dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 22
Pokaż wyniki od 361 do 380 z 438
  1. #361

    Domyślnie

    Tak sobie myślę jak to jest, że w naturze rośliny na ogól wyglądają dobrze, nikt ich nie nawozi, nie zalewa chemią a radzą sobie doskonale. Nawet jak się trafi gradacja jakiegoś szkodnika to tez sobie radzą, no chyba ze to monokultura ludzką ręka założona, zwłaszcza na gruntach porolnych, wtedy kilka pierwszych pokoleń drzew rzeczywiście marnie rośnie i głownie na papierówkę się nadaje. jednak przychodzi czas, że i w tych miejscach las zaczyna być piękny, zróżnicowany, zdrowy, jakbysmy w szkole na lekcji biologii powiedzieli - mamy do czynienia z homeostazą. Co jest jedną z podstaw tej przyrodniczej równowagi? To, czego gołym okiem nie widzimy, mikoryza w glebie. Jak sadzimy rośliny iglaste w ogrodach przydomowych, to nie dosc, ze głownie na niesprzyjających im gruntach porolnych to jeszcze bez wsparcia żywych organizmów, które one potrzebują do prawidłowego rozwoju. Potem sypiemy tony nawozów na żółknące igły, lejemy środki na zakwaszenie gleby a problemy nie znikają, bo rosliny nie mogą prawidłowo przyswajać składników pokarmowych.
    Z resztą czy w lesie ktoś nawozi drzewa? No przecież nie, cały ich pokarm, to rozłożona materia, opadłe liście,itp.
    Obejrzałam swoje iglaki, na razie wyglądają dobrze, ale uznałam, że zainwestuję w mikoryzy, dodam do gleby i za rok, dwa drzewom i krzewom będzie się rosło dużo lepiej.

    Przepraszam, jeśli kogoś zeźliłam tym "referatem", ale tak mnie jakoś naszło, że czasem szukamy, szukamy, wymyślamy choroby a przyczyny problemów mogą mieć zupełnie inne podłoże.

    pozdrawiam
    Basia

  2. #362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marius37
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    puszcza darżlubska, prawie
    Posty
    252

    Domyślnie

    oxa - 5 dni temu pryskałem topsinem i jak narazie nie widzę aby choróbsko dalej postępowało - może pomogło?
    --------------------
    pozdrowienia
    Mariusz

  3. #363

    Smile

    Jest to rak drzew owocowych.Kup maśc w sklepie ogrodniczym i smaruj.Jeżeli masz w okolicy inne drzewa to uważaj bo jedno zaraża się od drugiego.Po zbiorze owoców opryskaj miedzianem.Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 23-05-2011 o 12:57

  4. #364
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Basiaw, słusznie prawisz w ub. roku sprzedawałam działeczkę w RODzie i 26 maja w upał przewoziłam duże iglaki z kilkucentymetrowymi młodymi przyrostami, pod każdy rodzimą glebę (gliniastą) mieszałam z kupną do iglaków i dawałam mikoryzę, przez kilka dni mocno podlewałam bo młode przyrosty w nocy podnosiły się, w gorące dni smętnie wisiały ale udało się - z kilkunastu tylko jeden nie przeżył. Teraz mają zdrowe młode pędy i wyglądają świetnie. Mikoryzę wystarczy dać raz ale niszczą ją doglebowe środki grzybobójcze więc po takim zabiegu ponownie trzeba dodać do korzeni szczepionkę mikoryzową.

  5. #365

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej dopadł je grzyb Ja bym powycinała najbardziej obumarłe pędy a reszte opryskała fungicydami jak różne formy Dithane lub Penncozeb, w stężeniu od 0,2 do 0,35%, Sarfun 500 SC lub Topsin M 70 WP 0,1%. W przypadku sosny bardzo skuteczne jest wygrabienie i palenie opadłych igieł.

  6. #366

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    [B]. Mikoryzę wystarczy dać raz ale niszczą ją doglebowe środki grzybobójcze więc po takim zabiegu ponownie trzeba dodać do korzeni szczepionkę mikoryzową.

    No niestety, w końcu to grzyby...
    W sumie to nie mam dylematu, że środkami grzybobójczymi niszczę inne pożyteczne grzyby, bo w ogóle ich nie używam. Po fungicyd sięgam tylko raz góra dwa w sezonie jak jest długo deszczowo i w szklarni pomidory wydaja mi się podejrzane. Na roślinach ozdobnych używam tylko środka na mszyce jak żrą mi róże.


    pozdrawiam
    Basia

  7. #367
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Mam ponad 30 drzewek i tylko 3 drzewka mają takie liście. Co to jest i jak z tym walczyć ?

    Grusza

    Jabłoń



    http://www.fmix.pl/zdjecie/2618723/img-3926

  8. #368

    Smile

    To raczej nie choroba a robak
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 23-05-2011 o 23:17

  9. #369
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Jaki robak?

  10. #370

    Smile Robak

    Ten robak to mszyca.A najprawdopodobniej to miodówka
    http://www.sumi-agro.com.pl/pobierz/...bloni_2009.pdf
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mszyca.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	29,0 KB
ID:	57841  

  11. #371
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Raczej to nie mszyca, na załączonym przez Ciebie zdjęciu widać jakieś jajeczka, ja nic takiego nie widziałem
    http://www.fmix.pl/zdjecie/2618718/img-3924/rozmiar/4

  12. #372

    Domyślnie

    A czy na liściach pojawia się biały, mączysty nalot grzybni? Jeżeli byłby to grzyb to porażone pędy pokryte są białym, mączystym i łojowatym nalotem a wtedy to byłby mączniak jabłoni.

  13. #373
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    W ostatniej "Mai w ogrodzie" pokazywali mszyce i inne robactwo na jałowcach - u mnie na skyrockecie widać uschnięte niektóre gałązki

    Uploaded with ImageShack.us
    i świeże jajeczka

    Uploaded with ImageShack.us
    to licinek jałowcowiaczek, z jaj wylęgną się larwy, które wchodzą w pędy i drążąc powodują ich zamieranie. Trzeba teraz i powtórzyć do połowy czerwca a potem w sierpniu opryskać Sumi-alpha lub Mospilanem
    W ub. roku podobne larwy miałam na sośnie limbie

  14. #374

    Domyślnie Jałowce usychają - co to za choroba?

    Witam,

    od jesieni zeszłego roku mój jałowiec kolumnowy zaczął dosyć nieładnie wyglądać. Zamiast sterczeć do góry jego gałęzie "flaczeją" i zwisają w dół. W tym roku zauważyłem, że ponad połowa krzaka usycha. Jest żółta, a gałęzie są praktycznie martwe.
    Chcę tylko dodać, że coś podobnego w zeszłym roku zaczęło się dziać z moimi jałowcami stricta. Trzymam je jeszcze, ale niestety raczej będę je musiał wykopać, ponieważ ponad 70% całego krzaka jest martwa. Choroba jałowca kolumnowego i stricty wygląda praktycznie identycznie.
    Spryskałem je na wiosnę Topsinem, ale wg mnie brak efektu.
    Załączyłem zdjęcia, mam nadzieję, że pomogą.

    Czy mogę prosić o pomoc w identyfikacji choroby i w jaki sposób się jej pozbyć?

    Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolumnowy.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	59235   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolumnowy_zblizenie.jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	59236   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolumnowy_zblizenie2.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	72,2 KB
ID:	59237   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stricta.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	59238   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stricta_zblizenie.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	59239  


  15. #375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    u mnie też jakoś źle się dzieje, a wygląda to dość podobnie...
    Co to za choróbsko?

  16. #376

    Domyślnie

    Ale czym popryskać te larwy (jajeczka) u mnie to samo czym je przyskać teraz?

  17. #377

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARKOG Zobacz post
    Ale czym popryskać te larwy (jajeczka) u mnie to samo czym je przyskać teraz?
    Przecież wyżej jest napisane czym pryskac

    Sumi-alpha lub Mospilanem

  18. #378

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    czy nikt nie ma podobnych problemów? Boję się, że za niedługo z jałowców nie pozostanie nic, co będzie można uratować...

  19. #379

    Domyślnie

    Trudno tak jednoznacznie wydac opinie.Może to byc Mączystek jałowcowy ale to trzeba przejrzec te jałowce Osobniki dorosłe mają ciało szeroko-owalne, segmentowate o długości około 3mm, barwy brązowawej, pokryte białym, mączystym nalotem, z licznymi wyrostkami woskowymi wokół ciała. Larwy i osobniki dorosłe tworzą liczne skupiska na pędach wewnątrz krzewów. Powodują zahamowanie wzrostu i częściowe lub całkowite zamieranie pędów. Dodatkowo wydalają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzawkowe.
    Zawalczanie: po wykryciu szkodnika, najlepiej w okresie larwy pełzającej tj. na początku czerwca, krzewy należy opryskać 2-3 krotnie co 14 dni. Preparaty: Confidor 200SL.

  20. #380

    Domyślnie

    Wątek stary, ale problem nowy: co się dzieje z tą magnolią? Byłam w 3 sklepach z aparatem i w każdym mi mówią co innego. Do tej pory usłyszałam: mszyce (i opryskałam karate), zgorzel, niedożywienie, wirus/grzyb. Na początku zwijały się i usychały liście (nie zauważyłam żadnych robaczków na ani pod nimi), potem (już po oprysku) zaczęły się przebarwiać liście. Czy mam opryskać topsinem, czy czymś na zgorzel czy oberwać listki do gołego badyla czy nawieźć czy...?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	magn 002.JPG
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	61776 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	magn 001.JPG
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	45,2 KB
ID:	61777 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rrr 015.JPG
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	61778 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rrr 023.JPG
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	41,2 KB
ID:	61779

Strona 19 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony