dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 199
  1. #1

    Domyślnie kto doradzi - odkurzacz centralny

    Witam

    Chce sam zrobic instalacje do centralnego odkurzacza i prosze bardziej doswiadczonych o pomoc w usytulowaniu gniazdek.
    Napewno chce automatyczna szufelke przy kominku i kuchni oraz zastnawiam sie nad wiatrołapem. Gdzie dac reszte gniazdek ?

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...e87771882.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...59259cc32.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...19b5a08cb.html

    Druga sprawa gdzie najlepiej dac jednastke centralna - garaz, kotlownia czy piwnica ?

    Z gory dziekuje za odpowiedz
    Tomek

  2. #2

    Domyślnie

    Ja też robiłem sam OC.
    Na twoim miejscu jednostkę centralną umieścił bym w garażu tak żeby wydech był na ścianie na przeciwko bramy, jednostkę możesz umieścić np. za kominem.
    Rozmieszczenie gniazd najlepiej sprawdzić na budowie. Weź 9 metrowy sznurek i posprawdzaj dokąd sięgasz z gniazdka, załóż jakiś margines na meble, fotele. Tak na szybko to wydaje mi się że dobrym miejscem jest ścianka pomiędzy wc a korytarzem i ścianka pomiędzy wiatrołapem korytarzem i spiżarnią.
    Ale trzeba sprawdzić czy 2 gniazda wystarczą. Na górze jeżeli wystarczy jedno gniazdo to umieścił bym je na ścianie pomiędzy garderobą a komunikacją.
    Ja zrezygnowałem z szufelki obok kominka i szufelki w kuchni. Szufelkę zrobiłem tylko w wiatrołapie. Najlepiej u ciebie zrobić szufelkę w wiatrołapie pod szafą. W kuchni zaplanowałem gniazdo z wężem elastycznym - wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem.

    Na projekcjie możesz posprawdzać sobie zasięg cyrklem.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja nie montowałem sam centralnego odkurzacza, ale go używam i doradzam szufelke w kuchni i w okolicach kominka (tu po każdym dołożeniu masz kawałek podłogi do sprzątnięcia) oraz wyjścia na taras. W moim przypadku sie sprawdza. No i oczywiscie wiatrołap.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Wiatrołap koniecznie, bo to jest też "piaskołap"

  5. #5

    Domyślnie Ułożenie rur centralnego odkurzacza

    W Muratorze przeczytałem artykuł dotyczący instalacji centralnego odkurzania.Wynika z niego że wybierając przebieg rur,trzeba pamiętać że kazde załamanie powoduje spadek siły ssania i wzrost oporów przepływu.Dlatego powinno ich być jak najmniej.Zmiana kierunku przebiegu powinna być wykonana łagodnymi łukami lub przy użyciu kolan 30 i 45 stopni.Czy u was tak wygląda instalacja pod centralne odkurzanie?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja robiłem kolanami 90st. co prawda nie zawielka instalacja bo 6 gniazdek i 1 szufelka.
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie są dwie szufelki i 6 gniazd.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Tylko chciałem zwrócić uwagę, że w systemie odkurzacza bardzo łagodne te 90st.
    W porównaniu z 2x45st jakoś to nie mało kolosalnej różnicy.
    Zawsze bezpieczniej 2x45st. jak się ma możliwości osadzenia, później to się odbija na zapotrzebowaniu jednostki centralnej. Ale bardziej chodzi jak rozległa instalacja i końcówek sporo. W moim przypadku nie miało to wielkiego znaczenia.
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  9. #9

    Domyślnie

    a ja się podepnę pod temat i zapytam którędy prowadzicie rury do odkurzacza centralnego ? pod warstwą chudziaka czy może tak jak np rury do ogrzewania w warstwie izolacji ?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar hojnorek
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Św. Katarzyna
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał arti.sa
    Ja robiłem kolanami 90st. co prawda nie zawielka instalacja bo 6 gniazdek i 1 szufelka.
    jaką długość węża założyłeś?
    dziennik:
    I. Stan Surowy Zamknięty[x]
    III.1 Poddasze [x]
    III.2 Wykończenie [ ]

    komentarze

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    czy może tak jak np rury do ogrzewania w warstwie izolacji ?
    właśnie tak

  12. #12

    Domyślnie

    popieram ze w warstwie izolacji - co do załamań to o niebo lepiej 2x45 i pod kątem prostym - a te opory to dość znaczące - pamiętajmy ze spadek ciśnienia to spadek sprawności, do tego mniejsza prędkość w kanałach i większe szanse ze się nam coś na ściankach ostanie -
    a i te 90 stopni to się raczej przy samych wylotach albo jednostce montuje by coś dużego nie dostało się do instalacji później do jednostki centralnej.
    Nie ma rzeczy trudnych - są tylko niewiadome

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie zerknijcie jak poprowadzić centralny odkurzacz

    Witam
    Zerknijcie na projekt i dajcie znac jakbyscie rozwiazali proekt centrlanego odkurzacza.
    Na czerwono - odkurzacz - w garazu.
    Na zielono scianki na pietrze i propozycja dwoch gniazd
    Na czarno - gniazdo na dole
    Na zolto - szufelka
    Na niebiesko - trasa rur.

    1) Schemat ok ?
    2) Jak doprowadzic rure na gore do srodkowego gniazda ? Po prostu od tego co jest po prawej, zrobic katownik 90 st i dac w prawo, a na koncu atownik 90 st do gory ? ? Chyba nie uniknie sie takich katownikow robiac na pietrze ?
    3) Jak konczyc przy gniazdach ? Ma byc np rura w podlodze, katownik 90 st do gory i tam gniazdo w scianie (czyli kolejny kat w bok o 90 st, gniazdo ma go wbudowanego czy nie ?) ?
    4) Jak sie konczy przy szufelkach ? Ma po prostu w pionie wyjsc rura z podlogi do gory (a szufelka ma wejscie od dolu) ?
    5) kiedy stosowac "luk"a kiedy "kolanko" ? Mam rozumiec, ze to pierwsze jest lagodniejsze a co za tym idzie lepsze i jakby sie dalo wszedzie zastosowac luk (nawet przy gniazdach) ?
    6) Jak sie mijac np z podlogowka w kuchni ?



    Fantom[/img]
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  14. #14

    Domyślnie

    ad 5 przy gniazdach stosuje się kolanka 90 stopni - jakby coś ci się miało na kolanku zaciąć że będzie tuż przy gnieździe dalej w miarę możliwości kolana 45 stopni albo łuki 90 stoni

    ad6 rury do OC puść po chudziaku to wyjdą Ci pod podłogówką

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    ad 5 przy gniazdach stosuje się kolanka 90 stopni - jakby coś ci się miało na kolanku zaciąć że będzie tuż przy gnieździe dalej w miarę możliwości kolana 45 stopni albo łuki 90 stoni
    Rura idzie na chudziaku, gniazdo jest wyzej powiedzmy 40 cm. Czyli od takiej rury ida potem dwa kolana 90 st aby wejsc do gniazda ? Czy to nizej powinno byc lukiem a to wyzej kolanem ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Rura idzie na chudziaku, gniazdo jest wyzej powiedzmy 40 cm. Czyli od takiej rury ida potem dwa kolana 90 st aby wejsc do gniazda ? Czy to nizej powinno byc lukiem a to wyzej kolanem ?
    dokładnie tak, najpierw łuk i przy gnieździe kolanko (tam przy gnieździe celowo ma być ciasno)

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek Zobacz post
    właśnie tak
    A dlaczego nie można prowadzić rur bezpośrednio na chudziaku?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał piogron Zobacz post
    A dlaczego nie można prowadzić rur bezpośrednio na chudziaku?
    Może dlatego że trudno to odizolować? są rózne techniki i różne trasy przewodów ja poprowadziłem po izolacji chudziaka a jeszcze przed ociepleniem - na te rurki pójdzie 10cm ocieplenia następnie instalacja wody zimnej i ciepłej, i znów 5cm i wylewka(jastrych) z rurkami ogrzewania.
    Pierwsza fotka (z mojej instalacji)pozostałe to zbiór z internetu które są wymowne w tym względzie, że nie położone są bezpośrednio na chudziaku ale na jego izolacji , ale to wydaje się logiczne bo same rurki nie utrudniają jej położenia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6703.jpg
Wyświetleń:	1446
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	48804   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13.jpg
Wyświetleń:	1299
Rozmiar:	48,3 KB
ID:	48805   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000601iq3.jpg
Wyświetleń:	1301
Rozmiar:	75,4 KB
ID:	48806   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	807657378_4.jpg
Wyświetleń:	1361
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	48807   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rm_luty08_odkurzanie_4.jpg
Wyświetleń:	1205
Rozmiar:	34,5 KB
ID:	48808  

    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ja nie mam nigdzie kolanka 90 oprócz bezpośredniego podejścia pod gniazdko, zamiast tego tam gdzie był ostry skręt jest 2x45
    U mnie jest podobnie, w jednym miejscu zastosowałem "łagodny łuk 90*a wszędzie indziej jest 2x45 z pewnym odcinkiem rury prostej raz to jest 2m raz 1,5m.
    Ma to właśnie na względzie zapewnić lepszy(nie utrudniony)przepływ powietrza w instalacji.
    Zdjęcie pierwsze instalacja CO u mnie z wykorzystaniem 2x45*, natomiast pozostałe zdjęcia wykonane przez firmy specjalistyczne montujące centralne odkurzacze, które dosyć często korzystają z rozwiązań zastępujących ostre 90* "na łagodny łuk" 90*.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6700.jpg
Wyświetleń:	1004
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	48809   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	800292919.jpg
Wyświetleń:	1073
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	48810   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	800292919_3.jpg
Wyświetleń:	1014
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	48811   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000401vu8.jpg
Wyświetleń:	988
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	48812  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Kiepskie jakieś te specjalistyczne firmy, te ich instalacje są zupełnie niepotrzebnie pogięte, o wiele prostsze przebiegi tam aż się proszą, żeby zrobić, automatycznie większość zakrętów 90 stopni przestałaby istnieć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony