dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 438
  1. #1

    Domyślnie Choroby roślin ozdobnych - rozpoznawanie i zwalczanie

    Na moich młodych świerkach pojawiły się czarne narośla w miejscu rozwidlenia gałązek. Zainfekowane drzewa nie wypuszczają nowych przyrostów. Czym to zwalczyć, wygląda na chorobę grzybową, może fizjologiczną, raczej nie jest to żaden szkodnik, bo po zeskubaniu narośli nie widać żadnych żyjątek. Miał ktoś już taki problem? Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Takie jak by z igiełkami..jak tyciuśkie szyszki??
    Jeśli tak, to jest to mszyca ochojnik.
    Charakterystycznym objawem bytności ochojnika są powyginane,powykręcane gałązki w pobliżu owego zgrubienia.
    Jedynym ratunkiem jest preparat o nazwie "Confidor".
    Istnieje też wersja parafinowa, ale okrutniaście droga (nazwy tego odpowiednika nie pamiętam).
    pozdrawiam ziabiście

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Czy te narośla przypominają coś takiego jak 3 pierwsze zdjęcia:

    http://www.ior.poznan.pl/Szkodrzew/m...jnikSw-Mod.htm

    Jeżeli tak to jest to smrekun vel. ochojnik - mszyca atakująca świerka. A jeżeli nie, to podaj więcej info, może coś się zaradzi .

  4. #4

    Domyślnie

    Niesstety, ale to nie są galasy ochojników, kóre widać na zdjęciach. W ogóle nie wygląda to na szkodnika, raczej na choróbsko.
    Szukałam w mądrych książkach ale nie zauważyłam niczego podobnego, niestety. Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie Chory dąb

    Zasadziłam w tym roku 10 dębów w ogrodzie. Kupione ze szkółki lasów państwowych. Przyjęły się i mają listki ale od razu zaatakowała je jakaś choroba bo listki są jakieś karłowate i ogólnie skręcone. Co to może być? Czy może ktoś miał to samo? Kupiłam też klony ale one są w porządku...

  6. #6

    Domyślnie

    ,

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ja mam tego szkodnika. A cholera jasna, myslalam, ze to może początki szyszeczek. Shit.
    Zdaje się, ze stwory juz wyleciały szukać ofiar wśród modrzewii. Co mam zrobic z naroslami: 1 - czarne po starych jajkach i szyszkopodobnych? zeskrobać i spalić? Podobno pryskanie jest juz spóźnione, trzeba wczesą jesienia lub wiosną.

  8. #8

    Domyślnie

    ,

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    RS, gałasy to te szyszeczki? A co zrobic z pozostalosciami po jajkach? Zdrowe świerki też spryskiwać, czy tylko te "podejrzane"?

    Z warzyw rosnie u mnie tylko chrzan

  10. #10

    Domyślnie

    No Forumowicze drodzy, nikt się nie zna na dębach?
    Bardzo proszę o poradę...
    Aga

  11. #11

    Domyślnie

    ,

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    OKI, zaloże maskę przeciwgazową i kombinezon I bede opryskiwać z wiatrem. Sąsiadów - blisko brak

    Nie spytałbys sie sąsiada, czy nie chcialby zrobic interesu na moim chrzanie

  13. #13

    Domyślnie

    ,

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Moje dęby w tym roku spotkało to samo.
    Listki się rozwinęły i zaschły poskręcane.
    Wrzucam wątek na górę. Może ktoś coś doradzi.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    tomek1950 to poskręcanie i zczernienie liści jest wynikiem wiosennych przymrozków, które pewnie zmroziły liście Twojego dębu. Przejdzie, nic debowi nie będzie. W ostateczności póści pedy świętojańskie.
    Aga75 - a czy Twoje dęby już póściły nowe, zdrowe listki? Bo najprawdobniej spotkało je to samo. Za mało danych żeby coś powiedzieć konkretnego .

    Darz Bór

  16. #16

    Domyślnie

    Puściły listki i od samego początku były takie małe i poskręcane... Co prawda na dwóch dębach mniej ale jednak. W poprzednią sobotę widziałam że dwa kolejne dęby zbieraja się do puszczenia listków i ciekawa jestem co z tymi będzie. Dzwoniłam do szkółki w której kupiłam te dęby i powiedzieli żeby je przyciąć. Mam nadzieję że nie zmarnieją całkiem bo są już takie ładne - prawie 2m... I chyba to rzeczywiście wina przymrozków bo moi budowlańcy mówili że w nocy było nawet -5 - w maju!

    Dzięki za pocieszenie

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Aga, w pierwszym roku po posadzeniu moje małę dęby stracily calkowicie liście. Stały takie smutne patyki. W tym roku maja ładne liscie. Nic nie przycinałam

  18. #18
    Guest

    Domyślnie Chory świerk ???

    Pomóżcie- posadziłam piękne świerki srebrne- prawie 1,5 metrowe- jako żywopłot. I katastrofa- po 2 miesiącach 3 z nich wyglądają jakby miały zaraz umrzeć- są brązowo-żółte- no po prostu bez życia. Dałam im już środek przeciw brązowieniu igieł ale nic nie dał. Nie mam pojęcia co się dzieje?
    Pomóżcie

  19. #19

    Domyślnie Re: Chory świerk ???

    Cytat Napisał gorgu77
    Pomóżcie- posadziłam piękne świerki srebrne- prawie 1,5 metrowe- jako żywopłot. I katastrofa- po 2 miesiącach 3 z nich wyglądają jakby miały zaraz umrzeć- są brązowo-żółte- no po prostu bez życia. Dałam im już środek przeciw brązowieniu igieł ale nic nie dał. Nie mam pojęcia co się dzieje?
    Pomóżcie
    Nawożenie na tym etapie w niczym nie pomoże - wygląda na to że się nie przyjeły - czy napewno miały wystarczająco duzo wody po posadzeniu?

  20. #20

    Domyślnie

    Mam więc nadzieję że i u mnie tak będzie Trochę się co prawda martwiłam bo wszystkie inne drzewka z tej szkółki się przyjęły i maja ładne listki. Co prawda te dęby były taniutkie ale nie oto chodzi - już bym chciała mieć drzewa a nie kikuciki .

    pozdrawiam serdecznie

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony