dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1

    Domyślnie Żarówki LED?

    Witam wszystkich, mam dwa pytania odnośnie wymiany żarówek zwykłych na LED-y. Chcę wymienić sześć zwykłych żarówek halogenowych 12V o mocy 20W każda, na żarówki LED-owe ,i tu moje pytanie, czy LED-y o mocy 2,5W i strumieniu świecenia 190 lumenów każda, będą dawały tyle światła co zwykłe (stare) żarówki? I drugie pytanie ,czy konieczny jest montaż zasilacza na prąd stały 12V? Jeden producent podaje że jego LED-y działają ze zwykłymi transformatorami toroidalnymi jak i z elektronicznymi, natomiast inny podaje że konieczny jest montaż wyżej wymienionego bo w zwykłych zdarzają się skoki napięcia i LED-y mogę się popalić. Naciąganie na kasę czy może ma rację? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    Można kupić ledy na 230 v pasujące do starych opraw

    Cieżko powiedzień jak jest ze światłem bo to zależy od barwy diody i otoczenia jak również i marki żarówki.
    Najlepiej wypróbować sobie samemu
    el-tom.business.site

  3. #3

    Domyślnie

    Witam! Ja zawsze biore najmocniejsze ledy jak wymieniam zamiast zwykłych, bo gdy zamontuje to każdy ma wrażenia że "stare świeciły mocniej" jest to inne światło poprostu a w 99% można wymienić. Transformatory zawsze biore typowo do ledów głównie ze względu na "święty spokój" (nikt mi nie powie że to moja oszczędność jak coś sie podzieje) Nie montowałem ledów na zwykłych toroidach czy elektronikach. pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Może zadaje banalne pytania ale wiele opini czytałem i słyszałem na temat LED-ów. Że słabo świecą i nie nadają się do oświetlenia mieszkania a jedynie do podświetlania wnęk ,półek, schodów itp. Żarówki które chcę wymienić mają wejście G4 a LED-y z takim wejściem jak mają 200 LM to niemal max co można uzyskać. Wiadomo dochodzi kąt świecenia ,ilość diod, a jeśli chodzi o barwę światła to jestem zdecydowany na (białą ciepłą). Długo już użytkujecie LED-y, jak z oszczędnością energi ,faktycznie jest różnica?

  5. #5

    Domyślnie

    co do doboru ledów to musisz sam próbować ale g4 to masz chyba te igiełki to rzeczywiście troche kicha. Dużych powierzchni nie oświetlisz dobrze ledami, korytarz łaznienka czy dekoracyjne oświetlenie to ok. Jeśli miejsce jest inne niż łazienka to wywal trafko i zmień oprawki i gniazdo i daj 230V. Oprawka to koszt kilka złotych ,gniazdo gu10 to chyba 1-2 zł i led to już bardzo rozbierzne ceny, ne kupój byle czego, kanluxa zdażyło mi się że wymieniałem po jakiś czasie, ja montuje "systemled" (http://systemled.pl/index.php) i niemiałem żadnych problemów.A z oszczędnością to napewno jest! ale nie odczujesz jej znacząco na rachunkach. Zaleta leda jest żywotność ja mam już któryś rok i paski ledowe i halogeny, nie wymieniałem jeszcze nic, trafa też mam systemled. Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Te LED-y mają znalezć się nad meblami w kuchni ponieważ pełnią one role oświetlenia blatu a zarazem oświetlają większą połowę pomieszczenia. Ja mam kuchnię ciemną (bez okna) tak że światło jest zapalone non stop i stąd moja decyzja. Stare halogeny i transformatory były zakupione w raz z meblami (takie półeczki z oświetleniem) a że jest ich sześć plus cztery jeszcze w drugiej części kuchni =200W. Fakt jaśniutko jest ale jakim kosztem. Dziękuje za szybkie odpowiedzi i chyba zdecyduje się na te 230V bo faktycznie z tym wejściem G4 wiele nie zdziałam. Pozdrawiam.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A ja ma takie doświadczenie z ledami:
    Na początek wymieniłem halogeny pod szafką w kuchni na tasmę ledową smd. Halogen jeden sie psuł więc uznałem, że nie bedę już iinwestował w oprawe halogen tylko wymieniłem an listwę. Miałem 3 x 20W halogen a teraz mam listwe 2 mb , która ma 10W, czyli oszzcedność ok. 50W.
    Jak zobaczyłem, ze jest Ok i do przyjęcia a spaliła mi się żarówka energooszczędna z IKEI na E14 11w, więc nabyłem 4 ledowe 3,5W - 390 lm (80 led) - oszczędność 30W. Efekt taki , ż ena początku było mi ciemnawo, bo świeca trochę puntowo, ale że mam dużo innych świateł dośc szeroko i gęsto rozmieszczonych więc się nie martwiłem. Po mieisacu uznałem, że warto zmienić wszytskie światła z energooszczędnych 7 x 11w na 7 x 3,5w typu smd 5050, czyli oszczędność 52,5W
    + jeden kinkiet była 4 W energooszczędna na 3,5 smd 5050 - czyli w sumie żadna oszzcednosć, ale dużó jasniej. W drugim pokoju 3 x energooszczędne 11W na 3,5W 5050 smd - daje oszczędność 22,5W. W łazience 2 zwykłe 60 W zmiweniłem na dwie 3,5 W smd 5050 co daje oszzcędność 113W, przedpokój dwie 60w a teraz dwie 3,5W 5050 smd co daje równiez 113W. Kuchnia sufit była jedna 60W a teraz jest led 3,5W 5050 smd, czyli oszczedność 56,5 W i jeszcze zmieniłem w trzech halogenach G4 (20W) na led smd 5050 3,5W, co daje nie mniej nie więcej niż 49,5W. Czyli łacznie miałem żarówek na łaczną moc ok. 534 W a teraz mam nie spełna 100 W. jak włączę wszytskie światła to ledwo zegar mi idzie. Ale wiadomo prąd to nie tylko żarówki. Wydałem na nie + dwa transformatory (musiełąem wymienić halogenowe na ledowe) ok. 700 pln. Czy się zwróci , penwie tak, ale za jakiś długi czas. Czy jest różnica w oświetleniu (jasności)? w sumie nie ma , bo ja mam dośc duzo punktów świetlnych poustawianych w miejscach newralgicznych, np. w łaziene mam jedną na suficie (przy eij to rzęś nei można wyrywać ) ale mam drugą przy lustrze, co jest wystarczajace. poza tym komfort taki, że nawet jak sie zostawi gdzieś światło to nie liczę w myśłch ile zjadło watów. Poza tym, mając coraz większą świadomosć , siedzę przy TV tylko przy żarówce 3,5 ok. 450 lm . Ważne jest żeby kupwoac ledy smd i tylko 5050, bo dają większa jasnośc przy takiej samej mocy.


    Kilka zdjęć po zmianach żarówek:







    Ostatnio edytowane przez tfor ; 16-02-2012 o 06:02

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fatalna

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ciężko jest porównywać halogen do LEDa. Dla klienta najwazniejszy jest poziom natezenia oswietlenia powierzchni mierzony w luxach i na tej podstawie porownuja zrodla swiatla. Strumien swietlny ze zwyklej zarowki jest kierowany dookolnie, a LED swieca kierunkowo. Halogeny w obudowach MR16 czy GU10 maja reflektory ktore skupiaja wiazke swiatla w okreslonym kacie, ale i tak czesc swiatla jest rozpraszana. Dzieki temu poziom natezenia oswietlenia z LED jest wiekszy. Jeśli chodzi o przepalanie się LEDów - faktycznie są one wrażliwe na przepięcia, ale czy bardziej od halogenów? - nie powiedziałabym.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  9. #9

    Domyślnie

    A powiedzcie jeszcze proszę czym się różnią żarówki LED-owe które mają np. 2W i 160LM od żarówek 1W 160LM ,oczywiście poza tym że pobierają więcej prądu. Oglądam sobie te żaróweczki w internecie i tak myślę skoro ilość lumenów jest jednakowa to dlaczego jedna pobiera 1W a druga 2W ? To samo wejście, ta sama wielkość a różnica w poborze mocy? Może ilość diod odgrywa tu rolę?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    ilość diod i rodzaj. Bo smd świeca dużó jasniej. A jeszcze smd 5050 to w ogóle najjasniej.

  11. #11

    Domyślnie

    Ok ,więc tak to wygląda ,już mniej więcej jakieś obeznanie mam. Myślę że wiele osób ma podobne problemy jeśli chodzi o oświetlenie LED, takie tematy na forach są potrzebne bo szkoda naszej kasy i nerwów. Człowiek chciałby zaoszczędzić, a nieraz okazuje się że stracił w sumie przez swoją niewiedze a czasem nie uczciwych sprzedawców. Tak czy owak dzięki za odpowiedzi.

  12. #12

    Domyślnie

    Na pewno warto wymieniać te żarówki, których używamy dłużej niż chwilę. Nie ma sensu chyba inwestować w LED-y do spiżarni, wiatrołapu lub spiżarni. No i takie miejsca jak łazienka wg mnie wymagają raczej tradycyjnego oświetlenia. Doceniają to szczególnie kobitki.
    I już mieszkamy !

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fatalna

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,
    a czemu halogeny zastępować "żarówkami LED" skoro istnieją odpowiednie zamienniki halogenowe LED jak choćby pierwszy z brzegu http://www.lednews.pl/led-b2b/35-zamiennik-mr16-gu10. Nie zawsze tam gdzie były halogeny będą potem pasować ledowe zamienniki zwykłych żarówek. Warto więc sprawdzić mocowanie i szukać ledowych odpowiedników halogenów, cena na pewno bardziej przystępna niż cena tzw. żarówek LED
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  14. #14

    Domyślnie

    Pomocy!
    Jestem na etapie wyboru oświetlenia do całego domu.
    To musi być coś bardzo minimalistycznego(oprawy,plafony).
    Mam problem z doborem zródła światła i nie mam pojęcia jakich opraw się uczepić.
    Najważniejsza sprawa to to,że lubię mocne,jasne światło.
    Tak przeglądam internet i patrzę na to co mam w domu-najlepszym oświetleniem są oczywiście jarzeniówki.Te nowoczesne nie migają,nie kosztują kroci,ale w dalszym ciągu sporo jest opinii na temat ich szkodliwego wpływu na zdrowie i środowisko.
    Led?
    Zrobiłam przegląd ledowych oprawa(można zawału dostać co do cen).Nie mam kompletnie pojęcia ile powinnam zaplanować "podejść" pod oprawy led i jakiej one powinny być mocy razem wzięte,żebym nie cierpiała na niedobór światła?
    Przykładowa oprawa
    https://encrypted-tbn2.google.com/im...zmZGh3eOtyhp-g



    Jak zachowa się w praktyce-jasno?ciemno?

  15. #15

    Domyślnie

    Przepraszam,nie dopisałam
    http://www.redcoon.pl/B344413-OSRAM-...tlenie-szynowe

    OSRAM POWERstixx
    zestaw 3 modułów LED
    3 x 4,7 W
    ile da mi to realnego światła?

    Albo philips ledino
    Liczba źródeł światła: 4
    Moc źródła światła w zestawie: 7,5 W
    Maksymalna moc wymiennego źródła światła: 7,5 W
    Barwa światła: 2700 k, ciepła biel
    Kąt wiązki światła: 40°
    http://www.philips.pl/c/ledino-lumin...specifications
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 11-08-2012 o 20:08

  16. #16

    Domyślnie

    nie podajesz najważniejszego, jak duże pomieszczenie ? w wiatrołapie 4m2 będzie jasno. pokoju 20 m2 nie oświetlisz - będziesz miała punktowo skierowane światło. ściany, sufit i wszystko na co nie skierujesz jednego z 4 reflektorków będzie może niedoświetlone. tak ma być ?
    ja w 28m2 pokoju mam jedną ścianę oświetloną przez 4 ledy po chyba 2,7W (łącznie ponad 10W) ściana jako tło do telewizora pięknie oświetlona ale pokój w półmroku. efekt był zamierzony, jestem zadowolony. jednak całego pokoju tym nie oświetlisz !
    desmear

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki.
    Pietra są otwarte,nie ma drzwi pomiędzy pomieszczeniami,tylko różne ścianki.
    Czyli generalnie światło się nie rozproszy i musiałabym zrobić wiele punktów.
    Halogeny odpadają dla mnie na pewno,czyli nie ma innego wyjścia jak przeprosić się z tradycyjną żarówką

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    ... zestaw 3 modułów LED 3 x 4,7 W
    ile da mi to realnego światła?
    Parametrem który pozwala ocenić "ilość światła" jest "skuteczność świetlna" .
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Skutecz..._%C5%9Bwietlna

    Najsłabsze żarówki led mają ok. 30lm/W . 80lm/W to już powód do chluby i podkreślania tego w opisie produktu.

    Zestaw 3x4,7 to coś pomiędzy 423lm i 1128Wlm czyli realnie tyle światła dają zwykłe żarówki - 40W i 100W

    Mylące jest oglądanie świecenia żarówek w sklepie. Świetlówka emituje światło dużą powierzchnią, dioda małą. Stąd złudzenie większej jasności żarówek led.

  19. #19

    Domyślnie

    Dzięki.
    Skąd się biorą aż takie szerokie widełki?
    czyli realnie tyle światła dają zwykłe żarówki - 40W i 100W
    Czyli tak naprawdę nie da się określić przed zakupem ile światła odda dany zestaw led na pewno?

    Czy w ogóle może się udać całkowite (dobre) oświetlenie domu ledami?

  20. #20

    Domyślnie

    Oświetlenie led rozwija się dość szybko...

    Pi razy oko da się. Niektóre z żarówek led mają podany parametr lm/W. Tu wystarczy przeliczyć lumeny, przyjmując dla zgrubnego porównania, że zwykła żarówka 100 W daje 1000lm.
    Dla tych żarówek, które nie mają podanego parametru lm/W możesz przyjąć 30lm/W najtańsze, 70lm/W najdroższe.
    Oczywiście można oświetlić ledami mieszkanie, jest to tylko nieekonomiczne. Zamiennikiem jednej zwykłej żarówki 100W jest około dziesięć najtańszych żarówek led 3W.
    Przy projektowaniu oświetlenia led ważne są też kąty świecenia.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony