dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie -15..zamarzają okna od wew. Przyczyna?

    Witam. Nie mogę znaleźć tematu a wiem, że gdzieś już był więc pytam. Mam podłogówkę w domu-utrzymuje temp. na poziomie 12 stopni na plusie-dom nie zamieszkały, w pełni oceplony, 30 cm isover poddasza i 15 cm styro ściany. Ale rano w rogach oknien lodzik. W ciągu dnia jak nagrzeją się szyby to zaraz puszcza ale pytanie-czy to wina okien-nowe drewniane urzędowski czy ...no właśnie co?

  2. #2

    Domyślnie

    wina temperatury i zjawisk czystofizycznych

    Poprostu w miejscu w którym występuje lód jest najźimniejsze miejsce i tam skrapla się wilgoć którą masz w powietrzu. Rada na to jest taka żeby wietrzyć i grzać . Albo wymienić okna na cieplejsze . W tych co masz to pewnie pomiedzy szybami jest aluminiowa ramka dystansowa albo stalowa a to przewodzi zimno więc w okolicach tej ramki pewnie jest podobna temperatura jak na zewnatrz z tym, że wilgotność większa i cała sprawa. W nowych oknach z potrójną szybą i ciepłą ramka z włókna szkalengo ten efekt byłby mniejszy albo wogule by go nie było ..

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Jakie by to nie były okna to efekt ma prawo wystąpić. Tu chodzi o różnicę praktycznie -30 stopni. Jeśli masz dąb, to U jego ram jest na poziomie okien 5 komorowych. Jeśli masz szyby 1,1 to najprawdopodobniej bez ciepłej ramki. A to też dużo daje w takich skrajnych przypadkach.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za uwagi. Ramy okna to faktycznie dąb, U=1.1 a ramka faktycznie jest aluminiowa. Czy można postawić tezę, że ta niska temperatura, która powoduje zamarzanie pary w rogach okna od wewnątrz, nie ma negatywnego wpływu na całe wnętrze domu, tj. ten punkt niskiej temperatury "istnieje" tylko "na szybie" od wewnątrz. Podłogówka od tego nie dostanie w kość?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Pomieszczenia mieszkalne - zdaje się że wg norm - powinny mieć temperaturę min 16 stopni..
    Styk okna z krawędzią szyby jest najzimniejszym punktem w całej stolarce, dlatego tak często ostatnio mówi się o ciepłej ramce (w przypadku przeciętnego domu 25m2 okien - ok 300 zł).
    W grę wchodzi jeszcze wilgotność w mieszkaniu - szczególnie w nowo wykończonym - może być podwyższona i to ona wyrasza się i w konsekwencji zamarza na szybie.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    To ja się wyłamię. Przy podanych warunkach wykraplanie... normalna rzecz. Zamarzanie? Nie! Według mnie gdzieś musi być kucha.
    PRO QUALITY

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marmax

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    ... Mam podłogówkę w domu-utrzymuje temp. na poziomie 12 stopni na plusie... Ale rano w rogach oknien lodzik. W ciągu dnia jak nagrzeją się szyby to zaraz puszcza ale pytanie-czy to wina okien-nowe drewniane urzędowski czy ...no właśnie co?
    Przy 12 stopniach w mieszkaniu i minus 15 stopniach na zewnątrz krawędź szyby będzie miała temperaturę ujemną. Para wkrapla się bo bokach szyby, spływa na dół i w rogu zamarza. Jak podniesiesz temperaturę do 19-21 stopni to na oknach elewacyjnych nie powinno być lodu.

    U siebie mam to samo przy jednym oknie połaciowym. Temperatura w pomieszczeniu +21 st, wilgotność 30% a w narożniku jest lód. Pojawia się tylko dlatego, że pod tym oknem nie ma grzejnika, brak cyrkulacji powietrza we wnęce powoduje takie zjawiska. Pewnie pomogła by ciepła ramka ale i tak bez grzejnika ta konkretna wnęka jest najzimniejszym elementem mieszkania.
    Fotka z dzisiaj przy minus 11 stopniach na zewnątrz:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20120131-00009.jpg
Wyświetleń:	892
Rozmiar:	44,7 KB
ID:	98580

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie też coś takiego teraz występuje ale tylko na oknach dachowych, eh mogłem kupic okna 3 szybowe.
    Termperatura wewn. ~10 st, wilgotnosc na poziomie 70 %.
    Na szczecie na oknach dębowych z potójną szybą firmy na U ten efekt nie występuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    70%? A co zrobiłeś z wentylacją? Okna na głucho zamkniete i kratki zaklejone?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    U mnie w tym roku jeszcze lodu nie było (stare plastiki), ale każdego ranka budzę się z tą myślą że go zobacze. Jak temp. w pomieszczeniu spadnie mi rano do ok15st. (w tym roku mam lepszego "palacza") to lód się pojawia. Poza tym sądzę, że owe 12 st jest w pomieszczeniu. Przy wnękach okiennych może być mniej.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    70%? A co zrobiłeś z wentylacją? Okna na głucho zamkniete i kratki zaklejone?
    Wentylacja działa (normalnie), tyle że ja teraz jestem w trakcie różnych troche mokrych prac (szpachlowanie, gruntowanie, malowanie).
    Zanim zacząłem te roboty było ~55 %

  12. #12

    Domyślnie

    Ja u siebie widziałem lód ze 2 razy, szyba 1,0 z ramką aluminiową, przy podłodze, wewnątrz około 19 stopni, na zewnątrz jakieś -30. Jutro będę miał kamerę termo i z ciekawości zrobię trochę zdjęć okien z różnymi szybami jak w te mrozy się zachowują.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony