dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 227
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4523
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie Kostka Ani i Marcina

    To już moje drugie podejście do dziennika i budowy. Pierwszy się zdezaktualizował, czas zacząć drugi.
    Działkę mamy, leży w "mieście" (w sensie zabudowy), jest nieduża 650 m, i wąska 15,5 m, co spowodowało że robimy projekt indywidualny. Ma być 3 x E czyli energooszczędnie, ergonomicznie i ... ekonomicznie. A jak wyjdzie to zobaczymy.
    Jesteśmy na etapie zbierania dokumentacji do pnb, mamy pozwolenie na wjazd (z małym zgrzytem, bo panienka z okienka wpisała nam ulicę z sufitu bądź z głowy, w każdym razie nie z naszego wniosku, na szczęście poprawiła od ręki) warunki na wodę i kanalizację (drugi zgrzyt - trzeba było za nie zapłacić, o czym dowiedzieliśmy się dopiero odbierając je). Czekamy na prąd i gaz.
    ps. Wąska działka poniżej 16 m ma swoje nieoczekiwane plusy - można przysunąć się do boku na 1,5 m
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    "krótka" ściągawka dzięki uprzejmości i przepastnym zasobom pamięciowym Nefer

    DOKUMENTACJA I UZGODNIENIA
    wybór działki
    wypis i wyrys z planu zagospodarowania
    projekt budowlany
    badanie geotechniczne gruntu - nie robimy, ciasna zabudowa, torfów na pewno nie ma, wywiercona studnia, wiem co widziałam na świdrze
    umowa z gazownią - mamy warunki, ale gazu nie robimy
    umowa z energetyką - mamy warunki
    umowa z MPWiK - mamy warunki
    sprawdzenie księgi wieczystej, ...
    zakup działki
    pozwolenie budowlane - jest, ale była zabawa ze zwrotkami
    wybór kierownika budowy - nasza architektka
    wybór ekipy budowlanej - z nerwami , ale jest

    STAN ZEROWY
    zgłoszenie rozpoczęcia robót
    usunięcie humusu
    utwardzenie drogi - nie robimy, mamy asfalt
    wytyczenie budynku
    wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe
    wykonanie wykopu pod ogrodzenie - ogrodzenie już mamy, sąsiedzi z 3 stron
    przepust dla czerpni powietrza
    przepusty dla odkurzacza centralnego
    stabilizowanie cementem i utwardzenie podłoża pod ławami
    wylanie chudziaka pod ławy i stopy
    izolacja pozioma na chudziaku
    szalowanie ław, słupów
    wykonanie zbrojenia ław, słupów + bednarka i uziomy
    zalanie ław + stóp + sprawdzenie poziomów
    izolacja pozioma na ławach
    murowanie ścian fundamentowych
    izolacja pozioma na ścianach fundamentowych
    izolacja pionowa ścian fundamentowych
    ocieplenie ścian fundamentowych od środka i i zewnątrz
    usypanie i zagęszczanie piachu na podłogę na gruncie

    rozprowadzenie i przepusty dla kanalizacji, przłącza wody, przyłacza prądu (dom + garaż) - reszta później
    rozprowadzenie czerpni powietrza, odkurzacza centralnego i innych instalacji
    wykonanie chudziaka podłogi na gruncie + zbrojenie + dylatacje
    izolacja podłogi na gruncie
    połączenie izolacji poziomej podłogi i ścian fundamentowych + zakład na naprężenia
    zasypanie fundamentów z zewnątrz + obsypanie ścian fundamentowych

    STAN SUROWY OTWARTY
    murowanie pierwszej warstwy ścian nośnych + sprawdzenie poziomów
    murowanie ścian nośnych i nadproży parteru
    murowanie ścian działowych parteru

    wmurowanie kształtek wieńcowych, ułożenie stropu terriva, zaszalowanie słupów i fragmentów monolitycznych, zrobienie zbrojenia, zalanie B25
    murowanie pierwszej warstwy ścian piętra + sprawdzenie poziomów
    murowanie ścian nośnych, działowych i nadproży piętra
    wykonanie zbrojenia wieńca W2, kotew wiązarów
    zbrojenie, szalowanie schodów wewnetrznych
    szalowanie wieńca W2
    zalanie wieńca W2 i schodów

    rozszalowanie wieńca W2
    izolacja pozioma wieńca W2
    Więźba fabryczna - wiązary
    położenie wiatroizolacji domu i garażu
    + kominki kanalizy + uchwyt antenowy + ławy kominiarskie
    instalacja odgromowa dachu
    montaż rynien poziomych
    zabicie okien i drzwi

    STAN SUROWY ZAMKNIĘTY
    osadzenie drzwi zewnętrznych, okien
    ocieplenie stropu

    INSTALACJE + WYKOŃCZENIE WNĘTRZ
    paroizolacja
    montaż profili i ułozenie płyt g-k poddasza + otwory na anemostaty
    montaż płyt osb stryszku
    rozprowadzenie kanalizacji
    przyłącze kanalizacyjne
    przyłącze wody
    rozprowadzenie instalacji zwu + cwu
    rozprowadzenie instalacji elektrycznej, rozdzielnicy, instalacjie alarmowej TV, telefonicznej, sieci komp.
    instalacja skrzynek rozdzielaczy
    rozprowadzenie instalacji rekuperatora + anemostaty
    rozprowadzenie rur odkurzacza centralnego
    tynkowanie ścian wewnętrznych (raczej ułożenie płyt kg) + osadzenie puszek elektrycznych
    przyłącze energetyczne
    ocieplenie i izolacja podłogi na gruncie
    rozprowadzenie ogrzewania podłogowego i podłączenia grzejników
    przyłacze gazu
    montaż pieca i zasobnika - uzbrojenie kotłowni
    wykonanie dylatacji wylewki
    wylewka z plastyfikatorem + zbrojenie
    montaż balustrady schodów
    zamontowanie rekuperatora
    malowanie ścian
    montaż grzejników
    ułożenie kafli, biały montaż
    ułożenie podłóg drewnianych
    montaż gniazdek elektrycznych
    montaż oświetlenia
    uzbrojenie instalacji alarmowej
    osadzenie drzwi wewnętrznych
    montaż listew przypodłogowych
    osadzenie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych
    montaż szaf garderoby
    montaż mebli kuchennych + AGD
    montaż karniszy

    WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE
    ocieplenie budynku + czerpnia powietrza
    tynki zewnętrzne
    montaż i malowanie podbitki
    montaż rynien spustowych
    montaż okiennic
    montaż płyt osb poddasza garażu
    montaż odkurzacza centralnego

    ZAGOSPODAROWANIE TERENU
    generalne sprzątanie
    wjazd na działkę, podjazd i chodnik
    wykonanie tarasu
    budowa śmietnika
    położenie kafli na ganku
    markiza
    ścieżki ogrodowe
    oświetlenie zewnętrzne
    zagospodarowanie ogrodu
    Ostatnio edytowane przez cronin ; 25-09-2012 o 10:17 Powód: aktualizacja
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Projekt się tworzy więc rzutów na razie nie będzie, tylko krótki opis.
    Dom piętrowy z dachem płaskim, jednospadowym, wentylowanym, na wiązarach, kryty papą. Garaż wolnostojący.
    Wymiary 9 na 13 (mniej więcej ) co daje nam 160 m (dla rodziny 2 + 2) .
    Wejście i mały taras od strony ogrodu w podcieniu, żadnych balkoników ani wykuszy.
    Na parterze salon i pokój, kuchnia i spiżarnia, łazienka z prysznicem i kotłownia (gaz), nie robimy kominka więc i komina, ewentualnie za parę lat zrobimy kozę.
    Na piętrze 2 pokoje dzieci, duża garderoba i duża łazienka z pralnią, nasza sypialnia - duża bo połączona z gabinetem (można to rozdzielić na 2 pokoje).
    Ogrzewanie podłogówka plus grzejniki (myślę nad ogrzewaniem ściennym zamiast grzejników), wentylacja mechaniczna, odkurzacz centralny, może kolektory jeśli będą sensowne dopłaty.
    Ocieplenie 20 cm na ścianach, ciepłe okna, z ciepłym montażem.
    Jak dostanę rzuty to wkleję.
    Muszę zrobić OZC, ale to chyba jak już otrzymam projekt.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Jak myślicie czy jest szansa na wprowadzenie się na parter, bez wykańczania piętra, za 200 tys.?
    Napewno do stanu SSZ weźmiemy ekipy, do instalacji hydraulicznej i CO też, do WM raczej też. Elektryka, odkurzacz centr. - sami. Wykończenie, podłogówka, płytki, malowanie, tynki (płyty kg)- też sami.
    Czy montując okna w warstwie ocieplenia muszę od razu robić ocieplenie całego budynku czy wystarczy opaski naokoło?
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    Skoro moge tutaj to pisze Kawal sporego domu sie szykuje, z tego co piszesz to sporo powierzchni no i duzo z nowych technologii ( reku, solary)
    Z tymi 200 tys moze byc ciezko, ale sporo wlasnej pracy i rezim - to "moze" sie uda. Aczkolwiek jak patrze, jak kasa leci w nasz dom, to az nie chce mi sie wierzyc, a przeciez praktycznie wszystko sami.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MARCINPR

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    3

    Domyślnie Z207 studio z500 co myślicie o tym projekcie?

    Co myślicie o tym projekcie?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    MSU ale wy macie piwnicę i stromy dach z dachówką (piękną achh ale jednak drogą), mój dach jest całkowicie niereprezentacyjny, płaski i kryty papą, więc tutaj koszty są nieporównywalne, myślę że koszt waszego dachu i piwnicy zrównałby się z kosztem mojej robocizny za SSO. Za twoim przykladem jednak nie pójdziemy i sami nie będziemy murować bo prawdę mówiąc cieniasy z nas. Myślałam o tym bardzo poważnie pod kątem budowania parterówki ale jednak nie.
    Uważasz że 160 m to dużo, dla 4 osób? to powierzchnia całości ze schodami, korytarzami itd. mogłabym na siłę zrezygnować z jednego pokoju, ale biorę pod uwagę że może zamieszka z nami moja mama albo mąż otworzy firmę i będzie potrzebował biura, poza tym to raptem 12 m. A salon w ogóle mikry bo raptem 27 m, sama wiesz jakie salooony tutaj na FM się przewijają.
    Marcinpr ale ten projekt to chyba nie pod moim kątem, co?
    Gdybym miała dużą działkę, potrzebowała o jeden pokój mniej, chciała oddzielić się od starszych dzieci (sypialnia główna po drugiej stronie domu), to czemu nie.
    Bardzo ładna parterówka. Co prawda droga bo rozłożysta a dach z blachy na rąbek choć piękny to kosztuje. Garaż w bryle również. Duże okna z każdej strony podniosą ci koszty ogrzewania (i też kosztują).
    Ostatnio edytowane przez cronin ; 04-02-2012 o 17:59
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    Nie pisalam przestronny dom w sensie nie potrzebnych metrow, bo znajac Ciebie to dobrze sie do tego przygotowalas i zaplanowalas kazdy centymetr juz duzo wczesniej Moja mysl, byla w sensie, ze od poczatku trzeba sie pilnowac. A nie oszczedzisz na jakosci materialow czy ilosci, tylko kupujac po wykonaniu setki telefonow gdzie taniej, przed sezonem etc.
    Kupic dobrze - to tez kawal dobrej roboty. Dach kryty papa, płaski ale jakby nie bylo dodatkowy strop musisz polozyc, pewnie ze nie jest to taka kasa jakbys miala kupic wiezbe, dachowke, pierdoly - i naprawde ciesz sie ze masz to z glowy. Dach to koszmarny temat. Wrzucisz projekt to oblukamy Ja trzymam kciuki zeby sie udalo, a co do pracy wlasnej to jeszcze sie narobisz, czytalam co planujecie sami zrobic i to jest bardzo duza oszczednosc

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cały czas się martwię, że może za dużo tych metrów, ale mąż mi się buntuje jak chcę coś obciąć. Ma być wygodnie i kropka (stąd pokoje dzieciaków po 15 m).
    Strop trzeba zrobić tylko między parterem a piętrem, dach na wiązarach oznacza że mam gotowy strop nad piętrem, tyle że drewniany, ale to mi zupełnie nie przeszkadza, ocieplenie kładzie się poziomo do wiązarów od spodu i wykańcza sufitem podwieszanym k-g lub np boazerią drewnianą jak u Betib.
    Dodatkowo myślimy żeby ścianki działowe na piętrze zrobić też szkieletowo z k-g, tylko łazienka murowana, czyli znowu odpadają tynki, a ścianki możemy postawić sami i później przestawić, np. jak dzieciaki dorosną.
    Chciałabym już zacząc się zapracowywać
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Na czas budowy a pewnie i dłużej zamiast murowanego garażu będzie blaszak. Wklejam więc ku pamięci
    W świetle prawa budowlanego garaż blaszany jako niezwiązany trwale z gruntem, jest tymczasowym obiektem budowlanym. Z kolei, jak wskazuje art. 29 prawa budowlanego - tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie jak zostało wskazane - zgłoszenia. Jeżeli jednak taki obiekt nie jest przewidziany do przeniesienia, bądź rozbiórki wymagane będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
    Według przepisów prawa garaż o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną. Warunkiem jest ponadto sytuowanie takiego garażu ścianą bez otworów drzwiowych i okiennych. Jeżeli garaż będzie przekraczał w/w wartości, można go sytuować w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki. W żadnym wypadku zgoda sąsiada nie jest wymagana.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał cronin Zobacz post
    Czy montując okna w warstwie ocieplenia muszę od razu robić ocieplenie całego budynku czy wystarczy opaski naokoło?
    witam w Twoim DB
    trzymam kciuki za wszelkie prace wykonane tymi oto recami
    co do okien mozna zrobic okna tylko z opaska a póżniej cale ocieplenie dołożyc - nie ma ku temu zadnych przeciwskazań - pod warunkiem że będzie to w miarę szybko a nie za 5 czy 10 lat

  12. #12

    Domyślnie ogrodzenie

    Witam, ogrodzenie już było, ale sąsiadów, czy poprzednich właścicieli? Jeśli sąsiadów, to czy Państwo oddali sąsiadom za połowę ogrodzenia? Pytam, bo wykonaliśmy sami ogrodzenie, a teraz zaczyna budować się nowy sąsiad i nie wiem, czy patrzeć na niego "bykiem", czy może "pisnąć" słówko i zapytać, czy podoba mu się nasze ogrodzenie. Dobry obyczaj nakazuje, aby to uregulować, pozdrawiam
    rubinowa

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Witam, tak ogrodzenie już było i to od kilkunastu lat, ta działka jest "plombą" wśród zabudowanych działek, więc szczerze mówiąc nawet się nie zastanawiałam nad oddawaniem połowy kosztów, tym bardziej że jest zniszczone i nadaje się do wymiany.
    Natomiast, gdyby ktoś się dostawiał do mojego nowego ogrodzenia, to odpuściłabym, (chyba że sam by napomknął), nie umiem upominać się o takie rzeczy i raczej nie sprzyja to dobrosąsiedzkim stosunkom.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    mozna zrobic okna tylko z opaska a póżniej cale ocieplenie dołożyc - nie ma ku temu zadnych przeciwskazań - pod warunkiem że będzie to w miarę szybko a nie za 5 czy 10 lat
    Witaj Konrad no właśnie chodzi mi o to czy mogę ocieplić np. po roku?
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  15. #15

    Domyślnie ogrodzenie

    Witam, pewno czepiam się: czyli ogrodzenie jest sąsiada, a skoro już nadaje się do wymiany, to kolej na Was? I zagwozdka: chcielibyście, aby sąsiad miał Waszym kosztem nowy płot? W moim przypadku, oczywiście, nie będę upominać się, ale co sobie pomyślę o moim nowym sąsiedze, to nie chciałabym, aby on o mnie tak myślał, pozdrawiam
    rubinowa

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Inaczej, ja mam ogrodzenie wspólnie z 4 sąsiadami, na najdłuższym boku jest to blacha falista, którą sobie sąsiad założył żeby było nieprzezroczysto i trwale, więc zapewne zdjąć jej nie będzie chciał, ja sobie od mojej strony napewno zakryję ją deskami. Reszta to zdezelowana siatka i żywopłot od sąsiadów, i tu zależy od sąsiadów, albo zrobimy to wspólnie albo zakryję starą siatke nowym drewnianym płotem od swojej strony. Może oni wolą siatkę od sztachetek, i nie ma co kopii kruszyć . Nie wiem, poznam sąsiadów to zobaczę. Ale zmiany to i tak za kilka lat. Może to słabo o mnie świadczy ale nie mam ochoty zwracać kosztów poniesionych kilkanaście lat temu, zwłaszcza że ci sami sąsiedzi zrobili sobie z mojej działki śmietnik. Niczego nie przesądzam, generalnie dusigroszem nie jestem, więc nie sądzę żeby tu były jakieś tarcia. W drugą stronę gdyby płot był mój, nie oczekiwałabym zwrotu części kosztów.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  17. #17

    Domyślnie ogrodzenie

    To rzeczywiście macie jasną sytuację. U nas jest trochę inaczej: nasz płotek ma 3 latka, jest go ze 200 m, gdy stawialiśmy go, byliśmy sami (jak samotni na środku oceanu), a teraz z jednej strony płotu (około 80 m) już buduje się sąsiad, pewno kiedyś (oby jak najpóźniej) z drugiej strony też będzie sąsiad i wygląda, że przyszli na gotowe. W porównaniu z kosztami budowy, to rzeczywiście "pikuś", ale chodziło mi o zasadę.
    rubinowa

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    nie zastanawiałam się nad tym, bo moja sytuacja jest inna. Ale i tak nie umiałabym się upomnieć i zresztą nie przyszłoby mi to do głowy, a czy sama (jako nowa) zaproponowałabym że oddam połowę kosztów? raczej tak, ale to chyba zależałoby od tego czy polubiłabym tych sąsiadów
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  19. #19

    Domyślnie

    Witam się i ja
    Do napisania posta skłoniła mnie dyskusja na temat płotu sąsiada. Ja chyba też przyszłam na gotowe, bo płot z dwóch stron zrobili sąsiedzi. Nigdy nie przyszło mi do głowy żeby zwracać część kosztów, sąsiedzi nigdy tego od nas nie wymagali. Różnie można na to patrzeć- jeden zrobi bardzo kosztowne ogrodzenie a drugi zwykłą siatkę. Z gustami tez jest różnie i niekoniecznie chciałabym oddawać pieniądze za coś co niezupełnie mi się podoba.
    Oczywiście gdyby sąsiedzi bardzo nalegali, próbowałabym się z nimi jakoś dogadać, bo najgorzej mieć wroga za płotem.
    Patrząc z innej strony- nie każdy od razu robi drogie ogrodzenie, bo często po budowie domu nie ma już na to funduszy. Może warto ( wiedząc że ktoś będzie budował się obok) zastawić siatkę i z sąsiadami złożyć się na lepsze ogrodzenie?

    Co do metrażu- dla mnie 160 m to dużo, ale gdyby było mnie na to stać to czemu nie?
    Obecnie szukam projektu dla 4 osobowej rodziny i żeby była wygodna kuchnia, nie najmniejszy salon, pralnia, jakaś garderoba i w miarę ustawne pokoje dla dzieci - spokojnie wychodzi 130 m. Gdyby dołożyć gabinet wychodzi ponad 140 m. I to tak skromnie...
    Ja nie mam duzych funduszy i niestety pokoje muszą być mniejsze niż bym chciała i mam nadzieję zmieścić się na 120 m .

    Życzę powodzenia, będę podglądać Twój dziennik

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Dziękuję
    Ten metraż też mnie trochę gryzie, ale jeśli za parę lat zamieszka z nami babcia a mąż założy firmę i będzie potrzebny mu gabinet to już będzie na styk, każdy kąt zagospodarowany. A dzieci się szybko z domu nie pozbędziemy, jeszcze jakieś 20 lat przed nami Poza tym największe koszty leżą w wykończeniówce, a tu mam nadzieję , że wykażemy się zdrowym rozsądkiem.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

Strona 1 z 227

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony