dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skakun77

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bieruń Nowy
    Kod pocztowy
    43-150
    Posty
    7

    Domyślnie Płyta fundamentowa ECOTCHERM

    Witam

    Zdecydowaliśmy się z żoną na budowę domu - projekt Z 72, ze względu na niekorzystną geologię oraz wyskoki poziom wód gruntowych obiekt musi być posadowiony na płycie fundamentowej.
    Podjąłem rozmowy z firmą ECO INWEST odnośnie kompleksowej usługi .
    Jednak konstrukcja płyty rożni się przekrojem od płyt typu Mega Tcherm , Legalett tz przekrój jest nie jednorodny w tym przypadku grubość płyty 180 mm / podwójne krzyżowe zbrojenie fi 12 siatka 250*250 mm / z pogrubieniem po obrysie zew oraz ścianami nośnymi do 300 mm / dodatkowe zbrojenie wieńców 4*14 mm /
    Wykonawca twierdzi, że taka płyta posiada znacznie większą sztywność niż płyta o grubości 200 mm
    W internecie mało jest informacji o płycie ECOTCHERM czy ktoś z Państwa miał kontakt z tą firmą ????


    Piotr

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Wszystkie te plyty wymiane sa podobne. Czy dodaje sie troche wiecej zbrojenia, czy grubsza plyte sie buduje, czy stosuje sie zbrojenie rozproszone... zreszta kazda plyta jest przeliczona i kalkulowana przez konstruktora, i wieksza sztywnosc, to brzmi dobrze, pytanie jest tylko czy potrzebna.

    Na ten dom wystarczy plyta o grubosci 20cm, jesli podbudowa jest dobrze zageszczona.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skakun77

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bieruń Nowy
    Kod pocztowy
    43-150
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam

    Dziękuje za odpowiedź

    Jednak jestem bardziej przychylny wykonaniu płyty o zmiennym przekroju / konsultowałem się z konstruktorem - uważa , że w tych warunkach geologicznych wskazana jest płyta z poszerzeniami do 30 lub nawet 35 cm /
    Jak Pan zauważył warunkiem jest wykonanie podbudowy o wysokim stopniu zagęszczenia ID 0,92, jednak w naszym przypadku mamy grunty niestabilne ID 0,32 , grunty są nasiąknięte / napięte zwierciadło wody -0,35 cm poniżej istniejącego poziomu "0"będzie trudno ustabilizować podbudowę , na pewno podbudowę trzeba będzie wykonać z kamienia 63 mm min grubość 30-40 cm a następnie podsypka piaskowa , dodatkowo konstruktor twierdzi, że należy zastosować geowłókninę TYPAR 400

    Piotr

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał skakun77 Zobacz post
    Witam

    Dziękuje za odpowiedź

    Jednak jestem bardziej przychylny wykonaniu płyty o zmiennym przekroju / konsultowałem się z konstruktorem - uważa , że w tych warunkach geologicznych wskazana jest płyta z poszerzeniami do 30 lub nawet 35 cm /
    Jak Pan zauważył warunkiem jest wykonanie podbudowy o wysokim stopniu zagęszczenia ID 0,92, jednak w naszym przypadku mamy grunty niestabilne ID 0,32 , grunty są nasiąknięte / napięte zwierciadło wody -0,35 cm poniżej istniejącego poziomu "0"będzie trudno ustabilizować podbudowę , na pewno podbudowę trzeba będzie wykonać z kamienia 63 mm min grubość 30-40 cm a następnie podsypka piaskowa , dodatkowo konstruktor twierdzi, że należy zastosować geowłókninę TYPAR 400

    Piotr
    Tak bez przeliczenia nikt nie jest w stanie takie rzeczy ustalic. Trzeba ogladac analize geotechniczna oraz obciazenie lineowe i znac parametry danego produktu (np rodzaj/jakosc betonu itd) aby ustalic potrzebne grubosci, warstwa szczelnosci itd., takie twierdzenie "z brzuchu" sa opiniami, a nic wiecej.
    Na pewno w takich warunkach poleca sie plyta fundamentowa, juz z wzgledu na to ze o wiele latwiej da sie uszczelnic.
    Jak sie wymienia grunt w w/w sposob, to mamy wtedy juz grunt nosny i najprawdopodobnie juz nie trzeba przesadzac z gruboscia plyty. Ale to wszystko teoria, ja nie analizowalem ani projekt domu ani nie znam analize geotechniczna.
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 03-02-2012 o 12:01

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lech2000

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Brzeszcze
    Kod pocztowy
    32-620
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam


    Uważam, że zastosowanie zbrojenia rozproszonego to w przypadku fundamentu płytowego nieporozumienie - rozwiązanie nie do przyjęcia.
    Z punktu widzenia wykonawcy to optymalne rozwiązanie / minimalizacja kosztów/ jednak w punktu widzenia inwestora to rozwiązanie bardzo niekorzystne /ryzyko pęknięcia płyty/ .


    Leszek

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lech2000 Zobacz post
    Witam


    Uważam, że zastosowanie zbrojenia rozproszonego to w przypadku fundamentu płytowego nieporozumienie - rozwiązanie nie do przyjęcia.
    Z punktu widzenia wykonawcy to optymalne rozwiązanie / minimalizacja kosztów/ jednak w punktu widzenia inwestora to rozwiązanie bardzo niekorzystne /ryzyko pęknięcia płyty/ .


    Leszek
    Wlasnie ryzyko pekniecia w przypadku zbrojeni rozproszonej jest znacznie mnieszy. Oczywiscie, nikt nie robi plyte fundamentowej TYLKO z zbrojeniem rozproszonym. Przynajmniej nikt, ktory bierze choc troche odpowiedzialnosci na siebie. Jednak, stosowanie te zbrojenie rozproszone razem z zbrojeniem tradycyjna ma znaczne zalety dla inwestora: Cena jest nizsza, a jakosc betonu znacznie lepsza.
    Juz pisalem gdzies indzie w forum: Zbrojenie ktore my stosujemy posiada nawet niemieckie i europejskie atesty do wlasnie takie zastosowanie. A jak wiadomo, w niemczech normy do takie rzeczy sa bardzo ostre.

  7. #7

    Domyślnie

    Bzdura.Stosowałem zbrojenie rozproszone i widzę,że tylko tradycyjne zbrojenie zapewnia właściwą pewność.Niedługo to z plasteliny te domki ulepią,powiedzą ,że to super ekologiczna nowość po 4tys za metr.Byle szybciej i jak najmniejszym nakładem kosztów dla wykonawcy
    Żadna ze mnie elita

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Bzdura.Stosowałem zbrojenie rozproszone i widzę,że tylko tradycyjne zbrojenie zapewnia właściwą pewność.Niedługo to z plasteliny te domki ulepią,powiedzą ,że to super ekologiczna nowość po 4tys za metr.Byle szybciej i jak najmniejszym nakładem kosztów dla wykonawcy
    Ja nie wiem co stosowales za bzdury (sa rozne produkty na rynku, a tyle co ja wiem miedzynarodowe atesty ma tylko jeden z nich) i do jakie elementy. I jesli ktos robi takie zbdury i stosuje TYLKO zbrojenie rozproszone, to nie jest wina te zbrojenie jesli nie dziala.
    I 4tys za metr? m³ czy m²? To chyba Ci niezle kantowali
    Gratuluje!
    A teraz to wina zbrojenie, jasne. A jak chlop nie umie plywac, to wina kapielowki.
    Uwielbiam jak ludzi sie wypowiadaja nie majac ani nawet zielonego pojecia.

    Tu troche bardziej szczegolowe, ale po niemiecku - z roku 2005... :
    http://energiesparbodenplatten.com/html/bilder/Stahlfaserbeton.pdf

    Obraz: juz 2006r w Niemczech w gazecie dla fachowcow oferowali program do przeliczenie i kalkulacji statyczne tego typu betonu. http://i383.photobucket.com/albums/oo279/nopanix/fundamenty/atestStahlfaserbeton.jpg
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 03-02-2012 o 16:50

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jarek-Krakow

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    115

    Domyślnie

    Kolego skakun77
    A możesz podać na forum albo na priva, ile Ci wycenili taką robotę? (też jestem na etaie zastanawiania się czy fundament czy płyta).
    Pozdrawiam,
    Jarek

  10. #10

    Domyślnie

    A ja uwielbiam fachowców naganiających na rozwiązania ,których JEDYNYM zadaniem jest przynieść jak największy zysk fachowcowi.
    Żadna ze mnie elita

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Dla upartych, jeszcze sprawdzalem, jest aprobata pod numerem Z-71.3-36 (w szczegolach tu: http://www.en.krampeharex.com/pdf/Z71336.pdf)
    ktora dotyczy plyty fundamentowe z betonu ze zbrojeniem rozproszonym.
    Tam rowniez sa dokladnie podane warunki i sposoby dot. dodatkowe zbrojenie tradycyjne.

    @tomek131: chyba nie za bardzo masz argumentow. Fakt jest ze taka plyta fundamentowa dla klienta juz od 200zl/m² jest dostepna, i ta plyta spelnia wszystkych warunkow i napewno jest lepsza od wiekszosc konstrukcji na podstawie law fundamentowych, gdzie sie leje na powierzchniu beton B7,5, a potem ludzi sie dziwia ze pekaja sciany, podlogi itd i ze maja klopoty z wilgocia. A tak na marginesie, ty chyba pracujesz (o ile w ogole) tylko bo sie nudzisz, a nie aby zarabiac?
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 03-02-2012 o 19:05

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lech2000

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Brzeszcze
    Kod pocztowy
    32-620
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam

    W przypadku płyty fundamentowej gdzie zastosowano podwójne krzyżowe zbrojenie fi 12 siatka 250*250 mm zużycie stali z uwzględnieniem dodatkowego zbrojenia wieńce opasowe pod ścianami nośnymi oraz wew nośnymi wynosi średnio około 14-16 kg/m2
    W przypadku zbrojenia rozproszonego średnie zużycie wynosi 25-30 kg /m3 czyli przy zał grubości płyty 200 mm , zużycie na 1 m2 wyniesie w przedziale 5-6 kg

    Liczby mówią same za siebie

    Dobrze , że Niemcy nie budują mam STADIONU NARODOWEGO - na pewno było taniej !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Leszek

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    ladna kalkulacja. Tylko ze nic nie ma do rzeczy. W tradycynej konstrukcji uzywa sie beton b20 maks, a nasze plyty to b25. Poza tym, jak juz mowilem, dodatkowo umieszczone sa belki zbrojeniowe na brzegu 4 x fi 12. Daj mi wyliczenia ktora udowodni ze nasze plyty nie sa wystarczajace wytrzymaly w stosunku do sily i rodzaju obciazen, bo inaczej tylko wydajesz glupoty. Bo na odwrot, ja jestem w stanie Ci udowodnic ze ta technologia ma rece i nogi.
    Jedyna rzecz co udowodnilesz jest ze ta technologia faktycznie jest tansza, a koncowy produkt, porownywane z lawamy, jest lepsza.

    (A ile % materialow i technologii stosowane w nowym stadionie pochodza ze tego kraju obok na zachodzie? A ogolnie na budowie? Akurat na ten poziom bym nie szedl z ta dyskusja, bo slabo bedziesz wygladal...)

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lech2000

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Brzeszcze
    Kod pocztowy
    32-620
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam

    Załóżmy , że decyduje sie na wykonanie płyty
    Proszę o dokładne wyszczególnienie zakresu prac tz
    - wykonanie podbudowy po czyjej stronie ??
    - logistyka a wiec dostarczenie materiału zasypowego ???
    - jaki warstwy izolacyjne stosujecie Państwo - rodzaj materiału
    - grubość płyty
    - jakie zbrojenie po obwodzie zew , ścianami wew itp

    Leszek

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Wszystkie te rzeczy sa do uzgodnienie, jednak czesto klienci chca zalatwic material do podsypke w wlasnym zakresie. Nie jest to az tak istotnie, ten piasek kosztuje ok 20-30zl za t. (potrzebne ok 2t/m³)

    zakres prac:
    Wykop, usuniecie warstwy humusu/ warstw nienosnych wg. analizy geotechniczniej
    Wykonanie podbudowej (Piasek warstwowo zageszczone co 20 cm.)

    Podwojna warstwa hydroizolacyjna z folii PE 0,3mm
    termoizolacja XPS 200 (przewaznie 10cm, moze byc i 20, do uzgodnienia)
    grubosc plyty w zaleznosci od wyliczen konstruktora, przewaznie 20cm
    zbrojenia prety 4x12mm, strzemienie fi 6mm co 20cm przy brzegach i dodatkowo wg. konstruktora
    siatki 200x200 i startery do slupy zelbetowe w zaleznosci od projektu
    pod scianami dzialowimi zazwyczaj nie ma potrzeby umieszczenia zbrojen, ale i to wg konstruktora, kazda plyta jest kalkulowana i projektowana indywidualnie.
    izolacja pionowa
    izolacja przed zamarzaniem pod plyta
    drenaz opaskowy fi110 (zwir, agrowloklina itd)
    wprowadzenie kanalyzacji, wpusty do wody i przewodow el., ew. dolot pow. do kominka itd, poza obreb plyty
    beton b25 (C25/20), wibrowany i gladzony

    Sa firmy, ktore stosuja pod plyta EPS 200 (niektore, jak sie dowiedzialem, nawet EPS 100!), ale tego my nie robimy i nie polecamy.
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 11-09-2015 o 06:46

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.brinkmann Zobacz post
    ...
    Ta folia izolacyjna jest potrzebna? Pytam bo np Legalett przestał taka stosować ze względu na brak możliwości odprowadzenia wilgoci znad takiej folii gdyby się tam jednak pojawiła.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    My stosujemy ta folie ze dwoch powodow. Jest to izolacja przeciwwodna, a na folia woda juz nie ma prawo sie pojawic, nawet nie przez skraplanie, a po drugie, jest to warstwa poszlizgowa, aby buforowac pracy miedzy warstwami.

    (Na temat legalett (beton B20, EPS 100 itd) nie chce sie wypowiedziec za bardzo. Jakos to dziala, maja dobry dzial marketingowy. Poza tym, szczegolnie na budowie, zawsze sa rozne mozliwosci i technologie, a my mamy nacisk na to ze produkt jest dobry a jednak da sie zrobic za korzystna cene....: A na temat folie: z racji tej argumentacji, to z kazdej warstwy szczelnosci trzeba by bylo zrezygnowac...)
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 04-02-2012 o 12:26

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lech2000

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Brzeszcze
    Kod pocztowy
    32-620
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam

    Dziękuję za informacje .


    Jednak buduję dom na lata nie stać mnie na eksperymenty.

    Jednak mam pytanie - zastosowanie zbrojenia rozproszonego wymaga zwiększenia stabilności gruntu wykonuje warstwy z chudego betonu wykorzystując betony klasy B10 , B15 o grubościach od 5 - 10 cm - u Państwa nie występuje ten element - dlaczego skoro jest wymagany tak twierdzi producent.

    Ponad to

    Dodawanie zbrojenia powinno odbywać się w suchej fazie mieszania betonu ,pozwoli to uniknąć tworzenia się tzw. "jeży" - zbitych włókien.
    Po dokładnym wymieszaniu suchej frakcji betonu wraz ze zbrojeniem można dodać wody w odpowiedniej proporcji. Tak uzyskany kompozyt dostarczany jest na budowę.

    Z punktu logistyki zaopatrzenia w Beton żadna betonownia nie będzie zmienia technologii - dla kilkunastu m3 betonu Nie pozwala na to oprogramowanie



    czyli dodajecie zbrojenie na placu budowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    BŁĄD


    Leszek

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Panie Leszku, naprawde sie tu dyskwalifikujesz. Moze w twoim widzimisie tak jest, troche cos czytalesz, troche mniej zrozumnialesz, i tu wydajesz polmadre twierdzenie.
    Jaki producent przepisuje zwiekszenie stabilnosci grunti pomoca betonu? (nie mowiac o tym ze te chude mieszanki na taka nazwa prawie nie zasluguja). Dobrze zageszczony piasek zupelnie wystarczy.
    Nasze podbudowe sa wystarczajace, i tyle. Zawsze sa robione, jak juz powiedzialem, na podstawie analizy geotechniczniej i projektu konstruktora; to nie sa zadne experymenty. Nikt ci nie zmusza do tego, zrob sobie lawy i patrz jak dom peknie albo zaplac 2 razy tyle na konstrukcje gdzie mozesz budowac bunkier badz wierzowca, twoja sprawa.

    Bawie sie na budowie profesjonalnie juz od prawie 30 lat, w tym 20 w Niemczech, a wyobraz sobie, pare budynkow ktorych budowalem nawet jeszcze stoja (uwaga ironia)

    A w jakiej betoniarnia ty pracujesz? Oczywiscie, nasze zbrojenie jest dostarczone bezposrednio do betoniarni i tam dodawane, nie ma inne opcje. I dla betoniarni z ktorymi my wspolpracujemy to zaden problem, a beton zawsze jest certyfikowany i sprawdzony, i ze kazdej budowy mam jeszcze probke w domu w razie czegos.
    Dodatkowo jeszcze wezmie sie 100l swierzego betonu, wypluka sie zbrojenie i wazy sie ile tego jest, prosta sprawa.
    Nasz produkt wlasnie jest tak robione ze tzw. jezy sie nie tworza, uwierz to lub nie.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ryloon
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    157
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Płyta fundamentowa - firma Eco Inwest

    Cytat Napisał skakun77 Zobacz post
    Podjąłem rozmowy z firmą ECO INWEST odnośnie kompleksowej usługi .
    Cześć. Mam wykonaną płytę fundamentową przez firmę Eco Inwest pana Krzysztofa. Płyta została wykonana sprawnie w 5 dni we wrześniu 2011, 120m2 wg projektu niezależnego. Grubość projektowa 21cm (wyszło nieco grubiej ale to nie apteka) ze zbrojeniem dól/góra fi 10 co 15cm. Płyta liczona pod domek w tradycyjnej technologii (murowany, strop monolit, dachówka ceramika). Dodatkowo wykonane wzmocnienie pod ścianami nosnymi/zewn. 4x12 po uwagach p.Krzysztofa (wszystko skonsultowane z konstruktorem płyty).
    Podsumowując współpracę z firmą jestem zadowolony z pracy i ceny. Firma wykonała zagęszczenie podbudowy (ja przygotowałem wykop i piasek II gatunku, 200ton), kanalizację, szalunek, zbrojenie (z tym najdłużej schodzi), zalewanie/wibrowanie. Oczywiście warto zwrócić uwagę na szczegóły i dopilnować wykonania ale mając ekipę, która robiła już płyty ma się tą "pewność", że wiedzą co i jak robią. Firma ma też kontakty z dostawcami materiałów - można się dogadać co kto załatwia. Na dzień dzisiejszy, zrobiłbym od razu drenaż opaskowy i bednarkę pod nim. Bedę go jednak robił latem na gotowo.

    W kwestii "jaka grubość płyty itp" się nie wypowiadam bo to zadanie konstruktora płyty.
    Więcej info w moim dzienniku/galerii.
    Pozdrawiam
    Piotr
    Ostatnio edytowane przez ryloon ; 04-02-2012 o 17:23 Powód: Literówka
    OZC projektowane EAH=25 kWh/(m2·rok); 162m2 po podłodze (+nieogrzewane 34m2 garaż/pom.gosp.); płyta fundamentowa z 10cm XPS pod i 10cm L=0,035 styro nad; ściana silikaty GS 24cm + 20cm styro frez 0,033; dach dwuspad.36cm wełny skalnej 0,039; okna MS Tytanowe Termo Uw~0,8; WM sztywne spiro + Brink Excellent 400; podłogówka + kondensat Junkers ZSB14C +120l; kominek akumulacyjny 800kg.
    Dziennik budowy;
    Zdjęcia bud. FM;

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony