dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie podatek,nakaz płatniczy

    W 2005 r kupiłem działkę była to rola niezabudowana klasa VI, w 2007 r uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego który zmienił ten grunt na budowlany z symbolem MN. Zrobiłem informację do podatku w 2006 opisując działkę jako rolę niezabudowaną.W 2008 r .przystąpiłem po uzyskaniu pozwolenia do budowy.Aktualnie na działce jest budynek w stanie surowym zamkniętym.Nie otrzymuję żadnego nakazu z gminy do podatku,urzędnicy tłumaczą że grunt jest nadal rolą , budynek nie jest oddany do użytku a w przypadku klasy VI stawka podatku jest zero i oni takich nakazów nie wysyłają. Obawiam się żeby nie narosły mi jakieś zaległości podatkowe. Mam pytanie -czy na moje żądanie gmina ma obowiązek wydać mi nakaz płatniczy jak twierdzą z stawką zerową,lub udzielić mi odpowiedzi na piśmie?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    znając życie to nawet jak dzisiaj coś Ci napiszą to później się tego wyprą
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Generalnie podatki płaci się do Urzędu Skarbowego. W przypadku podatków od nieruchomości gmina jest pośrednikiem, ale w Twoim imieniu odprowadza podatek do US. Zapytaj o sprawę w US, może Ci coś podpowiedzą.
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margoth* Zobacz post
    Generalnie podatki płaci się do Urzędu Skarbowego. W przypadku podatków od nieruchomości gmina jest pośrednikiem, ale w Twoim imieniu odprowadza podatek do US. Zapytaj o sprawę w US, może Ci coś podpowiedzą.
    nie wprowadzaj w błąd - gmina nie jest żadnym pośrednikiem i w przypadku tego podatku nie odprowadza nic w czyimś imieniu do US.
    Podatek od nieruchomości zasila wyłącznie kase gminną.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Dokładnie. Zwróć się do gminy PISEMNIE (polecony w potwierdzeniem odbioru) i gmina będzie musiał pisemnie Ci odpowiedzieć. Wtedy się niczego nie wyprze.

    BTW - cześć Ponury
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    równie dobrze mozna złożyc pismo w sekretariacie lub w biurze podawczym z potwierdzeniem nr-u i daty wpłynięcia na kopii

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Jeżeli jest VI klasa to podatek 0. Gmina nie wysyła wtedy decyzji wymiarowej, bo nie ma zobowiązania podatkowego i miałaby straty - na polecony ze zwrotką musiałaby wydać. Jak zaczniesz mieszkać (zgłosisz to użytkowania), to musisz też złożyć nową deklarację w gminie. Podstawą do zmiany wysokości podatku będzie zmiana w ewidencji gruntów z RVI na B (jeżeli to zwykła działka budowlana). Jeżeli jest to siedlisko rolnicze to zmiana będzie na B-RVI i wysokość podatku od gruntu nie ulegnie zmianie. Opodatkowany zawsze będzie budynek wg jego powierzchni.

  8. #8

    Domyślnie

    widzę że znasz temat,ale czy na żądanie muszą mi wydać nakaz (mogę dać im na znaczek),czy też odpowiedzieć pisemnie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Nakazu nie wydadzą. Możesz zwrócić się o informację, odpowiedzieć muszą.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pamiętaj także, aby w tym samym piśmie, zapytać także o naliczanie „podatku” za psa, którego nie posiadasz.

    Nie nakaz płatniczy, tylko coroczna decyzja o wysokości podatku rolnego, wystawiona przez gminę – nie ma decyzji, nie ma obowiązku podatkowego.

    Natomiast podatek od nieruchomości będzie naliczany od dnia 01 stycznia roku następnego, po oddaniu (zgłoszeniu) budynku do użytkowania.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony