dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 14
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 262
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale jaki inny sposób dostarczania energii masz na myśli? Chcesz powiedzieć, że zamontujesz PV zamiast podłączenia do sieci energetycznej? PV nie ogrzejesz, bo to nie jest też system grzewczy.

    Na PV IMO należy patrzeć jak na prepaid. Ładujesz ogromną kasę na konto - wyciągasz powoli kWh. Masz jeszcze los na loterię "trąba powietrzna" "wandale", "usterka" itp. powodujące, że nigdy nie wykorzystasz środków z prepaida.

    Można zakładać, że ceny prądu będą rosły. Tak samo dobre, jak że nastąpi rewolucja technologiczna, i zarówno prąd jak i instalacje PV będą dużo tańsze. Że politycy rozdadzą nasze podatki w postaci specjalnej taryfy dla grzejących prądem czy dopłat do PV.

    Pieniądze wydane teraz - są na 100% wydane. Wydane w przyszłości może będą wydane, może nie będą. Prawdopodobnie pieniądze się rozejdą, jak nie wydam na PV. Na coś co ma dla mnie większą użyteczność - na plac zabaw da dzieci, na kursy dla nich, dla mnie. Na wyjście a basen, wyjazd na narty...



    Sposobów na obniżenie kosztów prądu bytowego jest też wiele. Cała masa urządzeń może być bardziej energooszczędna (za to zazwyczaj są droższe). Lodówka, komputer, kuchenka, źródło światła, zmywarka - prawie wszystko. Są też wydatki, które zmniejszają zużycie energii nie wprost. N kupno stołu bilardowego może zmniejszyć zużycie energii przez TV a kupno szybkowaru przez kuchenkę.
    Chodzi mi o typowy system grzewczy, który potrzebuje kotła i instalacji do rozprowadzenia energii po domu.

    Czyli np. żeby zrobić ogrzewanie gazowe i podłogówkę trzeba wyłożyć z 25k.

    Żeby zrobić ogrzewanie oparte na PC PW trzeba dołożyć z 5-10k.

    Do gruntówki jeszcze więcej.

    A tak dajesz kabelki za 5k, do tego bojler za 1000 zł z montażem i pozostaje 20 000, które dajemy na PV.

    Można dołożyć więcej PV i wtedy to jest ta kasa ekstra.

    Teraz jasne?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #142
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adapap6436

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tylko jak powiedzieć tym kWh z fotowoltaiki żeby w pierwszej kolejności nie zasilały potrzeb bytowych...
    Dziesięć lat na zwrot to jest źle...??
    Mieszkam już jedenaście i nawet nie wiem kiedy zleciało ...
    Nie ma znaczenia na co przeznaczysz energię z fv system jest bilansowany raz w roku i wytworzony prąd z fv mnożony razy 0,8 jest odejmowany od Twojego zużycia rocznego i za resztę płacisz i to wszystko.

  3. #143
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adapap6436

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Co za głupoty!
    Im lepiej ocieplisz dom tym wolniej będzie on stygł.
    Precyzyjne sterowanie temperaturą od godziny do godziny, tak jak chcesz, WYMUSZA więc chłodzenie go albo... nie ocieplanie i budowę z byle czego!
    Tak, aby tracił ciepło bardzo szybko.
    WTEDY ustawisz sobie nawet co 15 minut inną temperaturę.

    Poczytaj coś mądrego o ocieplaniu i ogrzewaniu...

    Adam M.
    Wysłucham wszystkich argumentów jestem człowiekiem starej daty czytam duzo i nie oskarżam nikogo o głupotę. Może żle to napisałem dom będzie dobrze wykonany i ocieplony, bardziej się martwię przegrzaniem latem stąd klima bez względu na koszty utrzymania chodzi o komfort(chociaz to tak drogo nie kosztuje) co do sterowania temperatura w domu bedzie nastawiona na 17 stopni tylko na godziny poranne i popołudniowe zaleznosci od pogody i słońca włączą się grzejniki na podczerwień i klima jako grzanie i mam w ciągu 15 minut 22 stopnie z dokładnością do ,5 stopnia i to wszystko .podłogówka z kablami myśle że należało by policzyć straty do gruntu ale to już zależy od ocieplenia i mostka na połączeniu z fundamentem stąd te 0,7. Zastanawiam się nad systemem inteligentnego domu za ok.10000zl żecz ekonomicznie nie uzasadniona ale wygodna można skorelowac działanie wszystkich systemów rolety cw,co klima ,rekuperacja czujniki ruchu oświetlenie itp. nawet ustwić priorytety do stosowania tańszej taryfy na energię

    Napisałem że instalacja jest ubezpieczona,jak nie będzie prądu to wszyscy będzimy udupieni chociaż u mnie wezmę prostownik akumulator i przetwornicę i jestem autonomiczny lub kupię u tesli power(żartuję)Jeżeli przyjmę zużycie cw jak u Ciebie i wyłącze klimę to mnie się nie będzie opłacało spadnie mi zużycie poniżej 3200kwh/na rok i enea kupi mi nadwyzkę za 16gr. i wyjdę na głupca jednak wolę klimę. Oczywiście dla celów reklamowych sprzedaję połówkę bliżniaka mógłbym nie uwzglednic w bilansie energetycznym klimy obniżyć zużycie wody i dom zero energetyczny ale nie o to chodzi.Powierzchnia dachu bez garażu ,garaż jest budowany obok.Ocieplenie na 50 cm to raptem 2000zł granulat wełny z podłym u 0,045 ale wystarczy

    faktycznie przeoczyłem mostek na ścianach szczytowych ,ścian kolankowych nie mam .Powierzchnia tego mostka to 9x0,24x2 jego opór to R 2,8 małym kosztem rzędu 200zł mogę opór zwiększyc do R 3,5 czyli tyle ile wynosi standart dociepleń w Polsce i chyba to zrobię dzięki Twojej sugestii,
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-06-2017 o 21:09 Powód: Łączenie postów.

  4. #144

    Domyślnie

    Ktoś się orientuje jakie są w tej chwili zasady rozliczania przedsiębiorców chcących odsprzedawać nadwyżki z PV do sieci?

    Czy to jest te 0.8 za każdą 1 kWh przy instalacji do 40kW?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  5. #145
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ktoś się orientuje jakie są w tej chwili zasady rozliczania przedsiębiorców chcących odsprzedawać nadwyżki z PV do sieci?

    Czy to jest te 0.8 za każdą 1 kWh przy instalacji do 40kW?
    Witaj,
    Niestety nie obowiązuje Cię to rozliczenie.
    0,8 za 1 kWh nie dotyczy przedsiębiorców, tylko prosumentów.
    W przypadku przedsiębiorców nie możesz rozliczać się na zasadzie opustów, tylko normalnie możesz odsprzedawać energię do sieci.
    Sprzedajesz po średniej cenie czarnej energii
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #146

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Sposobów na obniżenie kosztów prądu bytowego jest też wiele. Cała masa urządzeń może być bardziej energooszczędna (za to zazwyczaj są droższe). Lodówka, komputer, kuchenka, źródło światła, zmywarka - prawie wszystko. Są też wydatki, które zmniejszają zużycie energii nie wprost. N kupno stołu bilardowego może zmniejszyć zużycie energii przez TV a kupno szybkowaru przez kuchenkę.
    Tylko Ty mówisz o wydatkach, które mogą a nie muszą obniżyć prąd bytowy, bo kto zabroni oglądać TV w czasie gdy inni będą grać w bilarda na stole, który kosztuje tyle co PV z 5 kWp?

    Komputer, w większości wypadków laptop zużywa średnio 20W, kuchenka indukcyjna w cenie daje najtańszy sposób podgrzewania, zmywarka bardziej energooszczędna to kwestia bardzo dyskusyjna, trzeba by ją doubezpieczyć, a to też kosztuje...

    Reasumując, chciałbym aby ktoś pokazał bardziej niezawodny, bezawaryjny i uniwersalny sposób na koszty energii elektrycznej niż PV i kable.

    Na dzień dzisiejszy dla mnie to jest idealne rozwiązanie, jedyne czego mi brakuje to dołożenie jakiś prostych elementów które pilnowałyby auto-konsumpcji.

    Miałem już ofertę na PV 10 kWp w cenie 30 000 zł, na średniej klasy sprzęcie, ale to oznacza, iż kosztem 35 000 zł łącznie mam rachunki za prąd za CO/CWU/bytowe poniżej 1000 zł. Trudno tu mówić o jakiejś dodatkowej inwestycji, kiedy system CO?

    CWU oparty o wodną podłogówkę będzie kosztował w granicach 25 000 zł a rachunki za prąd będą wtedy oscylować w granicach 3500-4000 zł za prąd za wszystko.

    Te "dodatkowe" środki na PV zwracają się w niecałe 4 lata, ale trzeba mieć otwarty umysł i wszystko zrobić na prąd.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #147

    Domyślnie

    Nie znam sie na przeliczaniu kilowatów więc proszę o jasne i konkretne odpowiedzi ... nie chce odpowiedzi po co Ci to , kup se to czy tamto, a więc do rzeczy najpierw opis syt a potem pytania:

    Dosłownie w ciągu miesiąca będę kupował gotowy projekt z malutkimi przeróbkami Columbia 155 m2 i muszę zdecydować o systemie ogrzewania, zasadniczo bedzie normalne na paliwo stałe, wszędzie podłogówka, koszt to około 32 tys sprawdzone bo u brata wiosna było robione 19 tys materiał+ robocizna no i piec podłączenie etc wychodzi cos około 32 tys no i co rok ekogroszek do tego, alternatywądo tgo jest założenie paneli fotovoltaicznych + wszędzie podłogowe elektryczne (maty i kable - akumulacyjnie czyli zalane) i tu pytania (proste bo się nie znam) i naprawde - nie wiesz to nie odpisuj:

    1. Może się ktoś zna zerknie na projekt(Columbia 155 m2 - prterówka bez poddasza) bo jest w necie i powie mi ile tak na "oko" przy normalnym ociepleniu bez udziwnień taka podłogówka może zużyć pradu? - prosze o przybliżoną wartość, powtarzam ile może w ciągu roku zeżreć taka podłogówka??

    2. Ile pradu może wyprodukować elektrownia 6 KW za około 30 tys zł - proszę podac przyblizoną wartość ile w ciąguroku, nasłonecznienie paneli dobre bo działka pół hektara, zero drzew, okolice bełchatowa jesli to jakies znaczenie ma - proszę o uśrednione ale wmiarę realną wartość

    3. Ile mogą kosztować maty i kable średniej jakości na taki dom tu chyba trzeba liczyć z robocizną, majstrowac lubię ale wiadomo jakieś sterowanie itp więcproszę o przybliżony koszt materiału i rozłożenia tego

    Trzy pytania i prosze o 3 odpowiedzi - bo przeczytałem cały wątek ale masło maslane - jest ktoś kto mi potrafi na to odpowiedzieć to z gry dziękuję, wiem , że nieuprodukuję pewnie tyle energi żeby starczyło zważywszy że zamiana jest 1:0,8 ale choć z grubsza , policze sobie ile będę musiał dopłacić bo jak spytam producenta paneli to wiadomo że mi bajki opowie

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzyna82 Zobacz post
    Nie znam sie na przeliczaniu kilowatów więc proszę o jasne i konkretne odpowiedzi ... nie chce odpowiedzi po co Ci to , kup se to czy tamto, a więc do rzeczy najpierw opis syt a potem pytania:

    Dosłownie w ciągu miesiąca będę kupował gotowy projekt z malutkimi przeróbkami Columbia 155 m2 i muszę zdecydować o systemie ogrzewania, zasadniczo bedzie normalne na paliwo stałe, wszędzie podłogówka, koszt to około 32 tys sprawdzone bo u brata wiosna było robione 19 tys materiał+ robocizna no i piec podłączenie etc wychodzi cos około 32 tys no i co rok ekogroszek do tego, alternatywądo tgo jest założenie paneli fotovoltaicznych + wszędzie podłogowe elektryczne (maty i kable - akumulacyjnie czyli zalane) i tu pytania (proste bo się nie znam) i naprawde - nie wiesz to nie odpisuj:

    1. Może się ktoś zna zerknie na projekt(Columbia 155 m2 - prterówka bez poddasza) bo jest w necie i powie mi ile tak na "oko" przy normalnym ociepleniu bez udziwnień taka podłogówka może zużyć pradu? - prosze o przybliżoną wartość, powtarzam ile może w ciągu roku zeżreć taka podłogówka??

    2. Ile pradu może wyprodukować elektrownia 6 KW za około 30 tys zł - proszę podac przyblizoną wartość ile w ciąguroku, nasłonecznienie paneli dobre bo działka pół hektara, zero drzew, okolice bełchatowa jesli to jakies znaczenie ma - proszę o uśrednione ale wmiarę realną wartość

    3. Ile mogą kosztować maty i kable średniej jakości na taki dom tu chyba trzeba liczyć z robocizną, majstrowac lubię ale wiadomo jakieś sterowanie itp więcproszę o przybliżony koszt materiału i rozłożenia tego

    Trzy pytania i prosze o 3 odpowiedzi - bo przeczytałem cały wątek ale masło maslane - jest ktoś kto mi potrafi na to odpowiedzieć to z gry dziękuję, wiem , że nieuprodukuję pewnie tyle energi żeby starczyło zważywszy że zamiana jest 1:0,8 ale choć z grubsza , policze sobie ile będę musiał dopłacić bo jak spytam producenta paneli to wiadomo że mi bajki opowie
    1. Licz 50 kWh/m2 powierzchni grzewczej. kWh z prądu wychodzi przy kablach średnio 40-45 gr. Wystarczy pomnożyć.

    2. Z 1 kWp mocy uzyskach do 1000 kWh.

    3. Kable na taką powierzchnię to koszt 5-10k.

    Generalnie połowę dachu w tym projekcie zamieniłbym na dach płaski, wtedy te panele za 30k będziesz miał gratis. Te 300 m2 dachu kopertowego to nie jest tanie rozwiązanie.

    Nie wiem ilu będzie w tym domu mieszkańców ale projekt odpowiednio uszyty daje największe oszczędności z możliwych.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  9. #149

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    1. Licz 50 kWh/m2 powierzchni grzewczej. kWh z prądu wychodzi przy kablach średnio 40-45 gr. Wystarczy pomnożyć.

    2. Z 1 kWp mocy uzyskach do 1000 kWh.

    3. Kable na taką powierzchnię to koszt 5-10k.

    Generalnie połowę dachu w tym projekcie zamieniłbym na dach płaski, wtedy te panele za 30k będziesz miał gratis. Te 300 m2 dachu kopertowego to nie jest tanie rozwiązanie.

    Nie wiem ilu będzie w tym domu mieszkańców ale projekt odpowiednio uszyty daje największe oszczędności z możliwych.
    Czy tak mam to sobie z grubsza liczyć że :
    1. 155 x 50 kWh/m2 = 7750 Kwh w ciągu roku ta podłogówka zużyje - oczywiście to tak bardzo ogólnie - czy może mam liczyć powierzchnie faktyczamaty bo wiadomo,że nie jest na 100% powierzchni polozona typu szafy itp

    2. Rozumiem,że elektrownia za około 30tys 6KW jestmi w stanie uprodukowac rocznie 6000 kWh - wiadomo rozliczanie z dostawca czyli juz to musze raz o,8 pomnożyć itp, czy te 6000 kWh to maxi realnie trzeba grubo okroić

    Bo w takim rozumowaniu to uprodukuje dajmy na to 6000 x 0,8 bo pewnie glownie latem wiec im musze oddac a odebrac zima cyli zrobi sie z tego 4800 no powiedzmy 5000 kWh a zuzyje 7750 czyli mi braknie 2750 kWh x około 40 gr = 1100 zł , czyli ogrzewanie pmijając wydatek na budowe tego wszystkiego kosztuje mnie 1100 zł rocznie no dajmy na to 2 tys zł rocznie

    Jak mówie nie znam się ale czy moge przyjąć z grubsza takie rozumowanie????

  10. #150
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzyna82 Zobacz post
    Czy tak mam to sobie z grubsza liczyć że :
    1. 155 x 50 kWh/m2 = 7750 Kwh w ciągu roku ta podłogówka zużyje - oczywiście to tak bardzo ogólnie - czy może mam liczyć powierzchnie faktyczamaty bo wiadomo,że nie jest na 100% powierzchni polozona typu szafy itp

    2. Rozumiem,że elektrownia za około 30tys 6KW jestmi w stanie uprodukowac rocznie 6000 kWh - wiadomo rozliczanie z dostawca czyli juz to musze raz o,8 pomnożyć itp, czy te 6000 kWh to maxi realnie trzeba grubo okroić

    Bo w takim rozumowaniu to uprodukuje dajmy na to 6000 x 0,8 bo pewnie glownie latem wiec im musze oddac a odebrac zima cyli zrobi sie z tego 4800 no powiedzmy 5000 kWh a zuzyje 7750 czyli mi braknie 2750 kWh x około 40 gr = 1100 zł , czyli ogrzewanie pmijając wydatek na budowe tego wszystkiego kosztuje mnie 1100 zł rocznie no dajmy na to 2 tys zł rocznie

    Jak mówie nie znam się ale czy moge przyjąć z grubsza takie rozumowanie????
    Jeszcze dodaj do tego prąd bytowy i CWU...
    Ta elektrownia na dachu to ledwo wystarczy na to a ogrzewanie to już z sieci energetycznej...

    Moja chałupa zużywa na wszystko łącznie ok 14 tys kWh...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #151

    Domyślnie

    Trzymajmy siekonkretnych odpowiedzi na 3 postawione pytania, "bytowe" zużywa każdy człowiek choćby ogrzewał przez palenie ogniska na środku salonu więc nie ma co brac tego pod uwage tu chodzi o realne wyliczenia wskazane w pkt 1, 2 i 3 dotyczące ogrzewania

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzyna82 Zobacz post
    Trzymajmy siekonkretnych odpowiedzi na 3 postawione pytania, "bytowe" zużywa każdy człowiek choćby ogrzewał przez palenie ogniska na środku salonu więc nie ma co brac tego pod uwage tu chodzi o realne wyliczenia wskazane w pkt 1, 2 i 3 dotyczące ogrzewania
    Ale twoje"bytowanie" w pierwszej kolejności będzie zużywało to co ta twoja elektrownia wyprodukuje ...
    Nie bardzo rozumiem jak chcesz to rozdzielić i przede wszystkim po co to rozdzielać ...
    Posesja zużywa tyle a elektrownia na dachu redukuje to o tyle, resztę zapłacisz...

    Ad 1
    Ok 10MWh
    Ad 2
    Ok 6MWh
    Ad 3
    Ok 10 tys PLN
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 30-08-2017 o 22:09
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #153

    Domyślnie

    Nie ważne co jest zuzywane pierwsze a co drugie liczy sie rozliczenie roczne, co za roznica czy na bytowanie zuzyje z elektrowni i dokupie z sieci czy odwrotnie iles kilowatow braknie i za to bede musial zaplacic kolejnośc jest obojetna, jest 8 stron tego watku i wszyscy tak samo bezsensowanie pieprzatugłupoty, nie opłaca sie bo elektrownia, ledwo starczy na potrzeby bytowe i za ogrzewanie bedziesz musial placic z sieci wiec nie budujmy elektrowi - a jak nie pobudujesz elektrowni to co? - za prąd bytowy nie bedziesz musial płacic ??? dostaniesz go za darmo od św Mikołaja? wliczanie pradu bytowego w system ogrzewania to jakies chore podejscie, powtarzam, niezależnie od ogrzewania prąd bytwy trzeba placic, oświtle megaplac, bede miał kuchenke elektryczna załoze klimatyzacje na taki budynek i mi elektrowi braknie i co wtedy to znaczy że ogrzewanie elektryczne mnie drożej wyjdzie?? bzdura ogrzewanie wyjdzie tyle ile zużyje kWh wiec co maprad bytowy to porownania kosztow , michodzi o porownanie kosztow instalacji tradycyjnego grzewania czyli okolo32 tys + około 5 tys rocznie na ekogroszek a kosztów na instalacje elektrowni czyli owe 30 tys +kable i ile bede musial doplacić i o tym jest moje pytanie wiec proszenie mięszaci jesli znacie sie na tyle żeby mi nato odpowiedziec to proszebardzo, na razie pierwsza odp, nie wiem nailerealna ale była konkretna a reszta todyskusja nie na temat -i tak własnie sie zaśmieca forum wrzucaniem niepotrzebnych uwag - konkretne pytanie - konkretna odp

  14. #154
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A na samym końcu obudzisz się z rachunkiem rocznym w wysokości 3 tys...

    Mieszkam od kilkunastu lat w domu pędzonym prądem więc coś tam wiem na tem temat...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Popatrzyłem na ten projekt "Columbia" i przy projektowanym ociepleniu i rozległej bryle o 50kWh/m2 to możesz zapomnieć.
    Prędzej będzie to między 70 a 90 dlatego ogrzewanie czystym prądem to samobójstwo finansowe.
    Zanim zaczniesz planować ogrzewanie tego domu dowiedz się jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne tego domu.
    Najlepiej zrobisz jak odwiedzisz kogoś kto już w takim domu mieszka i z pierwszej ręki dowiesz się ile gazu lub węgla potrzebuje aby ten dom ogrzać.
    Jak wrócisz tu z tymi danymi to może dostaniesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.
    70 kWh/m2 to go przepisy nie puszczą, mówimy tu o samych potrzebach na CO.

    Tutaj rozpatrujemy przypadek grzania prądem i amortyzowaniu tego kosztu zyskami z PV, ale wydaje mi się, że ten dom jest do tego za duży.

    Kilka razy zgodziliśmy się na tym forum, iż grzanie prądem domu 110-120 m2 dobrze ocieplonego tak, ale już takie 150 m2 to raczej pompa. Amortyzacja z PV zmuszałaby do zbyt dużej inwestycji - tutaj by trzeba dać z 12-13 kWp, a to będzie koszotwać tyle co dwie PC.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #156

    Domyślnie

    Dzięki dla miloszenko i jasiek za jakiesliczby jak prosiłem, jeden pisze 50 drugi 90 kWh/m2 uśredniam to do 70 bo przypominam że chodzi mi tylko o ogrzewanie, Panowie nie ma sporu raczej że ta elektrowania rzeczywiście w ciągu roku naprodukuje tego pradu w okolicach tych 6000 Kwh więc na spokojnie jeszcze zobaczcie na ponizsze foto czyli porównanie i ewentualnie skorygujcie co jest źle.
    A ja postaram sie załatwic dane na zapotrzebowanie energetyczne dla tego domu o czym pisaliście ale to pewnie chwile potrwa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Porownanie_ogrzewania.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	395810

  17. #157
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Kilka uwag.
    1. założenie 70kWh/m2 może być zbyt optymistyczne
    2. 1000 zł na CWU może być za mało (gdzieś czytałem że szacuje się 30kWh/m2 dla CWU)
    3. Gdzie energia kosztuje 0.4 za kWh?

    Sugeruję zainstalować ogrzewanie podłogowe wodne bo wodę można ogrzać z dowolnego źródła i kable/maty tylko z jednego.
    Zbiornik z wodą jest dwu-funkcyjny CO i CWU.
    1. Byc moze
    2. szacowanie cwu wg powierzchni to taki paradoks na potrzeby audytingu i certyfikacji energetycznej budynków, nie ma zadnego uzasadnienia wiekszego zuzycia cw dla takiej samej liczby osób dla dwóch rozniacych sie powierzchnia budynków. Praktycznie ilosc energii na potrzeby cwu jest uzalezniona tylko i wyłacznie od ilosci osób i ich sposobu korzystania z cwu. Przujmuje sie srednio 1000 kWh/osob*rok, przy czym w wiekszosci przypadków jest to wartosc zawyzona.
    3. Wydaje sie chodzi o srednią cene w taryfie G12w

  18. #158
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzyna82 Zobacz post
    Dzięki dla miloszenko i jasiek za jakiesliczby jak prosiłem, jeden pisze 50 drugi 90 kWh/m2 uśredniam to do 70 bo przypominam że chodzi mi tylko o ogrzewanie, Panowie nie ma sporu raczej że ta elektrowania rzeczywiście w ciągu roku naprodukuje tego pradu w okolicach tych 6000 Kwh więc na spokojnie jeszcze zobaczcie na ponizsze foto czyli porównanie i ewentualnie skorygujcie co jest źle.
    A ja postaram sie załatwic dane na zapotrzebowanie energetyczne dla tego domu o czym pisaliście ale to pewnie chwile potrwa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Porownanie_ogrzewania.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	395810
    Z całym szacunkiem, ale przy bzdurnych założeniach wychodzą bzdurne wyniki.

    Po pierwsze przy obliczaniu ekonomicznych aspektow instalacji PV, nie można rozdzielać zużycia na cele bytowe od co/cwu.

    Po drugie instalacja co akumulacyjna na kablach w nowych domach, zużywa tylko prąd w taniej taryfie, a więc 1kWh kosztuje od 0.26 do 0,33zł w zależności od sprzedawcy i przyjmowanie wyzszej ceny jest naciąganiem rzeczywistości.

    Po trzecie PV bez dotacji nie jest opłacalna dla zastąpienia energii elektrycznej w taniej taryfie. Przelicz sobie 150m2x70kWh/m2=10.500kWh x np.0,27zł=2.835zł roczny koszt za ogrzewanie. PV o mocy 13kWp wyprodukuje rocznie taka ilość kWh. Koszt takiej instalacji to ponad 40tys. Zł / zwrot ponad 14 lat, a system opustów jest na lat 15 a później nie wiadomo co się stanie z kWh nie zużytymi on-line

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Z całym szacunkiem, ale przy bzdurnych założeniach wychodzą bzdurne wyniki.

    Po pierwsze przy obliczaniu ekonomicznych aspektow instalacji PV, nie można rozdzielać zużycia na cele bytowe od co/cwu.

    Po drugie instalacja co akumulacyjna na kablach w nowych domach, zużywa tylko prąd w taniej taryfie, a więc 1kWh kosztuje od 0.26 do 0,33zł w zależności od sprzedawcy i przyjmowanie wyzszej ceny jest naciąganiem rzeczywistości.

    Po trzecie PV bez dotacji nie jest opłacalna dla zastąpienia energii elektrycznej w taniej taryfie. Przelicz sobie 150m2x70kWh/m2=10.500kWh x np.0,27zł=2.835zł roczny koszt za ogrzewanie. PV o mocy 13kWp wyprodukuje rocznie taka ilość kWh. Koszt takiej instalacji to ponad 40tys. Zł / zwrot ponad 14 lat, a system opustów jest na lat 15 a później nie wiadomo co się stanie z kWh nie zużytymi on-line
    Co jest kolego bzdurnego, w założeniach bo, araz poprawię tabelkę ale usredniona cena w G12 to około 50 gr a nie 40 ale co do Twoich odpowiedzi

    Ad 1 Można rozdzielac a nawet trzeba napiszę co myślę najprościej jak sie da , buduje dom muszę mieć prąd jak każdy człowiek w XXI wieku i liczę żeby nie przeceniac funkcjonalności elektrowi - że kupię go z sieci jak każdy człowiek, przy elektrowni 6KW i tak mi go braknie więc zakładam że za bytowe płace jak Ty mój sasiad i wiekszośc ludzi na świecie i tu się konczą rozważania ile zużyje na lodówke tv itp bo to zalezy od liczby użytkowników i tu nie szukam oszczednosci zakladam że bede placił jak kazdy z Was i jak kto oszczędza, ale musze mieć ogrzewanie, które grzeje caly dom i mam prosty wybór maty zamiast wody lub standard piec i ekogroszek i porównuje tylko ogrzewanie odczepiając bytowe - czy to jakas folozofia???????

    Ad 2 Nie wiem gdzie kupuje energie ale mam przed sobą rachunek z G12 PGEObrót i gdyby liczył tylko nocną taryfę to wychodzi 33 gr a nie 27 jak liczyłes, a jak nawet policzyłem wyższącenę to dla ostatecznych rachunków wypadnie jeszcze lepiej ale że każdy tu pisze że wszystko zaniżane jest wiec przyjmijmy większa cene

    Ad 3 Gdyby grzewanie domu kosztowało jak Ty piszesz 2,835 zł i wiązało się z wydatkiem 10 tys na kable zamiast 35 na standart i co rok prawi 5 tys na ekogroszek to kazdy kto by grzał ekogroszkiem byłby debilem

    sory ale bez dotacji wygląda że na prad drożej nie jest, no i przepraszam alewygoda obslugi chyba nie jest dyskutowalna, wiem wiem zdobęde to zapotrebowanie na energie tego domu ale jak ktos krytykuje to niech w 3 min poprawi moja tabelke, nie obrażę się po to tu jestem żebyscie to skorygowali

  20. #160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "buduje dom muszę mieć prąd jak każdy człowiek w XXI wieku"
    Malbork i Wawel budowali a prądu nie mieli...Większe są jak Twój dom...
    MUSISZ?

    "musze mieć ogrzewanie, które grzeje caly dom i mam prosty wybór maty zamiast wody lub standard piec i ekogroszek i porównuje tylko ogrzewanie odczepiając bytowe - czy to jakas folozofia???????"

    Ogrzewanie - dobra rzecz...
    Woda - dobry nośnik ciepła...
    MOŻNA ją grzać KOTŁEM ELEKTRYCZNYM, gazowym, solarem, pompą ciepła, kotłem zgazowującym, wprost - kotłem gazowym lub... przez POCIERANIE rurki!
    Zakładając maty nie masz ŻADNEGO pola manewru...
    Albo prąd, albo z płaczem do mamy, która stary kociołek w ruderce ma...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 8 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony