dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 55 z 65
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.100 z 1282
  1. #1081
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Witam popowrotowo!

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Rafkoo, a ten 18cm dopalacz to do czego będzie doczepiony?
    Będzie doczepiony do paleniska Batchbox, a całość zamknięta w dzwonie o pow. wewnętrznej 8,6 m2


    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Nie myślałeś zrobić go z izolatora?

    Myślałem żeby go zrobić z cegieł izolacyjnych, ale... chcieliśmy poeksperymentować z odlewami, a na izolację mamy perlitu pod dotatkiem,

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Na skutek ustawy o wycince drzew w jej obecnym kształcie na portalach ogłoszeniowych można wyhaczyć niezłe oferty z drewnem opałowym. Właśnie walczę z pięcioma kubikami miksu orzech/jabłoń. Gnaty trochę bolą, ale uwielbiam robotę z drewnem. Mięśnie pracują, głowa odpoczywa Będzie na sezon 2018/19
    Joj! ja bym jabłoń do wędzenia zostawił, a orzecha grzybnią szitake potraktował.

    No! trza by przyznać, że po spędzaniu przy kompie zbyt dużo czasu, to trza sie poruszać, ale tu me lenistwo znów widzi marnotrawstwo kalorii i zaraz kombinuje jakiś hydro siłownik i ostrze... ciszej... mniej potu...tak mam...ale przez to i sadełka nieco ponad przeciętną

  2. #1082
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    "Wymiana ciepła przed całkowitym spaleniem gazów hamuje spalanie i dlatego jest szkodliwa. Spalanie gorących gazów oraz wymiana ciepła muszą więc w piecu na drewno przebiegać oddzielnie czasowo, jak i też przestrzennie."
    Hans Peter Ebert - "Palenie drewnem"


    No czyli widza z wykładów nt. procesu spalania -> 2 sem energetyki.
    Później robi się ciekawiej -> dochodzi kinetyka i fizykochemia ... i mnóstwo współzależności.

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    No i bingo! Hans Peter Ebert....To jest podręcznik, który proponuję zwykle namolnym dyskutantom, którzy snują swoje wizje, a gołym okiem widać, że nie mają jakiegokolwiek przygotowania do dyskusji o paleniu drewnem!
    A czy poleciłbyś jeśzczę jakąś lekturę w temacie spalania?
    Też chciałbym dać coś w formie "pop" malkontentom do przetrawienia.
    Bo "Porąb i spal" - IMHO- kiepska.
    A "Palenie drewnem" Eberta nie znałem. Dzięki za nadanie.


    Ponieważ w drewnie jest gazu średnio 70% wiec przyjąłem że prawda ta dotyczyć będzie tych 70% a nad pozostałymi 30 % można się "zastanowić".


    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Ponieważ w drewnie jest gazu średnio 70% wiec przyjąłem że prawda ta dotyczyć będzie tych 70% a nad pozostałymi 30 % można się "zastanowić".


    Gazów w drewnie to jest tyle : tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne (Za wiki), a węgla (pierwiastka C) jest brakująca do setki ilość (oczywiśćie 99,9 % w formie związków)

    Twe zdanie powninno brzmieć tak: "Jako, że w warunkach najcześćiej występujących w paleniskach domowych, energia pozyskana ze spalenia drewna to suma energii powstałęj ze spalenia gazów powstałych z termicznego rozkładu drewna ( ~70% ) i dopalenia węgla (pierwiaska C) w postaci niegazowej ( ~30%.)....

    A teraz trzba porównać entalpie rekacji spalania pierwiastka C z entalpiami reakcji spalania tych to gazów.
    I to w tym porównaniu kryje się odpowiedź dlaczego zależy nam na przeprowadzeniu jak największej ilości pierwiastka C z paliwa do formy gazowej i dopalenia go w tej to formie.






  3. #1083
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Tak, nie użyłem tego zdania poprawnie.
    Kiedyś pisałem tak: ok.70% spala się jako gaz a 30 jako węgiel
    Ale "im dalej w las tym więcej drzew" powiada przysłowie. Przyjąłem też prywatnie, że w tym gazie są trzy różne gazy Oczywiście nikt nie musi się z tym zgadzać a można to też napisać , że jeden gaz z zapłonem trzy stopniowym. Jak by jednak nie napisać, to chodzi o to, by ten węgiel w drewnie i gaz spalić efektywnie

  4. #1084
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Ale się zapętliliście ....
    Darek B

  5. #1085

    Domyślnie

    Rafkoo

    Wędzarnia w planach na lato więc jabłoń będzie jak znalazł. Został mi jeszcze m.p.u. suchego buka - też bardzo OK do tych celów.

    "Palenie drewnem" to wykład, napisany suchym, naukowym językiem. Do tego dosyć przaśne tłumaczenie - w niektórych momentach wiedziałem o co chodzi tylko dlatego, że się tym interesuję i co nieco temat mam zgłębiony.
    "Porąb i spal" - to książka napisana z sercem i klimatem miłym każdemu miłośnikowi spraw drewniano-kominkowych. I porusza się w dużo szerszym zakresie tematycznym. Mniej naukowo-techniczna, bardziej beletrystyczna, choć parę patentów z niej zaczerpniętych mam w planie zastosować - np. opona na pniu do rąbania, albo idea pociągania pilnikiem łańcucha do pilarki przy każdym dolewaniu paliwa. Tak właśnie traktuję noże w kuchni - po każdym użyciu pociągam na osełce 2-3 razy i mam nóż non stop ostry, nie dopuszczam do jego poważnego stępienia. Więc bardzo mi ten pomysł przypadł do gustu, chyba niebawem nabędę ten zestaw Oregona:
    https://www.e-drwal.com/zestaw-do-os...w-etui-id-2183

    A jeżeli chodzi o książki, to polecam jeszcze jedną niezłą w PDF:
    http://www.spalanie.pwr.wroc.pl/dyda...nie_skrypt.htm
    Rozdział 2 przydatny przy konstruowaniu turbulatorów i zawirowywaczy wszelkiej maści

  6. #1086
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Ale się zapętliliście ....

    hmm...dziwne...a mi się wydaje,że własnie się nieco odpętlamy...

    A nawet wracamy do poprzedniego tematu czyli temperatury spalania.

    Zauważ, że napisałem "Jako, że w warunkach najcześćiej występujących w paleniskach domowych" .

    W takich warunkach można przyjąć ten procentowy podział.

    Ale chciałem to wygrubic tu w dyskusji, bo powtarzany jest jak mantra, bez zbytnigo zrozumienia. Czyli w znaczeniu jakoby drewno zawierałó jakeiś 30% nie związanego pierwiastka C

    Bo np. w takim procesie podziemnego zgazowania to ten stopień konwersji pierwiastka C będzie znacznie zbliżał się do 98%

  7. #1087
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    .
    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Rafkoo

    A jeżeli chodzi o książki, to polecam jeszcze jedną niezłą w PDF:
    http://www.spalanie.pwr.wroc.pl/dydaktyka/Spalanie/spalanie_skrypt.htm

    też wszędzie polecam te to knigę
    A rozdział 9 musi koniecznie przeczytać mtadeusz.

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    "Palenie drewnem" to wykład, napisany suchym, naukowym językiem. Do tego dosyć przaśne tłumaczenie - w niektórych momentach wiedziałem o co chodzi tylko dlatego, że się tym interesuję i co nieco temat mam zgłębiony
    Dzięki! czyli dla kowalskiego raczej sie niedada, rozumiem?
    Sam chętnie bym przeczytał.
    Taki styl do mnie przemawia najbardziej. Zboczenie zawodowe.

    Jeden wykres wart 1000 zdań
    Ostatnio edytowane przez Rafkoo ; 24-03-2017 o 13:42

  8. #1088
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    A czy drodzy praktycy mają pomysł gdzie nabyć niedrogą rurę która miała by średnicę zewnętrzną ~18 cm ?

    bo musieliśmy kombinować by zwiększyć do 18 srednice rury 16 cm przed odlewaniem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1835_cr E cut.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	384968

  9. #1089
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Czym wyższa temperatura pirolizy drewna tym mniej węgla drzewnego a więcej gazu.
    Drewno cały czas spala się w formie gazowej.
    błąd! drewno sie niespala!

    Spala się pierwiastek C (i nieznaczna ilość wodoru) zawarty w związkach z których składa się drewno.

    Drewno ulega termicznemu rozkładowi w wyniku ktorego powstają gazy palne i to dopiero one się spalają.

    I dlatego im wyższa temperatura tym krótsze łańcuchy alkanów powstają z ligniny i celulozy.

    bodajże u szrajbera były podane podstawowe entalpie reakcji spalania różnych gazów.

  10. #1090
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Palenie opon czasz zacząć!!!
    Czy taki opał będzie się czysto spalał w piecu rakietowym?
    Bez urazy, ale czy ty nie chcesz zrozumieć, że opony są uznane nie tylko za odpad, ale nawet za odpad niebezpieczny?

    Przy ich utylizacji obowiązują jeszcze ostrzejsze normy niż przy utylizacji zwykłych odpadów, a ty myłśisz że je bezpiecznie spalisz w domowym piecu rakietowym?

    Zajżyj do tej knigi, którą podlinkował Krakers. Rozdział 9, a później tabela emisji na jej końcu.

    Ijak mam Ci napisać żebyś uwierzył, że w instalacjach przemysłowych się nie udaje utrzymać w normach mimmo tylko częśćiowego dodatku TDF do paliwa głównego, i to mimo zaawansowanych systemów oczyszczania spalin.

    Byłbyś moim sąsiadem, już byś płacił.

    Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje z kolei ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.

    Podstawę prawną takich działań stanowi art. 323 Prawa ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r.


  11. #1091
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Rafkoo

    Wędzarnia w planach na lato więc jabłoń będzie jak znalazł. Został mi jeszcze m.p.u. suchego buka - też bardzo OK do tych celów.

    "Palenie drewnem" to wykład, napisany suchym, naukowym językiem. Do tego dosyć przaśne tłumaczenie - w niektórych momentach wiedziałem o co chodzi tylko dlatego, że się tym interesuję i co nieco temat mam zgłębiony.
    "Porąb i spal" - to książka napisana z sercem i klimatem miłym każdemu miłośnikowi spraw drewniano-kominkowych. I porusza się w dużo szerszym zakresie tematycznym. Mniej naukowo-techniczna, bardziej beletrystyczna, choć parę patentów z niej zaczerpniętych mam w planie zastosować - np. opona na pniu do rąbania, albo idea pociągania pilnikiem łańcucha do pilarki przy każdym dolewaniu paliwa. Tak właśnie traktuję noże w kuchni - po każdym użyciu pociągam na osełce 2-3 razy i mam nóż non stop ostry, nie dopuszczam do jego poważnego stępienia. Więc bardzo mi ten pomysł przypadł do gustu, chyba niebawem nabędę ten zestaw Oregona:
    https://www.e-drwal.com/zestaw-do-ostrzenia-w-etui-id-2183

    A jeżeli chodzi o książki, to polecam jeszcze jedną niezłą w PDF:
    http://www.spalanie.pwr.wroc.pl/dydaktyka/Spalanie/spalanie_skrypt.htm
    Rozdział 2 przydatny przy konstruowaniu turbulatorów i zawirowywaczy wszelkiej maści
    Zestaw Oregon faktycznie może być przydatny, choć mało kto bez praktyki potrafi posługiwać się przymiarem kątowym...A Ci którzy maja praktykę, nie potrzebują przymiaru, wręcz go nie lubią... Utrzymanie kątów to największa sztuka podczas ostrzenia. Pilnik musi być prowadzony równo z zachowaniem kąta poziomego i pionowego. Niewielu jest ludzi, którzy przesuwając pilnik po zębie łańcucha tnącego, potrafią zachować cały czas ten sam kąt nachyleń....Reszta gadgetów przydatna jak najbardziej. Zbieranie ograniczników to ważna sprawa, inne powinny być dla dębu, inne dla sosny....To tez często popełniane błędy w ostrzeniu...

    Co do książek (to też do Rafko), mam jeszcze jedną propozycję po Polsku "Drewno do pieca i kominka" (autor Christa Klaus-Neufanger). Ja sporo czytałem rezydując w Deutschlandzie...niestety po niemiecku. Nie pamiętam tytułów, brałem co popadnie.... Chyba na bieżąco w tej kwestii (pamięci i niemieckich wydawnictw) jest forumowicz Miedziannik....

    No i mtdeusz...Proponuję wrzucić do ignorowanych, lub traktować jako folklor...To taka rzecz na którą się nie ma wpływu bez względu na uwarunkowania....

  12. #1092
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    W domu powieszonego nie rozmawia się o sznurze....
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  13. #1093
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Definicja:
    "Nie porusza się tematów bolesnych i drażliwych dla kogoś w jego towarzystwie"

    http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=9245
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  14. #1094
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Spalają opony legalnie w przemyśle
    No ale jak jest napisane w 1000*C.
    Jednak ta informacja może być myląca podobnie jak ta , że spaliny z drewna dopala się w 850*C.
    Amatorzy więc myślą że jak w palenisku mają 1000-1200*C , to załatwia sprawę. Niestety nie.
    Temperatura w palenisku to jedno a w dopalaczu to drugie.Również osiągnięcie w dopalaczu też 1000-1200*C nie gwarantuje całkowitego dopalenia.Ponieważ może nastąpić spalenie tylko części frakcji, które dało tak wysoką temperaturę a reszta wylatuje kominem. Potrzebny jest wiec dobry system mieszający w dopalaczu w wysokiej temperaturze.
    W przemyśle są to wiec piece obrotowe
    Pozdrawiam.

  15. #1095

    Domyślnie

    Piotrze, praktyka przyjdzie z czasem Rozwiń proszę temat wysokości ogranicznika w zależności od rodzaju drewna, bom bardzo ciekaw.

  16. #1096
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Piotrze, praktyka przyjdzie z czasem Rozwiń proszę temat wysokości ogranicznika w zależności od rodzaju drewna, bom bardzo ciekaw.
    Oprócz zróżnicowanie wielkości zębów w łańcuchu (zwykle w odniesieniu do mocy silnika pilarki), można jeszcze różnicować ich wielkość ogranicznikami. Robi się to ze względu na twardość drewna. To w zasadzie parametr wysokości zęba i dotyczy on każdej wielkości. Miękkie gatunki można ciąć wyższymi zębami. Zbyt mocno spiłowane ograniczniki łańcucha przeznaczonego do prac przy twardym drewnie, może skutkować ich wyłamywaniem, wyginaniem, czy wręcz zanikami mocy silnika. To subtelności wyczuwalne dla kogoś kto trochę już w życiu łańcuchów zużył...Przykładowo drwal idąc na zrąb dębowy, zakłada łańcuch z ogranicznikami spiłowanymi na wysokość 0,6-07 mm. Sosny zaś ścina piłą z łańcuchem uszykowanym na 0,8-1,0 mm. To oczywiście przykładowe wartości, bo oprócz gatunku drewna, zależą od wielu innych czynników, takich jak wielkość pilarki, długość prowadnicy, upodobania i zdolności pilarza....Pracując w drzewostanie mieszanym, ścinając na przemian drzewa różnych gatunków (np. przy wycinaniu podszytu) , stosuje się zwykle ustawienie ograniczników dla gatunków twardych. Na zrębach mieszanych, używa się dwóch pilarek, lub ścina gatunki kolejno....Itd, itp...

  17. #1097
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Miło mieć sprawę z zawodowym DRWALEM.... Obecnie to zdaje się bardzo poszukiwany zawód.


    Tan na marginesie co sądzicie o temacie "drzewa tlenowe" ????
    Darek B

  18. #1098
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ściema jak wszystko.
    Badali lodowce warstwa po warstwie by sprawdzić ile tego CO2 było w "dawnych" i okazało się że nawet więcej jak obecnie.
    Wszyscy chcą sadzić i szybko wycinać, by znów posadzić. Czyli zebrać kilka razy większą masę z 1ha niż daje to odnowienie naturalne. Więcej więc wyciąga się pierwiastków z gleby niż zdąży tam wrócić no i potrzeba dużo więcej wody. Jeżeli las zajmuje np 1/3 terytorium a produkuje 3 x więcej niż dawniej a deszcz pada taki sam lub mniejszy, to w rzekach widać dno
    No i cała za*rana ekologia cymbałów

  19. #1099
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafkoo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Uber Schlesien ;-)
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Spalają opony legalnie w przemyśle
    No ale jak jest napisane w 1000*C.
    Jednak ta informacja może być myląca podobnie jak ta , że spaliny z drewna dopala się w 850*C.
    Amatorzy więc myślą że jak w palenisku mają 1000-1200*C , to załatwia sprawę. Niestety nie.
    Temperatura w palenisku to jedno a w dopalaczu to drugie.Również osiągnięcie w dopalaczu też 1000-1200*C nie gwarantuje całkowitego dopalenia.Ponieważ może nastąpić spalenie tylko części frakcji, które dało tak wysoką temperaturę a reszta wylatuje kominem. Potrzebny jest wiec dobry system mieszający w dopalaczu w wysokiej temperaturze.
    W przemyśle są to wiec piece obrotowe
    Pozdrawiam.
    Dobre dopalanie raz, czas kontaktu i przebywania to dwa + przesprawny system oczyszczania spalin...

    Nawet w piecach obrotowych do wypału cementu dodatek opon nie może przekroczyć ~15% całkowtej masy paliwa.

    Raz ze względu na emisje (nie do utrzymania w normach), a dwa na obniżanie własciwośći produktu.
    (produkty rozpdau opony zostają w cemencie obniżającjego jakość).

    Współspalanie z węglem w elektrociepłowniach, także powoduje wiecej kłopotów niż koryśći,... a w zwiazku z obowiazujacym zakazem składowania ... nadal ..są wywożone statkami do ....Bahrajnu.

    Dzięki Piotr. Po giermansku nie poczytam...

    A wracając do mego pytania, kóe przepadłó w natłoku.

    Czy znacie gdzie stosuje się rury z PVC (czy inne ) o fi 180?

    Potrzebna na wewnetrzną rurę odlewu dopalacza.
    Musielismy nabyc 160 z kanalizy i ją owijać cudami by przekrój zwiększyć.
    Kupa nie trzebnej roboty.

  20. #1100

    Domyślnie

    Dzięki, bardzo pomocne info Akurat mam dwa łańcuchy i dwa rodzaje odpadów tartacznych - twarde i miękkie , poeksperymentuję. Ale to pod koniec lata, na razie towarzystwo schnie sobie ładnie poukładane w ażurowe, przewiewne stosy
    Pilarka Stihl MS250 3,1 KM

Strona 55 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony