dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 65
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 1282
  1. #481
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Gdzieś w sieci widziałem piecyk na olej zbudowany z wielgaśnych, żeliwnych bębnów hamulcowych od ciężarówek. Cylindry pewnie były by niezłe, na pewno zdecydowanie trwalsze niż czarna stal. Tyle że cylindry mają stosunkowo grube ścianki i powstanie spora masa do wstępnego nagrzania. Jeśli przepalanie w piecyku będzie krótkie, nie zdążą się nagrzać.
    Józef, ten kanał wznośny wzmacniany wkrętami jest najprawdopodobniej z wermikulitu. W dokumentacjach płyt wermikulitowych piszą o używaniu wkrętów do drewna i i obróbce narzędziami do drewna.

  2. #482
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Chyba żartujesz???????????????
    Jak weźmiesz 1kg wody, 4 kg szamotu i 10 kg metalu i zechcesz je podgrzać do 100*C, to zużyjesz tyle samo energii.
    Napisze to inaczej, bo pewnie nie zatrybisz: 1kg wody podgrzanej do 100*C ma tyle zamkniętego w sobie ciepła co 10 kg metalu podgrzanego do 100*C. No a szamotu(kamienia)trzeba 4 kg .

  3. #483
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Wiesz co Bogusław? Ty naprawdę jesteś z puszczy. Ogłady w Tobie tyle co u jelenia na rykowisku.
    A w temacie materiałów: ciepło właściwe to jedno, gęstość to drugie, a przewodność cieplna trzecie. Mokra tuleja cylindrowa ma grubość ścianek rzędu 10-15mm. Dodajmy długość kanału wznośnego i trochę masy się uzbiera. Gdy budujemy piec, w którym będziemy palić całymi dniami ta masa nie ma znaczenia, a to przecież ma być piecyk do CWU.

  4. #484
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    1 mb takiej tulei o średnicy wewnętrzne12 cm nie waży więcej jak 25 kg.

  5. #485
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jestem tu nowy, jetem bardzo zainteresowany RS i chciałbym wybudować taki do ogrzewania mojego domu. Mam bufor ok 1000l i chciałbym go naładowć własnie takim piecem. Pisaliście że najlepszym miejscem do odebrania ciepła w tym piecu jest moment gdy spaliny opadają w dół aby wymiennik właśnie tam zamontować
    A co wy na to zeby wymiennik zrobić z czegoś podobnego do radiatora kominkowego Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3673785430.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	223356 [mam nadzieje że sie wkleiło] tylko że zrobić mu płaszcz wodny?

  6. #486
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ładny ale całkowicie nie praktyczny ,ponieważ trzeba go czyścić, bo będzie zarastał. Co innego jak płomień puszcza się na rurki z zewnątrz.

  7. #487
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ten obrazek jest tylko poglądowy,chciałem w prosty sposób pokazać jak mam zamiar zrobić wymiennik. Miałem nadzieje że ciąg gazów nie pozwoli im zarastać. A nawet gdyby to wyczyszczenie rurek wewnątrz jest łatwiejsze niż zewnątrz.

  8. #488
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Jak dobrze będzie zrobione, to rurek na zewnątrz nie trzeba czyścić(sporadycznie).

  9. #489
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Na tym forum opisany jest piec RS, jak go zbudować opisane i" powiedziane" zostało chyba już wszystko, jak dobrze spala drewno i zamienia go w energie cieplna.
    Tylko teraz trzeba by było zastanowić się jak dobrze zbudować wymiennik ciepła żeby ogrzewał nam całe domy a nie pojedyncze pomieszczenia czy małe chatki. W innym razie (według mnie) największe jego atuty nie będą w pełni wykorzystane.

  10. #490
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Czyli sugerowałbyś zeby jednak wode puscic rurkami. A rurki puscic wzdłuz biegu spalin czy raczej w poprzek?

  11. #491
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie napisałem jak ja bym to widział. Chciałbym zeby kanał wznośny był maksymalnie wysoki może nawet do 1.5m i taki sam (mozę troszke krutszy) kanał opadajacy w którym zamontowany by był wymiennik .

  12. #492
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adii7

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    23-423
    Posty
    6

    Domyślnie

    Do Bogusław _58. Zaczołem czytac Twój temat na forum "Ogrzewanie ceramiczne" wydaje mi się zę można bedzie z tamtad coś podpatrzeć i może jakoś to dobrze wszysko połączyć. Narazie muszę to poczytać bo lektura jest dość obszerna.
    Pozdrawiam.

  13. #493

  14. #494
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Co Ty Code rolują Ciebie.
    Wprawdzie wytrzyma ta rura 1000 ale 10 minut. Takie odpowiednie robi się na zamówienie i kosztują krocie a zawierają od 18-30 % chromu. Dobre byłyby tuleje z nowoczesnych silników od ciężarówek , które posiadają w składzie 18 % chromu.
    Dobrym mógłby się okazać też węglik spiekany ale nie mam pojęcia jak będzie reagować na skład spalin. Obecnie produkuje się z niego podpory, dysze i blaty do pracy w grubo ponad 1000*C.

  15. #495
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Sprzedawca nieco się rozmija z prawdą. To przecież zwykła, czarna, niskowęglowa stal. Wytrzymałość termiczna tego typu rury to 500-600 stopni. Wytrzymałość chwilowa będzie 1000 stopni.
    Przykład na ograniczone możliwości czarnej stali: W moim kotle Logano S111 pękła płyta wermikulitowa ochraniająca górną pokrywę nad wymiennikiem ciepła. Na szybko dodałem do niej wzmocnienia ze stalowego kątownika. Jeden kątownik wypada akurat nad kanałem dopalania spalin, czyli jest mu ciepło, a nad nim wermikulit. Po kilku tygodniach użytkowania zgiął się pod ciężarem własnym i kawałka wermikulitu. Ciężar żaden, bo to może z 1kg w sumie, ale jak widać czarna stal w wysokiej temperaturze mięknie jak wosk. Co innego, gdy stal jest w jakiś sposób chłodzona. W poprzednim sezonie miałem osłoniętą część rusztu kawałkiem ceownika. Grubość ścianek podobna jak we wspomnianym kątowniku. Nic się temu profilowi nie stało, bo od dołu przepływało obok niego powietrze, a od strony żaru paleniska miał na sobie kołderkę z popiołu.
    Ale tutaj ma nie być chłodzenia, a wprost przeciwnie, ma być izolacja.
    Swoją drogą, myślałem że już dawno zbudowałeś swój piecyk. Ja w aktywny sposób testuję wytrzymałość płyty ceramicznej. Wyłożyłem nią kanał dopalający w moim Buderusie i gdy zaglądam podczas pracy kotła, to wewnątrz kanału jest zazwyczaj jasnoczerwony żar, a zdarza się i pomarańczowy. Palę w ten sposób ponad miesiąc, rozpalanie dwa razy dziennie, i jak na razie nie widzę żadnej degradacji płyty.

    Edit: Bogusław był szybszy.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 29-11-2013 o 09:07

  16. #496
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    W przemyśle są stosowane właśnie stale specjalistyczne do "pracy pod obciążeniem", czyli wózki z półkami, które wjeżdżają do pieców gdzie temperatura jest nawet 1200*C. Obecnie hicirem są właśnie wyroby z węglika krzemu
    (do 1600*C) jednak nie wiem jak to jest ze spalinami, ponieważ obecnie przemysł odszedł z opalania pieców paliwami stałymi ale grzeją to prądem. Podobno jest nieczuły na działanie chemiczne.

  17. #497

    Domyślnie

    Nie zbudowałem bo ciągle coś innego mi wypada w życiu prywatno-społeczno-zawodowym Ciągle też myślę czy pchać się w ten piecyk jeśli można ogrzać wodę np. prądem w drugiej taryfie. Muszę to policzyć, tylko ten czas....

    Ale w takim razie najpewniej i stosunkowo tanio będzie zrobić to ze stali takiej jak mam teraz kociołek na wodę: zwykła 4mm grubości.

  18. #498
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oresund
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Kod pocztowy
    53-000
    Posty
    553

    Domyślnie mój rocket stove J-tube

    Mój piec rakietowy - docelowo RMH, na dziś samo serce (tuba J):

    Rozmiar we/wy 16x16cm
    kanał poziomy: 16x15cm



    Materiał:
    płyta Varmsen Super Isol 2,5cm /2szt/
    łączona wkrętami do g/k.

    W dalszej czesci testu serce obsypane gruboziarnistym piachem i kostką granitową,
    piach nieco nagrzewał bo bokach się więc myślę o dołożeniu izolacji bocznej,
    Ściana frontowa podajnika też była dość ciepła, dało się dotknąć ręką.

    Mój cel: RMH ma grzać podłogę w systemie zbliżonym do Ondol.
    Ostatnio edytowane przez oresund ; 30-11-2013 o 20:35

  19. #499
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Płyta Varmsen Super Isol, jak sama nazwa wskazuje, to płyta izolacyjna. Nie jest przeznaczona do wystawiania na bezpośrednie działanie ognia. W karcie technicznej nie piszą tego jasno, ale jest tam mowa jedynie o jej zastosowaniu jako izolacji wspomagającej na materiałach ogniotrwałych. Niestety, to źle wróży Twojej konstrukcji w sensie trwałości. Ja podobną , tańszą płytą okleiłem palenisko wykonane z płytek szamotowych. Z kolei piach i kostka granitowa to dobre przewodniki ciepła. Będą wychładzać palenisko.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 30-11-2013 o 22:49

  20. #500
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.Płyta ceramiczna wytrzymuje spokojnie 1900 st. wiem to od kolegi który pracuje przy remontach pieców przemysłowych więc w naszych kotłach niezniszczalna.Ma tylko jedną wadę jest bardzo miękka i trzeba ją czymś twardym osłonić np. szamotem.Pozdrawiam.

Strona 25 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony