dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: Prośba o dobór przekrojów rur miedzianych CO

Domyślnie Prośba o dobór przekrojów rur miedzianych CO

Witam. Po obecnym sezonie czeka mnie przeróbka centralnego ogrzewania, w szczególności wymiana rur. Proszę doświadczonych forumowiczów, którzy znają się na rzeczy, o pomoc w doborze średnic rur, Załączam bardzo poglądowy szkic rozkładu grzejników oraz ich przybliżoną moc, która może zmienić się o ok. 2kW, ponieważ będę zmieniał kilka starych grzejników.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_centralne.jpg
Wyświetleń:	612
Rozmiar:	73,2 KB
ID:	100223  

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    HrPiotr

Kod pocztowy
    54-610

Domyślnie

Wszystko chcesz w miedzi?
    Pozdro.
    Piotr

3. Skuteczne odpowietrzanie grzejników, czyli sposób na usunięcie powietrza z instalacji c.o. Kotły na drewno i biomasę: przegląd źródeł opału Koszt ogrzewania gazem ziemnym i płynnym - na jakie kwoty się przygotować Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Domyślnie

Cytat Napisał HrPiotr Zobacz post
    Wszystko chcesz w miedzi?
    Pozdro.
    Piotr
    Witam. Wszystko chciałbym w miedzi. Chodzi mi o taki dobór średnic, aby na pierwszym biegu pompki zachować różnicę 10 stopni między zasilaniem a powrotem. Instalacja ma wstawki z miedzi, co mógłbym w dużym stopniu wykorzystać w przeróbce. Jak na rysunku widać, po jednej stronie mam możliwość podłączenie po 3 grzejniki nitkami od kotła, ponieważ ta część jest podpiwniczona i rurki chciałbym położyć pod sufitem piwnicy. Druga strona budynku, jak widać na rysunku musi zostać podłączona drugą "nitką" i będzie mocno obciążona. Budynek stary, więc ograniczeń jest sporo. Pozdr.

Domyślnie

zależy to od tego jakie masz wyjścia z kotła, grzejniki 500w podłącz 10mm a resztę 15mm reszta filozofii opiera się na polu koła, czyli 2 x 15mm to jest jaka rurka? itd aż do rozdzielacza przed kotłem
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

Domyślnie

Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    zależy to od tego jakie masz wyjścia z kotła, grzejniki 500w podłącz 10mm a resztę 15mm reszta filozofii opiera się na polu koła, czyli 2 x 15mm to jest jaka rurka? itd aż do rozdzielacza przed kotłem
    Dziękuję za odpowiedź. Wyjścia z kotła mam 1,5 cala. Tak już myślałem, żeby wyjścia z pieca zrobić fi28, następnie zejść do 22 i rozprowadzić w kotłowni. Ale nie wiem, czy dalej zrobić redukcję od razu na 15 i 15 podłączyć 3 grzejniki, a bardziej obciążona strona to podejść 18 i gałązki 15 do grzejników zrobić. A coś więcej o tych polach koła?

Domyślnie

Cytat Napisał moontower Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Wyjścia z kotła mam 1,5 cala. Tak już myślałem, żeby wyjścia z pieca zrobić fi28, następnie zejść do 22 i rozprowadzić w kotłowni. Ale nie wiem, czy dalej zrobić redukcję od razu na 15 i 15 podłączyć 3 grzejniki, a bardziej obciążona strona to podejść 18 i gałązki 15 do grzejników zrobić. A coś więcej o tych polach koła?
    lepiej wezwij hydraulika, bo nie rozumiesz o co chodzi!!! 15 można podłączyć tylko jeden grzejnik nigdy więcej!!!!!!!
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

Domyślnie

lepiej wezwij hydraulika, bo nie rozumiesz o co chodzi!!! 15 można podłączyć tylko jeden grzejnik nigdy więcej!!!!!!!
    nie gadaj głupot. rurką 15 można podpiąć więcej niż 1 grzejnik. ważny jest ile chcemy wody przepchnąć. przyjmując max prędkość wody 0,7 m/s (by nie szumiało) to można ponad 3000 W bez problemu popchnąć.
    należy tylko pamiętać, że woda nie jest głupia i drogę znajdzie. ale jest też leniwa i popłynie tam gdzie jej będzie łatwiej.

bez dokładnych obliczeń (czyt. projektu) dobór średnicy to jak wróżenie z fusów
    Nigdy nie walcz z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

Domyślnie

Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    nie gadaj głupot. rurką 15 można podpiąć więcej niż 1 grzejnik. ważny jest ile chcemy wody przepchnąć. przyjmując max prędkość wody 0,7 m/s (by nie szumiało) to można ponad 3000 W bez problemu popchnąć.
    należy tylko pamiętać, że woda nie jest głupia i drogę znajdzie. ale jest też leniwa i popłynie tam gdzie jej będzie łatwiej.

bez dokładnych obliczeń (czyt. projektu) dobór średnicy to jak wróżenie z fusów
    sam sobie zaprzeczasz, teoretycznie można owszem ale praktycznie woda płynie tam gdzie jej łatwiej, co sam napisałeś, więc będziesz musiał ją za-kryzować na trójniku w ścianie lub pod podłogą, będziesz wyliczał kryzę czy wstawisz zawór by Ci to równo grzało??? gdzie tu sens???

Domyślnie

Nie wiem jak jest prawidłowo ale u mnie jest tak:
    Dom 270m2 w podłogach. Jest parter i użytkowe poddasze. Na poddaszu mam 8 grzejników (1 z nich to drabinkowy w łazience) zasilanych pexami z rozdzielacza. Analogicznie 9 na parterze (także jeden z nich to drabinkowy). W sumie 153żeberka grzejników aluminiowych fondital calidor s-3 + 2 grzejniki drabinkowe. Zasilanie układu ze zbiornika buforowego wychodzi i wraca rurą miedzianą fi22 i idzie to do górnego rozdzielacza po drodze są trójniki do rozdzielacza parterowego. Układ napędzany jest pompką Grundfos Alpha 2 25-40, która po 2 tygodniach pracy ustabilizowała się na poziomie 11W. Wszystkie grzejniki są ciepłe, nie mam problemu z niedogrzanymi pomieszczeniami. Typowa temperatura z mieszacza na kaloryfery to 55*C na zasilaniu. W mega duże mrozy trochę więcej.
    Także ta rura fi28mm na wyjściu z pieca do grzejników to lekka przesada. Ja mam fi 28mm pomiędzy kotłem Viadrus U22 29kW a zbiornikiem buforowym i jakoś daje radę bez problemu laddomat odebrać na II biegu pompki a w zapasie jest jeszcze III.
    W grzejnikach nic nie szumi i działa jak ta lala.
    Brachol ma taki sam dom 6 lat wcześniej budowany bez pexów tylko 2 rurowo na miedzi fi 22 bez zbiornika buforowego piec viadrus u22 23kW (żebro mniej) także nie ma problemu z dogrzaniem grzejników ani szumami.

DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    fachman19

Kod pocztowy
    03-641

Domyślnie

Można i nawet regulacja może być prosta tylko zmontuj w układzie Tichelmana.
    W małej instalacji grzejniki kryzuje się na dn 3 mm i zazwyczaj wystarcza

Ale to ,ze można to nie znaczy ,ze jest dobrze.

Są warunki techniczne wykonywanie instalacji z miedzi .Istotna jest np. prędkość przepływu i jakość wody.
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 12-01-2014 o 19:04

Domyślnie

jak zwykle pytanie bez precyjnie podanych danych...
    mozna stndardowo przyjąc jakies załozenie...ale....
    wiele niewiadomych....
    długość połączeń itp.
    najpier niech mu ktoś policzy przepływy a potem ilość wody w układzie i inne rzeczy.,...
    powodzenia w mocno hipotetycznej rozmowie.... każde rozwiązanie może być dobre zalezy "jak leży"

pozdrawiam

Domyślnie

A tutaj coś z innej beczki odnośnie rur CO - http://youtu.be/SruOVpsLAko
    Panowie instalatorzy przed obejrzeniem najpierw 2xLeranium...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia