dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 93
  1. #41
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał remo_78 Zobacz post
    Może one + mikrowentylacja okien uratują sytuację bo normalnie masakra. Pozdrawiam
    Ja zamontowałem w pomieszczeniach mieszkalnych (tam, gdzie przepisy tego nie zabraniają) kratki z żaluzjami i w miarę potrzeby albo je otwieram, albo przymykam (lub całkowicie zamykam). I jest O.K.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K Zobacz post
    Remo - kratka wentylacyjna musi być w pomieszczeniu z kominkiem.

    Z kratek wieje bo dom jest szczelny a możliwe, że i kominy są za niskie.
    Jest w aneksie kuchennym (kuchnia otwarta na salon). Tamtą nad samym kominkiem tymczasowo przymknąłem(i tak nie wyciąga tylko nawiewa) bo to przez nią strasznie wieje tak że odczuwam dyskomfort w salonie gdzie najwięcej przebywamy. Jak poradzę sobie z wentylacją to ja odetkam.
    Sobieradek ja nie mam kratek z żaluzjami niestety ale kiedyś sobie być może powymieniam na takie. Nie mam tez piwnicy ani spiżarni ale w razie co z nawietrzakiem sobie poradzę bo dam go vis a vis kominka. Myślę teraz dość intensywnie o takim z grzałką muszę zapytać w Darco czy można taką grzałkę wyłączyć jakimś przyciskiem na obudowie np. Teraz testuję mikrowentylację zobaczymy jeszcze jak to będzie. Co do podcinania uszczelek to jestem dość sceptycznie nastawiony chcę mieć choć odrobinę możliwości panowania nad tymi "strużkami powietrza" wiec raczej nawietrzak byłby tu optymalnym rozwiązaniem. Kusi mnie jeszcze zainwestowanie w komin czyli nasady kominowe na kominy wentylacyjne (obrotowe albo stałe np. typu H - o tych H wiele dobrego słyszałe) + samonastawna na komin spalinowy ale to już duży wydatek więc się przed tymi myślami bronię jak tylko się da ale czuje że zaczynają mnie pożerać

  3. #43

    Domyślnie

    http://kominy24.pl/image_func.php?im...g&maxwidth=100

    Te nasady też są dobre i nie szpecą komina.

    Trzeba tylko pamiętać, że nie ma idealnych nasad które rozwiążą nam wszystkie popełnione błędy kominowo - wentylacyjne.

  4. #44
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał remo_78 Zobacz post
    Myślę teraz dość intensywnie o takim z grzałką muszę zapytać w Darco czy można taką grzałkę wyłączyć jakimś przyciskiem na obudowie np.
    Przeczytaj ten opis działania dokładniej. Z tego, co ja tam widzę, to grzałka samoczynnie się załącza poniżej 8+-4 st.C.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 25-02-2012 o 18:03

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Przeczytaj ten opis działania dokładniej. Z tego, co ja tam widzę, to grzałka samoczynnie się załącza poniżej 8+-4 st.C.
    Ale przecież termostat będzie można wyłączyć choćby pozbawiają go zasilania. Pewnie jest tam jakiś magiczny przycisk który to robi a jak nie można samemu coś wykombinować. Poczytałem sobie też o nasadach. Tą co podał M K faktycznie mniej się rzucają w oczy niż "H". W mojej okolicy większość właśnie takie ma. Czy spełniają swoją funkcję - czytałem że wiatr musi mieć odpowiedni kierunek a samoobrotowe uniezależniają się od tego kierunku. Z drugiej strony wymagają przeglądów i są bardziej awaryjne ale coś za coś.
    Dzisiaj w końcu wiatr ustał i są wymarzone warunki do dalszych eksperymentów - nic nie zakłóca pracy komina - więc test mikrowentylacji wyjaśni w jakim kierunku powinny iść dalsze poczynania.

  6. #46
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał remo_78 Zobacz post
    Ale przecież termostat będzie można wyłączyć choćby pozbawiają go zasilania.
    To po kiego czorta to kupować? Taniej wyjdzie kawałek rury, kratka i anemostat

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    To po kiego czorta to kupować? Taniej wyjdzie kawałek rury, kratka i anemostat
    A po takiego, żeby mieć/posiadać uczucie większej satysfakcji z posiadania czegoś "lepszego" niż inni A tak serio to tam też jakieś kanały tłumiące są a to u mnie może być ważne.
    Właśnie jestem po kolejnym rekonesansie po kratkach wentylacyjnych w moim domu(żona to już puka się w czoło jak widzi u mnie ten błysk w oku) i mam kolejne wnioski. Wiatr od zachodu, niewielki (okno tarasowe mam zorientowane na zachód jakby ktoś chciał wrócić do moich rzutów domu z początku). Temp. na zewnątrz 1,5 st.C. w domu 20-21 zarówno na parterze i na poddaszu(poddasze niezamieszkane, raczej jako graciarnia na razie, ale czego się nie robi dla eksperymenta). Okna na dole ustawione na mikrowentylację 1mm. We wszystkich kratkach wentylacyjnych jest prawidłowy wywiew(nawet w tej nad kominkiem najbardziej problematycznej). Zamykam mikrowentylację jedynie w oknie tarasowym wszystko wraca do normalności czyli raczej nienormalności - kratki w kominie nawiewają, kratki w kominkach PCV wywiewają). Czyli potwierdza się to w czym pomagacie mi zaradzić - zbyt szczelny dom. Trzeba zamontować nawietrzak ścienny. Sobieradek trochę mnie naprowadzał gdzie cóś takiego dać. Po przeanalizowaniu za i przeciw mam trzy opcje: wiatrołap, kuchnia np. w szafce pod zlewem, salon na przeciwko kominka, Wszędzie tam jest ogrzewanie podłogowe. Najzimniejszym miejscem jest wiatrołap, ale też najmniej wpływającym na komfort zamieszkania. Najcieplejszym kuchnia i salon(kuchnia otwarta na salon). Macie jakieś typy?

  8. #48

    Domyślnie

    a nie masz przypadkiem kosza na śmieci w szafce pod zlewem?

  9. #49

    Domyślnie

    no i nie prościej zostawić na tych mikronawiewach w oknach?

  10. #50

    Domyślnie

    Może i prościej ale na pewno zimniej w czterech pomieszczeniach na raz.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K Zobacz post

    Zależy ile masz uszczelek w oknach jak jedną to wycinasz ok. 5-6 cm uszczelki, na środku skrzydła u góry. W to miejsce wklejasz cieńszą uszczelkę, takiej grubości aby był delikatny przewiew powietrza.
    Jak masz dwie uszczelki, to na środku wycinasz ok 5-6 cm uszczelki zewnętrznej a potem ok 5 cm od rogu okna wycinasz 3-4 cm wewnętrznej uszczelki i też można wkleić w to miejsce cieńszą
    A jak to jest z oknami w pomieszczeniach innych niź "mieszkalne". W łazience wiadomo okno powinno być szczelne i tam tylko wywiew przez komin. W kuchni otwartej na salon - no właśnie czy tam w oknie kuchennym powinno być rozszczelnienie czy nie - wywiew komin. Innym miejscem jest wiatrołap. Pomieszczenie bez okien ze szczelnymi drzwiami zewnętrznymi. U mnie trochę zaczyna dziwnie pachnieć. M K dać tam coś w rodzaju nawiewnika lub inne rozwiązanie?

  12. #52

    Domyślnie

    W kuchni z oknem (moim zdaniem), nawiewnik jest zbędny. Wystarczy nauczyć się, że przed każdym gotowaniem, smażeniem, itd., trzeba rozszczelnić okno.

    Wiatrołap - jak nie ma w nim kratki wentylacyjnej, szczelne są drzwi zewnętrzne i drzwi odgradzające wiatrołap od reszty domu, to pachnieć nie będzie
    Szczególnie jak obuwie tam zostawione jest mokre lub przepocone.
    Sposoby:
    1/ rozszczelnić drzwi zewnętrzne, wstawić kratkę pod sufitem z wiatrołapu na korytarz albo do najlepiej do sąsiedniego pomieszczenia z kratką wentylacyjną
    2/ zaopatrzyć sie w dobry odświerzacz powietrza, często wietrzyć, buty suszyć w innym dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

  13. #53
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał remo_78 Zobacz post
    Innym miejscem jest wiatrołap. Pomieszczenie bez okien ze szczelnymi drzwiami zewnętrznymi. U mnie trochę zaczyna dziwnie(?) pachnieć.
    No właśnie. Dlatego u siebie w wiatrołapie zainstalowałem pod sufitem rurę fi100 (przez ścianę) z ładną kratką z zewnątrz i anemostatem wewnątrz. Teraz, zależnie od potrzeby i pory roku (gdy są np. mokre buty bądź ubrania) - otwieram, przymykam lub zamykam całkowicie. No i mam w wiatrołapie kilka pętli "podłogówki", aby szybciej to wszystko schło Latem otwarte jest całkowicie.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 06-03-2012 o 09:26

  14. #54
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    żarówa

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    08-620
    Posty
    1

    Domyślnie

    mam podobny problem, ale gdzieś o uszy obiło mi się coś na temat kratki autoaktywnej - www.kratkaautoaktywna.pl
    z tego, co udało mi się wyczytać to sprawa fajna, bo eliminuje ciąg wsteczny

    może ktoś próbował i może coś więcej napisać?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K Zobacz post
    Napisał remo_78:
    Najlepiej jak wilgotność powietrza mieści się w przedziale 45-55 %, jak jest 60-75 % to wentylacja nie działa prawidowo
    Powiedzcie mi, czy jeśli nawiew i wywiew w domu jest bardzo delikatny, a wilgotność mieści między 45-55% to rozumiem, że wszystko działa prawidłowo i nie ma sensu kombinować ze zwiększaniem nawiewu/wywiewu?
    Ostatnio edytowane przez sh4rky ; 08-10-2014 o 12:26

  16. #56
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał żarówa Zobacz post
    mam podobny problem, ale gdzieś o uszy obiło mi się coś na temat kratki autoaktywnej - www.kratkaautoaktywna.pl
    z tego, co udało mi się wyczytać to sprawa fajna, bo eliminuje ciąg wsteczny
    Na załączonej przez ciebie stronie internetowej figuruje stwierdzenie: "kratka wentylacyjna autoaktywna. dzięki specjalnej konstrukcji chroni przed nawrotem zimnego powietrza z kanału wentylacyjnego jednocześnie wentylując pomieszczenie"
    Jeśli ta firma uważa, że wentylacja polega tylko na wywiewie, to lepiej ją omijać z daleka

  17. #57
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ErgoEden

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Na załączonej przez ciebie stronie internetowej figuruje stwierdzenie: "kratka wentylacyjna autoaktywna. dzięki specjalnej konstrukcji chroni przed nawrotem zimnego powietrza z kanału wentylacyjnego jednocześnie wentylując pomieszczenie"
    Jeśli ta firma uważa, że wentylacja polega tylko na wywiewie, to lepiej ją omijać z daleka
    Jeżeli źle piszą o nas jako firmie niejako jestem jakby wywołany do tablicy:

    Najlepiej to udawać experta i od razu napisać negatywną odpowiedź na produkt nie znając obliczeń, patentu, zastosowanych zjawisk fizycznych oraz 2 letniego okresu sprawdzania, testowania, ulepszania.

    Nie wiem na jakim przedmiocie i w jakiej uczelni technicznej tego uczą, że kanał wentylacyjny jest nawiewny ?

    Nic bardziej mylnego - kanał wentylacyjny w systemie grawitacyjnym stosuje zasadę ruchu powietrza z wewnątrz na zewnątrz budynku, jego zadaniem jest usuwanie zużytego powietrza, dwutlenku węgla, który sami wydzielamy, który to unosi się ku górze w pomieszczeniu wentylowanym, w żadnym wypadku nie powinno być ruchu z zewnątrz, np. w bloku wpychanie dymu papierosowego, zapachów od sąsiadów - aby wymiana była kompletna, ilość usuniętego powietrza musi być równa dostarczonemu świeżemu powietrzu. Najlepiej żeby ten ruch był regulowany lub co najmniej płynny w kierunku wywiewnym oraz ograniczony, gdyż podczas dużego wiatru wywieje nam wszystkie ciepłe powietrze i zastąpi zimnym poprzez nawiewniki, mikrorozszczelnienia okien, szczeliny w otworach drzwiowych i okiennych. Co daje opatentowana przez wynalazcę Fizyka Janusza Bielskiego - kratka autoaktywna? Po pierwsze: zastosowano w niej wymianę zawartą w polskiej normie budowlanej dotyczącej wentylacji grawitacyjnej dla przypomnienia PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - wymagania". Po drugie: zastosowano część tylną kratki z materiału izolacyjnego, jakim jest styropian i to aż 7 cm styropianu, grubości nie da się zmienić, gdyż zastosowane w kratce prawo Bernoulliego w odniesieniu do gazów, ze względu na to ma odpowiednio wyprofilowane kanały tak, że już w samej kratce jest ciąg, dodając do tego ciąg kominowy, który odbierze zużyte powietrze dostarczone przez kratkę autoaktywną, mamy dobrą wymianę powietrza. Izolacja i specjalne kanały zapobiegają powracaniu zimnego powietrza oraz chłodzeniu przez zimne powietrze z kanału pomieszczenia wentylowanego, do czego służy izolacja styropianowa. Kratka nie będzie miała zastosowania wtedy, gdy popełnimy błąd w sztuce kominiarskiej i zbudujemy komin jak tłocznię zimnego powietrza (tzn. błędne wykonanie komina – takie, iż nad dachem na zakończeniu komina wykonujemy czapkę oraz mamy wymurowane 3 strony kanału wentylacyjnego; prawidłowo powinno być to wykonane jako swobodny wylot lub przynajmniej z 2 stron komina powinien być wylot zużytego powietrza) oraz może być problemem w montażu do nowoczesnych cienkościennych i niewielkiej średnicy kanałów wentylacyjnych prefabrykowanych. Nasza kratka jest alternatywą dla drogich instalacji wentylacyjnych z rekuperatorem i odzyskiem ciepła, (ale jaka to oszczędność jeżeli zużyjemy więcej prądu niż oszczędzimy na wentylacji) dlatego nasza kratka w pierwotnej wersji nie ma żadnego zasilania, a spełnia podobną funkcję. To było dość ważnym czynnikiem w ostatnim roku, gdzie bardzo duża ilość mieszkańców była odcięta od prądu, a tym samym od wentylacji, w której zastosowano zasilanie elektryczne.
    Ostatnio edytowane przez ErgoEden ; 16-10-2014 o 19:26

  18. #58
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał ErgoEden Zobacz post
    Najlepiej to udawać experta i od razu napisać negatywną odpowiedź na produkt nie znając obliczeń, patentu, zastosowanych zjawisk fizycznych oraz 2 letniego okresu sprawdzania, testowania, ulepszania.
    Szanowny "expercie"! U nas w Polsce używa się zwykłego słowa "ekspert". Ale to tak na marginesie
    Cytat Napisał ErgoEden Zobacz post
    Nie wiem na jakim przedmiocie i w jakiej uczelni technicznej tego uczą, że kanał wentylacyjny jest nawiewny ?
    A gdzie ja TO napisałem

    Cytat Napisał ErgoEden Zobacz post
    ...kanał wentylacyjny w systemie grawitacyjnym(!) stosuje zasadę ruchu powietrza z wewnątrz na zewnątrz budynku(?), jego zadaniem jest usuwanie zużytego powietrza, dwutlenku węgla, który sami wydzielamy, który to unosi się ku górze w pomieszczeniu wentylowanym,.
    Drogi "expercie"! Zalecam powtórkę z fizyki! Grawitacja, to inaczej ciążenie. Twoja przydługa "wypowiedź" tylko mnie utwierdziła w poprzednio wyrażonej opinii. Nie miałem zamiaru obniżać sprzedaży Twojego wynalazku, ale jeśli on nawet w jakiś cudowny sposób działa, to na pewno nie ma podstaw naukowych, czego dowodem jest twój powyższy "wywód".
    Ciepło pozdrawiam
    P.S. Jeszcze jeden cytat z twojej "wypowiedzi": "Nasza kratka jest alternatywą dla drogich instalacji wentylacyjnych z rekuperatorem
    i odzyskiem ciepła, (ale jaka to oszczędność jeżeli zużyjemy więcej prądu niż oszczędzimy na wentylacji)"

    Ciekaw jestem, co na powyższe powie T.B.(?)
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 16-10-2014 o 20:42

  19. #59
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ciekaw jestem, co na powyższe powie T.B.(?)
    Najlepiej nic nie "mówić" tylko zacytować.
    kratka autoaktywna
    Nie dopuszcza zimnego powietrza do środka, tylko przepuszcza małymi ilościami powietrze ciepłe na zewnątrz, jednocześnie wentylując pomieszczenie. Jedna taka kratka w mieszkaniu pozwala zaoszczędzić przez sezon 300kg węgla, dwie 600 kg. W skali kraju w ciągu jednego roku to jest kwestia 2,7 do 3 milionów zaoszczędzonych ton węgla.


    Przeczytaj cały tekst: Ełczanin opatentował kolejny wynalazek - Ełk http://elk.wm.pl/140971,Elczanin-opa...#ixzz3GMzVTgTM
    i

    Szanowny dr Jarosław Muller http://www.wis.pk.edu.pl/s-4/s-43/pr...law_Muller.htm
    ... przy 9-12 Pa nawiewnik w oknie powinny mieć 9m dł.
    Szanowny dr Jerzy Sowa http://www.bip.pw.edu.pl/Sklad-osobo...kci/Jerzy-Sowa
    Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji.

    Pozwoli, wiec Pan JTD, że ja się wyjątkowo, nie wypowiem.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji.
    Doprawdy ? Hmmm, to jakim cudem ja się jeszcze nie udusiłem, najwyraźniej jestem beztlenowcem, zresztą jak kilkanaście-kilkadziesiąt mln. Polaków.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony