dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie Grubość izolacji jaka wartość ma sens?

    Cześć. Stoję przed dylematem, jak pewnie wiele osób.
    Buduję dom energooszczędny, jestem na etapie projektu - dopiero zaczęliśmy.

    Nasz architekt uważa, że nie ma większego sensu z wchodzeniem w izolację ponad 20cm, a rodzi trochę wyzwań z oknami itp. - będziemy chcieli zastosować ścianę dwuwarstwową ze styropianem grafitowym. Okna 3 szybowe, rekuperacja i pompa ciepła.

    Zastanawiamy się więc, jaki sens ekonomiczny może mieć np styropian 25cm. Poradzicie? Ogolnie bedzie cale ozc liczone przez audytora i mam niby pozniej otrzymac cyferki od architekta, ale chciałbym zasięgnąć informacji od Was.

    Dziękuję!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Dwadzieścia centymetrów grafitu to absolutne minimum dla domu energooszczędnego, poniżej 40kWh/m2*rok.



    Dla domu pasywnego, lub zbliżonego, potrzeba co najmniej 30cm.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziwne pytanie. architekt starej daty, że nie potrafi sobie wyobrazić tak grubego ocieplenia jakie jest wymagane w domach energooszczędnych?
    Po pierwsze: pompa ciepła jako źródło ogrzewania. Gruntowa (kolektor poziomy czy pionowy) czy powietrzna?
    Wybór mocowy pompy ( +ew. długości odwiertów czy też rozkopoów) wpływa na cenę.
    Temperatura zasilania CO ma decydujące znaczenie dla kosztów eksploatacji pompy ciepła.
    Po drugie: Okna powinny być odpowiednio ułożone, w celu minimalizacji mostków cieplnych. Najlepiej w wartwie izolacji.
    Znając te czynniki możesz policzyć opłacalność zwiększania ocieplenia ponad wymagania minimalne warunków technicznych.
    Do tego trzeba zrobić obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Im grubsze ocieplenie, tym bardziej są potrzebne.
    Robisz warianty ocieplenia, liczysz koszty budowy i eksploatacji dla każdego.
    Powodzenia

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Przy PC do ogrzewania różnica w koszcie ogrzewania pomiędzy 20 a 30 cm izolacji jest mała. U mnie to było coś koło 300zł sezon. Warto sobie to przeliczyć i nie ma co przesadzać. Finalnie dałem 25cm styro lambda 0,032-3. Dla mnie było to optymalne...

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ik_KT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-433
    Posty
    75

    Domyślnie

    Policzenie ozc nie da ci wiele informacji, bo dotyczy zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Powinieneś otrzymać projektowaną charakterystykę energetyczną budynku, a jeżeli masz do czynienia z profesjonalnym audytorem to poproś go o dodatkowe obliczenia optymalizacji grubości izolacji np. metodą dynamiczną NPV. To da ci obraz optymalnej grubości ocieplenia. Swoją drogą wybór styropianu grafitowego np. [lokowanie produktu] lambda 0,031 jest jak najbardziej trafny jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty energooszczędności.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-10-2016 o 19:15

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Trafny będzie w tedy - kiedy relacja cenowa za ten sam opór cieplny będzie lepsza.
    Jak dam więcej białego EPS'a i wyjdzie taniej i tak ..coś w ten deseń.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    budowa2016

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-002
    Posty
    72

    Domyślnie

    Brak właśnie jasnych informacji dla inwestorów jaką różnicę w kosztach eksploatacji przyniosą jakie rozwiązania. Inaczej, co jest jeszcze ekonomiczne a co może nie koniecznie. Jak słyszę "im grubsza izolacja tym lepiej" zaraz przychodzi mi do głowy, że na pewno dla kogoś lepiej, ale nie koniecznie dla inwestora. Ja zastanawiam się na przykład nad oknami o lepszym współczynniku lambda kosztem "koloru" styropianu, ale to tylko gdybanie. Uważam, że przy nowoczesnych projektach integralnym elementem projektu powinno być udostępnienie oprogramowania, które pozwoliłoby inwestorowi dla konkretnego budynku za pomocą np jakichś suwaków pobawić się chociażby grubościami izolacji a ekonomicznym uzasadnieniem danego wyboru. Może kiedyś poleci jakiś kickstarter

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    o lepszym współczynniku lambda
    próbujesz mi coś zarzucić, ale pierwsze - okno nie ma lambdy ..to materiały użyte do budowy okna ją mają, a okno ma współczynnik przenikania ciepła Uw (całość okna : rama, szyba)
    elementem projektu powinno być udostępnienie oprogramowania,
    elementem naprawy w serwisie ASO powinno być
    udostępnianie pełnej dokumentacji naprawczej i oprogramowania na swojego lapka, aby móc diagnozować nasz pojazd.
    Brak właśnie jasnych informacji dla inwestorów jaką różnicę w kosztach eksploatacji przyniosą jakie rozwiązania
    jaki brak, podług czego tak stwierdzasz?

    co masz do izolacji? bo sugerujesz jako bym napędzał jakieś lobby ?
    może rolnicze

    Teraz u rodziców, jest przebudowa C.O i dogrzewa się ..miejscowo, bez ogrzewania temp już spadała poniżej 10 st wewnątrz .. choć opał kosztował 2kzł.. to w nosie taki interes, kiedy jest się niewolnikiem temperatury .. na nad ranem zębami się strzela.
    Oczywiście to jest ekstremum, bo standard domu lata 80/90.
    Ale izolacja, ba całość w tym i okna jeść nie wołają ! pompy, piece, różne różności się psują ! a izolacja jest i będzie. Nie ma jednego super materiału i u mnie nigdy żaden nie był faworytem.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 16-10-2016 o 17:39

  9. #9

    Domyślnie

    Nie przesadzaj z tą izolacją na ścianach, dla mnie 20cm to max, byłem u kogoś w domu kto ma izolacje 25cm i to jest koszmar. Okna były zlicowane ze ścianą a teraz są głeboko bo około 27cm w ociepleniu , wyglądają jak w tunelu... to nie jest ani ładne ani praktyczne bo w domu masz ciemniej i nie zobaczysz nic na zewnątrz co nie jest na wprost przed oknem. I to wszystko dla max 200-300zł mniej na ogrzewaniu rocznie. Osobiście daje 15 lub 16cm graffitowego bo dla mnie nawet 20cm to już za dużo bo mam sporo wąskich okien i wyglądałoby to potem jak kościół gotycki a nie dom.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest bardzo miałki argument i to nie jest 200-300 zł różnicy, a różnica całego systemu grzewczego.
    Budować kotłownie, czy nie budować, zakładać gruntową pompę ciepła czy nie..
    To nie jest argument z wyglądem, ponieważ byłem widziałem nie jeden dom z grubym murem, oraz izolacją.
    No ale jak się chce później kopcić węglem, to trzeba jakoś wypośrodkować

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Nie przesadzaj z tą izolacją na ścianach, dla mnie 20cm to max, byłem u kogoś w domu kto ma izolacje 25cm i to jest koszmar. Okna były zlicowane ze ścianą a teraz są głeboko bo około 27cm w ociepleniu , wyglądają jak w tunelu... to nie jest ani ładne ani praktyczne bo w domu masz ciemniej i nie zobaczysz nic na zewnątrz co nie jest na wprost przed oknem. I to wszystko dla max 200-300zł mniej na ogrzewaniu rocznie. Osobiście daje 15 lub 16cm graffitowego bo dla mnie nawet 20cm to już za dużo bo mam sporo wąskich okien i wyglądałoby to potem jak kościół gotycki a nie dom.
    opowiadasz bzdury. czym grzejesz dom i jakie masz rachunki?

    mam 30 cm izolacji, okna wyglądają jak u sąsiada przy 15 cm izolacji, zamontowane są w ociepleniu. nie mam kotłowni, tylko grzałkę za 400 zł. dzięki izolacji zaoszczędziłem dobre 30 tys. zł na budowie tradycyjnej kotłowni w oddzielnym pomieszczeniu z jakimś kotłem czy inną pompą ciepła. za ogrzanie domu płacę kilkaset zł rocznie. nie muszę robić płatnego przeglądu kotła, komina czy pompy
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Autor wątku pisał wyraźnie że chce dom energooszczędny z pompą ciepła. Więc 20cm styro mu wystarczy. Jak będzie kombinował z nocnymi taryfami to i 15cm starczy.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A jak dobrze z oknami to i 10 cm mi 15 kWh wyszło przy dobrych oknach i 10cm izolacji

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    A jak dobrze z oknami to i 10 cm mi 15 kWh wyszło przy dobrych oknach i 10cm izolacji
    Zostawię to bez komentarza.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale to było 70 m2 okna w tym 85 % SE/S/SW

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Ale to było 70 m2 okna w tym 85 % SE/S/SW
    Dokładniej się wyrażaj, pisząc okna masz na myśli pakiety kilku szybowe montowane w XPSie. Wtedy faktycznie i 10cm styro starczy.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Autor wątku pisał wyraźnie że chce dom energooszczędny z pompą ciepła. Więc 20cm styro mu wystarczy. Jak będzie kombinował z nocnymi taryfami to i 15cm starczy.
    Dziwne...

    Dopytujecie o ściany, a nie przez nie ucieka najwięcej ciepła...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Mam 20 cm, odpowiedni montaż okien nie tworzy żadnych tuneli ... niestety "najzimniejsze" są okna dachowe. I tutaj trzeba byłoby rozważyć drogie okna 3 szybowe (0,5W/m2K), a nawet 4 szybowe (0,3 W/m2K) dostępne na rynku. Tylko że koszt takich okien bardzo rośnie i warto zastanowić się po ilu latach się zwróci - warto to przemyśleć.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Dziwne...

    Dopytujecie o ściany, a nie przez nie ucieka najwięcej ciepła...
    Tak właśnie jest przez ściany ucieka 30-35% ciepła, dach i okna połaciowe tu dopatrywałbym się znacznych strat ciepła.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    opowiadasz bzdury. czym grzejesz dom i jakie masz rachunki?

    mam 30 cm izolacji, okna wyglądają jak u sąsiada przy 15 cm izolacji, zamontowane są w ociepleniu. nie mam kotłowni, tylko grzałkę za 400 zł. dzięki izolacji zaoszczędziłem dobre 30 tys. zł na budowie tradycyjnej kotłowni w oddzielnym pomieszczeniu z jakimś kotłem czy inną pompą ciepła. za ogrzanie domu płacę kilkaset zł rocznie. nie muszę robić płatnego przeglądu kotła, komina czy pompy
    U mnie jest podobnie, okna montowane w ociepleniu i efekt "tunelu" nie istnieje.
    Cactus- odnośnie zwrot kosztów inwestycji w ocieplenie to temat wałkowany wielokrotnie- nie wszystko w co się inwestuje musi lub ma się zwrócić.
    Ja na tą kwestię patrzę trochę pod innym kontem- teraz dołożę w ocieplenie bo może na starość nie będzie mnie stać na pokrycie rachunków przy oszczędniejszym ociepleniu.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony