dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21

    Domyślnie

    Ja póki co innej nie spotkałem. Co z tego, że realnej dotacji wychodzi do 30% jak narzut firmy jest jakby z kosmosu.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja póki co innej nie spotkałem. Co z tego, że realnej dotacji wychodzi do 30% jak narzut firmy jest jakby z kosmosu.
    Tutaj jest -45% http://www.dotacjedokolektorow.com/ HEWALEX http://www.hewalex.pl/ też to ma i to samo leci w Galmecie http://galmet.com.pl/cms/php/strona....=23&id_dok=175 , nie rozumiem tego o co chodzi z tym narzutem firmy?

  3. #23

    Domyślnie

    Na stronie fuego mój zestaw solarny "HEWALEX 3 SLP-300W" kosztuje 6340 netto.
    Najtańszy instalator podał mi cenę producenta tj 8630 netto + 5% koszty zakupu. To jest 2721 netto w plecy na dzień dobry.
    Teraz policz sobie realną dotację (po odliczeniu odsetek, prowizji, ubezpieczeń, rozliczeń od przychodu itp) na poziomie 30-35% i odpowiedz sobie czy warto załatwiać zdolności kredytowe i całą masę dokumentów za różnicę jaka ci wyjdzie z obliczeń.
    Dla mnie korzystniejszym był montaż samodzielny. Co prawda nie każdy musi się na tym znać to już indywidualna sprawa.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin00 Zobacz post
    Tutaj jest -45% http://www.dotacjedokolektorow.com/ HEWALEX http://www.hewalex.pl/ też to ma i to samo leci w Galmecie http://galmet.com.pl/cms/php/strona....=23&id_dok=175 , nie rozumiem tego o co chodzi z tym narzutem firmy?
    45% to tylko hasło. Dotacja jest do kredytu na instalację, więc musisz doliczyć koszty kredytu (odsetki i prowizja banku) oraz rozliczyć podatek z tytułu dotacji w US. Realnie wychodzi nie 45% a 30-35%. Każdy instalator powinien ci to wyjaśnić.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Na stronie fuego mój zestaw solarny "HEWALEX 3 SLP-300W" kosztuje 6340 netto.
    Najtańszy instalator podał mi cenę producenta tj 8630 netto + 5% koszty zakupu. To jest 2721 netto w plecy na dzień dobry.
    Teraz policz sobie realną dotację (po odliczeniu odsetek, prowizji, ubezpieczeń, rozliczeń od przychodu itp) na poziomie 30-35% i odpowiedz sobie czy warto załatwiać zdolności kredytowe i całą masę dokumentów za różnicę jaka ci wyjdzie z obliczeń.
    Dla mnie korzystniejszym był montaż samodzielny. Co prawda nie każdy musi się na tym znać to już indywidualna sprawa.
    To policz sobie to tak - zapłaciłeś za zestaw 6340 zł + vat 23% = 7800 zł + pewnie jakieś koszty przesyłki czyli 8000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt rurociągu kolektory - zasobnik (obstawiam że z 800 zł) + uchwyty dachowe 600 zł + dodatkowe materiały do przyłączenia 600 zł (rurki, kolanka, złączki itp itd - do zasilenia zbiornika w wodę, podpięcia górnej wężownicy oraz wyjścia cwu - jeszcze mi się nie zdażyło robiąc 50 instalacji żeby to był koszt mniejszy niż 500 zł) + drugie naczynie przeponowe do wody 150 zł. Razem to koszt 10.150 zł.
    Do tego koszt robocizny, którą wykonałeś sam. Żadna firma nie założy zestawu klienta za mniej niż 2000 zł. Trzeba sobie policzyć koszt robocizny. Montaż to 2-3 dni pracy dla dwóch osób (jeśli dwa dni to dniówki po 12 h, przy 3 dniach normalne dniówki 8 h). Czyli lekko licząc 50-60 rbh. Stawka instalatora to nie mniej niż 15 zł/h netto czyli razem ok. 900 zł + dla firmy koszt ZUS, urlopu, chorobowego, co daje lekko 2 razy więcej.
    Dodatkowo firma wystawia fakturę, odprowadza VAT i pod. dochodowy, utrzymuje księgowego, płaci za paliwo itp. Więc te 2 tys zł za montaż to i tak niewiele. Dla porównania 2 lata temu hydraulik podłaczył mi w mieszkaniu 6 punktów (zlew, umywalka, wc, prysznic, zmywarka, pralka) i wykasował za robotę 750 zł. Czas pracy - jedna osoba przez dwa dni, łącznie góra 12 godzin, co daje ponad 60 zł/h !!! Oczywiście bez faktury.

    A wracając do kosztów - zapłaciłeś ponad 10 tys zł plus własny montaż. Firma zrobiłaby to za mniej niż 13 tys zł - dotacja 33% = ok. 8,5 tys zł + ze 3 wizyty w banku w sprawie dotacji. W cenie montaż i serwis. Więc nie wiem czy własny montaż to taki super interes.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Za PC przemawia to, że od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni będzie ciepła woda zawsze. Po drugie nie wszędzie można zainstalować solary w przeciwieństwie do PC. Jeżeli mamy już jakiś podgrzewacz, to taką PC można kupić już za około 3000zł.
    Jeżeli ktoś pisze że PC zużywa prąd, to niech mi napisze czym są pokrywane braki mocy solarów w pochmurne dni?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Za PC przemawia to, że od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni będzie ciepła woda zawsze. Po drugie nie wszędzie można zainstalować solary w przeciwieństwie do PC. Jeżeli mamy już jakiś podgrzewacz, to taką PC można kupić już za około 3000zł.
    Jeżeli ktoś pisze że PC zużywa prąd, to niech mi napisze czym są pokrywane braki mocy solarów w pochmurne dni?
    Instalacja którą oglądam na bieżąco (w domu rodziców) - od kwietnia do października 2011 dni w których brakowało cwu z solara można było policzyć na palcach jednej ręki. Oczywiście wtedy albo podgrzewamy drugą wężownicą (piec, kocioł) albo grzałka.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Instalacja którą oglądam na bieżąco (w domu rodziców) - od kwietnia do października 2011 dni w których brakowało cwu z solara można było policzyć na palcach jednej ręki. Oczywiście wtedy albo podgrzewamy drugą wężownicą (piec, kocioł) albo grzałka.
    Tak, ale pompka przez cały ten okres i tak zużyje prądu za około 70zł. Do tego te ileś dni dogrzewania i wychodzi ponad 100zł. W tym czasie PC zużyje prądu za około 200zł. Czyli wychodzi realnie 100zł drożej niż solarami.
    Policzcie teraz ceny obu rozwiązań, realną żywotność, serwis (wymiana glikolu co kilka lat skutecznie te 100zł skonsumuje), a o braku wątpliwej urody ustrojstwa na dachu nie wspomnę.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    a o braku wątpliwej urody ustrojstwa na dachu nie wspomnę.
    Oj wypraszam sobie
    akurat bardzo ten widok lubię


    ten po drugiej stronie też


    trochę techniki na dachu nigdy nie zaszkodzi.
    A tak na serio to powinien powstać temat JAK SPRAWDZIŁY SIĘ KOLEKTORY PODCZAS GRADU.
    Apropos jak to z nimi jest?
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Oj wypraszam sobie
    akurat bardzo ten widok lubię
    Sorki, ale dla mnie to w 95% dowód na to, że właściciele nowych domów z solarami nie umieją liczyć i chcą tylko na wiosce zaszpanować

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Sorki, ale dla mnie to w 95% dowód na to, że właściciele nowych domów z solarami nie umieją liczyć i chcą tylko na wiosce zaszpanować
    Gdyby kazdy umiał liczyć moze byś nie zarobił ????
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    wiosce zaszpanować
    130 000 mieszkańców wiec trzeba czymś zaszpanować.
    Gospodarka się kręci i polega na tym ze ktoś chce mieć cos lepszego niż inny (tak w skrócie napisałem NIE ZAPRZECZYSZ)
    kazdy ma swój punkt widzenia swoją ekonomię ogolnie demokracja.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    To policz sobie to tak - zapłaciłeś za zestaw 6340 zł + vat 23% = 7800 zł + pewnie jakieś koszty przesyłki czyli 8000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt rurociągu kolektory - zasobnik (obstawiam że z 800 zł) + uchwyty dachowe 600 zł + dodatkowe materiały do przyłączenia 600 zł (rurki, kolanka, złączki itp itd - do zasilenia zbiornika w wodę, podpięcia górnej wężownicy oraz wyjścia cwu - jeszcze mi się nie zdażyło robiąc 50 instalacji żeby to był koszt mniejszy niż 500 zł) + drugie naczynie przeponowe do wody 150 zł. Razem to koszt 10.150 zł.
    Do tego koszt robocizny, którą wykonałeś sam. Żadna firma nie założy zestawu klienta za mniej niż 2000 zł. Trzeba sobie policzyć koszt robocizny. Montaż to 2-3 dni pracy dla dwóch osób (jeśli dwa dni to dniówki po 12 h, przy 3 dniach normalne dniówki 8 h). Czyli lekko licząc 50-60 rbh. Stawka instalatora to nie mniej niż 15 zł/h netto czyli razem ok. 900 zł + dla firmy koszt ZUS, urlopu, chorobowego, co daje lekko 2 razy więcej.
    Dodatkowo firma wystawia fakturę, odprowadza VAT i pod. dochodowy, utrzymuje księgowego, płaci za paliwo itp. Więc te 2 tys zł za montaż to i tak niewiele. Dla porównania 2 lata temu hydraulik podłaczył mi w mieszkaniu 6 punktów (zlew, umywalka, wc, prysznic, zmywarka, pralka) i wykasował za robotę 750 zł. Czas pracy - jedna osoba przez dwa dni, łącznie góra 12 godzin, co daje ponad 60 zł/h !!! Oczywiście bez faktury.

    A wracając do kosztów - zapłaciłeś ponad 10 tys zł plus własny montaż. Firma zrobiłaby to za mniej niż 13 tys zł - dotacja 33% = ok. 8,5 tys zł + ze 3 wizyty w banku w sprawie dotacji. W cenie montaż i serwis. Więc nie wiem czy własny montaż to taki super interes.
    Instalację oparłem na rurce elastycznej. Z końcówkami uchwytami montażowymi nie przekroczyło 600zł. Rura Hewalexa z allegro.
    Czy gdybym instalując PC i zbiornik do niej nie musiałbym kupić kształtek do podłączenia instalacji?
    Dodatkowe naczynie przeponowe? W zestawie jest do glikolu i do zimnej wody. Do górnej wężownicy mam w piecu gazowym.

  14. #34

    Domyślnie

    Zapomniałem wcześniej dodać, że z moich doświadczeń na 3 wizytach w banku by się nie skończyło. Ale mniejsza o to.
    Gdybym dostał ten kredyt na solary to już bym nie miał zdolności kredytowej na kredyt hipoteczny, chociaż w tym czasie miałem żywą gotówkę na solary...
    Całość solarów zamknęła mi się w 10000zł brutto. Nie znalazłem firmy która by mi to zrobiła kompleksowo za mniej niż 13tyś. Może w kiepskiej okolicy mieszkam, ale u mnie wyceny kręciły się w okolicach 15tyś, więc już nie tak różowo...

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Instalację oparłem na rurce elastycznej. Z końcówkami uchwytami montażowymi nie przekroczyło 600zł. Rura Hewalexa z allegro.
    Czy gdybym instalując PC i zbiornik do niej nie musiałbym kupić kształtek do podłączenia instalacji?
    Dodatkowe naczynie przeponowe? W zestawie jest do glikolu i do zimnej wody. Do górnej wężownicy mam w piecu gazowym.
    W zestawie 3SLP-300W nie ma naczynia przeponowego do cwu (jest tylko solarne). Naczynia do cwu są w zestawach z kompaktem (tak jest conajmniej od 2 lat). Koszt naczynia to ok. 150 zł.
    600 zł to same uchwyty. Nawet te najtańsze na dach skośny do 3 kolektorów to koszt min. 600 zł (sprawdź na allegro). Nie kupisz ich za mniejsze pieniądze.
    Rura elastyczna - nawet po max. rabatach za kompletny rurociąg i złączki zapłacisz 600 zł (i zakładam, że potrzeba 25 m, a zazwyczaj potrzeba więcej).
    Nie piszę o porównaniu kosztów z PC tylko o porównaniu kosztów samodzielnego montażu z montażem przez firmę.
    U mnie taka instalacja to ok. 13 tys, a jeśli rurociąg krótki i uchwyt dachowy to mniej. W cenie komplet dokumentów do dotacji i opieka serwisowa.
    Kredyt można spłacić po 2-3 miesiącach i masz go z głowy.

    Ale mniejsza o to. Z instalacjami solarnymi jest trochę tak jak z naprawą samochodu - jeden zrobi sam w garażu, drugi pójdzie do znajomego mechanika (hydraulika) a trzeci do serwisu. I każdy ma swoje racje.

  16. #36

    Domyślnie

    Mnie nie tyle zależało co by tanio wyszło jak olać papierkową robotę z bankiem.
    Ale mniejsza o to - najważniejsze, że jestem zadowolony z efektu końcowego. I to się dla mnie liczy, chociaż wg niektórych na tym forum to zestaw nie powinien prawie wcale działać. Bo np. jak delta temperatur otoczenie/kolektor jest duża, a to jak wiatr wieje to płaskie nie działają. A moje bez problemu magicznym sposobem uzyskują 80*C. Na dowód czego screeny wklejałem.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Gdyby kazdy umiał liczyć moze byś nie zarobił ????
    Zapewniam cię, że gdyby każdy umiał liczyć, bym był bardzo bogatym człowiekiem

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zazdroszczę ci bardzo.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Zazdroszczę ci bardzo.
    Ale niestety nie umieją

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    nie wydaje ci sie ze kryzys spowoduje ze kazdy swoją złotówkę bedzie oglądał 10 razy i nauczą sie wowczas liczyc?
    i wtedy bedziesz bogatym człowiekiem??

    tylko co z tego ze przetrawa na rynku garstka firm ktore robią zajebiscie tanio i moze dobrze jakosciowo a resztę społecznstwa nie bedzie i tak na to stać ?
    wowczas te firmy robiące tanio i tak padną bo kto bedzie pracował w firmie ktora robi tanio i mało płaci ja nie ty tez nie bo juz bedziesz bogaty

    Liwko - budujac dom wyszedłem z załozenia ze wole miec 3 zrodła energi niz 1 drogą pompę gruntową.
    tak sobie pomyslałem ze w kwocie pompy gruntowej bede miał piec , kominek z wodą i własnie kolektory.


    dlaczego kolektory a nie powietrzna pompę ano z 1 prostego powodu.
    na moim rynku nie było 4 lata temu nikogo ( bo nawet drogi viessmann ) kto podjął by sie montazu takowej pompy.
    taki rynek takie miejsce na ziemi trza jakos zyc dalej z tym na dachu.

    ale pytanie mam z innej beczki
    jestes w stanie pokazac na fotce jak wchodzą przewody z pompy do domu do kotłowni jak to jest rozwiązane logistycznie?
    i ile temp max jestes w stanie uzyskac do cwu w taki dzien jak dzis bez uzycia grzałki.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony