dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie "SOLARY" -czy to się opłaca

    WITAM mam zamiar budować drugi dom i zamierzam zainstalowąć solary,piec
    kondensacyjny,kominek z płaszczem wodnym.
    Ale nad solarami zastanawiam się intensywnie ,ponieważ nie jestem do
    końca przekonany o ich opłacalności .,
    Jak macie jakieś przeliczenia to podzielcie się nimi.
    Na co zwrócić uwagę ,jaki zasobnik

  2. #2

    Domyślnie

    Temat był już wałkowany, co wolisz wydać teraz 6000 zł + co m-c 20 zł na prad do pompki czy np. podgrzewać CWU gazem za 60zł/m-c a kase przeznaczyć na coś innego.
    Dodam że solary pracują wydajnie tylko w m-cach kwiecień -wrzesień.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Moim zdaniem bez jakiegoś dofinansowania z gminy nie opłaca się.
    W domu w którym obecnie mieszkam, mam przepływowy podgrzewacz wody na gaz. W miesiącach letnich płacę za gaz jakieś 60-70 PLN/m-cznie. Biorąc pod uwagę, że kolektory próżniowe działają około 8-9 mc to roczne oszczędności w moim przypadku wyniosłyby około 600-650 PLN. Koszt montażu to minimum 6000 PLN. Czas zwrotu inwestycji 10 lat lub więcej jeśli instalacja będzie droższa. Ja przyjmuję, że inwestycja musi się zwrócić w 10 lub mniej lat. Dlatego zamiast gazu robię pompę ciepła, ale bez kolektorów, które może w przyszłości zrobię sobie sam, metodą opisaną przez adama_mk.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  4. #4

    Domyślnie

    Solary - modne i ciągle trochę szpanerskie rozwiązanie moim zdaniem mocno przereklamowane przez firmy które chcą na tym zarobić. Po kilkunastu latach może się zwrócą jeśli nie wydasz tego co zaoszczędzisz na serwisowanie...

    W naszym klimacie gra nie warta świeczki choć pewnie zaraz spadna na mnie gromy od forumowych "lobbystów" że się nie znam

    dla mnie kasa wyrzucona w błoto ale każdy ma swój rozum...

    pozdrawiam

    Browar

  5. #5

    Domyślnie

    Poczytaj ten tytuł - "Systemy solarne - policz zanim utopisz pieniądze - aktualizacja"

    na tej stronie:

    http://tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Opłaca się,nie słuchaj poprzedników,to już mity że zwraca się po kilkunastu latach,solary pracują kwiecień-wrzesień również niezły mit w zeszłym roku wydajny był u mnie do końca listopada a w tym roku od początku marca piec mam wyłączony,zbiornik 300l,serwisu od 2 lat nie widziałam a i w zimie było dużo słońca więc woda była gratis

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał A_dam
    Poczytaj ten tytuł - "Systemy solarne - policz zanim utopisz pieniądze - aktualizacja"

    na tej stronie:

    http://tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

    Pozdrawiam.
    Niezła prowokacja firm konkurencyjnych skąd te dane ja z piecem kondensacyjnym i montażem dałam oraz solarami dałam 15 tys. więc niewiem skąd te dane.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Do niedawna byłem sceptycznie nastawiony do solarów. Jednak symulacje opłacalności jakie przeprowadziłem pod koniec zeszłego roku pokazują, że w 2010 roku powinienem zamontować co najmniej 2-3 panele.
    http://forum.muratordom.pl/post28804...or%F3w#2880469
    *Roiłem je dla własnego przypadku, więc ktoś kto ma kocioł na gaz czy grzeje wodę w kominku nie powinien na ich podstawie podejmować decyzji
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  9. #9

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiałam. Opłaca się czy nie.
    Powiem tak:" dla potomności" - moim zdaniem się opłaca.
    Jedni mnie namawiają, drudzy mówią, że nie warto. Jestem na etapie instalacji i trzeba będzie coś zdecydować. Będę grzać ekogrochem, gazu u mnie niet.
    Podróżuję trochę po świecie i widzę na jak wielu dachach( i przy domach) są. Szkoda, że nie wszędzie są dofinansowania do takich proekologicznych inwestycji. (W mojej gminie nie ma. Nawet referatu ochrony środowiska niet)
    Producent kotłów, od którego prawdopodobnie będę miała kocioł ma teraz promocję na zestaw solarny (oczywiście przy zakupie kotła).
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    są takie kraje, gdzie domów się nawet nie ociepla...

  11. #11

    Domyślnie

    A tu wypowiadamy się o solarach, czy ociepleniu? (Są kraje, w których mieszka się w namiotach, albo w domach z lodu. )
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bazhyl
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    O solarach znajdziesz na forum wiele - wszystko zależy czym grzejesz i jakie masz specyficzne uwarunkowania, które wpływają na opłacalność systemu.

    Jeśli miałbym grzać węglem czy innym ekogroszkiem na 100% zamontowałbym solary - dla wygody. W przypadku gazu - zdania są podzielone, w 5 lat Ci się wydatek na pewno nie zwróci. Z drugiej strony mam wyłączony kocioł już od marca, a woda ciepła jest w cenie kilku zł miesięcznie. Abonament za gaz miałbym niezależnie od tego czy grzeję gazem, czy też solarami, ponieważ gazu używam do gotowania.

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie też nie ma gazu, a nawet jakby był, to i tak bym go nie chciał. Mam ogrzewanie na ekogroszek i do tego solary i nawet przez chwilę się nie zastanawiałem czy to się opłaca i po jakim czasie się zwróci. Po prostu nie wyobrażam sobie palenia latem w piecu, aby się umyć w ciepłej wodzie.

  14. #14

    Domyślnie

    No to tak żeby za łatwo nie było dorzucę jeszcze jeden wątek do poczytania, bo chyba go nie bylo
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...347505#3347505

    A tak od siebie dodam, że pewnych spraw nie da się tak po prostu sprowadzić do: opłaca/nie opłaca się

    Ja mam solary a do bogatych nie należę.

    Aha, jeszcze jedno: śmietnik się robi na forum straszny, chyba tez zamiast szukać zacznę po prostu wypisywać nowe tematy.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PAPROCIAK
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Babica
    Kod pocztowy
    38-120
    Posty
    225

    Domyślnie

    )bajanadjembe
    Producent kotłów, od którego prawdopodobnie będę miała kocioł ma teraz promocję na zestaw solarny (oczywiście przy zakupie kotła).[/quote]

    A jeśli można zapytac to na jaki piec ( producenta) sie zdecydowałaś bo też sledzę pokrewne wątki i szukam pieca na groch
    GREG

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek
    No to tak żeby za łatwo nie było dorzucę jeszcze jeden wątek do poczytania, bo chyba go nie bylo
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...347505#3347505

    A tak od siebie dodam, że pewnych spraw nie da się tak po prostu sprowadzić do: opłaca/nie opłaca się

    Ja mam solary a do bogatych nie należę.

    Aha, jeszcze jedno: śmietnik się robi na forum straszny, chyba tez zamiast szukać zacznę po prostu wypisywać nowe tematy.
    Zgadzam się, że są rzeczy, których nie da się sprowadzić do kwestii opłaca się czy nie. Solary jednak do tych rzeczy nie należą i w każdym indywidualnym przypadku można określić ich opłacalność przy tym samym komforcie. W 90% (orientacyjnie) solary nie mają żadnego finansowego uzasadnienia. Zawsze można się pocieszać, że jest się w tej pozostałej grupie.
    Nie neguję, że ktoś montuje solary ze względu na modę, swoją wizję przyszłości, chęci pokazania się czy troski o środowisko. To indywidualny wybór.

  17. #17

    Domyślnie

    paprociak, ta promocja z solarami, to dla wybranych kotłów Lazar.
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  18. #18

    Domyślnie

    A ile wydaliście kasy na gaz susząc dom?

    Ja solarki podłączyłem do c.o. i suszę sobie ze słońca. Jednorazowo mogę włączyć około 60m2 ogrzewania podłogowego i bez problemu przez około 8 godzin podłogowe pracuje na zasilaniu 30-35 stC. Oczywiście w dzień słoneczny.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PAPROCIAK
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Babica
    Kod pocztowy
    38-120
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajanadjembe
    paprociak, ta promocja z solarami, to dla wybranych kotłów Lazar.
    a jakieś namiary?
    GREG

  20. #20

    Domyślnie

    Masz na pw.
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony