dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: KORA

  1. #1

    Domyślnie KORA

    Zaleta kory ktora ukladanej pod drzewami i krzewami jest zatrzymywanie wilgoci, brak chwastow i uzyznianie.
    Jak gruba i jakiej srednicy powinna byc jej warstwa, czy mozna ja stosowac do kazdych drzew i dla wszystkich krzewow ?

  2. #2

    Domyślnie

    Grubość wyściółki ok 3 cm ( z czasem warto dołożyć)
    Jedynie rośliny które powinny rosnąć na podłożu kwaśnym (azalie, rododendrony, wrzośce ) powinny mieć wymieszaną korę pół na pół z kwaśnym torfem.
    Ale i w tej kwestji są dwie szkoły (za i przeciw)

  3. #3

    Domyślnie

    Ja jestem za a nawet przeciw

  4. #4

    Domyślnie

    Nie miałam doczynienia z korą. Ale okorowałam sobie drewno sosnowe (odpady tartaczne). Napiszcie, proszę, czy może być taka kora?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Może być. To taka sama kora jak w sklepach ogrodniczych.
    Tyle że inaczej pakowana

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kgadzina
    Może być. To taka sama kora jak w sklepach ogrodniczych.
    Tyle że inaczej pakowana
    Dzięki

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Jak to było drewno świeże to powinnaś to przesezonować, bo takie świeze to nie może być. A warstwa powinna byc grubości 2 cm.
    Pozdrawiam Marta

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hobo

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    6

    Domyślnie Re: KORA

    Cytat Napisał Ryszard1
    Zaleta kory ktora ukladanej pod drzewami i krzewami jest zatrzymywanie wilgoci, brak chwastow i uzyznianie.
    Jak gruba i jakiej srednicy powinna byc jej warstwa, czy mozna ja stosowac do kazdych drzew i dla wszystkich krzewow ?
    Z korą mam do czynienia od kilku lat i bardzo ją sobie chwalę. Wymaga ona jednak troszkę zachodu. Jednak problemy związane z jej stosowaniem są nieporównywalne w stosunku do zysków. Przede wszystkim nie należy stosować kory świeżej. Jeżeli macie dostęp do takiej należy złożyć ją na pryzmę w zacienionym miejscu, dobrze zmoczyć i poczekać min. 2 tygodnie, az się przekompostuje i procesy egzotermiczne zniszczą większość szkodników. Warstwa kory musi mieć min. 5 cm. Dopiero tak gruba warstwa daje odczuwalne efekty w postaci utrzymania wilgoci i osłabienia występowania chwastów. Kora dość szybko miesza się z glebą (zwłaszcza piaszczystą), ulega rozkruszaniu i innym naturalnym procesom. Produkty tych przemian przechodzą do gleby wzbogacając ją ale i zakwaszając ją przy okazji. Tak więc trzeba ją okresowo uzupełniać. Poza tym procesy te zużywają azot z gleby tak, że należy się liczyć z jego uzupełnianiem, tak aby nie zabrakło go roślinom. Oprócz tego miejsca wysypania kory dla estetyki powinny być wyraźnie oddzielone od pozostałego terenu czy to kamieniami czy drewnianym płotkiem (borderem). Inaczej kora rozłazi się po całym terenie. Jeszcze jedna ważna rzecz jeżeli chodzi o estetykę - w korze sosonowej nie powinno być domieszek kawałków drewna i innej kory,a zwłaszcza brzozowej. Należy też unikać kory pochodzącej z cżęści odziomkowej drzewa gdyz jest ona zbyt gruba, ciężko się kompostuje i nie utrzymuje wilgoci.

  9. #9

    Domyślnie

    Ale daliście mi do myślenia. To teraz doradźcie, proszę. Jak na razie mam wielki plac budowy w większości zastawiony materiałami budowlanymi, głównie drzewem i pustakami. Nie bardzo chciałabym składać tego na pryzmę, bo działkę i tak mam zawaloną. A poza tym jak zostawię na pryźmie, to moja Teściowa pomyśli, że to na opał i długo tak sobie nie poleży, bo nie będzie mogła przeboleć takiego "bałaganu". Trochę sobie tych odpadów tartacznych okorowałam i korę wsypałam do worka i OTWARTY worek postawiłam w nowowybudowanym garażu (drzwi jeszcze nie ma ale jest strop). Korę będę rozsypywać najwcześniej za rok. Czy to tak może być???

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hobo

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zosiek
    Ale daliście mi do myślenia. To teraz doradźcie, proszę. Jak na razie mam wielki plac budowy w większości zastawiony materiałami budowlanymi, głównie drzewem i pustakami. Nie bardzo chciałabym składać tego na pryzmę, bo działkę i tak mam zawaloną. A poza tym jak zostawię na pryźmie, to moja Teściowa pomyśli, że to na opał i długo tak sobie nie poleży, bo nie będzie mogła przeboleć takiego "bałaganu". Trochę sobie tych odpadów tartacznych okorowałam i korę wsypałam do worka i OTWARTY worek postawiłam w nowowybudowanym garażu (drzwi jeszcze nie ma ale jest strop). Korę będę rozsypywać najwcześniej za rok. Czy to tak może być???
    Oczywiście że dobrze zrobiłeś. kora w workach równie dobrze sie kompostuje.
    Zyczę powodzenia.

  11. #11

    Domyślnie

    dzięki Hobo.

  12. #12

    Domyślnie

    Mam kilkadziesiat drzewek i tylez ozdobnych krzakow. Postanowilem wszystkie "okorowac". Na poczatku kupilem kilka workow 80 l. w sklepie, ale to za malo. Wiec znalazlem tartak i nazbieralem kilka duzych workow za przslowiowe dziekuje. Teraz juz jest z iloscia kory lepiej, choc widze ze i mala ciezarowka to malo. Tak mysle ze dobrze co jakis czas dokladac swiezej kory, aby ciagle dostarczac nowych skladnikow,

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gdzie

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryszard1
    Mam kilkadziesiat drzewek i tylez ozdobnych krzakow. Postanowilem wszystkie "okorowac". Na poczatku kupilem kilka workow 80 l. w sklepie, ale to za malo. Wiec znalazlem tartak i nazbieralem kilka duzych workow za przslowiowe dziekuje. Teraz juz jest z iloscia kory lepiej, choc widze ze i mala ciezarowka to malo. Tak mysle ze dobrze co jakis czas dokladac swiezej kory, aby ciagle dostarczac nowych skladnikow,
    Masz rację co jakiś czas musisz uzupełniać warstwę kory. Tym bardziej jezeli nie jest ona ograniczona płotkiem, krawężnikiem czy kamieniami. ja stosuje korę ze względu na chwasty i zatrzymywanie wilgoci, chociaż ostatnio wymyśliłam inny sposób. Na dobrze wyplewiony kawałek rabatki
    rozkładam agrowłokninę a potem zasypuję małymi kamyczkami (taki malutkie otoczaczki - nie wiem jak to nazwać), następnie planuję rozkład roślinek, odgarniam kamyczki, wycinam otwór w agrowłókninie i sadzę. Zaletą tego jest to że nie mam mrówek(działka przy lesie i są one plagą), chwastów, a nornice nie przemieszają mi ziemi z korą.

  14. #14

    Domyślnie

    z tego co gdzieś wyczytałem kora w procesie rozkladu potrzebuje duzo azotu który wyciaga z miejsca w którym lezy i nie oddaje z powrotem do gleby, dlatego w przypadku stosowania kory do sciólkowania koniecznie jest uzupelnianie zwiazków azotu przez stosowanie nawozów co do zalet to pisali dokładnie to co przedmówcy.
    zielonym do góry

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziaba
    Grubość wyściółki ok 3 cm ( z czasem warto dołożyć)
    Jedynie rośliny które powinny rosnąć na podłożu kwaśnym (azalie, rododendrony, wrzośce ) powinny mieć wymieszaną korę pół na pół z kwaśnym torfem.
    Ale i w tej kwestji są dwie szkoły (za i przeciw)
    A nie lepiej wysypać torf a na to korę ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony