dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 65
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1282
  1. #81

    Domyślnie

    Miałem na myśli moc wydzielaną przez tą płytę. Jeśli chodzi o całość, to daje radę na tyle, że chyba przystawię poziom z paleniskiem do popielnika mojego kociołka co(14kw) i wtedy będę mnie więcej wiedział, do czego to jest zdolne.
    Pustaczki ceramiczne może nie są za dobre, ale do wstępnych prób na pewno lepsze niż metal, chociaż spawanie jest mi dość bliskie.
    A tak w kwestii ogrzewania tym pomieszczeń, to ze względu na ilość pobieranego przez palenisko powietrza nie wyobrażam sobie eksploatacji tego zimową porą, bez zewnętrznego powietrza doprowadzonego w bezpośrednie sąsiedztwo, nieco powyżej paleniska.

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał piot3r Zobacz post
    Miałem na myśli moc wydzielaną przez tą płytę. Jeśli chodzi o całość, to daje radę na tyle, że chyba przystawię poziom z paleniskiem do popielnika mojego kociołka co(14kw) i wtedy będę mnie więcej wiedział, do czego to jest zdolne.
    Pustaczki ceramiczne może nie są za dobre, ale do wstępnych prób na pewno lepsze niż metal, chociaż spawanie jest mi dość bliskie.
    A tak w kwestii ogrzewania tym pomieszczeń, to ze względu na ilość pobieranego przez palenisko powietrza nie wyobrażam sobie eksploatacji tego zimową porą, bez zewnętrznego powietrza doprowadzonego w bezpośrednie sąsiedztwo, nieco powyżej paleniska.
    ======================

    Pewnie,że ceramika lepsza niż metal,chodziło mi tylko o to ,żebyś spróbował z rurą,bo te pustaczki się rozlecą-przynajmniej te dolne,spękają.
    A powietrze , owszem potrzeba go dużo szczególnie na początek . Ja mam cały czas otwarte okienko wiec jak palilem w piwnicy nie było problemu z powietrzem i ogrzewałem tym cały dom do minus 5 na tym wymienniku, Wczoraj go zdemontowałem z podstawy i zostanie przerobiony- nie będzie się zatykał.
    Wewnątrz pieca CO trudniej coś wymyslić,chyba że masz dużo miejsca na jakiś sensowny pion w środku ,a podawanie na zawnątrz--próbuj,
    pozdrawiam

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Witam.
    4pluton4 to, ze Ci sie ten wymiennik tak zabija to jest troche podejrzane. Bo ptrzciez piec rakietowy powinien splac dosyc czysto - zwlaszcza gdy masz suche drewno. A czym on sie tak zabija - sadza, popiolem? Zastanawiam sie czy powodem nie jest zbyt "niskie" umieszczenie wymiennika.
    Moim zdaniem spaliny powinny sie dopalic na sklepieniu tego kanalu wznosnego i dopiero mozna od nich odbierac cieplo.
    Pozdrawiam.

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    ja14

    Spróbuj przpuścić spaliny przez szczelinę 10-12 mm szerokości około 25cm i wysokości wymiennika chyba z 50cm,mało tego ,rurki leżą naprzemiennie , czyli to co na dole z 2 kanalików musi przejsc przez jeden powyżej,,,nie są to komfortowe warunki, a do tego wszystko zalane wodą !!!
    Jestem pewien,że po przeróbce wszystko ruszy sprawnie. Do tego dochodzi niewątpliwie jakoś drewna bo apliłem co było pod reka,nie sezonowałem drewna i nie kupowałem go specjalnie do tego celu,kawałki bardzo smoliste - sosnowe tez wymagaja lepszego spalania. To był prototyp do pieca CO,,jak już wspominałem. Dużo się nauczyłem odnośnie kolejnej budowy pieca i samego pionu. MATERIAŁY -IZOLACJA-OPAŁ to podstawa sukcesu.

  5. #85
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Ciekawy artykuł odnośnie poddawania powietrza do pomieszczeń opalanych drewnem
    ================================================= tłumaczenie,ale da się zrozumiec ,przepisywanie za duzo czasu zajmuje

    Outdoor powietrza do spalania był dobry pomysł. . . dopóki nie badano
    Przepisów budowlanych w różnych krajach w Ameryce Północnej wymagają kominki, aw niektórych przypadkach piece opalane drewnem, być zaopatrzone w źródło powietrza do spalania z zewnątrz. To głównie przybiera formę czterech cali średnicy otworu w ścianie zewnętrznej z kanału dołączone biegną do pieca lub kominka, połączony bezpośrednio do paleniska lub w miejsce, gdzie może ona być ogrzewana przez ogień przed wejściem na salę. Czasem powietrze jest tylko po cenach dumpingowych gdzieś w pokoju.
    Wydaje się, że trzy teorie za tym na zewnątrz powietrza, w zależności od tego, kto robi wyjaśnień.
    1. Pierwszy ma zastąpić powietrze zasysane z domu przez palnik drewna, oparty na założeniu, że domy są szczelne i palnik drewno zużyje cały tlen.
    2. Drugi to, aby zmniejszyć ryzyko palenia w pokoju nawet wtedy, gdy pomieszczenie jest ciśnieniem przez wielkiego fana jak spalin kuchenna.
    3. Trzeci jest, aby oszczędzać energię za pomocą powietrze na zewnątrz a nie wewnątrz powietrze, które zostały już ogrzewany.
    Ale to nie ma znaczenia, który teoria wybrać, żaden z trzech wstaje do naukowej analizy. Okazuje się, że najbardziej konsekwentnie wiarygodne miejsce, z którego można brać powietrza do spalania jest pomieszczenie, w którym urządzenie jest zainstalowane. Zapomnij o zewnętrznych źródeł powietrza, jako sposób, aby piece na drewno i kominki działają lepiej lub być bardziej efektywne. Jeśli twój lokalny kod budynku zmusza do instalowania na zewnątrz powietrze, nie będziesz miał wyboru, ale należy pamiętać, że nie będzie niezawodnie poprawić wydajność urządzenia spalania drewna lub prowadzić do wyższej wydajności systemu.
    Rzekome korzyści z powietrza zewnętrznego nie są poparte wynikami badań.
    Outdoor mit powietrze do spalania zaczęło prawie pięćdziesiąt lat temu, kiedy bezpieczeństwa i budowa normy zostały napisane dla przyczep kempingowych. Ponieważ były one małe i fabrycznie wbudowany, wierzono, że telefony domy były szczelne. W rezultacie, wszystkie drewno, olej i gaz piece, piece i kominki musiał uzyskać ich powietrze z zewnątrz. Ponieważ materiały te były zawsze kierowane powietrze prosto w dół do wentylowanym Pusta przestrzeń pod domu na kółkach, nie powodują zbyt wiele problemów, więc przyjęto, że oni faktycznie przepracowane.
    W 1980, kiedy duże układy wydechowe - jak spaliny kuchennych downdraft zasięgu - zaczął spowodować wyciek z kominków i pieców w domach rozsądnie ciasnych, konsensus szybko powstał wokół idei wprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, tak jak to miało miejsce w przyczepach kempingowych przez dziesięciolecia. Taka pewność istniała wśród technologów mieszkaniowych i organami regulacyjnymi w kwestii zewnątrz powietrza do spalania, że stała się obowiązkowa w większości przepisami budowlanymi. Niestety, decyzja egzekwować obowiązujące przepisy zewnątrz powietrza został złożony przed Badania przeprowadzono w celu zbadania, jak one faktycznie działają.
    Rzekome korzyści z powietrza zewnętrznego nie są poparte wynikami badań. Laboratoryjnych i terenowych raporty wykazały, że dostarczanie powietrza zewnętrznego nie jest proste i skuteczne lekarstwo na wycieki, i że niektóre projekty mogą stwarzać zagrożenie pożarowe. Dwie formy zewnętrznego dopływu powietrza, zostały wykorzystane: pasywne make-up dostaw powietrza typ i direct-to-spalinowe dostaw powietrza w komorze.
    Pasywne make-up dostarcza powietrze
    rys1........
    Pasywne wloty powietrza są niczym więcej niż otwory w ścianie. Oddziaływanie wiatru może zmusić powietrze do domu lub ssać go z domu, w zależności od lokalizacji otworu względnego do kierunek wiatru. Pasywny make-up powietrza typ jest jeden, który nie jest podłączony bezpośrednio do kominka lub komory spalania pieca . Ponieważ jest podłączony tylko do środowiska domowego, a nie do urządzenia, płynie powietrze w domu tylko wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz jest niższa niż na zewnątrz ciśnienia, ponieważ powietrze płynie tylko do stref niższego ciśnienia. Pasywne dostarcza powietrze nie robią palniki drewna pracować lepiej, po prostu zrobić leakier domu.
    Oddziaływanie wiatru wokół domu mają także wpływ na kierunek i wielkość przepływu przez pasywny wlot. Jeśli weatherhood biernego wlocie jest po stronie nawietrznej budynku, ciśnienie wiatru może zmusić powietrze do budynku, jeśli weatherhood jest na zawietrznej stronie, negatywny strefa ciśnienie stworzone przez wiatr może czerpać powietrze z domu, ewentualnie depressurizing go.
    rys 2,,,,,,,,,,,,
    Pasywne wloty powietrza nie dostarczają powietrze do spalania, ale przepływ powietrza tylko w odpowiedzi na różnice ciśnienia. Tutaj kierunek przepływu zależy od miejsca w domu pasywnego dziura się znajduje. Co ważniejsze, jest to mylące, aby myśleć o dziurze w ścianie podejścia jak dostarczanie powietrza do spalania. W rzeczywistości, pasywne dostarcza powietrze dostarczają powietrze tylko w odpowiedzi na różnice ciśnienia. W niskiej temperaturze, gdy różnica temperatur powoduje różnicę ciśnień ze względu na stos efektów, jeżeli pasywny make-up powietrza znajduje się poniżej neutralnej płaszczyźnie ciśnienia w domu (i nie ma wpływu wiatru i żadne układy wydechowe działają), powietrze będzie płynąć do domu. Jeśli, z drugiej strony, pasywny wlot znajduje się nad domem płaszczyźnie neutralnej ciśnienia, powietrze będzie wypływać.
    Warto pamiętać, kluczową zasadę fizyczną:
    AIR płynie strefach niższego ciśnienia za pomocą wszelkich dostępnych otwarcia.
    Prawdziwy problem z pasywna makijaż strategia powietrze jest, że nie niezawodnie dostarczać powietrze do spalania, ani nie niezawodnie zmniejszyć wyciek spalania. W sprzyjających warunkach może przechylić szalę na jazdy i presji niekorzystnych na rzecz skutecznej wentylacji. Dlatego niektórzy specjaliści ogrzewania drewna zgłosiło poprawę wydajności po instalacji pasywnej podaży. Jednak możliwe jest również do pasywnego zasilania spowodowania wycieku jeśli powietrze jest zasysane z domu do obszaru objętego strefą ciśnienia spowodowane przez działanie wiatru. Strategia naprawcza, że działa tylko czasami, a które mogą pogorszyć sytuację, a nie dobra strategia. Pasywny make-up powietrza jest niczym więcej niż innego niekontrolowanego wycieku w kopercie domu. Nieszczelny koperta dom nie jest gwarancją udanego odpowietrzania.
    Direct-to-komory spalania na zewnątrz dostarcza powietrze
    Powietrza zewnętrznego zasila podłączone bezpośrednio do pieca lub kominka komora spalania może wydawać się dobrym pomysłem i to kiedyś wierzył, że bezpośrednich dostaw będzie izolować urządzenia spalania od zmian ciśnienia w pokoju. Jednak dwa najważniejsze wnioski z badań nad zewnętrznych źródeł powietrza służą jako ostrzega przed powszechne korzystanie z bezpośrednich dostaw powietrza do spalania.
    1. Wyciek Dym może wystąpić nawet wtedy, gdy urządzenie jest szczelnie zamknięte drzwi. Jeśli wentylator wyciągowy jak kapturem kuchenna depressurizes pokój do poziomu większego niż projektu opracowanego w kominie, gazy spalinowe będą wyciekać z dowolnego dostępnego otworu, takich jak przerwy w produkcji uszczelek i połączeń między fabrycznie wbudowane części kominów (ilustracja poniżej ). Ponieważ przepływ powietrza do strefy niższym ciśnieniem, szczelnie zamknięty spalanie / odpowietrzanie systemu rozleje mniejszą objętość dymu do pomieszczenia niż system leakier, ale będzie to nadal wycieka, chyba że jest doskonale uszczelnione. Idealne dopasowanie nie jest realistycznym celem jest, ponieważ byłoby to trudne do osiągnięcia w czasie budowy lub montażu i jest mało prawdopodobne, aby być trwałe.
    rys 3,,,,,,,,,,,,,

    2. Bezpośrednie dostawy powietrza może odwrócić kierunek przepływu jeśli weatherhood jest narażona na negatywne ciśnienie w ponad ciągu kominowego (ilustracja poniżej). Gorący gaz spalinowy przechodzi przez przewód powietrza do spalania stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe. Wpływ ciśnienia siły wiatru wokół budynków może być znacznie bardziej skuteczne niż presji produkowanych przez ciąg kominowy. Ciąg kominowy waha się od zera do około 50 Pa (0,2 cala słupa wody) w normalnych instalacjach mieszkalnych, natomiast wysokie efekty wiatrowe mogą wytwarzać ciśnienie wokół domów do 100 Pa
    rys4,,,,,,,,,,,,,,,,

    Dowody wiatr indukowanych odwrócenie spalania kanałach wentylacyjnych staje się coraz bardziej powszechne teraz, że tak wielu systemy zostały zainstalowane. Podczas serwisowania systemów z bezpośrednich zewnętrznych kanałach spalinowych, poszukaj sadzy lub przebarwienia wewnątrz kanału. Jeśli istnieją jakiekolwiek dowody na odwrócenie, należy odłączyć przewód i wtyczkę dziury w kopercie domu.
    Sugeruje się, że bezpośredni nawiew powietrza do spalania z drewnem urządzenie wyeliminuje jego wpływ zużycie powietrza na inne komina sprzętu wentylowanego spalania w budynku. Jednak, gdy ich drzwi są zamknięte, urządzenia grzewcze drewna wyczerpać stosunkowo mało powietrza z mieszkania. Piece na drewno z uszczelką drzwi zużywają w granicach 10 - 25 metrów sześciennych na minutę powietrza, która jest niewielka ilość powietrza, znacznie mniej niż piecem olejowym, na przykład. Ponieważ zużycie powietrza z pieca drzewnego jest tak niski, że ryzyko odwrócenia odpowietrzenia dopływu powietrza do spalania przewyższa jakiekolwiek korzyści uzyskane poprzez wprowadzenie powietrza z zewnątrz.
    Kominek, w przeciwieństwie do tego, może wyczerpać tak dużą ilość powietrza, które może wpływać na działanie, na przykład, konwencjonalny grzejnik gazowej pieca lub wody. Ale bezpośrednie dostawy powietrza do spalania nie może być skutecznie podłączony do kominka bez drzwi, ponieważ niewystarczająca różnica ciśnień jest stworzony do kierowania przepływu. Innymi słowy, nie istnieje prosty sposób, aby zapewnić dużą ilość powietrza używanego przy kominku, dostarczając go z zewnątrz, z wyjątkiem być może poprzez otwarcie okna.
    Mogą zaistnieć okoliczności, w których bezpośredni nawiew powietrza na zewnątrz jest konieczna. Jeśli decyduje się dostarczać powietrze do spalania bezpośrednio do paleniska, należy to robić z pełną świadomością, że wyciek jest nadal prawdopodobne, jeśli pokój staje się poważnie ciśnieniem i ze względów bezpieczeństwa, należy podjąć kroki w celu kontroli temperatury na palnych przyległych do powietrza Dostarczamy kanał w przypadku oddziaływanie wiatru doprowadzić do odwrócenia przepływu.
    Pomimo faktu, że jest on zagwarantowaną w niektórych przepisów budowlanych i jej wyznawcy są często wokalnie stanowczy, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że na zewnątrz dostaw powietrza, bezpośrednio do komory spalania lub materiałów pośrednich do przestrzeni życiowej, są wiarygodne i skuteczne naprawcze środki rozlania spalania z urządzenia, dla których podaż jest przeznaczony.
    Piec wentylowany przez naturalną projektu wymaga niezawodnego i nieograniczonego dopływ powietrza do spalania. Od pasywne zewnątrz dostarcza powietrze w rozsądnych rozmiarach są nieskuteczne i od bezpośrednich dostaw powietrza do spalania są zawodne i niebezpieczne, inne opcje muszą być uwzględnione. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wziąć powietrze do spalania z wnętrza budynku.
    Idealnie operacyjny kuchenka na gaz projekt czerpie powietrze do spalania z neutralnym środowisku ciśnienia tak, że dopływ powietrza jest stabilny i konsekwentny. Perfekcja byłoby doprowadzenie powietrza pod ciśnieniem w neutralnym, bez żadnych oporów przepływu. Palniki drewna zużywa powietrze do spalania w odpowiedzi na kwotę ciągu kominowego produkowanego przez ciepło własne spalin. Piec lub kominek będzie wybredna, aby rozpocząć i prawdopodobnie wylać, gdy próbuje się uzyskać jej powietrze do spalania z budynku poważnie zdekompresowane. Zakres obniżkę ciśnienia budynku jest odejmowana od potencjalnego ciągu kominowego, jak poniżej:
    teoretyczny projekt - obniżkę ciśnienia = netto projekt
    Obniżkę ciśnienia Budynek konkuruje bezpośrednio z ciągu kominowego. Jeśli komin wygrywa konkurencję, kierunek przepływu w górę (udany odpowietrzania), jeżeli wentylator powodując obniżkę ciśnienia wygrywa, przepływ jest w dół (rozlanie lub backdrafting).
    Korzyść z podjęcia powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia, w którym piec lub kominek jest zainstalowany jest to, że umiarkowani koperty budowlane efekt wiatru na dostawę powietrza przez tłumienie poza wiatrem wywołane wahaniami ciśnienia. Ciśnienie wewnątrz domu nadal będą dotknięte przez wiatr do pewnego stopnia, ale opory przepływu oferowane przez kopercie dąży do usunięcia szczytów i dolin wysokiego i niskiego ciśnienia spowodowanego przez podmuchy wiatru.
    Czasami jest założyć, że biorąc powietrza z zewnątrz przez kanał oszczędza energię, ponieważ piec nie używa się powietrza w pomieszczeniach i spowodować powietrze z zewnątrz, jaki należy wyciągnąć poprzez nieszczelności go zastąpić. Ale zakłada deficyt ogrzewanie jest tak małe, że nieistotne. Średnie zużycie powietrza z nowoczesnego ogrzewania drewna mieści się w przedziale 10 - 25 CFM, która jest bardzo mała w porównaniu do naturalnej stopy przecieku domów. Naukowcy budowlane powiedzieć, że powietrze w domu muszą być wymieniane co najmniej co trzy godziny, lub jedna trzecia na airchange za godzinę, aby kontrolować wilgoć z gotowania i mycia oraz zarządzanie zapachy. Jedna trzecia o zmianie powietrza w domu 1500 metrów kwadratowych wynosi 4000 metrów sześciennych, lub 66 CFM. Należy pamiętać, że jest to absolutna zmiana powietrza minimum dla zdrowego trybu życia i że większość domów starszych niż 20 lat mają naturalne prędkości wycieku znacznie wyższe niż to w zimie. Więc zużycie powietrza z pieca drzewnego jest drobną częścią znacznie większego wymianę powietrza pomiędzy domem a na dworze.
    Główną wadą biorąc powietrza z wnętrza domu jest to, że środowisko ciśnienie może być zakłócona przez zasilanych spalin. Jednak obniżkę ciśnienia spowodowane przez zasilanych przepływów wydechowych jest przewidywalne i łatwe do opanowania, w przeciwieństwie do bardziej przypadkowych i nieprzewidywalnych skutków wiatru na zewnątrz źródeł powietrza. Najgorszy kryty środowisko ciśnienie powietrza można mierzyć za pomocą ciśnienia dom procedury testowej i może być sterowany zarówno poprzez ograniczenie emisji spalin przepływu lub poprzez zainstalowanie zasilanego make-up system powietrza.
    Ogólnie więc, piece na drewno i kominki, które są odprowadzane przez naturalny ciąg kominowy powinien czerpać powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują. W razie potrzeby wewnętrzne ciśnienie powietrza powinny być kontrolowane w celu zminimalizowania obniżkę ciśnienia.
    JG

    Nie wiem jak się wstawia rysunki między text.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawiewy.JPG
Wyświetleń:	634
Rozmiar:	62,5 KB
ID:	103285  

  6. #86

    Domyślnie

    Pobawiłem się dzisiaj kociołkiem co, dostawiając mu palenisko zapożyczone z konstrukcji RS. Kocioł przedtem ostro przepaliłem i wyczyściłem, więc startowałem z około 40 stopni. Oczywiście parę cegieł w środek, aby spaliny nie miały tak prosto. Moc raczej nieduża, podciągnął się do 52 stopni. Męczyłem go tak z dwie godziny, i muszę powiedzieć, że paląc klasycznie w środku spaliłbym w tym czasie sporo więcej.
    Potem zrobiłem szczelinę tu, szczelinę tam i zaczęło mi się to przekształcać w dolnospalające przedpalenisko . Wykazywało pewne cechy słynnej konstrukcji hesa, tzn. brak rusztu i efektywne spalanie wilgotnych trocin, do tego działa przy otwartej komorze pod warunkiem mieszania zasypu z trocinami. Na drewnie dochodziło do 56, na wilgotnych trocinach do 60, a po podaniu biopaliwa rakietowego, czyli nadpleśnialych orzechów włoskich ( najbardziej kaloryczna biomasa jaką miałem okazję spalać) przy 65 stopniach zaczął się podgotowywać ruszt wodny
    Teraz sobie spokojnie konsumuje kamienny, oczywiście też pomieszany z trocinami. Stabilne 50 stopni. Co obecnie leci z komina niestety nie widać, za ciemno, ale w dzień też raczej nic nie było widać.
    Jutro to pozmiatam, bo już w zasadzie jest w kawałkach i pomyślę o czymś z bardziej dopracowanym kanałem dopalającym. Wiem, wiem, won z tym na inny wątek

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał 4pluton4 Zobacz post
    Spróbuj z kawałkiem rury 120-150 mm jako pion 70-80 cm, owin wełną doraźnie.
    tu jest instrukcja montażu
    http://www.youtube.com/watch?v=P6Val...eature=related
    i gotowy w działaniu
    http://www.youtube.com/watch?v=yRLR0...eature=related
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #88

    Domyślnie

    O, proszę
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=GV0WDudP538
    Japończyk stworzył piecyk prawie taki, jakiego bym potrzebował. Troszkę bym go miejscami ceramiką obudował. Oparzenia będą lżejsze, chociaż piecyka wtedy na spacer nie wezmę.
    Ostatnio edytowane przez piot3r ; 27-02-2012 o 00:32

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    kbab

    tych konstrukcji na yutubie jest dziesiątki,dlatego nie podsuwam nikomu gotowych projektów - jak ma to zrobić.
    Osobom zainteresowanym zawsze pomogę i chcę jedynie zachęcić do budowy własnego piecyka ,zaobserwowania jego możliwości i osiągów przy spalaniu minimalnej ilości paliwa.

    ==============================================

    Drewno jest jednym odnawialnym , naturalnym paliwem stałym, którego produkty spalania w całości są wykorzystane ponownie przez ekosystem obszarów zielonych. Jest to zamknięta pętla
    Każdy inny rodzaj paliwa ( ropa i pochodne, gaz, węgiel itp), spalany w ten czy inny sposób ,to fabryka,wytwórnia dwutlenku węgla bezpowrotnie pompowana do atmosfery z wnętrza ziemi.


    Piece na drewno , na dzień dzisiejszy są już tak dopracowane skonstrukcyjnie ,że emisja zanieczyszczeń jest minimalna,ale jak się okazuje
    to i drewno można spalać w zły sposób i ,że tak prostej czynnosci jak spalania drewna potrzba się uczyć



    c.d. RS

    Obok funkcji ogrzewania pomieszczeń , z powodzeniem można taki piecyk zaprzęgnać do ogrzewania wody użytkowej.
    Systemów przechwytu i wykorzystania spalin do takiego ogrzewania moze być tyle ilu własciceli.
    Jeżeli potraktujemy RS jak typowy palnik -wytwornicę ciepła , to można tym ciepłem ogrzewać wodę w wymieniku rurowym,

    płytowym,pojemnościowym oraz za pomocą cewki-wężownicy umieszczonej w kanale wyjściowym z pionu ciepłą,
    Ten ostatani system jest najefektywnieszy , ale wymaga już zastosowania pompy obiegowej wody bo grawitacja tu nie wydoli. Woda za

    szybko zamienia się w parę na skutek małego przepływu w cewce, co moze doprowadzic do niemiłej awarii systemu lub wręcz katastrofy.
    Kiedy poznasz moc i możliwosci swojego pieca ,w ten sposób mozna wykonac dosłownie przepływowy podgrzewacz wody.
    Czerpiąc ją na bieżąco.
    Próby z wężownicą 1/2 cala( nasza rurka miedziana 15mm) za bardzo się nie powiodły i minimalny wymiar przyjęto na 3/4 cala i oczywiście pompa.
    Staram się unikać w takich konstrukcjach zewnętrznych żródeł prądu ( pompa____itp) przez co jestem niezależny od czasowych zaników

    tych mediów.
    Odpowiednio duży palnik RS jest w stanie bez problemu ruszyć nasze CO.
    Nie wnikam tu w stałopalność, system podawania paliwa itp chcę jedynie przedstawić mozłiwości tego niezwykłego palnika.
    Bardzo ekologiczny i oszczędny, o czym można sie przkonac najlepiej w praktyce.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cewka.JPG
Wyświetleń:	894
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	103380  
    Ostatnio edytowane przez 4pluton4 ; 27-02-2012 o 10:59

  10. #90

    Domyślnie

    A tu
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...ost__p__104536
    troszkę inna wersja cylindrycznego w formie, wodnego WC, i ogólnie wyciskanie soków z trociniaka. Gdyby go bardziej rozstrzelić po średnicy byłby jak znalazł do RS, tylko cholernie pracochłonny

  11. #91
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    piot3r

    mnie się tez podoba ten wymiennik, spożytkowałbym go na pewno, u mnie prace na razie na rozcinaniu płaszcza wodnego,,ależ to robota niemiła katówką,plazma stoi w kącie ,a ja się dlubię bo kompresor stoi w innym miejscu-lenistwo. W międzyczasie już kombinuję piecyk letni na wodę CWU, zbiornik mam okokło 170 l bardzo solidny. Do tej pory paliłem w piecu CO i podgrzewałem,ale chcę to zmienić na osobne palenisko RS. plan już jest tylko zrobić.
    Chcę go umieścić w całości , w dzwonie i napędzać drewnem oczywiście. Jak mi się te cegiełki zaczynają podobać !!!

  12. #92
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Musaszi73
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Grajewo
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    76

    Domyślnie

    4pluton4 bardzo dobry temat .Tak trzymaj.Pozdrawiam
    Kocioł GS Defro Optima Komfort 20.Dmuchawa poszła won,miarkownik Regulus,CWU 120l,brak zaworów 3D 4D.Chata 200m2,komin 11m 23x20cm,brak ocieplenia,okna plastiki,grzejniki żeliwne,obieg CO wymuszony.Palenie w tym sezonie głównie drewnem.

  13. #93
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Kilka słów o przedpiecu szamotowym do kotła CO na wzór RS.
    Otórz powiem wprost,że rozwiązanie takie choć wydaje się realne nie będzie trafione,a dlaczego,,,,,,,,,
    Palenisko szamotowe żeby spałeniało swoją funkcję musi posiadać pewną masę,nawet używajac materiałów lekkich typu wermikulit,perlit nalezałoby to obudować czymś solidniejszym. Cała komstrukcja takiego przedpieca jest poza wymiennikiem ciepła,który znajduje się w środku i tym samym cała masa ciepła z tego przedpieca pozostanie na zewnątrz. Poza tym podejście do pieca-popilenik- są przeróżne,przewaznie niskie i szerokie co utrudnia wprowadzenie kanału dopalającego do środka. Są dwie opcje,,albo palimy tylko drewnem i w tym wypadku zbudowac wewnątrz pieca pion ciepła zaizolować go iiiiii jakoś wypuścic na zewnątrz komorę spalania nawet z blachy i wtedy prawie cały proces odbywa się już w piecu,ale spalanie węgla to już inna sprawa bo palnik musimy zrobić dłuższy czyli wyjść z nim przed drzwiczki.
    Spalenie w szamocie węgla wymaga dłuższej drogi ,dlatego jestem za kombnacją ,ale z wymiennikiem oddzielnie palenisko i osobno wymienik czesciowo na piecu co zapewnia nam zwartą konstrukcję. idelanie byłoby aby cały system przedpieca, tej duzej masy szamotowej miał możliwosc oddawania ciepła również do wymiennika bo z praktyki wiem jak to się nagrzewa. Np taka opcja,że do rozpalania wymiennik paleniska jest zamknięty-zawór,a po wejści już na obroty odprowadzamy ciepło z możliwoscia regulacji ile go zabrać bo nietety ale nie możemy go za mocno wychłodzić,ale jakąś częśc można zabrać spokojnie bo tak jak piszę to się jednak mocno nagrzewa.
    Wracając do pieców standardowych CO,,próby są jak najbardziej potrzebne,ale jeżeli ktoś myśłi na poważnie o takim piecu to proponuję poszukac wymienika,albo go zrobić, to wcale nie musi byc olbrzym bo energia dostarczona z takiego szamotowego paleniska jest dużo większa niż z waszego pieca oblepionego smołą,sadzą,,,,,,,,tam jest zawsze czysto,a zapewniając dobrą drogę odprowadzenia spalin z wymienika na nim też za wiele się nie osadzi.
    Lepszą opcją niż zabawa w przedpiec wydaje mi się zastosowanie jako wymienik żaliwnych żeberek obudowanych ceramiką--jak robił to Bogusław58
    i połączonych już z konkretnym paleniskiem
    ,,,,,,,, JEST PEWNA ZASADA<ŻE JEZELI COŚ JEST DO WSZYSTKIEGO TO JEST DO NICZEGO>
    bo co innego jest spalic coś w piecu ,a co innego jest palić czymś w piecu,,drobny szczegół ale bardzo wazny
    Jeżeli decydujemy się na palenisko węlowe stosunkowo małe --to palenie drewna w nim jest możliwe,ale nieporeczne bo jest ono za małe.
    Nie piszę tu w tej chwili o RS bo to inna bajka typowo na drewno podawane z sposób niemal ciągły i spalanie odbywa się na pniu, bez obejmowania płomieniem niepotrzebnej w danej chwili połąci drewna..cdn.....

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Spalanie w palenisku szamotowym w odróżnieniu do paleniska w stalowym kotle ma ogromną przewagę w jakości tego procesu.
    Po niedługim okresie palenia nabiera niesamowitej mocy-temperatury i cała sprawa ,nas dotycząca w tym wypadku , to umiejetne wykorzystanie tego ciepła,odpowiednie podanie go na wymienik.
    Budowa takiego pieca ,jak wiadmo ,pochałania trochę kosztów bo swojej pracy się nie liczy. Ale już na wstępie byłoby dobrze określić czym chcemy palić .
    Komora dla drewna musi być większa,dla węgle wystaczy tylko jej czesc .
    Z praktyki wiem jak ze stałopalnością jest w takim piecu. I tu kolejna ,,zagwozdka''.
    Tego typu piece pomimo swoich zalet wymagają jednak częstszych kontroli. To nie kocioł , któego załadujesz, zamkniesz i,,,,,,nie wiesz co się w nim dzieje.
    Temperatura panująca w szmocie bardzo szybko ogarnia zasyp- co nie znaczy,ze nam coś ucieka,ale istotne jest podawanie odpowiedniej ilości powietrza,aby ten proces jak najbardziej spowolnic. Dosypywanie mokrych trocin to są półśrodki, piec po prastu trzeba poznać,żeby wedzieć kiedy konieczne jest dołożenie opału .
    Podajnik najprostszy bardzo wskazany--wtedy to już LUX
    Alu to z kolei niespodzianka bo jezeli nam nawet wszystko wygaśnie to ponowne rozpalenie to bajka !!! wrzucenie drewna i samozapłon !!! a w tym czasie ciepło skumulowane w masie oddawana jest do wymienika.. Tak wiec jak widac wszystko ma swoje + i - ..Czystośc spalanie nieporównywalna do żadnego metalowca.
    Są to piece do palenia ciągłego, mam tu na myśłi niedopuszczenie to nadmiernego wychłodzenia,

    Wiem,ze temat objęty bardzo ogólnie,z wszystkiego po trochu,ale pewne moje własne obserwacje pozwalają mi na to.
    W tej chwili po zmianie wymienika palenisko będzie typowo na drewno,szczelne z dużo komorą.
    Z węglem jest szaleńswo,a na wesołej zrealizować kwity graniczy z cudem. Ekogroszek w górę,pelet w góre,,,,,,dlatego jeżeli ktoś ma taką możłiwosć,że jest w stanie kilka razy wejsc do kotłowni to poelcam oczywiscie drewno i pochodne ,Palić z zgodzie z naturą i mieć czyste sumienie,,,i powietrze.

  15. #95
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Płasz wodny to raptem do 90*C a szamot możemy zagrzać do paru set stopni. Jednak konstrukcja paleniska powinna być zależna od grubości spalanego opału. Im grubszy opał tym wymaga wiekszej temperatury paleniska. Można mieć te same palenisko do drobnego i grubego opału, ale najlepiej jak są to inne konstrukcje.

  16. #96
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Bogusław , troszkę się wciąłem w twój temat ceramiki,ale jest to tak powiazane ze sobą,że się nie pogniewasz,,


    najczęściej stosowane paleniska w piecach RS,RMH

    --------------------------------------------------
    jest to nie najważniejsza część w tym piecu,ale z różnych względów w różny sposób realizowana.
    Najwygodniejsze podawanie wydaje się pionowe,ale w palnikach typowo kuchennych, gdzie palenisko jest podwyższone
    wygodniej pdawać drewno pozimo- komora nie zajmuje miejsca przed piecem,a w piecach typu dzwon ( o ktorych w dalszej częci_)wygodniej będzie podawać paliwo pod skosem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RS paleniska.JPG
Wyświetleń:	572
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	103552  

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    A próbowałeś Pluton po napaleniu drobnym, gdy przechodzisz na grubasy, zmniejszyć przekrój kanału wzniosłego zaraz za wejściem do niego paleniska ?

  18. #98
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Bogusław,
    ja nie mam takich pieców jak ty,ale wiem co moze być wtedy--piękna rakieta, wszystko się zgadza,ale u mnie w RS chodzi o coś innego bo kanał jest cały czas ten sam, wymiar pionu podobnie bez zmian no i spalnie inne, na tym ten wic polega.
    Do tej pory wszystko mi się sprawdzało i kolejny piec też chcę zrobić na tej zasadzie.
    Dzisiaj prace ruszyły do przodu -wymiennik jest poobcinany, tez spawanie,,,,,,,,,,a potem to naciekawsze ,zabawa w cegiełki.
    I tu znowu mętlik w głowie bo koncepcji za dużo.
    Troszkę mi ich zabraknie po rozbiórce starego pieca i już ,,kukam'' na boki gdzie zdobyć te stare dobre cegły.
    A jak u ciebie z budową? rób fotę bo mnie to pasjonuje.

    pozdrawiam
    andrzej
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P2280167.jpg
Wyświetleń:	892
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	103587  

  19. #99
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ale "zapychacz" masz na tym zdjęciu.
    W tym zmniejszaniu przekroju chodzi mi o dyszę(zwężenie) montowane na szybko "jak tłumik do pukawki".
    Na razie stanąłem z robotą, bo żeby dalej iść, to trzeba zrujnować pół kuchni i pozbawić się ciepłej wody użytkowej, grzanej tą starą kuchnią. Moze zaatakuję po Świetach.

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajka Zobacz post
    http://heatkit.com/html/lopezs.htm

    Wzorowałem się na tym piecu.Zrobiłem go w mniejszych wymiarach i z boku zamontowałem wymiennik z grzejnika żeliwnego
    pomysł Bogusława.
    Witam
    Koledzy czy ten piec w linku to piec na drewno ze spalaniem dolnym? Macie może jakieś linki do stron z takimi piecami?
    Nie bardzo mogę coś znaleźć.
    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

Strona 5 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony