dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie Piec Laguna a Kotłospaw, a może coś innego

    Witam

    Co wybrać do ogrzania 12 letniego ok 200 m domu, ocieplonego styropianem 100-tką i ogrzewanymi kaloryferami (bez podłogówki)?

    Czy
    - Laguna Edilkamina 16 KW ?
    - Kotłospaw Slimko lud Duoko 15-16 KW - (całkowity koszt wychodzi ok 3 tyś taniej od Laguny i dodatkowo w cenie mam zaoferowane od instalatora wymianę zbiornika na wodę na nowszej generacji)
    - a może coś cenowo pomiędzy czyli Heitzechnik One ?

    Zapewne Laguna jest najlepsza ale też najdroższa i czy warto przepłacać skoro być może polski Kotłospaw też spełniłby dobrze swoją rolę ?
    Co myślicie o Heitzechniku ? Mało informacji udało mi się znaleźć w necie na temat tego pieca.

    Nie zależy mi na całkowitej bezobsługowości a bardziej na ekonomii oraz bezawaryjności.

    Obecnie palę węglem i chciałbym zmieścić się w obecnych kosztach eksploatacyjnych.

    Dziękuje za rozsądne odpowiedzi i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak chcesz zapomnieć co to kotłownia a budżet na to pozwala to Laguna. Pamiętaj Laguna jest sprzedawana z kompletnym zestawem pompowym (w cenie kotła). Teraz Lagunę u @Puławiaka można kupić z montażem, za który zapłacisz symboliczną złotówkę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Gdybym opychał kocioł na 8% za dwie dychy to oprócz instalacji w gratisie można jeszcze cmoknąć inwestora w oba pośladki na pożegnanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Gdybym opychał kocioł na 8% za dwie dychy to oprócz instalacji w gratisie można jeszcze cmoknąć inwestora w oba pośladki na pożegnanie.
    To producent ustala ceny swojego produktu a nie ja - ja mam tylko wpływ na swoją marże ( niewielką ) więc nie mam zamiaru nikogo w nic cmokać. A montaż nie jest gratis - jest tylko wliczony w cenę urządzenia ( niestety zostałem do tego zmuszony - poprostu producent sobie zażyczył żeby ceny publikowanie na stronach internetowych mieściły się w określonych ramach). A kotły po 2 dychy też chyba możesz sprzedawać ?

    A myślę że na swoich kotłach za 10 tys masz dużo wyższą marże niż ja na kotłach za 20 tyś.
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 09-08-2019 o 11:21
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Nie ma problemu. Mogę cmoknąć pod warunkiem, że piec będzie dobrze zainstalowany i będzie śmigał tak jak sobie wymarzyłem

    Tak naprawdę nie mam na to wpływu ile kosztuje piec. Mogę kupić za 8 tyś i cieszyć się że mało zapłaciłem, ale skoro ma to być inwestycja na długie lata to wolę zapłacić więcej i mieć to co chciałem.

    Mój bojkot pieców za dwie dychy nie spowodują, że ceny pieców spadną...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Radik 81 dziękuje za odpowiedź.

    A czy coś konkretnego możesz/możecie powiedzieć o Heitztechnik One ?

    Wyglądem niewiele różni się od Laguny (takie samo ładne kwadratowe pudełko ) jest prawie o 2 tyś tańszy.

    A te Kotłospawy naprawdę są takie problematyczne ?
    Bo jeśli różnica polega na tym że obsługa wymaga np. 1-2/dobę przeczyszczenia ręcznego rusztu to nie widzę problemu, bo aż tak leniwy nie jestem

    To na czym najbardziej mi zależy to koszt utrzymania pieca, czyli żeby optymalnie spalał pellet i na jego niezawodności bo 200 m to dużo i boję się abym z torbami nie poszedł po zimie..

  7. #7

    Domyślnie

    Mam Lagunę i zapomniałem co to kotłownia. Obsługa kotła to tylko dosypanie pelletu co trzy cztery dni i oprożnienie pojemnika na popiół dwa trzy razy w sezonie. Nic nie ustawiasz, żadnym parametrów, kocioł sam dobiera sobie wszystkie niezbędne parametry do prawidłowej pracy, dawkę pelletu, powietrza itd.
    Kocioł z kompresją popiołu, wentylatorem wyciągowym z systemem Leonardo optymalizującym proces spalania.
    Z Laguny na pewno będziesz zadowolony a jeśli zamonuje Ci ją ktoś taki jak kolega @Puławiak to zapomnisz co to kotłownia.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Ok. Jestem zdycedowany na Lagune. Z uwagi na odległość do kotłowni potrzebuje sterowania pokojowego do Laguny..bezprzewodowego. Zakładam że ten piec ma taką opcję. Czy wówczas np. montuje się czujnik w najzimniejszym pokoju wraz ze sterowaniem pokojowym i wówczas na panelu jest opcja zmiany temperatury na piecu a także jego ewent. załączenia lub wyłączenia..? A może ktoś orientuje się w kosztach? Albo może są inne sposoby..? Proszę o pomoc..

  9. #9

    Domyślnie

    Kolego @Danionn skontaktuj się z @Puławiakiem on Ci wszystko wyjaśni i podpowie jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku. U
    mnie termostat bezprzewodowy jest w salonie. Gdy temperatura w salonie spadnie poniżej zadanej termostat daje sygnał do kotła aby ten się odpalił. Kocioł się odpala i pracuje modulując swoją moc do momentu kiedy temperatur w salonie osiagnie zadaną. Po osiągnięciu zadanej temperatury w salonie termostat daje sygnał do kotła aby ten się wygasił. I tak 5-7 razy ma dobę w zależności od temperatury na zewnątrz. W pokoju dzieciaków i w sypialni mam termostaty na grzejnikach. Takie rozwiązanie mi w zupełności wystarczy no i przede wszystkim chodziło mi o to żeby koszty instalacji było w miarę niskie. Jak chcesz bardziej rozbudowaną instalację, podłogówka, strefy itd. nie będzie z tym problemu @Puławiak ogarnie to bez problemu.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał radik81 Zobacz post
    Kolego @Danionn skontaktuj się z @Puławiakiem on Ci wszystko wyjaśni i podpowie jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku. U
    mnie termostat bezprzewodowy jest w salonie. Gdy temperatura w salonie spadnie poniżej zadanej termostat daje sygnał do kotła aby ten się odpalił. Kocioł się odpala i pracuje modulując swoją moc do momentu kiedy temperatur w salonie osiagnie zadaną. Po osiągnięciu zadanej temperatury w salonie termostat daje sygnał do kotła aby ten się wygasił. I tak 5-7 razy ma dobę w zależności od temperatury na zewnątrz. W pokoju dzieciaków i w sypialni mam termostaty na grzejnikach. Takie rozwiązanie mi w zupełności wystarczy no i przede wszystkim chodziło mi o to żeby koszty instalacji było w miarę niskie. Jak chcesz bardziej rozbudowaną instalację, podłogówka, strefy itd. nie będzie z tym problemu @Puławiak ogarnie to bez problemu.
    Witam. Czy mógłbyś podać mi jakiego bezprzewodowego termostatu pokojowego używasz? Jeśli u Ciebie dobrze współgra z Laguną, do swojej wezmę taki sam i też będę zadowolony .

    Z góry dzięki.

  11. #11

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Witam. Od 3 dni Laguna stoi i grzeje w mojej kotłowni..na tą chwilę zdecydowanie częściej wodę użytkowa niż kaloryfery ( bo na dworze dosyć ciepło a mi 20 st. C w domu w zupełności wystarcza) ale już mam pierwszy problem gdyz do popiołu wpada mi dość dużo nie spalonego pelletu (kolor żółty, czyli nawet nie nadpalony). Ponadto wydaje mi się (nie mam w tym temacie doświadczenia więc opieram się tylko na wpisach użytkowników na forum) popiołu jak na kilka dni palenia mam za dużo i jest on w kolorze brunatnym/czarnym...a nie np. siwym. Pellet kupiłem dobry (nie oszczędzalem, klasy premium u sprawdzonego sprzedawcy) więc to nie może być wina paliwa. Zgłosiłem i czekam na przyjazd instalatora który instalował kocioł, ale proszę Was o opinię co może być przyczyną..? Chciałbym wiedzieć aby być mądrzejszy jeśli Pan instalator będzie mi makaron na uszy nawijał. Ponadto moje subiektywne wrażenie jak na kilka dni użytkowania, temperatury zewnętrzne i fakt że pięć ogrzewa rzadko dom to pali dużo za dużo pelletu. Proszę o Wasze opinie...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jak wywala pellet którego nawet nie polizał płomień, to najczęściej znaczy że ma źle ustawione rozpalanie i rozpala się zapewne z drugiej albo i trzeciej próby po drodze wywalając do popielnika część pelletu podanego w pierwszych dawkach startowych. Albo dawkę dla pierwszej próby ma jakąś kosmicznie wielką . W każdym razie można sobie poważnie zaszkodzić przeładowując palnik w próbach rozpalania, widziałem już wyrwane wyczystki kominowe i wystawione cegły też. Niby wentylator wyciągowy znacznie ogranicza ryzyko wybuchu i szkód poważniejszych, ale po co kusić los .
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  14. #14

    Domyślnie

    Kolego @Danionn kto montował Lagunę bo chyba nie @Puławiak.
    Jeśli chodzi o niespalony (niezapalony-żółty) pellet w popielniku to niewielkie ilość trafiają się i u mnie, po prostu spadający pellet czasami nie trafi do koszyka ale jest tego naprawdę niewiele. Jeśli jest u Ciebie tego naprawdę dużo to sprawdź czy koszyk "siedzi" prawidłowo. Jeśli chodzi o spalanie, Laguna to bardzo oszczędny kocioł więc albo coś masz przestawione w sterowniku albo masz coś nie tak z instalacją (prawidłowo zamontowany zawór 3D, itd)
    Sprawdź jak ustawiona jest pompa przy kotle (jaki przepływ).
    Jaką masz ustawioną temperaturę na kotle i na jakim "biegu" pracuje kocioł?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Montował lokalny instalator polecony przez przedstawiciela Edilkaminy na mój rejon. Pulawiak ma takie terminy że na zimę montaż kotła byłby zagrożony. Czy koszyk siedzi prawidłowo nie wiem, bo na tą chwilę nie wiem co to koszyk..ani np. gdzie jest pompa przy kotle... . Z twoich pytań jedyne na jakie mogę odpowiedzieć to że temperatura ustawiona na kotle to 70 st. C ale w rzeczywistości piec na wyświetlaczu dochodzi do max 55 stC (nie zauważyłem aby było więcej... I na moją logikę tu jest problem.. Za dużo paliwa piec dostaje na raz? Za szybko/za często pracuje wentylator? ). Biegi w zależności od sytuacji od 1, do 5.

  16. #16

    Domyślnie

    To dzwon do instalatora powinien powinien ci chociaż telefonicznie udzielić informacji chociaż troche

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Danionn Zobacz post
    Montował lokalny instalator polecony przez przedstawiciela Edilkaminy na mój rejon. Pulawiak ma takie terminy że na zimę montaż kotła byłby zagrożony. Czy koszyk siedzi prawidłowo nie wiem, bo na tą chwilę nie wiem co to koszyk..ani np. gdzie jest pompa przy kotle... . Z twoich pytań jedyne na jakie mogę odpowiedzieć to że temperatura ustawiona na kotle to 70 st. C ale w rzeczywistości piec na wyświetlaczu dochodzi do max 55 stC (nie zauważyłem aby było więcej... I na moją logikę tu jest problem.. Za dużo paliwa piec dostaje na raz? Za szybko/za często pracuje wentylator? ). Biegi w zależności od sytuacji od 1, do 5.
    To masz skopana instalację. Nie może Ci wchodzić na 1 bieg skoro Ci tylko do 55*. Niech Ci instalator poprawia.

  18. #18

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze tą temperaturę kotła. Kliknij na ikonę kotła na sterowniku i sprawdź jaką masz ustawioną. Może instalator ma "kulawy" angielski, i pomylił z temperaturą wymiennika CWU.
    "Set boiler" - ustawiasz temperaturę kotła
    "Set cylinder " - ustawiasz temperaturę
    wymiennika CWU

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jak to kulawy angielski? Polskiego menu nie ma?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Temperatura kotła ustawiona 71 st. C - faktyczna 52-55 st. C - szczerze powiedziawszy nie zauważyłem żeby było więcej, ale na dworze obecnie ciepło, kocioł praktycznie ogrzewa tylko zbiornik CWU, a kaloryfery bardzo, bardzo rzadko. Instalator twierdzi, że w momencie sprawdzania/rozpalania po instalacji było grubo ponad 60 st.C
    Nie wiem czy ma rację, może jak będzie na dworze zimno, kocioł będzie "dochodził" wyżej.


    Temperatura zbiornik CWU - ustawiona 51 st. C, jest 51 st. C

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony