dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 22
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 438
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    na moich tukach tez sa brazowe gałazki, ale nie mam zadnych pajeczynek - to mysle jest grzyb, popryskałam tapsinem dobzre zrobiłam??/

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    I ja też proszę o pomoc. Jedna tuja już padła a kolejne brązowieją i gubią igły. Co to może być??? I co zrobić zanim mi wszystkie zginą?

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Wciornastek



    na pomoc!!!!!!

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Jestem już jestem na wezwanie.

    Mamy tu dwa problemy - z jednym już umiemy walczyć bo to przędziorki, a drugi jest trochę bardziej skomplikowany.
    Ale wyobraźcie sobie, że właśnie 2 godziny temu miałam takich "pacjentów". Te objawy a więc, zasychanie górnych fragmentów gałązek na tujach, cypryśnikach i to w tej chwili nawet gwałtowne to niestety zamieranie pędów. Sprawcą są grzyby z rodzaju Pestalotia ale też z Didymella. Problem o tyle złozony, że w zasadzie to co jest polecane do zwalczania jest mało skuteczne. Poleca się Sportak i Topsin. Osobiście radzę, jeśli jest mało objawów to zeschnięte gałązki poobcinać a potem zabieg. Proponuje jeszcze - mimo że nie zarejestrowany - zastosować Amistar. zabieg powtórzyć po 14 dniach.
    Choroba ta występuje od zawsze ale była uważana za mało szkodliwą, teraz doszedł jeszcze jeden gatunek (przez sprowadzanie nowych odmian np. z Holandii) i zrobiła się zjadliwa ( Nie chwaląc się pierwsza w Polsce opisałam tego parszywca )[/list][/list]

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Wciornastek

    dzięki bardzo...ja tak zrobiłam opryskałam Topsinem i sekatorem poobcinałam gałazki, 3 tuje prawie rdzawe wyrzuciłam...

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    ( Nie chwaląc się pierwsza w Polsce opisałam tego parszywca )
    Wciornastek

    Gratulacje!!! Tak trzymac

  7. #67
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Zauważyłam, że moje iglaki schną od środka gałązek. CYprysik gubi od dołu. Padł mi też rododendron. Niestety trochę sprawę przegapiłam i do tej pory się za nie nie zabrałam (wesele siostry). Wczoraj kupiłam w sklepie jakiś proszek do rozrobienia i podlania (Substrala) Podobno ta zaraza co to ją u siebie mam idzie od korzenia. Jak już wrócimy z wesela to zrobię kilka fotek żeby poprosić o lepsza diagnoże-chyba, że przez tydzień mi wszystko padnie

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    moje cyprysy maja zółte gałżki od srodka..na zewnatrz okaz zdrowia... co to za zaraza???

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska
    moje cyprysy maja zółte gałżki od srodka..na zewnatrz okaz zdrowia... co to za zaraza???
    W środku żółte to najpewniej sprawa żywieniowa. Niedobory niektórych składników pokarmowych powodują, że roślina przedtransportowuje je do najmłodszych części.[/list][/list]

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa
    Zauważyłam, że moje iglaki schną od środka gałązek. CYprysik gubi od dołu. Padł mi też rododendron. Niestety trochę sprawę przegapiłam i do tej pory się za nie nie zabrałam (wesele siostry). Wczoraj kupiłam w sklepie jakiś proszek do rozrobienia i podlania (Substrala) Podobno ta zaraza co to ją u siebie mam idzie od korzenia. Jak już wrócimy z wesela to zrobię kilka fotek żeby poprosić o lepsza diagnoże-chyba, że przez tydzień mi wszystko padnie
    Ewa czekam na fotki i myślę że podobnie jak Teska jest coś nie tak z dokarmianiem, a pani w sklepie dobrze radziła tylko źle tłumaczy
    • a (gdzieś w którymś kościele biło ale nie wiedziała w którym), kupiłaś substral a to tylko dobrze skomponowany nawóz - nie ma tam jekiegoś cuda ratujące lub powodującego, że roślina jest zielona i bujna. Strasznie mnie denerwuje ten opis na Substralu i innych tego typu, że np. przeciw brązowieniu czy opadaniu igieł - bo co ma piernik do wiatraka - bzdura reklamowa i tyle - to tylko jedzonko dla roślin i z tego co pamiętam spora dawka magnezu.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Wciornastek.....

    ja mam nawoz do iglakow Pokonu- sypalam juz te tuje. To czym jeszcze sypac????

    a moze potraktowac je tym siarczanem magnezu???

    Co polecasz zeby je nakarmic???

  12. #72

    Domyślnie

    Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?

  13. #73

    Domyślnie

    Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?
    Prawdopodobnie przenawożone.
    Przyciąć i dać sobie spokój z nawożeniem.

    ...
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?
    Prawdopodobnie przenawożone.
    Przyciąć i dać sobie spokój z nawożeniem.

    ...
    Być może nawożenie głównie azotem - brak składników do budowania zdrewniałych cześci rosliny - uzywać nawożenia wieloskładnikowego.
    Czym było wcześniej nawożone.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska
    Wciornastek.....

    ja mam nawoz do iglakow Pokonu- sypalam juz te tuje. To czym jeszcze sypac????

    a moze potraktowac je tym siarczanem magnezu???

    Co polecasz zeby je nakarmic???
    Tesko problem jest o tyle złożony, że jeśli już nawoziłaś i nadal rudzieją w środku to przyczyn może być kilka. Jedzonko to najczęściej spotykana sprawa - ale i tu trzeba zrobić bardzo dokładny wywiad z "pacjentem" i jego właścicielem bo jest coś takiego jak dostępność składników dla rośliny związana z naturalnymi warunkami glebowymi i tu możesz nawozić i wariować a i tak marny efekt. Takim najbardziej znanym czynnikem to warunkującym jest pH.
    Kolejna sprawa to nadmierne zagęszczenie roślin lub ich taka uroda (np tacą stare igiełki czy łuski.
    O szkodnikach już wiesz, może być również sprawa grzybowa.
    Dlatego proszę o jak najwiecej szczegółow. tj. jaka gleba (piach, glona etc.), pH, czy podlewasz, kiedy zobaczyłaś że coś nie tak, czy proces występuje co roku, jak gęsto są posadzone rośliny itp.[/list]

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Cytat Napisał Pinus
    Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?
    Prawdopodobnie przenawożone.
    Przyciąć i dać sobie spokój z nawożeniem.

    ...
    Być może nawożenie głównie azotem - brak składników do budowania zdrewniałych cześci rosliny - uzywać nawożenia wieloskładnikowego.
    Czym było wcześniej nawożone.
    Jeszcze coś dodam z podwórka producenta i żeby wszystkim zwrócić na to uwagę. Przy kupowaniu roślin warto spojrzeć ile sadzonek jest w 1 pojemniku. Dobrzy producenci w przypadku roślin które w pojedynkę są długie i cieńkie sadzo 2 do 3 sadzonek i to otrzymujemy jako 1 sztukę. Wielu producentów "prowadzi" rośliny tj. przycinaniem odpowiednio formuje abu nabrały odpowiedni kształt. Dlaczego o tym piszę bo mam wrażenie że wspomniane brabanty były od początku wiotkie i cieńkie. Trebor jeśli możesz to powiedz coś jak wyglądały Twoje rośliny gdy je kupowałeś.

  17. #77

    Domyślnie

    Dzięki za porady. Brabanty były pojedyncze, dość wysokie ok. 60cm. W pierwszym roku rosły normalnie. Na wiosnę podsypałem nawozem do iglaków - tak sie nazywał. Po jakimś czasie zaczęły wiotczeć. Obecnie trochę się poprawia, rosna bardzo ładnie, są żywo zielone, troche sztywnieją.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał trebor
    Dzięki za porady. Brabanty były pojedyncze, dość wysokie ok. 60cm. W pierwszym roku rosły normalnie. Na wiosnę podsypałem nawozem do iglaków - tak sie nazywał. Po jakimś czasie zaczęły wiotczeć. Obecnie trochę się poprawia, rosna bardzo ładnie, są żywo zielone, troche sztywnieją.
    I znowu to co zwykle brak cierpliwości. W przyrodzie wszystko ma swój czas i niestety to trwa nawet wiele wiele lat.

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Hmm, nie wiem czy u mnie to tylko sprawa żywieniowa. Roślinki nawoziłam w tym roku i dawałam nawóz przeciw żółknięciu igieł. Iglak, który padł całkowicie sechł ratami. Tak po gałązce. Wycinałam te suche az w końcu nie było juz co wycinać.
    Z tych co teraz schną usunęłam ile się dało suchych i zebrałam z ziemi. Roślinki podlałam tym substralem i spryskałam jakimś świństwem na robale. Troszke są teraz gołe ale może się uratują. Zdjęć na razie niestety nie mam. Ale wesele się udało )))

  20. #80

    Domyślnie Lipa choruje!

    Od ubieglego roku choruje mi młoda lipka kilkuletnia. Liście pokrywają się niedużymi,brązowymi plamkami (średnicy 2-4 mm), dość szybko żółkną - w zeszłym roku już od lipca były żółtawe. Pokazywałem te liście w zeszłym roku w dwóch dużych sklepach ze środkami ochrony roślin. Powiedzieli, że to grzyb, ale nic bliższego o nim nie mówili. Dali jakiś środek grzybobójczy, opryskałem. Lipa przeżyła. W maju opryskałem profilaktycznie tym samym co w ubieglym roku. Liście są ciągle zielone i przyrosty są nieco lepsze niż w ubiegłym roku. Niestety, od kilkunastu dni znowu pojawiają się na liściach brązowe plamki, a liście choć zielone robią się lekko matowe i nie wyglądają zdrowo. Może ktoś wie co to za grzyb i czym go się zwalcza, bardzo szkoda mi ładnej lipki.

Strona 4 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony