dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 262

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie Ogrzewanie prądem - panele fotowoltaiczne?

    Przymierzamy się do budowy domu. Po długich lekturach forum, zwłaszcza wątku "ogrzewanie energią elektryczną...." zacząłem się zastanawiać nad wyposażeniem domu w ogrzewanie elektryczne.

    Jako "przeciwwagę" dla kosztów eksploatacji wymyśliłem sobie zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o odpowiednio dobranej mocy, tak aby roczna produkcja pokryła mi roczne zapotrzebowanie energii.

    Oczywiście, aby miało to sens ekonomiczny, będzie działać w ten sposób, że roczna nadwyżka w produkcji energii sprzedana do ZE zrekompensuje mi zwiększone zapotrzebowanie zimą.

    Jeżeli nie popełniłem gdzieś błędu , to taka instalacja powinna mi wyjść niewiele drożej niż klasyczna instalacja z kotłem gazowym lub na ekogroszek.

    Policzyłem to mniej więcej tak (wersja na ekogroszek):
    Pomieszczenie kotłowni której nie muszę budować: 5m2 * 2000 PLN = 10.000 PLN
    Komin z obróbkami: 7000 PLN
    Piec: 7500PLN
    Instalacja: 6000PLN (?)
    W przypadku gazu, komin będzie tańszy ale za to dochodzą koszty przyłącza, abonamentu itd itd

    na starcie mam lekko licząc ok 30.000 PLN do wydania.
    W cenie ok 40 tys mogę kupić instalację PV o mocy 8kW, która rocznie wygeneruje mi przychód ok 4000 PLN (energia + zielony certyfikat - tak szacunkowo)

    Zakładając licznik dwutaryfowy, mogę próbować większość energii do grzania pobierać w nocnej taryfie, podobnie z grzaniem wody. Płacę wtedy za energię do grzania 0.28PLN/kWh, a sprzedaję ją po 0,50PLN (energia + certyfikat)

    To co pobiorę w ciągu słonecznego dnia, będzie pochodzić z "mojej" produkcji, w tym przypadku "zarabiam" nawet więcej, bo unikam płacenia do ZE opłaty za prąd i opłatę przesyłową (0,55PLN) i dostaję jeszcze certyfikat 0,27 PLN czyli ponad 0,80PLN/1kWh

    Tak licząc pobieżnie wychodzi mi na to, że "wyprodukowaną" kwotę będę mógł skompensować takim sposobem ok 12-14tys kWh rocznie (moje pobieżne wyliczenia). Pytanie, czy uda mi się wybudować dom, który uda się taką ilością energii ogrzać.

    Plusy:
    - kompletne bezobsługowość
    - gwarancja na 25 lat
    - proste sterowanie
    - brak mechanicznych elementów - mniejsze ryzyko awarii

    Minusy:
    - no właśnie - jakie

    Zagadnienie sprzedaży energii jest mi znane i tu nie widzę problemów. bardziej zastanawiam się czy nie popełniłem błędu gdzieś w założeniach.
    Ostatnio edytowane przez Przewas ; 13-02-2012 o 21:08

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Nie widzę tej elektrowni 8 kW za 40 000. Za te pieniądze możesz mieć spory problem z kupieniem samych ogniw fotowoltaicznych, a co z resztą?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post

    W cenie ok 40 tys mogę kupić instalację PV o mocy 8kW, która rocznie wygeneruje mi przychód ok 4000 PLN (energia + zielony certyfikat - tak szacunkowo)

    Zagadnienie sprzedaży energii jest mi znane i tu nie widzę problemów. bardziej zastanawiam się czy nie popełniłem błędu gdzieś w założeniach.
    Ponieważ jesteś pierwszym któremu sie to oplaca może podaj wiecej szczegółów zarówno co do osprzętu jak i sprzedaży energi do ZE.

    Ciekawe czy faktycznie wybudujesz o 5m2 mniejszy dom ze względu na rodzaj grzania? A co jak projekt który Ci przypasuje bedzie mial 15m2 wiecej ?

  4. #4

    Domyślnie

    Rezygnujesz z kotłowni, komina, podłogówki....
    Czym i jak zamierzasz grzać, gdy na dom spadnie 2m śniegu -> patrz sytuacja na Bałkanach?
    Mają od groma śniegu, mają duże ograniczenia w sieci energetycznej, drogi są nieprzejezdne i praktycznie zerowe możliwości zdobycia paliwa.
    W ciągu reszty Twojego życia taka sytuacja może mieć miejsce w dowolnym miejscu w Polsce.

    Jestem elektrykiem, ale nie postawiłbym wszystkiego tylko na jedno źródło energii.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Rezygnujesz z kotłowni, komina, podłogówki....
    Czym i jak zamierzasz grzać, gdy na dom spadnie 2m śniegu -> patrz sytuacja na Bałkanach?
    Mają od groma śniegu, mają duże ograniczenia w sieci energetycznej, drogi są nieprzejezdne i praktycznie zerowe możliwości zdobycia paliwa.
    W ciągu reszty Twojego życia taka sytuacja może mieć miejsce w dowolnym miejscu w Polsce.

    Jestem elektrykiem, ale nie postawiłbym wszystkiego tylko na jedno źródło energii.
    No tak, ale ten problem dotyczy też np ludzi grzejących gazem, lub olejem opałowym. Sporo ludzi grzeje też tylko prądem. Ja także w tym momencie ogrzewam piecami akumulacyjnymi i do tej pory takiej sytuacji nie mialem

    Tym niemniej, jest to na razie jedyny problem, którego się obawiam, tylko, że zamiast dublować źródło zasilania, w takim przypadku wolałbym kupić porządny agregat. Poza tym nawet odcięty od sieci, coś z paneli mi do grzania skapnie.
    W ostateczności, można wyemigrować na ciepłe wakacje jak się już taki totalny blackout przydarzy

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Jeżeli liczysz kolego 5 m2 kotłowni, to napisz proszę, jak chcesz zbudować swój wymarzony dom bez tych pięciu metrów? Wnękę sobie zrobisz w domu?. Jeśli liczysz te 5 metrów, to ja policzę Ci inaczej. Gdybym miał to odśnieżać, nawet po maleńkich opadach, to biorę na godzinę ok. 50-100 zł. Niestety tyle zarabiam. Jak liczymy cenę 5 m2 powierzchni to liczmy również swoją pracę. W moim przypadku, gdybym musiał kiwnąć palcem lub miotłą i to wycenił to była by utopia inwestycyjna

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Jeżeli liczysz kolego 5 m2 kotłowni, to napisz proszę, jak chcesz zbudować swój wymarzony dom bez tych pięciu metrów? Wnękę sobie zrobisz w domu?. Jeśli liczysz te 5 metrów, to ja policzę Ci inaczej. Gdybym miał to odśnieżać, nawet po maleńkich opadach, to biorę na godzinę ok. 50-100 zł. Niestety tyle zarabiam. Jak liczymy cenę 5 m2 powierzchni to liczmy również swoją pracę. W moim przypadku, gdybym musiał kiwnąć palcem lub miotłą i to wycenił to była by utopia inwestycyjna
    Wnęki nie ale np spiżarkę Poza tym na etapie projektu można kosztem tych 5m powiększyć np sąsiednie pomieszczenie. Projekt indywidualny, więc to akurat nie jest problemem.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Wnęki nie ale np spiżarkę Poza tym na etapie projektu można kosztem tych 5m powiększyć np sąsiednie pomieszczenie. Projekt indywidualny, więc to akurat nie jest problemem.
    No i zmiana planów. Będziemy remontować starą przedwojenną chałupę. Kominy, kotłownia już są ale na razie z pomysłu nie rezygnuję. Obawiam się tylko powierzchni, bo w sumie dom ma ok 200m + poddasze użytkowe, a na dachu więcej niż 12kW paneli mi nie wejdzie. Może mi to nie wystarczyć

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KrisMil

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    6

    czy warto?

    Pozwolę sobie odświeżyć temat.

    Pytanie do autora wątku jak realizacja?
    Przyznam, że mam podobny pomysł.

    Założenia co do budynku:
    - Budynek szkieletowy (prostokąt z dachem dwuspadowym)
    - duże przeszklenia od strony południowej
    - wszędzie rolety zewnętrzne
    - na jednej połaci dachu zamiast pokrycia zamontować panele fotowoltaniczne
    - Całość ogrzewanie elektryczne (podczerwień)
    - ogrzanie wody ciepłej przy pomocy przepływowych ogrzewaczy za wyjątkiem łazienki

    Przy czym jako alternatywę do ogrzewania zastosowałbym kominek
    (Długo się nad tym zastanawiałem, bo początkowo nie miało być kominka.... niemniej jednak jakaś alternatywa powinna być

    Oczywiście założenia, że odsprzedaż energii elektrowni.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Chyba największym błędem jaki można popełnić to jest instalacja paneli FV po to, aby zrobić w domu ogrzewanie prądem ! Przecież wtedy za 1kWh płacicie 1,3zł !

    Po tym jak zaplanowałem sobie, że południową część dachu wyposażę w panele FV, to teraz liczę i inwestycja w pompę ciepła już nie jest tak oczywista...

    Jedynym rozwiązaniem na skorzystanie z energi z paneli FV to wykorzystać różnicę z cenie na styku 10kw/ Przypomnę, instalacja do 10kW - 1,3zł za 1kWh, instalacja powyżej 10kW - 1,15zł.

    Przykład:
    1. instalacja składająca się z 46 paneli 235pW o łacznej mocy 10,8kW x 1,15 = 12,43zł za 1kWh
    2. instalacja składająca się z 42 paneli 235pW o łącznej mocy 9,87 x 1,3 = 12,83zł

    Jak widać, dołożenie 4 paneli, które ujmiesz w dokumentacji instalacji, którą później przekażesz do odbioru do energetyki spowoduje, że jesteś "w plecy" o 4 panele.

    Te 4 lub 5 dodatkowych paneli dorzuciłbym jako osobna instalacja z osobnym inwerterem i nie zgłaszał jej do energetyki. Ale mocy będzie tylko nieco ponad 1kW...
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 23-12-2012 o 12:47

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Witia3

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Bystra
    Kod pocztowy
    43-360
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Przepraszam,że się wtrącam do dyskusji ,ale mam inną myśl na wykorzystanie
    energi z PV do ogrzewania domu.
    Chce Pan zainstalować bardzo dużą moc PV- ja proponuję dużo mniejszą ,ale proszę
    energię magazynować.Wiem -magazynowanie jest drogie-ale zależy co i gdzie magazynujemy???
    Jeśli zainstaluje Pan 1.5 kW paneli i tą energią będzie Pan podgrzewał wodę w "
    izolowanym zbiorniku" to obniżając ilość paneli zarobi Pan na dobrą izolację zbiornika.
    Co może być zbiornikiem? Np.betonowe szczelne szamba o poj.10m3.
    Proszę policzyć- 3 takie szamba+grzanie przez całe lato da Panu energię na cały sezon
    zimowy.Dołożenie jeszcze jednego da całoroczną wodę użytkową.
    Gdyby chciał Pan magazynować energię elektryczną to proszę poszukać
    w necie używanych bateri trakcyjnych.Może Pan trafić na "dobre".
    Dołoży Pan kolejne 1.5kW paneli i jest "prawie darmowy prąd całoroczny"
    Ostatnio edytowane przez Witia3 ; 13-01-2013 o 14:14

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcineurotech

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    bielsko biala
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Serdecznie,

    Przyglądam się dyskusji i mogę powiedzieć na własnym przykładzie,że w przeciągu 2 lat Panele Fotowoltaiczne inaczej nazywanymi Modułami Fotowoltaicznymi spadły cenowo mocno w dół!!! Odnosi się to również do Falowników, Inwerterów.

    Ja osobiście zrobiłem u siebie mała elektrownie 3 kw i cały "osprzęt": Panele, Falowniki,Konstrukcję i Kable kupiłem w Bielsku Białej w Grupie Zakupowej Kater w straconce przy ul. Górskiej.

    Za cała elektrownie wraz z montażem dałem 26 000 brutto. Panele JA Solar, Falowniki SMA!!!-najwyższa jakość,kable i konstrukcję wszystko od Firmy Kater.


    O tyle ciekawe ,że całość zamontowaliśmy na altanie" Kater "chromowej co doskonale komponuje się w mojej nieruchomości. Bardzo ważne jak się okazuje jest zrobienie instalacji na możliwie najlepszym sprzęcie W wiem że różnice pomiędzy wydajnością inststalacji zrobionej na "no name" jest znacząca.

    Jestem zadowolony ze swojej "hobbystycznej" instalacji i kibicuję nowej ustawie OZE.:

    W Bielsku odbyło się ostatnio szkolenie , które organizowała firma Kater i rozjaśniła ten temat wielu moim znajomym, kobicuję tej dziedzinie ekologicznej energii

    Pozdrawiam

    miłośników OZE!








    Cytat Napisał Witia3 Zobacz post
    Witam
    Przepraszam,że się wtrącam do dyskusji ,ale mam inną myśl na wykorzystanie
    energi z PV do ogrzewania domu.
    Chce Pan zainstalować bardzo dużą moc PV- ja proponuję dużo mniejszą ,ale proszę
    energię magazynować.Wiem -magazynowanie jest drogie-ale zależy co i gdzie magazynujemy???
    Jeśli zainstaluje Pan 1.5 kW paneli i tą energią będzie Pan podgrzewał wodę w "
    izolowanym zbiorniku" to obniżając ilość paneli zarobi Pan na dobrą izolację zbiornika.
    Co może być zbiornikiem? Np.betonowe szczelne szamba o poj.10m3.
    Proszę policzyć- 3 takie szamba+grzanie przez całe lato da Panu energię na cały sezon
    zimowy.Dołożenie jeszcze jednego da całoroczną wodę użytkową.
    Gdyby chciał Pan magazynować energię elektryczną to proszę poszukać
    w necie używanych bateri trakcyjnych.Może Pan trafić na "dobre".
    Dołoży Pan kolejne 1.5kW paneli i jest "prawie darmowy prąd całoroczny"

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Coś poknociłeś w tych obliczeniach. 1,15 PLN dostajesz za 1 kWh prądu wytworzonego w ogniwie fotowoltaicznym, który odsprzedasz do sieci -- tego się nie mnoży przez moc instalacji.

    Ogrzewanie prądem z ogniw fotowoltaicznych? A kto bogatemu zabroni?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Coś poknociłeś w tych obliczeniach. 1,15 PLN dostajesz za 1 kWh prądu wytworzonego w ogniwie fotowoltaicznym, który odsprzedasz do sieci -- tego się nie mnoży przez moc instalacji.
    Tak, nie potrzebnie napisałem 12,43zł za 1kWh. Powinno być 12,43zł za godzinę wytworzonej mocy z założonej ilości paneli FV...

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Ogrzewanie prądem z ogniw fotowoltaicznych? A kto bogatemu zabroni?
    No tak, zabronić nie można ... Można też w kominku palić bilonami

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Bilonem będzie ciężko, banknotami raczej.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    No tak. Co innego miałem na myśli co innego napisałem.

    Chociaż w E-CAT'ie można "palić" starymi bilonami (tymi niklowymi) ino sproszkować na jakiejś tarce heh

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Pierwszy post i od razu piękna reklama, a zestaw drogi. za 30 tys PLN można mieć 5kW z montażem na lepszych panelach

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    "W kazdym razie konkurencja i małe chinskie rączki doprowadziły do takiego spadku cen. "

    A także upadku technologii i upowszechniania chłamu...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Brygada RR
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Płoty
    Kod pocztowy
    66-015
    Posty
    266

    Domyślnie

    Ktoś może polecić jakieś dobre panele ????
    Dom (AR-1 po modyfikacjach) parterowy z poddaszem nie użytkowym 108m2 wysokość 2.76 m, kubatura 300m3, temp. 22-23C, sciany porotherm 25 + 20 cm styropianu 0.031, docieplenie sufit 45 cm wełna, podłoga 13 cm styro 0.031, okna 3 szyby, schody i taras oddzielone od budynku, ogrzewanie kable DEVI 18W/m 7.5 kW, cwu bojler Ecoway 80l, WM Luna, Klimatyzacja BEKO BPK 120 INV.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Herbatniczek Zobacz post
    Ja bez inwertera na razie zrobie. Mały kalorymetr (na dobę) zrobie i prosty układzik przełączania grzałek zgodny z charakterystyką ogniwa, żeby MPPT zasymulowac. Po tygodniu eksperymentów będę wiedział jaki jest rząd wielkości tego uzysku z panela.....
    A po co tak? Zrób sobie prosty układzik do pomiaru prądu i napięcia, na tej podstawie obliczaj moc, scałkuj po czasie i wyjdzie Ci uzysk energii.

    Cytat Napisał Brygada RR Zobacz post
    Ktoś może polecić jakieś dobre panele ????
    Ja kupuję tu:
    http://www.modernhome.pl/pol_m_Bater...iczne-308.html
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony