dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie Ściany zewnętrzne- Silka czy Ytong?

    Witam,

    architekt zaprojektował mi dom w całości z Silki. Do bloczka 24cm dołożył jeszcze 30cm styro, więc wraz z elewacją wychodzi prawie 60cm grubości ściany.
    Chyba trochę dużo nie?
    Pomyślałem, że lepiej zrobić ściany zewnętrzne z Ytonga a jedynie wewnętrzne z Silki. Wtedy byłoby 24cm bloczek + 25 styro- oszczędzam 5cm grubości ściany. Akumulację miałbym nadal dość dużą a ścianę choć trochę cieńszą.
    Czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego rozwiązania? Jakieś wady? A może zalety? Bardzo proszę o pomoc.

    PS Na wiosnę startuję z budową- nie ukrywam że bardzo liczę na Waszą pomoc

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Silka na ściany konstrukcyjne wystarczy nawet w grubości 18cm, nie musi być 24cm, już zyskujesz 6 cm. Co do styropianu to trochę przesadził. Jak nie budujesz czegoś w stylu pasywniaka to moim zdaniem 18cm Silki i 20cm styropianu jest optymalnie. No może 25cm styropianu jak chcesz mieć super ściany. Powyżej pewnej wartości zwiększanie grubości styropianu traci sens ekonomiczny, w zależności jeszcze jakie masz źródło ciepła. Nie piszesz nic o tym, ani jaki dom, parterowy, piętrowy?

    A tego wszystkiego dowiesz się z OZC.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Silka na wszystko, bo będziesz miał cicho i mocny dom, a styropianu dużo, byleby mądrze. Jak chcesz dawać 25-30cm, to obowiązkowo wentylacja mechaniczna, no i musisz mieć ciągłość izolacji - najlepiej płyta fundamentowa na XPS, połączona z izolacją ścian bez mostka, oraz izolacją poddasza - również z zachowaniem ciągłości. Do tego jeszcze okna w warstwie izolacji i będzie dom mocno energooszczędny, który można grzać nawet prądem.
    Jeśli jednak planujesz kocioł na węgiel, to olej te styropiany i wszelkie nowoczesne wynalazki, tylko zbuduj dom z byle czego, ociepl 15cm styropianu i grzej ile wlezie.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    schizo, Przemek dzięki za odpowiedzi. Może rzeczywiście nie napisałem, że dom ma być energooszczędny, lecz myślałem że dział forum zobowiązuje
    Z grubsza będzie tak jak pisze Przemek a ogrzewanie gazem.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Tak jak napisali poprzednicy. Silka lub inny silikat i z powodzeniem wystarczy 18cm na wszystkie ściany nośne. I dzięki Bogu, że nie będziesz kopcił węglem, który w XXI w. powinien być spalany wyłącznie w elektrowniach.

  6. #6

    Domyślnie

    Podłączę się do tematu. Mam podobny dylemat: planuje budowe piętrowej "stodoły". Wstępne założenia to: płyta fundamentowa izolowana 20cm xps, podłogówka w całym domu, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, na parterze najchętniej pakiety szybowe osadzane w xps. Mamy przyłącze gazu w ulicy a żona uwielbia gotować i nie wyobraża sobie kuchni bez profesjonalnej kuchenki więc na 99% ogrzewanie gazowe, Dokładne parametry ocieplenia dobrane do jak najlepszego stosunku zyski/koszty.
    Długo szukaliśmy odpowiedniego projektu ponieważ bardzo mało jest piętrowych domów z dwuspadowym dachem(większość to poddasze użytkowe i skosy). Wstępnie wybrany projekt(do adaptacji):
    http://www.domyczystejenergii.pl/Pro...w/Das-Haus-III

    Stąd pytanie, czy piętrowy budynek można budować z silki 18? Jeśli tylko z 24cm i dołoże do tego 20-25cm ocieplenia to faktycznie ściana będzie bardzo gruba. Czy akumulacyjność silikatów nie będzie dla mnie przekleństwem latem? Działka jest z wjazdem od północy więc praktycznie w każdym pomieszczeniu będę miał ekspozycję południową (zarówno część dzienna na parterze jak i sypialnie na piętrze).

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Na pewno można zbudować z 18cm, bo piętrowy można zbudować z betonu komórkowego 24cm. Najwyżej trzeba będzie dołożyć słupy żelbetowe, ale to już niech określi konstruktor. Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się jednak grubością ściany - ja mam 24cm + 30cm styro i co mi to przeszkadza? Okna wystawiłem o 10cm w styropian i wygląda całkiem normalnie.
    Co innego obawy odnośnie akumulacji latem - silikaty będą zbawieniem, ale musisz mieć możliwość zasłonienia okien.

  8. #8
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Z Silki 18 bez problem 2 pietra. Maja odpowiednią nośność. Ewentualnie na ściay nośne wewnętrzne 24 bo tutaj wchodzi podparcie stropu. Ja jakoś przy szybach 0,5 nie odczuwałem że się nagrzewa pomieszczenie. Dopiero jak otworzyłem drzwi to wtedy zaczęło być goraco. Mówię tutaj o sierpniu i wystawie południowej. Dla mnie przy obecnych oknach kwestia nagrzewania to mit - ale to moje osobiste zdanie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    thepilator czytam Twój post i jakbym czytał o swoim domu Też chcę dwupiętrową stodołę i też miałem problem ze znalezieniem "gotowca", dlatego zdecydowałem się na projekt indywidualny. Wyszedł nieco drożej ale za to mam wszystko tak jak chcę.
    Dom projekt którego wybrałeś jest częściowo zagłębiony w ziemi. Bierzesz to pod uwagę? I raczej nie są to pełne dwa piętra bo przy 7,6m wysokości i dachu 45 stopni to raczej niemożliwe.

    Przemek Kardyś Pewnie że się da, ale ze słupami żelbetowymi- a to dodatkowy koszt i kłopot. Tylko że ja chcę elewację drewnianą więc dojdzie mi minimum 5cm.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Zastanawiając się czy budować z Ytong 24cm +25 cm, czy Silki 18 + 30 cm, wolałbym silikat. Większa bezwładność ścian, ściany cichsze - mniej słyszysz z zewnątrz (burza, pies sąsiada, auta, samoloty...), bez problemu wieszasz wszystko na ścianie. Nie widzę zbytnich minusów silikatu. Przy 18 cm stawiasz co chcesz bez problemu.

    Tak jak dla mnie pod instalacje wolę działać w Ytong, bo silikat jest twardy. Dla Ciebie moim zdaniem lepsza silka. Przy ciężkiej ścianie np. silikat rewelacyjnie działa ogrzewanie ścienne, więc nawet jak nie można dać podłogówki (grube deski, inne względy...), to bez problemu można ogrzać ściennym, lub ściennym wspomagać.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    [ Może rzeczywiście nie napisałem, że dom ma być energooszczędny, lecz myślałem że dział forum zobowiązuje
    Z grubsza będzie tak jak pisze Przemek a ogrzewanie gazem.
    Ja mysle ze musisz zastanowic sie nieco mocniej nad funkcjonalnoscia budynku. Najlepiej tez zrobic OZC. Samo stwierdzenie ze ma byc egenrooszczednie to za malo. A przeciec chodzi zeby trafic w optymalny punkt (to co chce sie uzyskac) i nie wydac przy tym za duzo. Np. zastanawiales sie czy bedziesz wysuwal okna w izolacje czy nie? Jezeli tak, wybierz SILKE. Jezeli nie wybierz BK (to taki moj subiektywny punkt widzenia). Jezeli SILKA to tylko sciana 18cm (ABSOLUTNIE wystarczy).

    Zapodam, co doslownie kilka dni temu napisalem w swoim dzienniku, na podobnie zadane pytanie.
    (inne zalety poza akumulacyjnoscia SILKI i cieplem BK)

    BK na scianach zewnetrznych:
    - Dajac 24cm BK + 22/25 cm STYRO uzyskujemy bardzo fajne parametry cieplne (chyba kolo 0,12). Zeby to samo uzyskac z SILKI to juz idziemy w 30cm STYRO. Wtedy moim zdaniem powinno sie wysunac okna w izolacje, aby przynajmniej wizualnie zmniejszych slaby efekt okienek strzelniczych (ja przy BK wysuwam okna tylko 1-2cm w izolacja, radykalnie zmniejszajac koszt "cieplego montazu").
    - Bardzo ladnie mozna wyrownac wszelkie otwory pod cieply montaz okien, czyli z uzyciem folii ktore musza w tych miejscach idealnie przylegac

    SILKA na scianach wewnetrznych:
    - Akumulacja oczywiscie tez
    - Mniejsza powierzchnia scian. My murowalismy nawet z SILKI 8cm. Inna sprawa ze to juz raczej skrajnosc. Nawet nasza ekipa murarzy stwierdzila ze "pierdzielenie sie" ze scianami bylo nieprzecietne. Na palcach jedej reki moga wymienic domy gdzie robili 8mke. To dosc trudny i kruchy material. Oczywiscie z mojej perspektywy "inwestora" to raczej same zalety (koszty, miejsce). Najwazniejsze sciany mamy z SILKI 12tki.
    - W tych wewnetrzych scianach ktore sa mega twarde mozna wieszac ciezkie rzeczy uzywajac malych kolkow.
    - Wyciszenie akustyki pomiedzy pokojami (tu Silka pozostawia wszystkich daleko w tyle)
    - Cena generalnie jest atrakcyjna, a sciana wychodzi bardzo rowna

    Nalezy pamietac o wymiarach. Dzis jedyne sensowne polaczenie zapewnia product oryginalny czyli YTONG+SILKA (wersja 20cm).
    Ostatnio edytowane przez Mikolaj5 ; 06-12-2015 o 06:53


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Też mi się wydaje że 18cm Silki wystarczy bez problemu. Niestety architekt uparł się na 24cm

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam z bk ale teraz budował bym z silki. Dla mnie najważniejszym argumentem jest ze silka ma dużą pojemność cieplną, i wygrzany dom długo to ciepło trzyma. Silka sprawdzi sie dobrze w budynkach opalanych okresowo czyli piecami węglowymi, kominkami czy prądem. Przy prądzie można grzać tylko w taniej taryfie. Przy gazie nie ma to już żadnego znaczenia i nawet lepiej jak dom mam mała pojemność cieplna gdyż łatwiej jest wtedy sterować temeraturą. W twoim wypadku gdy planujesz ogrzewanie gazowe wybrał bym to co tańsze. No chyba że mieszkasz przy ruchliwej drodze to silka będzie chroniła cię przed hałasem.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Też mi się wydaje że 18cm Silki wystarczy bez problemu. Niestety architekt uparł się na 24cm
    Możesz porozmawiać z kierbudem na temat zamiany 24 na18.

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, muszę przyznać że już się w tym wszystkim pogubiłem. Wstępnie nastawiłem się na silikaty, 20-25cm ocieplenia i wysunięcie okien w warstwe ocieplenia. Teraz dochodzę do wniosku że większość ich zalet w moim przypadku może nie być pożądana.
    Działka znajduje się w starej cichej dzielnicy, nie przy głównej drodze więc izolacja akustyczna od otoczenia nie jest u mnie priorytetem. Z drugiej strony od wschodu graniczy z domem, obok którego jest warsztat samochodowy (nie wiem jak bardzo uciążliwy akustycznie),więc tą kwestie muszę jeszcze przemyśleć.

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Dla mnie najważniejszym argumentem jest ze silka ma dużą pojemność cieplną, i wygrzany dom długo to ciepło trzyma. Silka sprawdzi sie dobrze w budynkach opalanych okresowo czyli piecami węglowymi,kominkami czy prądem. Przy gazie nie ma to już żadnego znaczenia i nawet lepiej jak dom mam mała pojemność cieplna gdyż łatwiej jest wtedy sterować temperaturą. W twoim wypadku gdy planujesz ogrzewanie gazowe wybrał bym to co tańsze. No chyba że mieszkasz przy ruchliwej drodze to silka będzie chroniła cię przed hałasem.


    Planuje ogrzewanie gazowe. Więc akumulacyjność cieplna byłaby korzystna gdybym zamierzał ogrzewać dom np. pompą ciepła. Gdybym zastosował BK dzięki małej pojemności cieplnej uzyskałbym szybszą reakcje ogrzewania i większy komfort?

    Cytat Napisał PrzemekKardyś Zobacz post

    Co innego obawy odnośnie akumulacji latem - silikaty będą zbawieniem,ale musisz mieć możliwość zasłonienia okien.
    Prawdopodobnie zastosowalibyśmy rolety zewnętrzne lub zewnętrzne żaluzje przesuwne. Latem dom z silikatów będzie chłodniejszy niż dom z betonu komórkowego? Większa bezwładność ścian silikatów vs BK byłaby w moim przypadku wadą zimą a zaletą latem?

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Przy ciężkiej ścianie np. silikat rewelacyjnie działa ogrzewanie ścienne, więc nawet jak nie można dać podłogówki (grube deski,inne względy...), to bez problemu można ogrzać ściennym, lub ściennym wspomagać.

    Chcielibyśmy parkiet w salonie,jadalni i kuchni a z tego co czytałem ciężko pogodzić go z podłogówką. Czy takie ogrzewanie ścienne można zainstalować w przypadku ogrzewania gazowego?

    mayek Przeglądałem mnóstwo gotowych projektów i nie mogłem znaleźć nic ciekawego.Byliśmy zdecydowani na projekt indywidualny ale po rozesłaniu maili do ponad 20 wrocławskich architektów ceny powalały. Dlatego szukamy czegoś doadaptacji i tak właśnie trafiłem na ten projekt. We wtorek jestem umówiony na spotkanie z architektem, który go stworzył więc napewno wyjaśnię wszystkie te nieścisłości (wysokość,zagłębienie itp.)

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Silikat będzie zaletą zarówno zimą, jak i latem.
    W początek sezonu letniego wejdziesz z zimnymi ścianami, więc długo potrwa zanim ogrzeją się do temperatur niekomfortowych. W tym czasie będą chłodne i będą chłodzić powietrze w domu - ale bez przesady, bo ciągłe wystawianie na słońce i je rozgrzeje, a wtedy będzie problem.
    Zimą natomiast ściany będziesz miał ciepłe po lecie, więc częściowo przeniosą energię na sezon przejściowy, co oznacza po prostu niższe zużycie energii.

    Do tego komfort akustyczny, szczelność przy murowaniu na pełną pionową i poziomą spoinę, możliwość użycia kleju z puszki, nie popękają, można powiesić ciężkie przedmioty... dobre ściany po prostu.
    Wady silikatu to wyższa cena niż beton komórkowy, więcej roboty przy murowaniu, trudność przy prowadzeniu instalacji (twarde i ciężko coś wykuć), no i cholernie zimne jak się nie zaizoluje ścian.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Ja na silikat zdecydowałem się tylko z tych powodów:
    - większa akumulacja zimna / ciepła, co się przydaje zarówno zimą, jak i latem
    - można wieszać wszystko nawet na działówkach bez obawy, że np. kołek rozporowy wypadnie.
    Wady są do przeżycia, więc się nimi nie przejmowałem.

    Zauważyłem, że w Niemczech podstawowym materiałem do budowy jest właśnie silikat, przynajmniej w rejonie, gdzie bywam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Silikat. Zastanawiałem się nad tym 5 lat. Zrobiłbym z żelbetu, gdyby nie jego cena.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Też mi się wydaje że 18cm Silki wystarczy bez problemu. Niestety architekt uparł się na 24cm
    Architekt powinien dostosowac sie do Twoich oczekiwan, a nie odwrotnie
    PS. to czesto wynika z niewiedzy ... moze boi sie ze silka 18tka to za cienki bloczek (co oczywiscie nie jest prawda). Tak naprawde konstruktor odpowiada za obliczenia.
    Inna sprawa ze jak architekt ma problem z ... powiedzmy taka bezproblemowa rzecza, to dobrze bym przeanalizowal jego inne posuniecia zwiazane z konstrukcja (wiezby, fundamentow, stropu)


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikolaj5 Zobacz post
    Architekt powinien dostosowac sie do Twoich oczekiwan, a nie odwrotnie
    PS. to czesto wynika z niewiedzy ... moze boi sie ze silka 18tka to za cienki bloczek (co oczywiscie nie jest prawda). Tak naprawde konstruktor odpowiada za obliczenia.
    Inna sprawa ze jak architekt ma problem z ... powiedzmy taka bezproblemowa rzecza, to dobrze bym przeanalizowal jego inne posuniecia zwiazane z konstrukcja (wiezby, fundamentow, stropu)
    Architekt twierdzi, że przy 18cm silki zawsze wychodzą dodatkowe wzmocnienia żelbetonowe do zrobienia i że to jest dodatkowy koszt i kłopot. Do innych jego rozwiązań nie mam większych zastrzeżeń.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony