dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    johnny221

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    6

    Question Ogrzanie pensjonatu Moderator Unica Max 100 kW + AZSB Hajnówka

    Witam
    Prowadzę pensjonat (750 m2) położony w górach, rachunki za gaz w sezonie grzewczym są wykańczające sięgają 5000 zł ! miesięcznie dlatego też myślę o dołączeniu do pieca gazowego, piec na paliwo stałe.Chodzi mi głównie o palnie drewnem pod postacią polan oraz zrębek ponieważ wokół pełno lasu z którego za kwotę 140 zł mogę pozyskać m2 buku locco las.

    Moje wyliczenia:

    Zapotrzebowanie roczne pensjonatu to 140 000 kWh

    gaz ziemny 10 Kwh/m3 140 000 kWh/10 kWh/m3 = 14000 m3
    cena gazu to 2,42 co daje roczny koszt 33 880 zł co mniej więcej opowiada rocznym kosztą ogrzewania

    drewno suszone 3,4 Kwh/m2 zrębki ~3 kWh 140 000 kWh/3,4 kWh/m2 = 41 ~ 81 m3 * 140 zł czyli 11529 zł

    Jako " zielony" w temacie chciałbym zapytać o piece + podajnik z Hajnówki czy są po prostu warte swojej ceny, znajomy kupił viessman Pyromat DYN z którym ma wieczne problemy z automatyką (wymiana wiatraka 2000 zł ) , czy może wybrać coś innego? Lub inne paliwo Np. Eko groszek? który przy cenie 600 tona byłby niewiele droższa opcja.

    Czy moje wyliczenia są prawidłowe ponieważ ciężko uwierzyć mi w aż tak duża różnice cenową ogrzewania, pomijając wygodę.

    Dziękuję za wszelką pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł na drewno z podajnikiem?
    Nie słyszałem o takim. Czyli, co działa jak kocioł na ekogroszek?
    Na ich stronie nic nie pisze o automatycznym dozowaniu drewna do spalania. Piszą o dużej komorze załadowczej, czyli i tak trzeba uzupełniać kocioł drewnem, czyli żadna automatyka. Takie kotły powinny pracować z max. swoją mocą i do tego powinno stosować się bufory ciepła inaczej zbiorniki akumulacyjne. Na taką powierzchnie o jakiej piszesz, to pojemność tych buforów musi wynosić ok. 4000 - 5000 litrów wody. Nie wiem, czy to będzie opłacalne.
    Chyba lepszym rozwiązaniem będzie kocioł na ekogroszek, albo żródła geotermalne. W Zakopanym o tym sposobie ogrzewania pensjonatów coraz więcej słychać.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.512
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Przy tak dużym zapotrzebowaniu na ciepło to może trzeba by pomysleć o ociepleniu tego budynku. 750 m2 to nie jest mało ale też nie za duzo, nie wiem jaki procent
    to cwu. Przy tak duzych kwotach pasuje zrobić dokładny audyt energetyczny i na jego podstawie zaplanować termomodernizację.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    johnny221

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    6

    Domyślnie

    Panie Jacku oczywiście chodziło mi o połączenie pieca na drewno + podajnik na zrębki.
    Piec powinien pracować z mocą maksymalna w zimę to nie przeszkadza gorzej latem lecz wyczytałem że takie piece maja regulacje mocy?

    Czy któryś z Panów może potwierdzić właściwość obliczeń?

  5. #5

    Domyślnie

    no właśnie z tą regulacją to lipa.
    Jak można coś regulować, co powinno pracować z pełną mocą.
    Tylko automatyka przy zastosowaniu zbiorników akumulacyjnych, wtedy tak.
    Latem nie wiem, chodzi Ci o dogrzanie budynku, czy cwu?
    To i tak trzeba rozpalać i ładować zasobniki z cwu lub prądem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    pozostaje tylko jedna sparwa - drewno z lasu ma wilgotność około 60-80%. Do palenia potzrebujesz 20% wilgotności co oznacza 2 lata sezonowania w przypadku twardych gatunków. Masz jakąs fajną szopke na blisko 300 m3 drewna?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    johnny221

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ogrzewać ma zarówno wodę użytkową jak i pomieszczenia.
    Faktycznie nie pomyślałem ze będę potrzebował aż tyle miejsca na składowanie drewna, ale to można przeskoczyć, pytanie tylko czy to ma taki sens ekonomiczny jak wyszedł w obliczeniach.
    W każdym bądz razie dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    jeżeli nie chcesz ocieplać budynku to pomyśl o kotle na pelety,
    może trochę drożej,
    full wypas, łącznie z podawaniem peletu z miejsca składowania i pełną automatyką może Ci zapewnić kocioł Herz, tutaj
    ale to droga sprawa,
    tańsze, szwedzkie, ma Biawar, lub tutaj

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Twoje wyliczenia są dobre. Ale.... Drewno musisz przywieżć pociać i porąbać do tego wysuszyć. Tak więc m3 ( a w zasadzie przestrzenny) nie wyjdzie Ci 140 zł tylko proporcjonalnie więcej. Gdyby to było 10mp do kominka to można nie liczyć kosztów. Przy tej ilości skala komplikacji wzrasta, łącznie z zatrudnieniem kogoś do obsługi kotła.
    1950 ma racje - pellet byłby wygodniejszy. ale też drozszy - koszt ogrzewania wyjdzie ok 22 000 zł. Zastanowiłbym bym się nad zrobieniem audytu energetycznego - Może jednak warto pomyśleć o termomedrenizacji. Ale to trzeba najpierw przeliczyć a potem gdybać.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony