dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 65
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 1282
  1. #141
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    [QUOTE=piot3r;5245604]Ha, widzisz, to jest poskładane w skrzyni małego wózka ręcznego, który nie wiem skąd się wziął, nigdy nie miał kółek, a na złomie nie skończył tylko przez dość estetyczne wykonanie i ocynk. Dokręcam kółka i jeżdżę piecem
    Tutaj z grubsza przepływ gazów


    Piot3r
    jak na to patrzec,,,,,bo pasuje mi na 2 opcje,,,haha
    na całego się zająleś tym piecem, ja staram się zrobić całkiem nowy zgazowujący drewno i ten ma ciągnąć całe CO,a na CWU ,na lato, tylko RS zrobię bo tam nie wymagane będzie częste zaglądanie, nagrzać i koniec.
    Jak patrzyłes na RS z góry podczas palenia to na pewno nie widziałeś tam zawirowania płomienia , w pionie ciepła ,ale jakby wyżej coś pokombinowac jakieś przekierowanie moze cos by wyszło z tego.Zrób jakaś fotkę tego etapu,wiem,ze czekasz na finał !!! powodzenia.

  2. #142
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Widziałem już kilka wersji takiego pieca i nawet Hes kiedyś wkleił na Ogrzewaniu.
    Nie podoba mi się, że chłodzi od dołu a nie z góry, co przeczy fizyce, ale co ja tu mogę i w dodatku może komuś to się z jakiś powodów sprawdziło, lub zrobił bo myślał, że tak jest najlepiej. Trzeba by dać wzniosły i z niego płomień puścić w dól przez płomieniówki. Wtedy połączenie z kominem w dole, lub w dole i górze, albo dodatkowa rura w izolacji.

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    chłodzi od dołu a nie z góry, co przeczy fizyce
    Nie nadążam, mógłbyś bardziej rozwinąć, co masz na myśli?

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał 4pluton4 Zobacz post
    Jak patrzyłes na RS z góry podczas palenia to na pewno nie widziałeś tam zawirowania płomienia
    Niestety, ale moja próbka RS jest całkowicie prostokątna w przekroju, a o zawirowaniach myślałem głównie w obrębie paleniska, a można by jeszcze w środek wiru jakieś PW ewentualnie dopuścić w miarę potrzeb.

  5. #145
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Widziałem już kilka wersji takiego pieca i nawet Hes kiedyś wkleił na Ogrzewaniu.
    Nie podoba mi się, że chłodzi od dołu a nie z góry, co przeczy fizyce, ale co ja tu mogę i w dodatku może komuś to się z jakiś powodów sprawdziło, lub zrobił bo myślał, że tak jest najlepiej. Trzeba by dać wzniosły i z niego płomień puścić w dól przez płomieniówki. Wtedy połączenie z kominem w dole, lub w dole i górze, albo dodatkowa rura w izolacji.
    Faktycznie, ten środkowy rysunek wklejony przez Plutona to mój... W życiu bym nie przypuszczał, że google go zachowa.

    Bogusław, dość dziwnie nazywasz normalny w dolnym spalaniu przepływ powietrza (i później płomieni) "chłodzeniem od dołu a nie od góry". Chyba że coś innego miałeś na myśli?
    Nic tu nie przeczy fizyce, wszystko jest możliwe.
    Prywatnie zupełnie nie zgadzam się z np. z popularnym twierdzeniem, że czopuch musi koniecznie mieć wznios w kierunku komina i znowu: nie będzie to przeczyć fizyce. Napędem wszystkiego jest komin i nieważne, co przed nim.

    Co do tego rysunku- poglądy trochę mi się w międzyczasie zmieniły, zresztą to tylko schemat, a i tak szczegóły są najważniejsze. Pozdrawiam HS.
    Attached Images  
    Ostatnio edytowane przez hes ; 05-03-2012 o 19:18
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  6. #146
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał piot3r Zobacz post
    Nie nadążam, mógłbyś bardziej rozwinąć, co masz na myśli?
    Napisałem w uproszczeniu, a chodzi o to, że gorące spaliny puszczane z dołu nie rozłożą sie po płomieniówkach tak równo jak puszczone z góry. Gdyby spaliny były zimne i odbierały ciepło od gorących płomieniówek, to byłoby odwrotnie. Przy chłodzeniu gazu puszcza sie go z góry a przy ogrzewaniu z dołu, wtedy proces jest na 100%.

  7. #147
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek08

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    4pluton4 Masz rację faktycznie odległość od ścianek jest duża ale mam jeszcze zawirowiwacze. Ale po sezonie myślę że wymuruje zamiast rury kanał z cegieł spięty w ramie z kątownika wtedy odległość się zmniejszy tylko nie wiem co było by lepsze zwykła cegła, gliniana która by izolowała wsad od ognia, czy cegła szamotowa jakie jest twoje zdanie?

  8. #148
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek08 Zobacz post
    4pluton4 Masz rację faktycznie odległość od ścianek jest duża ale mam jeszcze zawirowiwacze. Ale po sezonie myślę że wymuruje zamiast rury kanał z cegieł spięty w ramie z kątownika wtedy odległość się zmniejszy tylko nie wiem co było by lepsze zwykła cegła, gliniana która by izolowała wsad od ognia, czy cegła szamotowa jakie jest twoje zdanie?
    ================================================== ===

    uważam,że na pewno szamotka lepsza,ale nie robiłbym do samej góry zasypu z cegły ,tylko dolną część bo po rozgrzaniu szamotki może ci za bardzo podciągac płomień w zasyp - chyba wiesz o czym piszę, tylko sam dół z szamotu ,a góra z rury czy z kwadratu , nie wiem jak masz w tej chwili.
    Piece działające na tej zasadzie są ciągle pordukowane, bardzo wydajne ,a ze u nas epoka brązu to już trudno,dołączam ci rysunek jak to widzę,mozna go obrócić żeby ten środkowy pion było równoległy do ścianek,jak ci pasuje, nie wiem jakie masz wymiary tego ,więc tak na pałę rysuje,.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tomek08.JPG
Wyświetleń:	400
Rozmiar:	27,6 KB
ID:	105303  

  9. #149

    Domyślnie

    Tomek08 jaką Dałeś odległość rury od rusztu i czy pod rurą trzeba przysłaniać ruszt.

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek08

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Na początku miałem odległość jakieś 7cm ale to było za mało (wolno się paliło i słabo) wiec obciąłem rurę myślę że teraz jest oko 11 12cm ale nie jestem pewien,
    Wydaje mi się że każdy piec jest inny i na pewno trzeba doświadczalnie wszystko dobierać długość rury i szerokość. Pod rurą nie potrzeba żadnej blachy jest normalnie ruszt.

    Teraz nie wygaszam na noc przy 7 mrozu sypie 5 małych szufelek węgla pali się do rana do 7 godziny rano w domu 22 stopnie podsypuje znowu 5 szufelek i mam spokój
    do 15 wracam 24 stopnie znowu kilka szufelek. Mieszkanie około 30m2 zimne opoka nie ocieplone narożne na podlodze tylko 2 cm styropianu pode mną nikt nie mieszka i na suficie 4 cm styropianu od wewnątrz, nowe okna

    Z komina dymu nie widać w dzień, ledwo co w nocy coś na tle nieba da się zauważyć węgiel nędznej jakości najtańszy rosyjski

  11. #151
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Musaszi73
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Grajewo
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    76

    Domyślnie

    tomek08 wrzuć jakieś foto swych przeróbek,da nam więcej wyobrażenia co tam .....
    Kocioł GS Defro Optima Komfort 20.Dmuchawa poszła won,miarkownik Regulus,CWU 120l,brak zaworów 3D 4D.Chata 200m2,komin 11m 23x20cm,brak ocieplenia,okna plastiki,grzejniki żeliwne,obieg CO wymuszony.Palenie w tym sezonie głównie drewnem.

  12. #152

    Domyślnie

    Wczoraj uruchomiłem moje zgazowujące przedpalenisko na ciągu naturalnym, kominowym. Co prawda komin krótki i gruby, w dodatku spaliny puszczone przez nawiewnego blaszaka,ale pewne spostrzeżenia już mam.
    Rozbujałem oczywiście wentylatorem, potem na naturalnym już jakoś szło, spalało dość poprawnie, chociaż nie z taką mocą jak na wymuszonym. Jednak tylko do momentu, kiedy zasyp nie odgazował całkowicie. Kiedy w komorze był już tylko węgiel drzewny palenisko się przymuliło. Teraz wiem, dlaczego kotły tego rodzaju w zasadzie zawsze mają wentylator, taki czy inny.
    Dzisiaj wypróbuję na nieco grubszym opale , bo wczoraj podałem raczej drobny i w niedużej ilości i w tym też może być przyczyna.
    Nie nastawiam się na zbudowanie paleniska zupełnie nie wymagającego wentylatora, ale chciałbym, aby pewne zdolności do pracy bez niego wykazywało.


    Mam w czy produkować węgiel drzewny do grila
    Ostatnio edytowane przez piot3r ; 10-03-2012 o 08:43

  13. #153
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 4pluton4
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    167

    Domyślnie

    piot3r

    masz z pewnością niezaizolowane palenisko, wszystko w powietrzu wisi,a to bardzo ważne żeby nie tylko sama komora spalania miała ciepło , ale i i zasyp.
    To się ma nagrzać w całości wtedy jest efekt w Twoim przypadku, nie ma siły ,żeby w cermicznym palenisku nie dopalic drewna na pył i to bez wentylatorkow, tylko nagrawitacji !!!

  14. #154

    Domyślnie

    Palenisko jest bardzo dobrze zaizolowane. Wymurowane z cegły izolacyjnej. Nawet po ponad dwóch godzinach palenia można spokojnie przyłożyć do niego dłoń, uważając na spoiny, bo one ostro parzą.
    Problem jest raczej w za małym ciągu. Wystarcza do spalania gazów z pirolizy, ale nie daje rady zgazować powstałego węgla w zadowalającym tempie. Zresztą jest to zmniejszony gabarytowo prototyp i prawdopodobnie nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniego ciągu w tym kominie przy około 3,5mkw powierzchni odbioru ciepła. Dopala oczywiście czysto i w pył, ale za wolno.

  15. #155

    Domyślnie

    Po nakarmieniu grubszym drewnem i dodatkowo przysypaniu go trocinami palenisko zaczęło współpracować. W dalszym ciągu moc nie taka jak przy nadmuchu, ale już jakieś kilowaty z niego lecą, w dodatku całkowicie bezdymnie.
    Teraz przygotowania do próby z kotłem co.

  16. #156
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek08

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Proszę bardzo tu jest filmik z pracy mojego piecyka jeszcze świeży co prawda na węglu

    http://www.youtube.com/watch?v=_Bh7HsNVseA

    a tu schemat
    Ostatnio edytowane przez tomek08 ; 11-03-2012 o 21:25

  17. #157
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek08

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    piotr3 może twoje palenisko jest za szerokie im szersze będzie tym słabszy będziesz miał ciąg

  18. #158
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iurabos
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Kisielów k/Skoczowa
    Posty
    110

    Domyślnie

    Do Hesa (lub kogokolwiek, kto mi podpowie)

    W środku wymiennika zamierzam umieścić 30 żeber żeliwnych, pojemność wodna (która jak sądzę jest istotna), to ok. 45L. Palnik ma planowane 10-15cm wysokości i nie wiadomej szerokości oraz długości, paliwo dostarczane od góry. Wlot PG pod ukosem, w dół ok. 15st (chyba że zrobię inaczej), wylot z palnika również (wznosząco) 15st. Uważam, że w taki sposób będę miał stałą powierzchnię (objętość) spalanego paliwa - za palnikiem będzie doprowadzone PW (jakoś), dopalając pozostałości.
    Zastanawiam się nad powierzchnią palnika - potrzebuję ogrzać 400m2 nieocieplonego domu z lat 50, mój aktualny kocioł ma 43,5kW.
    Jestem tylko zapalonym amatorem, więc robię to na oko i dodatkowo na czuja - jak cos narysuję to wrzucę.
    Viadrus U26 Hercules II 43,5kW, pompa danfoss 90W 3-bieg na pierwszym biegu (45W), miarkownik, dom częściowo ocieplony, cegła 40-45cm, 370m2 powierzchni, kocioł z KPW (fi8cm, chyba nikt nie ma takiej wielkiej), grzejniki panelowe, zawory termostatyczne, częściowo z głowicami. Instalacja miedziana, komin ok 8m, 14*28cm

  19. #159
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek08

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Wszyscy jesteśmy amatorami ale jak się okazuje robimy lepsze piece od fabrycznych

  20. #160

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek08 Zobacz post
    może twoje palenisko jest za szerokie
    Być może,ale wprost przeciwnie. Za małe. To jest w zasadzie komora zgazowująca i prawdopodobnie wytwarza za mało gazów aby całość wystarczająco rozpędzić. Więcej się wyjaśni po próbach na mniejszym kociołku z dłuższym kominem.

Strona 8 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony