bedzie jak w angielskim parku
    zielonym do góry

  14. #54

    Domyślnie

    A jak ceny ziemi kształtują się obecnie. Interesuje mnie Poznań i okolice. I jeszcze jak sprawdzić ph ziemi? My mamy straszną glinę, ale potrzebujemy jeszcze jakiejś ziemi do "wydłużenia" tarasu (jest on o metr wyżej niż ogród) co najlepiej tam dać?

  15. #55

    Domyślnie

    ph ziemi mozesz sprawdzić kupujac w sklepie ogrodniczym podreczny pHmetr z płynem helliga taki jak np tu --> http://e-centrumogrodnicze.pl/produk...ebowy-783.html

    pozdrawiam

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony