dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Jak przygotować instalację pod TV?

    Zupełnie nie orientuję się, z jakiego typu kabli i w jaki sposób konstruuje się obecnie domową instalację pod TV.
    Pozostałem na etapie instalacji TV sprzed kilkunastu lat, gdzie kabel koncentryczny, ze sygnałem analogowym, przez ścianę, prowadzony był do odtwarzacza wideo a z niego do TV.

    Telewizora w domu nie mamy, w nowym, tym obecnie budowanym, także mieć nie będziemy, ale rozsądek podpowiada mi, by jednak rozprowadzić kable do instalacji TV.

    Proszę o podpowiedź, jaki kabel i w jakim układzie powinienem teraz, na etapie stanu surowego zamkniętego, rozprowadzić, by w przyszłości, jak dzieciaki dorosną i wyfruną, a nam skończą się wszelkie tematy do rozmów, na książki a tym bardziej podróże stać nas nie będzie, zafundować sobie telewizor?
    I według jakich zasad rozprowadzić kable po domu? Coś na kształt sieci komputerowych w topologii gwiazdy?

    Dopowiem, że obecnie poprowadzony mam z dachu na poddasze kabel koncentryczny, a przed domem znajduje się przyłącze telekomunikacyjne.
    W domu rozprowadzona będzie sieć na skrętce UTP 5e w topologii gwiazdy, z kotłowni do wszystkich pokoi, z której mam nadzieję uzyskać 1Gbit.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    Aby rozsądnie zaprojektować instalację RTV powinieneś choćby w przybliżeniu określić jakie urządzenia będziesz ewentualnie mieć (lub może inaczej jakie standardowo pojawiają się w domu). Myślę, że zasada o której mówi Twój rozsądek jest bardzo słuszna. Koszt przewodów, nawet jeśli nigdy nie będą użyte, jest niewspółmiernie niski w porównaniu z wykonaniem instalacji podtynkowej w już wykończonym domu (bo chyba nie masz zamiaru potykać się o kabelki). Wracając do tematu:
    "...obecnie poprowadzony mam z dachu na poddasze kabel koncentryczny.."
    Jeden kabel koncentryczny to w obecnym czasie absolutne minimum. Pozwala Ci na podłączenie jednego odbiornika i jednej anteny. Jeżeli chcesz skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych platform cyfrowych proponuję wyprowadzenie co najmniej czterech przewodów koncentrycznych. Telewizory najczęściej lądują w salonie i sypialni. Do tych pomieszczeń doprowadź po jednej parze przewodów koncentrycznych. Pozwoli to na podłączenie w obu pomieszczeniach nawet dekoderów z nagrywarkami (oczywiście trzeba użyć czaszy z poczwórnym konwerterem). Przewody należy doprowadzić do miejsc planowanego umieszczenia odbiorników TV. Stanowczo odradzam stosowanie wszelkiego rodzaju spliterów i rozdzielaczy. Bardzo osłabiają sygnał i niejednokrotnie konieczne jest stosowanie dodatkowych wzmacniaczy co jest zdecydowanie droższe niż sam kabel.
    Osobnym tematem jest rozprowadzenie instalacji AV w pomieszczeniu. Jeśli chcesz mieć w salonie kino domowe to warto doprowadzić z punktu zero (czyli miejsca w którym wyląduje amplituner i odtwarzacz) przewody audio do miejsc montażu głośników.
    Dobrym pomysłem jest umieszczenie odbiornika we wnęce ścianki z płyt gk. umożliwia to schowanie przewodów łączących TV ze sprzętem.
    "W domu rozprowadzona będzie sieć na skrętce UTP 5e w topologii gwiazdy, z kotłowni do wszystkich pokoi, z której mam nadzieję uzyskać 1Gbit"
    Rozumiem, że "gwiazda" zbiega się w miejscu gdzie będzie router podłączony do przyłącza TP (czyli neostrady). Jeśli tak jest to prędkość netu na końcówkach będzie zależała tylko od prędkości doprowadzonej do routera. Przepustowość wewnętrznej sieci kablowej jest i tak kilkusetkrotnie wyższa. Zakładając, że będziesz
    miał łącze np. 10 MB/s to w komputerze X podłączonym w pokoju Y prędkość nigdy nie będzie większa niż te 10 MB/s.
    Przy okazji warto podprowadzić sieć do miejsca gdzie będzie sprzęt RTV - nowoczesne komponenty korzystają z dobrodziejstw internetu
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony